Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Amatnieki meklē iespējas. Un atrod

Sarmīte Feldmane
23:00
24.05.2021
4
Tirgus 10 Copy 1

No aprīļa sākuma ir atļauts rīkot tirdziņus. Vienā vietā drīkst izvietot līdz 20 tirdzniecības vietām. Fiziski jānorobežo tirdziņu teritorija, nedrīkst notikt izklaides.

Pierasts uz tirdziņiem doties pēc vietējo mājražotāju gatavotajiem produktiem, amatnieku darinājumiem, zemnieku izaudzētā. “Tā kā drīkst tirgoties tikai 20, sadalām, cik būs amatnieku, cik pārtikas ražotāju, cik stādu audzētāju,” stāsta Straupes Hanzas mājražotāju tirdziņa Plācī viens no rīkotājiem Ilmārs Āboliņš un piebilst, ka katrā tirgus dienā var atļauties paņemt trīs amatniekus. “Katru reizi dodam iespēju citiem amatniekiem,” viņš uzsver, atzīstot, ka teritorija plaša, arī ievērojot visus noteikumus, droši varētu izvietoties daudz vairāk tirdzinieku.

Straupes Lauku labumu tirdziņa viena no rīkotājām Astrīde Rozīte skumji atzīst: “Nevaram amatniekus paņemt. Pircēji meklē meistarus, pie kuriem gadiem kaut ko iegādājušies, bet viņu nav. Kā rīkoties, ja drīkst tirgoties 20, bet interesējas 120? Žēl to, kurus nevaram paņemt, viņi strādājuši, ražojuši un grib pārdot.” A.Rozīte arī interesējusies Ekonomikas ministrijā, kāpēc tādi noteikumi. Tirdziņš juridiski ir ielu tirdzniecība divas reizes mēnesī, ja būtu oficiāls tirgus statuss, noteikumi būtu citi.

“Ir tik daudz neloģiskā. Te­ritorija ir plaša, tajā, ievērojot drošības prasības, varētu noorganizēt trīs atsevišķus tirdziņus. Pircēju sabrauc tik, cik sabrauc, viņi staigā gar šiem 20 stendiem,” pārdomās dalās A.Rozīte un uzsver, ka Latvijā arī aizlieguma laikā bija tirdziņi, kuri darbojās, pareizāk sakot, atļāvās darboties. “Mē­nešiem tirdziņš nestrādāja, vietējiem mājražotājiem, amatniekiem nebija iespēju pārdot to, ko izgatavojuši, saražojuši. Tagad ir kā loterijā, kurš tiks tirdziņā, kurš ne,” teic A.Rozīte un piebilst, ka ļoti cer uz pārmaiņām.

Aizvadītajā sestdienā jau tradicionāli tirgus diena bija Raunā. Sporta laukumā pie pilsdrupām pircējus gaidīja 20 mājražotāji un stādu audzētāji. Šo tirdziņu ik gadu rīko pašvaldība. Savukārt Dzirnavgravas pastaigu takā kok­amatnieks Agris Sērmūkslis sarīkoja amatnieku tirdziņu.

“Amatniekiem ir grūta situācija, valsts atbalsts ir mazs. Jau pērn bija doma, ka te, Dzirnavgravā, vieta plaša, skaista, varētu noorganizēt tirdziņu,” pastāsta raunēnietis Agris Sērmūkslis. Ideju atbalstīja pašvaldība, tai piekrita zemju īpašnieki.

“Uzaicināju tos, ar kuriem regulāri tiekos amatnieku tirdziņos, zinu, ka tie ir viņu pašu darbi,” skaidro A.Sērmūkslis. Stendos bija keramika, izšuvumi, koka un stikla izstrādājumi, rokdarbi, audumi, sveces, pinumi, kosmētika, dekori.

Keramiķis Laimonis Cepurītis un dzīvesbiedre Ruta “Druvai” pastāstīja, ka pēc ilga laika šis viņiem ir pirmais tirdziņš. “Beidzot var sevi parādīt un citus apskatīt. Svarīgi ir arī aprunāties ar pircējiem. Satikām arī pastāvīgos,” pastāsta Ruta, bet Laimonis piebilst: “Ja arī nenopērk, gūstam pozitīvas emocijas, cilvēki novērtē, un jūties vajadzīgs. Ir strādāts, domāts par ko jaunu.” Stendā bļodas un bļodiņas, krūzes, vāzes, saldumu trauki, šķīvji, svečturi, kompozīciju trauki.

“Ilgs bijis klusais periods. Pagājušajā vasarā arī tūristu nebija,” bilst Laimonis.

Arī cēsniekiem Jānim Ēvelem un Gunai Uldriķei Raunā bija pirmā tirgus diena šogad. Pieteiku­šies vienā, otrā tirdziņā, bet ierobežojumu dēļ atteikts.

“Ir garšīguma sajūta. Nav samocītās tirgus gaisotnes, kur blakus dažādi tirgotāji: pārtikas, rūpniecības preču. Te ir tikai amatnieki. Patiešām īsts amatnieku tirgus. Ir emocionāls pacēlums,” saka J.Ēve­le un dalās pārdomās: “Esmu bijis tirdziņos daudzviet. Ir pierādījies, ka šādi tirdziņi jāorganizē jauniem cilvēkiem. Viņiem ir cita pieeja, skatījums, cits apvārsnis, attieksme. Ir pavisam cita gaisotne, kad jūti, ka rīkotāju interesē tikai tas, kā iekasēt naudu. Ne jau visu nosaka nauda. Arī tukšās dienas var dot ļoti daudz pozitīva, kaut vai jaunu tikšanos.”

Kaut arī pircējus iztraucēja lietus, amatnieki par viņu trūkumu nesūdzējās. Uz Dzirnavgravu nāca ne tikai raunēnieši, arī viesi un kaimiņi no citiem novadiem.

“Uz amatnieku tirdziņiem dodas ne tikai iepirkties, bet arī kā uz izstādi, lai redzētu amatnieku prasmes,” atgādina J.Ēvele, bet G.Uldriķe uzsver, ka tik brīnišķīgā vietā tirdziņā līdz šim nav bijuši. “Rauna burbuļo, lakstīgalas dzied, ievas smaržo, apkārt jauki cilvēki, svaigs gaiss. Lietus netraucē, tas svētīgs, var sajust, kā daba un cilvēki atdzīvojas,” pārdomās dalījās G.Uldriķe. Arī citi amatnieki atzina, ka ir priecīgi par to, ka A.Sērmūkslis devis iespējas viņiem iziet tautās.

“Būtiski, ka patika gan amatniekiem, gan raunēniešiem un viesiem. Apzinājos, ka uzņemos lielu atbildību. Ja nu kādam nepatiks? Bet es taču visus amatniekus pazīstu. Tagad patīkami dzirdēt, ka viņi apmierināti. Tas ir impulss rīkot vēl. Nu jau ir pieredze, kā to darīt,” saka A.Sērmūkslis.

Vecajās dzirnavās top viņa darb­nīca. Agris sakopis apkārtni, no 70 centimetru bieza kultūrslāņa pagalmā atbrīvojis bruģi. “Tekošs ūdens paņem visu slikto. Bija paredzēta mūzika, kā jau tirdziņos pierasts, bet sapratu – te to nevajag, te daba pieskandina apkārtni,” saka amatnieku tirdziņa rīkotājs A.Sērmūkslis un atzīst, ka vajadzējis vairāk norāžu, lai tirdziņu vieglāk atrast. “Nākamreiz būs,” viņš uzsver.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
4

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi