Trešdiena, 26. marts
Vārda dienas: Eiženija, Ženija

”Atlaišana uz vienošanās pamata bijusi korekta”

Druva
00:00
15.02.2006
21

-Kādi bija darbinieku atlaišanas iemesli?

– Uzņēmumā tika plānota reorganizācija, un vadītāji, tai skaitā es, runāja ar darbiniekiem par plānoto reorganizāciju. Tā ir saistīta ar mo-dernizāciju. Jaunas iekārtas, mo-dernizējas procesi un kļūst automatizēti. Līdz ar to darbietilpība ir mazāka. Vai darbinieku skaitam obligāti jāsarūk? Tas nav pašmērķis, bet šis process diemžēl seko mo-dernizācijai.

– Vai ieplānojāt atlaist konkrētā jomā strādājošos? -Kāpēc tie un ne citi cilvēki? Lēmums bija saistībā ar tehnoloģiju izmaiņām ražošanas procesā, administrācijas un pārvaldes procesos. Joma, kurā cilvēks strādāja, bija atlaišanas kritērijs. -Vai citu kritēriju nebija, jo darbinieki, kas runājuši ar “Druvu”, nezina atlaišanas iemeslus?

– Ir saprotama jūsu rūpe par strādājošajiem. Arī ”Preses namam” ir rūpe par strādājošajiem, jo esam atbildīgs uzņēmums, kas vienmēr ir maksājis visus likumā noteiktos nodokļus, vienmēr bijis korekts pret darbiniekiem.

Kuri cilvēki bija jāatlaiž? Izvērtējot atlaišanu viena amata ietvaros, mēs vērā ņēmām darba likuma prasības. Proti, galvenais vērtējums bija kvalifikācija, bet kritērijs- izmaiņas konkrētās jomas darbībā. Ja nevarēja izvērtēt kvalifikācijas ietvaros, tad ņēmām vērā visus sociālos aspektus. -Kā skaidrojat to, ka atlaida arī sievietes ar bērniem un tos, kuri uzņēmumā nostrādājuši desmit gadus, bet palika tie, kuri strādā dažus mēnešus? Vai tiešām augstāka kvalifikācija?

-Tad jāskata konkrēti piemēri, jo šobrīd tā vispārīgi runājam. Tas noteikti nav saistīts ar darba disciplīnas pārkāpumiem vai darba kārtības noteikumu pārkāpumiem. Ja strādājošie šos noteikumus pārkāpj, tad ir cita kārtība, lai atbrīvotu no darba. -Vai jums ir priekšstats, kas ar darbiniekiem bija runāts pirms vienošanās parakstīšanas? -Mēs runājām ar darbiniekiem par visām viņu likumīgajām tiesībām. Proti, ka, darbinieku skaitu samazinot, viņus varam brīdināt mēnesi iepriekš, ka viņiem tad samaksās visus atlaišanas pabalstus. Darbiniekiem bija iespēja izvēlēties – vienoties ar darba devēju un saņemt lielāku kompensāciju nekā gadījumā, ja šķirtos no darba devēja atbilstoši likumam par štatu samazināšanu. Darbinieki ir izdarījuši šajā brīdī izvēli, viņi ir parakstījuši vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, un darba devējs ir pildījis visas tās saistības, ko uzņēmies ar šo vienošanos. -Kad notika sarunas ar Cēsu tipogrāfijas strādniekiem? -Sarunas ar Cēsu tipogrāfijas cilvēkiem ir sāktas 23.janvārī. Šajā dienā cilvēki vai vairums cilvēku, ar kuriem šīs sarunas ir bijušas, vienojušies ar darba devēju par darba attiecību izbeigšanu. Darbinieks ar darba devēju var vienoties par ļoti daudz ko, arī šķirties tajā pašā dienā. Tās ir darbinieka un darba devēja tiesības. -Tad notika vienošanās parakstīšana, bet kad bija sarunas par vienošanās saturu?

-Sarunas sākās 23.janvārī.

-Kur ir starpposms? -Es pieļauju, ka jums viedokli ir paudusi daļa no darbiniekiem, kas parakstīja vienošanos. Tie darbinieki, kuri palika uzņēmumā, turpina tajā darbu. Tie, ar kuriem es esmu runājusi, apgalvo, ka ar viņiem ir runāts un paskaidrots. Man grūti spriest, kā tas ir bijis visos gadījumos. Ir sajūta, ka cilvēki visu nav izpratuši līdz galam, ka ir palikušas sāpes, aizvainojums. Tas ir tas, ko varu secināt. Un sāpes ir par to, ka darbs bija un tā vairs nav.

-Kāpēc arodbiedrības pārstāvji bija atlaižamo sarakstā, bet tomēr netika atlaisti? -Man ir informācija, ka pie vienošanās bija sarunas ar darbinieci, kas ir arodbiedrības biedre, un šo sarunu rezultāts bijis negatīvs, jo darbiniece izvēlējās palikt un strādāt uzņēmumā. -Mēnesi vai ilgāk? -Šobrīd viņa strādā uzņēmumā. Kāpēc neatlaida šo darbinieci? Tāpēc, ka sarunu rezultātā darbiniece izvēlējās neparakstīt šo te vienošanos. Izvēlējās otru ceļu. Šajā brīdī uzņēmums vēl nav spēris nākamo soli. Uzņēmums nav viņai uzteicis darbu. -Telefonsarunā “Preses nama” valdes priekšsēdētājs Uldis Ronis sacīja, ka viņa uzdevums bijis piedāvāt vienošanos par aiziešanu no darba. Ko uzņēmums darītu, ja visi darbinieki būtu atteikušies? -Jūs runājat par to, kas būtu, ja būtu. Šis piedāvājums, šī vienošanās ir un bija labvēlīga darbiniekiem. Ja nebūtu parakstījuši vienošanos, uzņēmumā reorganizācija tāpat būtu jāveic. Atbrīvošana, iespējams, notiktu lēnākā tempā, neizdevīgāk tas būtu noteikti, un likumā ir panti, kas nosaka, kā notiek darbinieku skaita samazināšana. Šajā gadījumā kompensācijas bija lielākas.

-Kā tika izstrādāts vienošanās teksts? -Tā ir mūsu uzņēmuma vienošanās forma. Izstrādāta, balstoties uz Latvijā pieņemto praksi. -Vai atzīstat, ka visi punkti, kas tajā ietverti, ir korekti? -Vienošanos izstrādājuši juristi kopā ar uzņēmuma vadību.

-Trešajā punktā atrunāts, ka darba ņēmējs nedrīkst savas tiesības aizstāvēt tiesā.

-Tā ir LR vienošanās slēgšanas prakse, ka šādus punktus iekļauj. Šādu punktu arī iekļauj, uzņēmumiem savstarpēji vienojoties par pretenziju iesniegšanas kārtību, tiek atrunāts, kādā veidā tas notiek. Vienošanās 6. punktā, savukārt, ir teikts, ka visi strīdi ir izšķirti savstarpēju pārrunu ceļā vai nodoami izšķiršanai tiesā. Man liekas, ka sākam ķidāt un apspriest, kā atrunāts viens punkts. Man tiešām veidojas sajūta, ka brīdī, kad darbinieks šo vienošanos ir parakstījis, viņš ir lasījis, būtisko sapratis, parakstījis, bet tagad jūtas neapmierināts- skatās, pēta un vēta. Vai tas ir jautājums par likumīgo vai emocionālo pusi? Man liekas, ka runa ir par emocijām. -Kolektīvo atlaišanu jūs noliedzat? -Kas jums liek domāt, ka notikusi kolektīvā atlaišana? Darba likumā ir traktēts, kas ir kolektīvā atlaišana. Šis nav tas gadījums. Mēs to esam pētījuši, skatījušies, analizējuši, jo, kā jau teicu, esam nopietns uzņēmums. Mēs veicam tādas darbības, kas pieļautas likumā. -Cik darbinieku Cēsu tipogrāfijā bija plānots atlaist? -Es varu pateikt, ka Cēsu tipogrāfijā ir atlaisti 20 cilvēki. Es negribētu runāt par konkrētiem skaitļiem, jo šobrīd reorganizācijas process nav pabeigts, un vēl ir dažas lietas, kas jāsakārto. -Vai tas nozīmē, ka varētu vēl kādu atlaist? -Tas nozīmē to, ka vēl ar kādiem darbiniekiem mums varētu būt šādas sarunas, taču visi darbinieki, kurus skars šis process, par to ir informēti. -Vai Rīgā kāds padomāja, kur Cēsīs darbu atradīs tāds skaits bez darba palikušo? -Es esmu tas cilvēks, kurš Cēsu tipogrāfijai meklē darbiniekus. Un Cēsīs to ir ļoti grūti izdarīt. Mēs meklējam darbiniekus no apkārtnes, brauc no Valmieras, Priekuļiem, Liepas pagasta. Ja jūs sakāt, ka Cēsīs ir grūti atrast darba vietu, es saku, ka ir grūti atrast darbinieku. Šobrīd Latvijā trūkst darba roku. Es ar to sastopos arī Rīgā. Arī pašlaik daudziem esam piedāvājuši darbu uzņēmumā turpināt, bet uzņēmumā veidojas jaunas iespējas, mainās amati, funkcijas un pienākumi. Tas jāņem vērā, daudzi darbinieki ir piekrituši strādāt jaunajos apstākļos. -Vai “Preses nams” kaut ko darītu citādāk, ja 23.janvāris būtu rīt? -”Preses nams” noteikti tieši tāpat runātu ar darbiniekiem, runātu ar vadītājiem, runātu par tām iespējām, kas darbiniekiem ir likumā noteiktā kārtībā, par tām iespējām, kuras darbinieks var izvēlēties, proti, beidzot darba attiecības, abām pusēm vienojoties. Būtu noteikti tādas pašas un līdzīgas emocijas, jo jebkādas krasas pārmaiņas dzīvē ir sāpīgas. Arī vadītājiem bijis jāpārdzīvo cilvēciski ļoti smags notikums. Vai darītu citādāk? Vairāk runātu ar vadītājiem. Pieredze ir uzkrājusies. Katrs vadītājs noteikti ir pārdzīvojis šo situāciju.

-Tātad tomēr nācies pārvērtēt? -Jebkuras pārmaiņas ir pārdzīvojums, jo cilvēki mīl stabilitāti. Man ir nācies piedalīties daudzu pārmaiņu realizēšanā un tās izjust uz savas ādas. Ir jāpierod pie jaunas kārtības.

-Kad vadītāji uzzināja, ka būs šī reorganizācija? -Ar vadītājiem runājām gada sākumā. -Viņiem nebija uzdevums to pateikt strādājošajiem? -Uzdevums runāt ar darbiniekiem ir tajā brīdī, kad ir pilnīga skaidrība par to, kas mainīsies. Gada sākumā mēs tikai plānojām, runājām ģenerālās līnijās.

– Vai uzņēmums tomēr nepieļāva kādu kļūdu? -Uzņēmumā, kurā nav bijušas pārmaiņas ilgāku laiku, bijusi stabili-tātes sajūta, pārmaiņas šķiet neierastas. Es redzu reakciju. Es redzu aizvainojumu.

-Jūs nepieļaujat, ka aizvainojums ir par veidu, kādā darbs tika zaudēts? -Man liekas, ka jūs to visu laiku pieļaujat. Es varu teikt to, ko zinu. Darbiniekiem bija visas iespējas vienoties, vai arī ne.

-Vai līdz personāldaļai ir aizgājusi presei paustā cilvēku replika, ka viņi bijuši beztiesīgi? -Cilvēki ir tiesīgi. Par ko mēs runājam? Viņi ir tiesīgi aizstāvēt savas intereses, jā, tieši tā.

Es esmu atvērta sarunām ar katru darbinieku, kurš jūtas neapmierināts, taču no cēsniekiem ar mani neviens pagaidām nav mēģinājis sazināties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

25.marts dzīvo represēto atmiņās

00:00
26.03.2025
9

Tas jāizprot jaunajai paaudzei Pavasaris, mostas daba, bet šodien Latvijā pie karogiem sēru lentes. 1949. gada 25. marta deportācijas ir viena no drūmākajām Latvijas vēstures lappusēm. Dažās dienās padomju okupantu vara otro reizi īstenoja masu deportāciju. Liepas bibliotēkā savāktas un glabājas liepēniešu, kurus no 1941. līdz 1953.gadam    skāra represijas, atmiņas.  Te jau daudzus gadus […]

Pasniegtas “Gada balvas kultūrā”

06:35
25.03.2025
43

Cēsu novadā pirmoreiz pasniegtas “Gada balvas kultūrā”. Ikviens varēja ieteikt cilvēkus, kuri, viņaprāt, par pērn ieguldīto darbu pelnījuši pagodinājumu. Laureāti saņēma pašvaldības Goda rakstu un mākslinieka Ēro Rasa darināto piemiņas balvu, kurā stiklā mirdzošā zvaigzne atgādinās, cik nozīmīgs novada kultūras dzīvē ir šis gads, kad iesākas jauna tradīcija. Katrā nominācijā bija ieteikti vairāki cilvēki, notikumi, […]

Stiprina sociālo darbinieku vērtību

00:00
25.03.2025
57

Atzīmējot Pasaules sociālo darbinieku dienu, Cēsu novada pašvaldībā godināja Sociālā dienesta darbiniekus. Vidzemes koncertzāles kinozālē svētku noskaņā sveica katras nodaļas gada darbinieku, pasniedza pateicības darbiniekiem, kuru veikumu cildināšanai bija ietikuši nodaļu vadītāji. Pēc oficiālās daļas visi noskatījās filmu “Vecāku sapulce”. Uzrunājot sociālos darbiniekus, Sociālā dienesta vadītāja Inga Kārkliņa sacīja: “Šodien vēlos izteikt visdziļāko pateicību par […]

Cēsu Valsts ģimnāzijas saime atgriežas mājās

00:00
24.03.2025
75

20.martā, pēc apjomīgiem rekonstrukcijas darbiem atklāta Cēsu Valsts ģimnāzijas atjaunotā ēka. Mācību iestāde, kuras sākotnējais nosaukums ir Cēsu Valsts vidusskola, dibināta 1925.gadā, un šogad skola atzīmē simtgadi. Ģimnāzijas vēsturiskās ēkas celtniecība sākās dažus gadus pēc skolas dibināšanas – 1937. gada pavasarī, kad kalniņā aiz sliežu ceļa svinīgi ielika pamatakmeni jaunbūvei. Tā projekta autors bija Indriķis […]

Sēja nav tikai pavasara ziņā

00:00
23.03.2025
50

“Plaukstas lieluma pavasaris” – ar tādu nosaukumu pirms aktīvās darba sezonas zemnieki satikās Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā, lai  uzzinātu jaunākās tendences un citas aktualitātes zemkopībā.  Drabešu pagasta zemnieku saimniecības “Kalna Smīdes” saim­nieks Jānis Sietiņsons “Dru­vai” atzina,  ka pavasaris vienmēr ir pārdomu brīdis. “Var sēt un var nesēt, bet abos gadījumos ir jābūt […]

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
27

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
17
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
32
32
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
14
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
28
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
25
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi