Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Novadnieks: Akmeņi glabā un atgādina vēsturi

Sarmīte Feldmane
13:50
22.03.2024
123
Pr Veselava

Piemiņas vieta Veselavas kapsētā.

Līdz ar pavasara pirmajiem ziediem atnāk 25.marts. Viena no skaudrajām dienām mūsu vēsturē. Melnā lente pie Latvijas karoga    atgādina ne vien par ciešanu ceļu, ko sveša vara bija uzspiedusi, arī par cilvēku likteņiem. Viņi mīlēja savu zemi, noziedzīgās represijas nespēja to atņemt un iznīcināt. Tāpat kā atmiņas, kas atgādina nākamajām paaudzēm – aizsargāt savu zemi un brīvību, savu tautu.

Vairāk nekā 40 gadu par represijām nedrīkstēja runāt, padomju vara dažādiem līdzekļiem centās tās dzēst no atmiņas, bet cilvēku piedzīvotais turpināja gruzdēt. Līdz ar Atmodu katrā pagastā, vairs nebaidīdamies, kopā nāca politiski represētie, stāstīja par 1941., 1949.gada deportācijām, izsūtījumā pārdzīvoto. Un tiem, kuri neatgriezās dzimtenē. Notika piemiņas pasākumi, iekārtoja piemiņas vietas. Tiesa, ne bez diskusijām, kur tām pagastos un Cēsīs būt.

90.gadu sākumā politiski represētais Gundaris Gailītis “Druvā” rakstīja: “Pelēkie akmeņi ar likteņgadiem Latvijas ceļmalās, staciju laukumos, ciematos ir mēms un kluss, bet mūžīgs liecinājums tautas sāpei par drūmo likteni. Ieraugot pelēko piemiņas akmeni, nepaejiet tam vien­aldzīgi garām. Nolieciet pie tā ziedu. Kaut vai noņemiet cepuri un pastāviet minūti klusu… Lai šis akmens runā ar jums. Lai tas stāsta par tautas moku ceļiem, sāpēm, zudušajiem sapņiem. Lai pelēkais akmens māca jums būt stipriem un cietiem – izturēt un pastāvēt. Lai tas māca jūs dziedāt tālāk to dziesmu, kuras beidzamie vārdi sasala ziemeļu tundrā. Lai šie pelēkie akmeņi aicina jūs veltīt savu dzīvi Latvijai.”

Par katru piemiņas vietu ir savs stāsts. Pirmajos Atmodas gados cēsnieki 25.martā un 14.jūnijā ar klusuma brīdi, svecēm un ziediem tos, kuri neatgriezās, pieminēja pie Zemes mātes Meža kapos. Gadu gaitā Cēsīs tapušas piemiņas vietas gan pie mūra Jaunās pils laukumā, gan dzelzceļa malā, gan Pils ielā. Arī pagastos tās veidotas dažādos gadu desmitos.

Rp Nitaure

Piemiņas vieta Nītaures centrā.

Zaubē 1994.gada 25.martā pie Zaubes pagastnama atklāja Aivara Kerliņa veidoto piemiņas akmeni 1941. -  1949.gadā padomju varas represētajiem zaubēniešiem.   2019.gada 25.martā Zaubes baznīcā atklāja piemiņas plāksni 1941. – 1949. gadā no Zaubes pagasta deportētajiem. Plāksnē iegravēti  visu vārdi. Nītaurē piemiņas vietu, veltītu Nītaures un kādreizējā Ķēču pagasta 1941. un 1949.gados deportētajiem iedzīvotājiem, atklāja 2021. gadā. Pamazām top    piemiņas vieta pie Amatas stacijas – ešelons Nr.97322. Padomju deportācijās cietušo piemiņas vietu nav Kaives, Skujenes, Inešu, Zosēnu, Mārsnēnu, Raiskuma, Straupes pagastā.

Katrā pagastā ir savas tradīcijas, kas veidojušās gadu gaitā. Lai arī paaudzes, kura piedzīvoja padomju varas nežēlību, izsūtījumu svešumā, dzīvās atmiņas aizvien biežāk skan ierakstos vai lasījumos, tautas sēru dienās tās atdzīvojas. Tāpat katras vietas vēsturē ierakstīts, kas, kad un kā iekārtoja piemiņas vietu, krājas materiāli par atceres pasākumiem. Lūk, vien daži.

Vecpiebalgā 2003.gada 14.jūnijā pie dievnama novietots akmens politiski represēto piemiņai. Piemiņas saglabāšanas iniciatore bija represētā Dace Jurciņa. No deportāciju piedzīvojušā Jāņa Skopāna mājas atveda akmeni. Atklāšanā D.Jurciņa teica: “Redzot akmeni pie baznīcas, mūsu mazbērni pajautās, kas toreiz notika.”

Pr Vecpiebalga

Piemiņas vieta pie Vecpiebalgas baznīcas.

Vecpiebaldzēni un inesieši 25.marta atceres brīdī satiekas pie baznīcas, bet pēdējos gados piemiņas vietā pie Vecpiebalgas baznīcas atceres pasākumi netiek rīkoti. Pārrāvumā vainojama arī pandēmija. Taurenieši šajā sēru dienā sanāk pie piemiņas akmens “Ar sapni par dzimteni”, dzērbenieši pie piemiņas akmens savā pagastā, pēc tam Dzērbenes pilī ir kopīga atmiņu pēcpusdiena, kurā pievienojas arī kaivēnieši. Tradīcija, kaut mazākā pulkā, turpinās.

Veselavā piemiņas vieta iekārtota kapsētā pie kapličas. Pie akmens vienmēr ir ziedi, veselavieši aizdedzina svecītes. Kāda sieviete kapu pārzinei jautājusi, kur var nolikt svecīti represētajiem. Tādas piemiņas vietas nebija. Svešinieces jautājums pamudināja to iekārtot. Atceres pasākumi te nenotiek, bet vienmēr ir sakopts, ir svaigi ziedi. Veselavieši neaizmirst tos, kuri neatgriezās.

Jaunpiebalgā pie bijušās Piebalgas dzelzceļa stacijas vietu represēto piemiņai atklāja 1989. gada 14.jūnijā. Šis pelēkais akmens sliežu ceļa malā atgādina tagadējai un nākamajām paaudzēm par nevainīgo cilvēku ciešanām un vīrišķību. 1990.gada pavasarī Sibīrijā mirušo tuvinieki un draugi pie akmens izveidoja piemiņas birzi. Tajā aug 17 liepas un 27 ozoli. Ik gadus te 25.martā un 14.jūnijā notiek piemiņas pasākumi, gulst ziedi, deg svecītes.

“Ne reizi vien izskan, cik var bēdāties, sērot, teic, tā ir pagātne. Taču par vēsturi ir jārunā, tas vēstījums ir jānodod nākamajām paaudzēm. Tās ir mūsu tautas likteņlīniju straumes.    Mūsdienu pasaulē, kad dzīvojam mierā, kaut kaimiņos ir karš, grūti aptvert, izprast un saprast padomju varas vardarbību. Ir grūti ne tikai jauniešiem, arī tiem, kuri to nepiedzīvoja. Represēto atmiņstāsti nav kāda režisora izdomāta filma, bet mūsu vecvecāku, vecāku pārdzīvotais. Katru gadu jārod jaunas formas, kā stāstīt par represijām, jo to, kuri tās pārdzīvoja, paliek aizvien mazāk,” pārdomās dalās Jaunpiebalgas kultūras darbiniece Egita Zariņa.

Pr Cesis

Piemiņas vieta Cēsīs, Pils laukumā.

Atceres pasākumos visos pagastos piedalās skolēni. Par to gadiem runā represētie, vēsturnieki. Tiesa, vairākos pagastos skolu vairs nav. Daudzkārt teiktais, ka jāmācās uzrunāt jaunā paaudze, lai garāmejot nebrīnītos par gada skaitļiem akmeņos, lai zinātu, kādas lappuses veido Latvijas vēstures grāmatu, paliks vien vārdi, ja tie neatbalsosies sirdīs, nesasauksies ar šodienu, ja nejutīsim vajadzību tos paņemt nākotnei. Kā atgādinājumu par savu tautu, tās nesalaužamo garu, darba tikumu un Latvijas mīlestību. Ak­meņi neklusē, tie runā. Ar gadskaitļiem un cilvēku vārdiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
290

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
19
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi