Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Atlaistos aicina tiesāties

Druva
00:00
07.02.2006
2

Uz sarunām ar arodbiedrības pārstāvjiem bija atnākuši ap 20 no darba atbrīvoti cilvēki, kuriem lūgts parakstīt vienošanos par darba attiecību pārtraukšanu laikā, kad viņi bijuši uz slimības lapas, atlaistās sievietes, kurām jāgādā par diviem un trim pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, arī vīrieši, kas uzņēmumā nostrādājuši desmit un vairāk gadus. Viņi spriež, ka atbrīvoti no darba ne tikai minētās optimizācijas dēļ, bet arī par mutes palaišanu, jo Cēsu tipogrāfijas un cehu vadītāji nav cietuši nekādus iebildumus vai sarunas par algu paaugstināšanu, virsstundu un dīkstāvju apmaksu. Pie tam no darba atlaisti tie, kuri nav bijuši arodbiedrības biedri, jo par viņu atlaišanu nāktos informēt Latvijas grāmatrūpniecības arodu savienību un iepriekšminētie iemesli, visticamāk, nebūtu iegansts atbrīvošanai no darba.

“Es gribētu šo nelikumīgo rīcību no darba devēja puses anulēt. Nevar prasīt no darbiniekiem tādu padevību kā dzimtbūšanā. Ja uzņēmumam vajadzīga reorganizācija, tad process jāsāk no gala,” atlaistajiem darbiniekiem sacīja Latvijas grāmatrūpniecības arodu savienības priekšsēdētājs Egils Rutkovskis un aicināja savas pretenzijas izteikt rakstiski.

“Ja cilvēki vienošanos parakstījuši, tur atpakaļceļa nav. Vienīgi var taisnību meklēt tiesā, ja vairāki atlaistie uzskata, ka no amata pienākumiem atbrīvoti pret savu gribu, ar viltu vai spaidiem,” ne visai optimistisku prognozi pauda advokāts Valdis Ulmanis, bet apskatot sastādīto vienošanos, kādu parakstījuši tipogrāfijas darbinieki, uzsvēra, ka tik nekorektu dokumentu nav dzīvē redzējis.

“Vienošanās trešajā punktā teikts, ka darbinieks apņemas neizmantot nekādus tiesiskus līdzekļus, lai apstrīdētu šo vienošanos. Šāda prasība ir ne tikai juridiski nekorekta, tā ir nelikumīga,” sašutumu pauda advokāts. Arodbiedrības pārstāvji ir pārliecināti, ka uzņēmumā notikusi kolektīvā atlaišana, jo tādas pat vienošanās parakstījuši arī a/s “Preses nams” darbinieki Rīgā.

“Tā Latvijā ir sistēma, ka var atlaist darbiniekus pēc vienošanās. “Preses namā” tikai divi atlaistie izteikuši oficiālas pretenzijas. Cik pavisam atlaisti, nezinu,” sacīja a/s “Preses nams” arodbiedrības priekšsēdētājs Harijs Pampovs, kurš tikšanās laikā vairāk klusēja, arī neprecizējot, kādas kompensācijas par atlaišanu saņēmuši rīdzinieki.

“Tas vienmēr bijis noslēpums, cik par to pašu darbu, ko darām mēs, saņem Rīgā. Noteikti tur samaksa ir lielāka,” tikšanās laikā uzsvēra Cēsu tipogrāfijas vīri, kuri neslēpa, ka gadu no gada darba pienākumu kļuvis vairāk, strādātas virsstundas, bet alga pēdējo septiņu gadu laikā nav mainījusies.

“No darba palaida tos, par kuriem domāja, ka viņi klusēs,” teica kāda bijusī darbiniece, kura joprojām nevēlējās atklāt savu vārdu, sakot: “Kāpēc vadībai tagad jāzina, ka man sāp.”

“Es darbu nekad nekavēju, bet biju pret neapmaksātām virsstundām. Atlaižot tika ar mani galā,” teica Einārs Celms. Arī Armīns Eglītis piekrita: “Zinu, ka biju priekšniecībai kā nagla… . Es nesaprotu, kas tipogrāfijā notiek. Laiž vaļā cilvēkus, bet liek jaunus logus. Mana pārliecība, ka ražotni vēlas pārdot un bez darbiniekiem tā būs vērtīgāka,” sprieda Armīns Eglītis, piebilstot, ka jaunas ražotnes “Preses nams” atvērs Pierīgā.

“Mani atlaida, bet paši katru dienu zvana un prasa, kā jādara,” stāstīja materiālu nodaļas bijušais vadītājs Juris Ozoliņš, kuram piedāvāts strādāt par šoferi, saņemot 139 latus mēnesī.

“Kas būtu, ja papīru viņš neparakstītu? Viņš tāpat būtu kārists. Atrastu vietu, kur piesieties. Man, viņam un citiem,” sacīja Armīns Eglītis un kolēģi piebilda, ka arī darba sapulcēs viedokli paudusi tikai vadība, kad runas nonākušas līdz darbiniekus interesējošiem jautājumiem, sapulces laiks bijis galā.

Tikšanās ar arodbiedrības pārstāvjiem beidzās ar to, ka vismaz desmit atlaistie uzrakstīja oficiālu iesniegumu, ka atlaišanu parakstījuši šoka stāvoklī un maldināti. Arodbiedrība solīja, ka darīs visu, lai uzņēmuma vadība cilvēkiem samaksātu par virsstundām, dīkstāvi, un līdzēs atjaunoties darbā. Daudzi darbinieki bija gatavi tiesāties arī tikai tādēļ, lai saņemtu morālu gandarījumu. Vienošanās anulēšana gan būs tiesas kompetencē.

Ko jaunu sapulcē uzzināja Cēsu tipogrāfijas darbinieki, tiekoties ar a/s “Preses nams” valdes priekšsēdētāju Uldi Roni, “Druvai” pirmdien neizdevās noskaidrot, acīmredzot, strādājošie no jauna bija saņēmuši brīdinājumu, ka savu viedokli presei drīkst paust tikai pats Uldis Ronis, bet viņa izteikumus analizēt darbiniekiem ir liegts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi