Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Novadnieks: Akmeņi glabā un atgādina vēsturi

Sarmīte Feldmane
13:50
22.03.2024
68
Pr Veselava

Piemiņas vieta Veselavas kapsētā.

Līdz ar pavasara pirmajiem ziediem atnāk 25.marts. Viena no skaudrajām dienām mūsu vēsturē. Melnā lente pie Latvijas karoga    atgādina ne vien par ciešanu ceļu, ko sveša vara bija uzspiedusi, arī par cilvēku likteņiem. Viņi mīlēja savu zemi, noziedzīgās represijas nespēja to atņemt un iznīcināt. Tāpat kā atmiņas, kas atgādina nākamajām paaudzēm – aizsargāt savu zemi un brīvību, savu tautu.

Vairāk nekā 40 gadu par represijām nedrīkstēja runāt, padomju vara dažādiem līdzekļiem centās tās dzēst no atmiņas, bet cilvēku piedzīvotais turpināja gruzdēt. Līdz ar Atmodu katrā pagastā, vairs nebaidīdamies, kopā nāca politiski represētie, stāstīja par 1941., 1949.gada deportācijām, izsūtījumā pārdzīvoto. Un tiem, kuri neatgriezās dzimtenē. Notika piemiņas pasākumi, iekārtoja piemiņas vietas. Tiesa, ne bez diskusijām, kur tām pagastos un Cēsīs būt.

90.gadu sākumā politiski represētais Gundaris Gailītis “Druvā” rakstīja: “Pelēkie akmeņi ar likteņgadiem Latvijas ceļmalās, staciju laukumos, ciematos ir mēms un kluss, bet mūžīgs liecinājums tautas sāpei par drūmo likteni. Ieraugot pelēko piemiņas akmeni, nepaejiet tam vien­aldzīgi garām. Nolieciet pie tā ziedu. Kaut vai noņemiet cepuri un pastāviet minūti klusu… Lai šis akmens runā ar jums. Lai tas stāsta par tautas moku ceļiem, sāpēm, zudušajiem sapņiem. Lai pelēkais akmens māca jums būt stipriem un cietiem – izturēt un pastāvēt. Lai tas māca jūs dziedāt tālāk to dziesmu, kuras beidzamie vārdi sasala ziemeļu tundrā. Lai šie pelēkie akmeņi aicina jūs veltīt savu dzīvi Latvijai.”

Par katru piemiņas vietu ir savs stāsts. Pirmajos Atmodas gados cēsnieki 25.martā un 14.jūnijā ar klusuma brīdi, svecēm un ziediem tos, kuri neatgriezās, pieminēja pie Zemes mātes Meža kapos. Gadu gaitā Cēsīs tapušas piemiņas vietas gan pie mūra Jaunās pils laukumā, gan dzelzceļa malā, gan Pils ielā. Arī pagastos tās veidotas dažādos gadu desmitos.

Rp Nitaure

Piemiņas vieta Nītaures centrā.

Zaubē 1994.gada 25.martā pie Zaubes pagastnama atklāja Aivara Kerliņa veidoto piemiņas akmeni 1941. -  1949.gadā padomju varas represētajiem zaubēniešiem.   2019.gada 25.martā Zaubes baznīcā atklāja piemiņas plāksni 1941. – 1949. gadā no Zaubes pagasta deportētajiem. Plāksnē iegravēti  visu vārdi. Nītaurē piemiņas vietu, veltītu Nītaures un kādreizējā Ķēču pagasta 1941. un 1949.gados deportētajiem iedzīvotājiem, atklāja 2021. gadā. Pamazām top    piemiņas vieta pie Amatas stacijas – ešelons Nr.97322. Padomju deportācijās cietušo piemiņas vietu nav Kaives, Skujenes, Inešu, Zosēnu, Mārsnēnu, Raiskuma, Straupes pagastā.

Katrā pagastā ir savas tradīcijas, kas veidojušās gadu gaitā. Lai arī paaudzes, kura piedzīvoja padomju varas nežēlību, izsūtījumu svešumā, dzīvās atmiņas aizvien biežāk skan ierakstos vai lasījumos, tautas sēru dienās tās atdzīvojas. Tāpat katras vietas vēsturē ierakstīts, kas, kad un kā iekārtoja piemiņas vietu, krājas materiāli par atceres pasākumiem. Lūk, vien daži.

Vecpiebalgā 2003.gada 14.jūnijā pie dievnama novietots akmens politiski represēto piemiņai. Piemiņas saglabāšanas iniciatore bija represētā Dace Jurciņa. No deportāciju piedzīvojušā Jāņa Skopāna mājas atveda akmeni. Atklāšanā D.Jurciņa teica: “Redzot akmeni pie baznīcas, mūsu mazbērni pajautās, kas toreiz notika.”

Pr Vecpiebalga

Piemiņas vieta pie Vecpiebalgas baznīcas.

Vecpiebaldzēni un inesieši 25.marta atceres brīdī satiekas pie baznīcas, bet pēdējos gados piemiņas vietā pie Vecpiebalgas baznīcas atceres pasākumi netiek rīkoti. Pārrāvumā vainojama arī pandēmija. Taurenieši šajā sēru dienā sanāk pie piemiņas akmens “Ar sapni par dzimteni”, dzērbenieši pie piemiņas akmens savā pagastā, pēc tam Dzērbenes pilī ir kopīga atmiņu pēcpusdiena, kurā pievienojas arī kaivēnieši. Tradīcija, kaut mazākā pulkā, turpinās.

Veselavā piemiņas vieta iekārtota kapsētā pie kapličas. Pie akmens vienmēr ir ziedi, veselavieši aizdedzina svecītes. Kāda sieviete kapu pārzinei jautājusi, kur var nolikt svecīti represētajiem. Tādas piemiņas vietas nebija. Svešinieces jautājums pamudināja to iekārtot. Atceres pasākumi te nenotiek, bet vienmēr ir sakopts, ir svaigi ziedi. Veselavieši neaizmirst tos, kuri neatgriezās.

Jaunpiebalgā pie bijušās Piebalgas dzelzceļa stacijas vietu represēto piemiņai atklāja 1989. gada 14.jūnijā. Šis pelēkais akmens sliežu ceļa malā atgādina tagadējai un nākamajām paaudzēm par nevainīgo cilvēku ciešanām un vīrišķību. 1990.gada pavasarī Sibīrijā mirušo tuvinieki un draugi pie akmens izveidoja piemiņas birzi. Tajā aug 17 liepas un 27 ozoli. Ik gadus te 25.martā un 14.jūnijā notiek piemiņas pasākumi, gulst ziedi, deg svecītes.

“Ne reizi vien izskan, cik var bēdāties, sērot, teic, tā ir pagātne. Taču par vēsturi ir jārunā, tas vēstījums ir jānodod nākamajām paaudzēm. Tās ir mūsu tautas likteņlīniju straumes.    Mūsdienu pasaulē, kad dzīvojam mierā, kaut kaimiņos ir karš, grūti aptvert, izprast un saprast padomju varas vardarbību. Ir grūti ne tikai jauniešiem, arī tiem, kuri to nepiedzīvoja. Represēto atmiņstāsti nav kāda režisora izdomāta filma, bet mūsu vecvecāku, vecāku pārdzīvotais. Katru gadu jārod jaunas formas, kā stāstīt par represijām, jo to, kuri tās pārdzīvoja, paliek aizvien mazāk,” pārdomās dalās Jaunpiebalgas kultūras darbiniece Egita Zariņa.

Pr Cesis

Piemiņas vieta Cēsīs, Pils laukumā.

Atceres pasākumos visos pagastos piedalās skolēni. Par to gadiem runā represētie, vēsturnieki. Tiesa, vairākos pagastos skolu vairs nav. Daudzkārt teiktais, ka jāmācās uzrunāt jaunā paaudze, lai garāmejot nebrīnītos par gada skaitļiem akmeņos, lai zinātu, kādas lappuses veido Latvijas vēstures grāmatu, paliks vien vārdi, ja tie neatbalsosies sirdīs, nesasauksies ar šodienu, ja nejutīsim vajadzību tos paņemt nākotnei. Kā atgādinājumu par savu tautu, tās nesalaužamo garu, darba tikumu un Latvijas mīlestību. Ak­meņi neklusē, tie runā. Ar gadskaitļiem un cilvēku vārdiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pašvaldība ierobežo latvāņus

09:22
02.07.2024
17

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas […]

Senie mūri jāsaglabā

12:17
28.06.2024
30

Ziemeļu tornis cauri gadsimtiem Katrs, kurš bijis Cēsu Pils parkā vai muzejā vai kaut redzējis pastkartes par Cēsīm, nevar nepamanīt pils Ziemeļu torni. Tāds tas, pa gabalu nemainīgs, bijis acu priekšā. Ziemeļu torņa vēstures stāsts ir vairākus gadsimtus garš. “Zināms, ka Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Ple­tenberga laikā pils nocietinājumi papildināti ar trim aizsardzības torņiem. Tie […]

NVO atbalsts jauniešiem

12:07
28.06.2024
51

“Jaunieši ir enerģiskākā, uzņēmīgākā un zinātkārākā sabiedrības daļa, kas nereti savu enerģiju un potenciālu izmanto nelietderīgās vai pat veselībai un sabiedrībai bīstamās nodarbēs.  Līdz ar to jaunieši ir arī trauslākā un visneaizsargātākā sabiedrības daļa, kas var tikt pakļauta dažādiem sociāli ekonomiskiem riskiem, piemēram, bezdarbam, grūtībām, izveidojot savu ģimeni u.tml. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un […]

Iedzīvotāji iesaistās

12:22
26.06.2024
74

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju. “Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte […]

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

12:12
26.06.2024
30

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās. […]

Aktuāli

11:53
14.06.2024
29

Medicīna ir joma, kurā vienmēr gribam vairāk un labāk, kurā vienmēr ar kaut ko neesam apmierināti, bet, saņemot palīdzību no ārsta, ārstu palīga vai medicīnas māsas, bieži esam pateicības pilni. Tomēr kopumā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu nodrošina ļoti sarežģīta, samezglota organizatoriska struktūra, kurā joprojām ir milzum daudz trūkumu. Vai daļu no tiem izdosies mazināt jauninājumiem, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi