Piektdiena, 19. jūlijs
Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

Arvien izteiktāks kļūst pakalpojumu cenu kritums

Druva
16:33
08.03.2010
1

Sevišķi izteikta kļūst pakalpojumu cenu samazināšanās, kas atspoguļo vājo iekšzemes pieprasījumu, un līdzīgas tendences varēs novērot arī turpmākajos mēnešos, patēriņa cenu pārmaiņas šā gada februārī komentēja “Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Viņa uzskata, ka februārī cenas kopumā bija stabilas, jo nelielu sadārdzinājumu precēm kompensēja pakalpojumu cenu samazināšanās. Līdzīgi kā janvārī preču cenu pieaugumu nodrošināja pārtikas sadārdzināšanās.

Strašuna norāda, ka pārtikas cenu tendences neskaitāmo atlaižu akciju ietekmē paliek arvien neprognozējamākas.

Pārtikas cenas ietekmē arī sezonalitāte, jo, piemēram, ja iepriekšējos divos gados augļu un dārzeņu cenas februārī krita, tad šogad tās palielinājās.

Strašuna uzsver, ka 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu pieaugums februārī bija vien 1,3%, kas nozīmē, ka, visticamāk, Latvija jau izpilda Māstrihtas kritēriju attiecībā uz inflāciju, bet to rēķina, balstoties uz saskaņoto patēriņa cenu indeksu, kas parasti tiek publicēts nedaudz vēlāk.

“Swedbank” prognozē, ka šā gada vidējā deflācija sasniegs 3%-4%, jo vājais iekšzemes pieprasījums turpinās dzīt vietējo resursu un pakalpojumu cenas uz leju, kamēr importētās cenas, piemēram, degvielai, un nodokļu izmaiņas mazinās deflācijas spiedienu.

“Tuvākā gada laikā vietējo cenu deflāciju, visticamāk, kompensēs pakāpeniski pieaugošās importēta cenas,” pieļauj bankas ekonomiste.

Kā ziņots, šā gada februārī, salīdzinot ar 2009.gada attiecīgo periodu, deflācija pieaugusi līdz 4,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2010.gada februārī, salīdzinot ar 2010.gada janvāri, nav mainījies. Precēm cenas pieauga par 0,1%, bet pakalpojumiem – samazinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām februārī bija cenu kāpumam precēm un pakalpojumiem pārtikas, alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu, transporta, mājokļa grupā, kā arī apģērbu un apavu cenu kritumam.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas vidēji palielinājās par 0,5%. Vislielākais cenu kāpums bija vērojams dārzeņiem – par 8,3%, ko ietekmēja sezonālās cenu svārstības. Cenas palielinājās arī maizei – par 1,1%, olām – par 0,7%, konditorejas izstrādājumiem – par 0,6%, ko noteica dažādu akciju noslēgšanās. Lielākais cenu kritums bija cukuram, kā cena samazinājās par 3,2%, sieram – par 1,8%, gaļai un gaļas izstrādājumiem – par 0,6%, ko arī ietekmēja akcijas. Augļiem cenas samazinājās par 1,7%.

Transporta grupā cenas vidēji palielinājās par 0,6%, kur lielākā ietekme bija degvielas cenu kāpumam par 1,6%. Savukārt lētāka kļuva automašīnu iegāde un automašīnu rezerves daļas un piederumi.

Gan alkoholiskajiem dzērieniem, gan tabakas izstrādājumiem cenas palielinājās vidēji par 0,6%. Nozīmīgākais cenu kāpums – par 3,6% – reģistrēts vīniem un raudzētiem dzērieniem, ko ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums.

Mājokļa grupā nozīmīgākais cenu kāpums bija siltumenerģijai – par 0,7%, cietajam kurināmajam – par 1%. Mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumu izmaksas samazinājās par 2,3%.

Apģērbu un apavu cenas samazinājās vidēji par 2,2%, ko ietekmēja sezonas preču izpārdošanas. Apģērbi kļuva lētāki par 1,8%, apavi – par 2,6%, apģērbu aksesuāri – par 6,7%.

Cenu palielināšanās bija vērojama arī medikamentiem – par 0,4%, bet samazināšanās – apdrošināšanas pakalpojumiem – kritums par 6,3%, interneta pakalpojumiem par 4,1%, bērnudārzu pakalpojumiem – par 1,2% un ēdināšanas pakalpojumiem – par 0,4%. Akciju rezultātā par 1,4% lētākas kļuva personīgās aprūpes preces, sadzīves aprīkojums – par 1,1% un video, audio, foto iekārtas kļuva lētākas par 0,7%.

Pēc NOZARE.LV

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
19

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
22

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
127

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
130

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
17

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
161

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
25
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
21
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
15
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
22
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
29
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi