Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Lielais novads. Civilā aizsardzība

Andra Gaņģe
09:13
23.04.2024
177
Gazmaskas Civila Aizsardziba 1170x878

FOTO: puaro.lv

Aktualizētie un pilnveidotie valsts normatīvie akti, kas regulē civilās aizsardzības jomu, paredz, ka paš­valdībām ir jākoriģē savi civilās aizsardzības plāni, tos papildinot ar sadaļu par rīcību valsts apdraudējuma, sabiedrisko nekārtību, terora aktu vai militāra iebrukuma un kara laikā. Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likums nosaka, ka vietvarai militāra iebrukuma vai kara gadījumā ir jānodrošina iedzīvotāju pamatvajadzības pašvaldības administratīvajā teritorijā un jāsniedz atbalsts valsts aizsardzības sistēmai. Līdz šim pašvaldībām CA plānā bija jāietver rīcība katastrofās, kas saistītas ar ēku un būvju sabrukšanu, avāriju siltumapgādes, ūdensapgādes, notekūdeņu vai kanalizācijas sistēmā, katastrofām, ko koordinē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Tajā skaitā ir bīstamu ķīmisko vielu un maisījumu noplūde, radiācijas avārijas, arī vētras, viesuļi, lietusgāzes, pali, plūdi, krusa, stiprs sals, apledojums, sniega sanesumi, ledus sastrēgumi vai liels karstums.

CA plānā paredz pamatprincipus, ne risinājumu individuālai situācijai

Top Cēsu novada (CA) civilās aizsardzības plāna atjaunotā un papildinātā redakcija. Būtiskākās pārmaiņas tajā ir militārā sadaļa, kas jāizstrādā atbildoši tagadējai drošības situācijai Eiropā. Tas, protams, saistībā ar Krievijas pilna mēroga vesto karu Ukrainā un iespējamiem draudiem kaimiņvalstīm.

Par to, kas jauns būs novada CA plānā un kā tas top, saruna ar Cēsu novada domes vadītāju, novada Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Jāni Ro­zenbergu.

-Iedzīvotāji nereti saka, ka nav izpratnes, kā glābties, ja pieļaujam sliktāko un Krievija tiešām iebrūk Latvijā. Kurp iet, braukt, kur slēpties?

-Jāsaprot, ka Civilās aizsardzības plāns krīzes situācijā nebūs gatava recepte visām situācijām, kā rīkoties. Katram nevarēs iedot skaidru risinājumu. Tādā brīdī noteikti būtu daudz operatīvu lēmumu, jo apstākļi var mainīties neprognozējami. Bet pamatprincipi plānā ir un būs atrunāti. Svarīgi, lai civilās aizsardzības komisija regulāri trenētu savas iemaņas dažādās krīzes situācijās. Šeit liels paldies Zemessardzei, kura regulāri rīko mācības, iesaistot arī paš­valdības. Maijā plānotas kārtējās mācības.

Izstrādājot plānu, patlaban darām divas lietas vienlaicīgi. Strādājam pie jaunā uzdevuma pašvaldībām, tā sauktās militārās sadaļas. Mūsu novada Civilās aizsardzības komisija ir tuvu tam, lai būtu saņemta visa nepieciešamā informācija un varētu sākt šo sadaļu rakstīt, lai iekļautu plānā. Bet, visticamāk, liela daļa no tās būs klasificētā informācija, kas nebūs publiski pieejama.

Līdztekus ir otrs darbs. Tā kā paš­reiz spēkā esošais CA plāns ir apstiprināts 2021.gadā pirms administratīvi teritoriālās reformas, ir jāveic vēl citas izmaiņas, jo daudz kas ir pamainījies un daudz kas jāaktualizē. Esam pieprasījuši informāciju vairākām institūcijām, piemēram, Nacionālajam veselības dienestam par aptieku tīklu, par zobārstniecības kabinetiem, feldšeru punktiem un citām ārstniecības iestādēm. No Zem­kopības ministrijas vajadzīga informācija par veterinārās medicīnas tīklu. Tie visi ir mediķi, kas var palīdzēt stundā X.

Jauns elements, kas nebija iepriekšējā CA plānā, ir kritiskās infrastruktūras novērtējums un gradēšana. To ranžē pēc cilvēku skaita, ko šie objekti – katlumājas, dzeramā ūdens ņemšanas vietas – apkalpo, lai zinātu, kurus militārajiem spēkiem stundā X jālūdz apsargāt. Nevarēsim apsargāt visas novada 60 katlumājas vai visas ūdens ņemšanas vietas, tam nepietiks resursu, bet objekti, kas apkalpo lielu iedzīvotāju skaitu, noteikti būs kritiskās infrastruktūras elementi. Piemē­ram, Cēsu siltumtīklu katlumāja vai Cēsu ūdens ņemšanas un atdzelžošanas vietas būs kritiskā infrastruktūra, bet, visticamāk, neliela ciemata katlumāju nevarēsim iekļaut. Un trešais jaunais elements, kura nav pašreizējā plānā, ir patvertnes jeb pagrabi. Novada Būvvalde ir apsekojusi daudzdzīvokļu māju pagrabus visā teritorijā, tagad kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu apseko publiskās ēkas, tad vēl paliek komercsektora apsekošana.

-Ko vērtē apsekošanā, un par ko liecina jau veiktās pārbaudes?

-Vērtē dažādus apstākļus. Piemēram, cik pagrabam izeju, vai ir logi, ja ir, vai tie piemēroti evakuācijā, vai ir pieejams ūdens, kanalizācija, vai ir autonoma apkure. Vērtē kvadratūru, griestu augstumu.

Jāņem vērā, ka daudzdzīvokļu māju pagrabi ir privātais īpašums. Galvenais trūkums, ka tie aizkrāmēti, tur saliktas nevajadzīgas riepas, vecas veļas mašīnas, ledusskapji un citas lietas. Pir­mais, kas jādara – jāpārliecina iedzīvotāji, ka pagrabus vajag patīrīt. Taču tas ir pašu iemītnieku, tātad mājas kopsapulces lēmums, apsaimniekotāja jautājums. Do­mā­sim, vai pašvaldība var iesaistīties ar nelielu līdzfinansējumu atkritumu konteineru nodrošināšanā, lai pagrabos sakrāto aizvestu. Sāktas sarunas ar atkritumu apsaimniekotājiem ZAAO.

Bet būtiskākais – jāskaidro, ka pagrabs ir ļoti liela vērtība. Tā ir pirmā un galvenā vieta, kur nama iedzīvotājiem paslēpties. To rāda arī Ukrainas pieredze. Taču jāiegulda arī enerģija, lai pagrabus šai funkcijai sagatavotu.

-Kā izmantos būvvaldes apkopoto informāciju par daudzdzīvokļu ēku pagrabiem?

-Ir plāns par šo jautājumu runāt ar namu apsaimniekotājiem, kā viņi redzētu risinājumus. Res­pektīvi, kāda varētu būt apsaimniekotāju un pašvaldības sadarbība, kā izskaidrot iedzīvotājiem pagrabu vērtību un nozīmi, varbūt arī motivēt vienoties par pagrabu sakārtošanu un pielāgošanu, jo tas ir tikai viņu drošībai. Dzīvojamo ēku pagrabi noteikti netiks uzrādīti kā visiem pieejami. Tam būs publisko ēku pagrabi, ko tagad apseko. Tos uzrādīs kā vietas, kuras gaisa trauksmes gadījuma var izmantot ikviens.

-Plānā būs paredzētas arī vietas, kur iedzīvotājiem pulcēties, ja krīzes situācijā jāevakuējas.

-Ja ir stunda X un cilvēkiem jāsāk pārvietoties, tad jābūt pašvaldības norādītām vietām, kurp iedzīvotājiem jādodas un no kurām viņus evakuē ar dažādiem transportlīdzekļiem. Pulcēšanās vietas būs vairākas, tās izmantos atbilstoši situācijai. X stundā izvēle būs par vietu, kas atrodas vistālāk no uzbrukuma puses. Piemēram, ja tas nāk no Valmieras – pulcēšanās būs Cēsu pretējā pusē.

Un tālāk jābūt skaidram, kur evakuētie apmetīsies, kur būs īslaicīgās uzturēšanās vietas, lai pārnakšņotu dažas diennaktis. Tās izvēlas atbilstoši tam, cik cilvēku var uzņemt telpās, tur jābūt pieejamam ūdenim, virtuves blokam, ieteicama autonomā apkure, dušas. Tikpat svarīgi, lai būtu atbilstoša lieluma pagrabi, kur patverties visiem, kas atrodas šajā vietā. Šo informāciju par publiskajām ēkām apkopojam, analizējam situācijas.

-Vai tādas ziņas būs pieejamas publiski?

Par to vēl CA komisijā vienosimies. Zinu, ka daļa pašvaldību šo informāciju publiskojušas, taču militāristi ir mazliet piesardzīgi. Bet es domāju, ka tomēr būs jāpublisko, cilvēki gribēs zināt.
Ziņas par kritiskās infrastruktūras objektiem gan būs klasificētas, tas ir, nebūs visiem pieejamas. Saprotami, ka ienaidniekam to nevajadzētu zināt.

-Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā norādīts, ka militāra iebrukuma vai kara gadījumā pašvaldībai savā teritorijā ir jānodrošina iedzīvotāju pamatvajadzības. Vai tajā ietilpst arī pārtika?

-Ūdeni pulcēšanās vietās, telpas, kur evakuācijas gadījumā uzturēties, to visu sagādāsim, bet par pārtikas un degvielas nodrošinājumu… Problēma, ka pašvaldībām nav zināms, kas tieši ir valsts materiālajās rezervēs un ar ko paš­valdības var rēķināties. Paš­valdībai savu pārtikas ražotņu nav. Formāli varētu slēgt līgumu ar vairumtirgotāju, bet tas tāds baltiem diegiem šūts.

-Kad plāns būs gatavs un pieejams iedzīvotājiem?


-Paredzu, ka vasaras nogalē visi puzles gabaliņi būs salikti vietās, būs aktualizēts nepieciešamais un izstrādāta militārā sadaļa. Ma­nuprāt, pareizi, ka to kopā ar attiecīgajām struktūrām dara mūsu paš­valdības, ne pieaicināti speciālisti, tā veidojas dziļāka izpratne par situāciju. Rudens sākumā ar papildināto un aktualizēto plānu iepazīstināsim iedzīvotājus.

Pilnveidoti normatīvie akti

Valsts kontrole pēc 2022. gada revīzijas, kurā vērtēja, kā darbojas CA un katastrofu pārvaldīšanas sistēma valstī, atzina, ka tā lielā mērā ir novārtā atstāta joma un nav radīti priekšnoteikumi efektīvai katastrofu un krīžu pārvaldīšanai. Ziņojumā arī norādīts, ka jāpārskata pieeja, kā gatavo valsts un pašvaldību CA plānus.  “Revīzijā konstatēts, ka plānos paredzētie pasākumi nereti ir pārlieku vispārīgi, bez skaidrības, kas konkrēti paveicams, kādā termiņā un par kādiem līdzekļiem. Ieceru un darbības virzienu vietā CA plānos nepieciešams ietvert reālus un konkrētus pasākumus,” pau­da Valsts kontrole.

Pēdējos trijos gados mērķtiecīgi pilnveidoti normatīvie akti, kas regulē civilās aizsardzības jomu. 2022.gada rudenī grozīts Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likums. Šī gada janvārī Ministru kabinets apstiprināja Valsts civilās aizsardzības plāna atjaunoto redakciju, kurā ir atjaunoti sabiedrības drošības pasākumi militāra uzbrukuma gadījumā. Piemēram, plānā ir iekļauti pasākumi, kas saistīti ar patvertņu un tām pielāgojamo būvju apzināšanu, remontu, aprīkošanu un pārbaudi, norāda lvportals.lv.

Atbilstoši aktualizētajam CA plāna 33. pielikumam:
• 2024. gadā tiks izstrādāts normatīvais regulējums par patvertņu izveidošanu un būvniecību;
• līdz 2025. gadam (ieskai­tot) tiks apzinātas vecās patvertnes un tām pielāgojamās būves;
• līdz 2025. gadam (ieskai­tot) tiks aprīkotas patvertnes un tām pielāgotās būves ar attiecīgām norādījuma zīmēm;
• līdz 2025. gadam (ieskai­tot) tiks izveidots un uzturēts paš­valdībā esošo patvertņu un tām pielāgoto būvju saraksts. Tāpat ir papildināta informācija par kontrolētu iedzīvotāju mas­veida evakuāciju un pārvietošanu militāra iebrukuma, katastrofas vai to draudu gadījumā, vadlīnijas evakuācijas punkta izveidei un pulcēšanās vietu noteikšanai evakuācijas gadījumā.

UZZIŅAI

Ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos “Noteikumi par civilās aizsardzības plānu struktūru un tajos iekļaujamo informāciju”, kas stājās spēkā 2023. gada 1. janvārī, noteikts, ka sadarbības teritorijas civilās aizsardzības plānā militāra iebrukuma vai kara gadījumam iekļauj šādus pasākumus:
• agrīnā brīdināšana un situ­ācijas monitorings;
• mobilitātes un pretmobilitātes pasākumi;
• svarīgās infrastruktūras pastiprināta aizsardzība;
• iedzīvotāju informēšana;
• pašvaldību sabiedriskās kārtības nodrošināšana;
• degvielas un kurināmā rezervju iesaistīšana;
• pārtikas rezervju iesaistīšana;
• dzeramā ūdens rezervju iesaistīšana;
• patvertnēm piemēroto būvju izmantošana;
• mobilo energoapgādes avotu iesaistīšana;
• ārstniecības personāla un medicīnas resursu iesaistīšana;
• pašvaldības teritorijā esošo personu, materiālo vērtību un
citu priekšmetu evakuācija;
• evakuēto personu uzņemšana pašvaldības teritorijā;
• pašvaldības institūciju kritisko funkciju noteikšana.

Avots: lvportals.lv

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
289

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
4
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi