Kā jau solīju, februārī runāsim par sieriem, to pagatavošanu. Iespējams, ka sieram uzmanību vajadzēja pievērst jūnijā, kad īpaši godā tiek celts Jāņu siers, bet Līgo svētkos taču baudām arī ko citu, un gan jau būs par ko rakstīt.
Šoreiz sākšu ar pavisam vienkāršu lietu, tā teikt, pašu sakni. Kā vēsta skaidrojums – siers ir no pilnpiena, saldā krējuma, daļēji nokrejota piena vai vājpiena, sviesta, kazas piena, aitas piena vai no to veidu un šķirņu sajaukuma gatavots olbaltumvielām un taukiem bagāts produkts, kuru, izmantojot sēņu, rauga un baktēriju kultūras, raudzē vai pievieno fermentus. Pēc lielākās sūkalu atdalīšanas palikušo sajaukumu lieto svaigu vai dažādās gatavības pakāpēs.
Siers ir neatņemama mūsu ikdienas ēdienkartes sastāvdaļa, bet izrādās, ka vislielākie siera ēdāji pasaulē ir grieķi. Kā liecina statistika, katrs grieķis vidēji gadā apēd 25 kilogramus siera. Tāpēc šoreiz parunāsim par sieru, kura dzimtene ir šī Vidusjūras valsts, un ko arī latviešu ēdājs atzinis par labu. Jau sapratāt, ka šoreiz akcentu likšu uz fetas sieru, kas sākotnēji bija tradicionāls Grieķijas aitu ganu siers. Un joprojām gandrīz ik dienu grieķu ģimenes galdā tiek celts kāds no fetas siera gatavots ēdiens. Izrādās, šo sieru mēdz dēvēt arī par grieķu maizi.
Ar vārdu “feta” dēvē pārsvarā aitas, reizēm arī kazas sieru, kas gatavots pēc noteiktas tehnoloģijas. Vācijā un Dānijā to gatavo no govs piena, bet šī siera garša un aromāts nelīdzinās oriģinālam. Tiesa, viena nemainīga oriģināla nav, jo katrā novadā šo sieru gatavo citādāk, un Grieķijā katra kārtīga saimniece prot pati gatavot īstu fetu. Gluži kā pie mums – Jāņu sieru.
Kā tad baudīt šo sieru un kādos ēdienos to izmantot? Visvienkāršākais veids ir to ēst kopā ar svaigu maizi, ko pamērcē olīveļļā, olīvām un tomātiem. Bet ja TV spēlē „Zelta ģimene” būtu jautājums, ar kādu ēdienu jums saistās fetas siers, manuprāt, vispopulārākā atbilde būtu “Grieķu salāti”. Pagatavot tos nemaz nav grūti. Vajadzīga viena salātu galviņa, pāris tomāti, neliels svaigs gurķis, viena sarkana un viena zaļa paprika, paliels sīpols, divas cieti vārītas olas, melnās olīvas un, protams, 200 grami fetas siera. Visu sagriež lielos gabalos, olīvas atstāj veselas, sīpolus sasmalcina. Pagatavo mērci no olīveļļas, ko sajauc uz pusēm ar etiķi, pēc garšas pievienojot sāli. Mērci pārlej salātiem un visu viegli sajauc. Gatavs!
Vēl interesanta recepte ir fetas siera salāti ar grauzdiņiem. Var teikt, šī recepte ir viens no grieķu salātu variantiem, un tādu katrs var izdomāt pats, vadoties pēc savām garšas vēlmēm. Ņemam vienu gurķi, divus palielus tomātus, divas nelielas paprikas, vienu sīpolu, vienu salātu galviņu, svaigu baziliku, olīveļļu, ābolu etiķi, 200 gramus fetas siera, melnās olīvas bez kauliņiem, ķiploka daiviņu, ēdamkaroti cukura, sāls, puskukulīti tostermaizes.
Tomātus, gurķi, papriku sagriežam palielos gabals, gluži kā grieķu salātiem. Sīpolus sagriežam smalki, bet salātu lapas vienkārši saplucinām. Olīvas atstājam veselas. Sieru sagriežam nelielos kubiņos. Tad pagatavojam mērci. Traukā ielejam etiķi, aptuveni divas ēdamkarotes, liekam klāt sāli, cukuru, sasmalcinātu baziliku, sīpolu, ķiploku un maisām, līdz izkusis cukurs. Tad iemaisām aptuveni sešas ēdamkarotes olīveļļas. Apgrauzdējam tostermaizi un sagriežam palielos gabalos.
Ņemam lielu šķīvi, uz tā kārtojam dārzeņus, salātu lapas, olīvas un sieru. Pārlejam ar sagatavoto mērci un viegli samaisām. Pirms pasniegšanas pārkaisām ar grauzdiņiem.
Tomēr fetas siers der arī citiem ēdieniem. Piemēram, apviļāt rīvmaizē, apcept olīveļļā, un pasniegt ar tomātiem un sauju svaiga bazilika.
Ar to var pagatavot arī pildītu vistas fileju. Vispirms vistas filejas ar asu nazi pārgriežam gareniski, sanāk divas plānas filejas šķēles. Gaļu viegli izdauzām ar gaļas āmurīti. Pagatavojam marinādi no skābā krējuma, trim ēdamkarotēm olīveļļas, sāls, pipariem un liekam tajā filejas uz aptuveni trim stundām. Tad vistas filejās ieliek fetas sieru, satinam tās veltnīšos un nostiprinām ar kociņiem vai aptinam ar diegu. Filejas cepam uz pannas no visām pusēm, pasniedzam ar piedevām. Lai labi garšo!
Atgādinu, ka gaidu arī jūsu receptes, kā pagatavot sieru salātos, uzkodās, siltajos ēdienos vai desertā. Recepšu sūtītāji saņems balvas no „Santa Maria”. Jau iepriekš pateicos!
Komentāri