Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Pašvaldība ierobežo latvāņus

Sarmīte Feldmane
09:22
02.07.2024
88
Latvani

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas kārtību un metodes. Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta pērnā gada decembra informācijas valstī ir uzmērīta 11 184 ha liela teritorija, kura ir invadēta ar latvāni. Tie ir gan privātie, gan pašvaldības īpašumi.    Par latvāņu ierobežošanu ir atbildīgs zemes īpašnieks. Cēsu novadā uzmērīti 1705 hektāri, kuros aug latvāņi. 2022. gada aprīlī Cēsu novada dome apstiprināja    Sosnovska latvāņu izplatības ierobežošanas pasākumu organizatorisko plānu 2021.-2026. gadam.

No bišu auga līdz daudzgalvu pūķim

Lai Cēsu novada pašvaldības īpašumos latvāņu izplatība tiktu samazināta, veikti ierobežošanas pasākumi, par savu teritoriju gādā katra pašvaldības apvienības pārvalde.

Pasākumu plānā paredzēts, ka vietvarai piederošajos īpašumos latvāņu ierobežošanai pielieto integrēto latvāņu ierobežošanas metodi, bet upju aizsarg­­joslās mehānisko metodi. Pašvaldības iznomātajā zemē par latvāņu ierobežošanu ir atbildīgs nomnieks. Atbildība ierakstīta nomas līgumā. Saistību izpildi kontrolē pašvaldības policija.

Var uzvarēt

Pirms gadiem, braucot cauri Priekuļiem, vasarās galvas slēja latvāņi. Arī tagad ir, bet nevar salīdzināt, kā bija. Pašvaldības Labiekārtošanas dienesta vadītājs Jānis Sirlaks atzīst, ka pašvaldības īpašumos nu jau latvāņi jāmeklē, diemžēl kaimiņi nesavtīgi dalās ar sēklām un cīņa ar invazīvo augu kļūst nebeidzama.
Šis ir piektais gads, kopš pašvaldība izmanto selektīvo herbicīdu metodi. “Šis preparāts iedarbojas lēni, caur lapām pamazām aiziet līdz saknēm, kas svarīgi. Būtiski ir ievērot precīzas devas. Agrāk izmantoja raundapu, tas    lapas iznīcina, bet līdz saknēm inde netiek, un augs aug tālāk. Pēc jaunās metodes jau pēc pirmā gada bija redzams rezultāts. Pērn un šogad mums ir nevis  latvāņu kaujas, bet medības,” stāsta J.Sirlaks un piebilst, ka pirms pieciem gadiem 11 hektāri pašvaldības īpašumu bija aizauguši ar latvāņiem, tagad vairs atsevišķās vietās pāris augu. “Agrāk mēnesis pagāja, kamēr visi latvāņi tika apstrādāti ar ķimikāliju, tagad tiekam galā nedēļas laikā. Vīriem jāpārstaigā pļavas, jāierauga katrs latvānis. Pērn atklājām divas jaunas vietas, kur agrākos gados latvāņu nebija,” stāsta J.Sirlaks.

Labiekārtošanas dienesta vadītājs atzīst, ka jau no 90.gadiem Priekuļos latvāņi intensīvi pļauti, bet rezultāta nav bijis. “Pļaušana neko nedod, tikai rada vizuālo iespaidu un cilvēki, ejot garām, negūst apdegumus. Uzskats, ka galvenais ir neļaut augiem izziedēt, tos nopļaujot, ir nepareizs, tāda rīcība izplatību nemazina. Augs modina snaudošos ziedpumpurus un uzzied. Latvāņi ar saknēm uz priekšu neiet, tiem ir mietsakne, kas var būt daudzu metru garumā. Un jāatceras, ka arī nogrieztai ziedkopai sēklas nogatavojas, tāpēc to nedrīkst atstāt nomestu zemē,” pieredzē dalās J.Sirlaks un atzīst, ka gadu gaitā izmēģinātas dažādas metodes, bet labākas par selektīvo herbicīdu metodi nav. “Kad sākām izmantot šo metodi, nosmidzinājām latvāņus, pirmajās dienās nekas nebija redzams, tie turpināja augt. Nācās dzirdēt neizpratni, ka tam, ko darām, nav jēgas. Pēc dažām nedēļām augi sāka dzeltēt,” atceras J.Sirlaks.

Vislielākās problēmas Sosnovska latvāņu ierobežošanā ir vietās, kur ķimikālijas izmantot nedrīkst. Un tie ir upju krasti. “Bet ūdens sēklas nes tālāk,” atgādina J.Sirlaks un dalās pieredzē: “Ja tikai pāris latvāņu, var pagaidīt, lai parādās ziedkopa un tai gar malām      sēkliņas. Tad    ziedkopu nogriež, liek melnā plastmasas maisā    un atstāj, lai pūst. Kad augs ticis līdz ziedēšanai un pirmajām sēklām, tas domā, ka savu uzdevumu veicis, un var nobeigties, augs nezina, ka ziedi nogriezti.” Ar gandarījumu J.Sirlaks atzīst, ka ir pierādījuši, ka ar latvāņiem var tikt galā.

Izmanto dažādas metodes

Cēsīs un Vaives pagastā latvāņu ierobežošanai pašvaldība izmanto uzņēmēja pakalpojumu. Šogad tas izmaksā 28 911 eiro. Tiek nopļauti 5,94 ha un 5,12 km, nomigloti 29,27 ha 35,8 km garumā.

Pēdējos gados ikviens redz, kā mainījusies ainava. Vaives pagastā vairs nav latvāņu audžu hektāru, nav jābrauc cauri latvāņu alejām.    Cēsu pilsētas un Vaives pagasta Teritorijas un infrastruktūras pārvaldības nodaļas teritorijas apsaimniekošanas speciāliste Signe Ķerpe uzsver, ka ar invazīvajiem augiem var tikt galā, bet tas jādara ne tikai pašvaldībai, arī ikvienam zemes īpašniekam.

“Vaives pagastā, kur bija latvāņu audzes, tagad ir pļavas ar ziedošām puķēm un tikai pa kādam latvānim. Tas jāiznīcina, lai neiedomājas ziedēt un augt tālāk. Arī Cēsīs ikviens redz, ka latvāņu ir mazāk. Kur tie tiek migloti, vairs nav,” uzsver S.Ķerpe    un atgādina, ka miglot drīkst tikai vienreiz. Tas izdarīts jau maija sākumā, kad latvāņi bija izauguši vien dažus centimetrus. “Latvānis pārstāj augt un lēni iznīkst, to pārņem citi augi, tāpēc svarīgi nomiglot agri pavasarī.

Otrreiz miglotāji vietas pārstaigā, vērtējot, kur kāds augs palicis neskarts,” stāsta teritorijas apsaimniekošanas speciāliste.

S.Ķerpe atzīst, ka latvāņu pļaušana ir mazefektīva, taču vietās, kur pielietot ķimikālijas nedrīkst, tā vismaz ir iespēja, lai invazīvie augi neizplatās tālāk. Cēsīs pļāva pirms Jāņiem, bet, tā kā laika apstākļi labvēlīgi augšanai, jāpļauj atkal. Pirtsupītes gravā Lielajā talkā latvāņi tika durti, likti maisos. “Tā arī ir atzīta metode. Pamazām upīšu krastos to izmantosim aizvien vairāk. Siļķupīte ir problemātiska, situācija nopietna, labi, ka cilvēki tur nestaigā. Vīri ar mačetēm cērt latvāņus, bet, ja to nedara arī zemju īpašnieki, labuma nekāda un ieguldītais darbs ir velts,” saka S.Ķerpe un vērtē, ka diemžēl aizvien zemju īpašniekiem nav izpratnes un arī pietrūkst atbildības, ka viņu neko nedarīšana veicina latvāņu izplatīšanos.    

“Daudzviet latvāņu vairs nav, bet dažviet, kur agrāk to nebija, parādās. Visbiežāk sēklas atved ar kādu tehniku gan mežizstrādātāji, gan ceļu būvnieki,” stāsta teritorijas apsaimniekošanas speciāliste.

Kaut nav daudz, jācīnās pret katru

Līgatnē un Pārgaujā latvāņu ir mazāk. Apvienību pārvaldes vadītāja    Līga Medne pastāsta, ka Līgatnē invazīvos augus miglo      “Līgatnes Komunālserviss” un sniedz pakalpojumu. Pārgaujā to dara saimnieciskā dienesta darbinieki. “Latvāņi aug gar Braslu līdz pat ūdenim. Pļaušana nav efektīva, bet diemžēl cita varianta patlaban nav. Šur tur šo augu ir mazāk, citviet tie parādās,” stāsta pārvalžu vadītāja un uzsver, ka būtiskākais – pašvaldības dabiskajās pļavās latvāņu nav. Problēmu nav arī iznomātajās zemēs, jo nomnieki platības izmanto ražošanai un apstrādā.

Jaunpiebalgas   apvienības pārvaldes īpašumu apsaimniekošanas speciālists Kristaps Dravants vērtē, ka pašvaldības īpašumos bīstamā auga nav daudz. “Divreiz pa 70 metriem ir jānomiglo, to izdara pašvaldības darbinieki,” stāsta K.Dravants un piebilst, ka arī privātajos īpašumos latvāņu nav daudz, kaut pirms gadiem bija lauki ar audzēm    hektāru platībā. “Labākais risinājums ir gaļas lopu ganāmpulki. Neatkarīgi no tā, kura īpašumā latvāņi aug, jo atbildīgāk katrs rīkojas, jo izplatība samazinās. Diemžēl palieņu pļavās, kas pavasaros pārplūst, aizvien iesējas sēklas,” atgādina K.Dravants.

Latvāņu nav daudz arī Vecpiebalgas apvienības pagastos. Visvairāk to ir Inešos, tur augi tiek gan pļauti, gan migloti.

Arī kaimiņi ierobežo

Valmieras novadā latvāņi aug gandrīz 500 ha platībā, paš­valdības īpašumos 45 hektāros. Kā stāsta pašvaldības vides komunikācijas projektu vadītāja Elizabete Ločmele, vienota pieeja latvāņu apkarošanā tiek ievērota trešo gadu. Novērots, ka, lai arī uzraugāmās teritorijas platības ziņā vēl samazināt nevar, latvāņu blīvums ir būtiski mazinājies, līdz ar to samazinās arī apkarošanas pasākumu izmaksas uz hektāru. Šogad latvāņu ierobežošanai pašvaldība paredzējusi ap 20 tūkstošiem eiro.     

Smiltenes novadā latvāņi konstatēti 84 hektāros, tie aug arī paš­valdības īpašumos. Novada izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe vērš uzmanību, ka Valsts augu aizsardzības dienesta informācija nav precīza, jo liela daļa teritoriju nav reģistrētas. Ja īpašumā ir latvāņi, zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam ir pienākums iesniegt konkrētu normatīvajos aktos noteiktu informāciju par invadēto teritoriju un plānotajiem Sosnovska latvāņa ierobežošanas pasākumiem. Pašvaldība savus invadētos īpašumus ir reģistrējusi, bet privātpersonas ļoti maz. “Par to pārlieci
nājāmies, pirmo gadu piešķirot grantu privātpersonām, kuras veic latvāņu ierobežošanu. Lai atbalstu saņemtu, teritorijai jābūt reģistrētai Valsts augu aizsardzības dienestā, bet tas nav izdarīts. Tas arī stāsts par dienesta kapacitāti. Jo precīzāki būs dati, jo veiksmīgāk varēsim strādāt, lai latvāņus iznīcinātu,” saka E.Zurģe. Pašvaldība invazīvo augu gan apstrādā ar ķimikālijām, gan pļauj. To dara paš­valdības darbinieki, kuriem ir atļauja šim darbam, kā arī pakalpojumu sniedzēji.

“Nav pārliecības, ka lielas platības esam no latvāņiem atbrīvojuši, bet pirmie rezultāti ir redzami,” saka E.Zurģe un piebilst, ka pašvaldība kopš brīža, kad zemes vienībā vairs netiek konstatēts latvānis, veic tā apsekošanu turpmākos piecus gadus, lai pārliecinātos, ka tajā augs ir iznīcināts pilnībā.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
289

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
4
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi