Piektdiena, 19. jūlijs
Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

Alkohola ražotāji aicina akcīzes markas atcelt visam vieglajam alkoholam līdz 6%

Druva
16:32
04.03.2010
4

Akcīzes markas drīkst atcelt visam vieglajam alkoholam līdz 6%, uzskata Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība.

Kā informēja Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības pārstāve Dana Hasana, asociācija sagatavojusi un iesniegusi atbildīgajām Saeimas komisijām, kā arī Finanšu ministrijai un Ekonomikas ministrijai ierosinājumus par grozījumiem likumā “Par akcīzes nodokli”, kas attiecas uz alkohola akcīzes nodokli un atteikšanos no akcīzes uzlīmēm alum un alkoholiskajiem kokteiļiem.

Pamatdoma, ko ierosinātajos grozījumos uzsver apvienības biedru kompānijas – politikai alkoholisko dzērienu jomā jābūt vienlīdzīgai attiecībā pret visu dzērienu segmentu, kas satur alkoholu, pārstājot priviliģēt alu. “Ar ko, piemēram, 5% alus ir sabiedrībai pieņemamāks par 5% sidru,” norāda asociācija.

Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības biedri atbalsta alus darītāju ierosinājumu atcelt prasību marķēt tos alkoholiskos dzērienus un alu, kuros absolūtā spirta daudzums nepārsniedz 6%, jo atzīst ka atteikšanās no akcīzes uzlīmēm ietaupīs valsts līdzekļus, mazinās uzņēmumu izmaksas un neapdraudēs nodokļu neiekasēšanu. Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes markas jāsaglabā, lai garantētu kontroli un aizsargātu legālos dzērienus pret viltojumiem un kontrabandas alkoholu.

Attiecībā uz akcīzes nodokli alum, Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības biedru uzņēmumi ierosina piemērot tādu pašu akcīzes nodokļa likmi, kāda tā ir vīniem, raudzētajiem dzērieniem un starpproduktiem ar absolūta alkohola saturu līdz 15 tilpumprocentiem – 45 lati par 100 litriem.

“Tas būtu saimniecisks un godīgs lēmums, ņemot vērā, ka tirgū pieejams arī alus ar absolūtā spirta saturu 10% līdz 13%, un alus realizācijas apjomi 2009.gadā ir tikai auguši. Patlaban valsts apzināti neizmanto iespējas saņemt papildus līdzekļus no alus, kur ir lielākie pārdošanas apjomi, laikā, kad vīna un citu dzērienu pārdošanas rādītāji samazinās par 47%,” norāda asociācija.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija kopīgi ar Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju vienojās atvērt likumu par akcīzes nodokli, lai atceltu prasību vieglo alkoholisko kokteiļu marķēšanai ar akcīzes markām.

Abu komisiju kopsēdē alusdarītavas AS “Aldaris” valdes priekšsēdētāja Ināra Šure norādīja, ka ražotāji cer sagaidīt no likumdevējiem patiesu atbalstu ražošanai. Viņa norādīja, ka prasība vieglajiem alkoholiskajiem kokteiļiem ar 6% stiprumu līmēt akcīzes markas neesot loģiska, jo vieniem dzērieniem ir šāda prasība, kas sadārdzina ražošanas izmaksas, savukārt uz alus bāzes gatavotiem kokteiļiem akcīzes nodokļa markas netiek līmētas jau patlaban.

Alus darītavas “Cēsu alus” pārdošanas un mārketinga direktors Gustavs Zatlers teica, ka, atslogojot alkoholisko kokteiļu marķēšanu ar akcīzes markām, izdotos par 30% paaugstināt ražošanas līnijas efektivitāti, tādējādi būtu iespējams samazināt cenas un uzlabot konkurētspēju.

Ražotāji stāstīja, ka Latvijā alkoholiskos kokteiļus ražo trīs uzņēmumi – “Aldaris”, “Cēsu alus”, “Latvijas Balzams” -, kuru saražoto alkoholisko kokteiļu produkcija aizņem 95%.

Savukārt Finanšu ministrijas Nodokļu politikas departamenta Akcīzes nodokļu nodaļas vadītāja Gunta Pužule norādīja, ka vietējo ražotāju produkcija tirgū šajā segmentā ir 75%, bet 25% aizņem importētie kokteiļi. Ražotāji uzsvēra, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu alkoholiskie kokteiļi netiek marķēti ar akcīzes marku.

Pužule asi iebilda pret priekšlikumu ļaut nelīmēt akcīzes markas uz vieglo alkoholisko kokteiļu iepakojumiem, jo tas, pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem, par 20% samazinātu legālā alkohola apriti, tādējādi samazinot ieņēmumus valsts budžetā.

Tāpat Finanšu ministrija uzskata, ka šādu grozījumu pieņemšana sekmēs nelegālā alkohola importu, tāpat būšot apgrūtināta kontrole uz robežas, bet tirdzniecības vietās nevarēs vizuāli konstatēt, vai tirgotie kokteiļi ir legālas vai nelegālas izcelsmes.

Savukārt komisijas deputāti uzskata, ka ir jāatbalsta uzņēmēji. Deputāts Mārtiņš Roze (ZZS) norādīja, ka valsts nepārtraukti cenšas ar dažādiem ierobežojumiem apgrūtināt ražotājus, nevis paaugstināt prasības un kontroli tirgotājiem.

Daži deputāti pauda bažas par to, vai nemarķēšana ar akcīzes markām neveicinās pastiprinātu šo dzērienu lietošanu jauniešu vidū gadījumā, ja tie kļūtu lētāki.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš (JL) solīja, ka komisija grozījumus likumā par akcīzes nodokli sagatavos un virzīs izskatīšanai Saeimā.

Pēc NOZARE.LV

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
19

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
22

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
127

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
130

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
17

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
161

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
25
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
21
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
15
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
22
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
29
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi