Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Līdzdalība. Palīdz sociālie mediji

Anna Kola
08:24
26.03.2024
88
Hands Holding Smartphone Social Media Concept

FOTO: freepik.com

Sociālie tīkli mūsu ikdienā kļuvuši ļoti nozīmīgi. Tajos dalās ar informāciju un idejām, satiekas, atbalsta, diskutē un strīdas, tajos veidojas kopienas. Savs konts “Facebook”, “Instagram” un “Draugiem.lv” vietnēs ir arī daudzu pagastu un pilsētu iedzīvotājiem. Arī Cēsu novadā. Tur runā par aktuālo, aicina piedalīties vietējās norisēs un līdzdarboties citos veidos – gan ar viedokļu paušanu un apmaiņu, gan savu ideju popularizēšanu, gan dažkārt arī ar vietējās produkcijas un pakalpojumu piedāvāšanu. Par to, cik svarīgi sociālie mediji ir pagasta un novada kultūras, sociālās un ekonomiskās dzīves veicināšanā, “Druva” jautāja vairāku mūsu novada pagastu soci­ālo tīklu kontu administratoriem.

Mērķis – radīt platformu, kurā par sevi stāstīt plašākai auditorijai

“Uzzini, kas jauns Skujenē, satiec Skujenes ļaudis, baudi Skujenes labumus un priecājies par Skujeni!” Tāds sauklis rindojas Facebook vietnes “Skujene aicina!” lapā, kas izveidota 2020.gadā. Tai ir teju 650 sekotāju.

    Liene Margeviča, viena no “Skujene aicina” administratorēm un pagasta aktīvistēm, piekrīt, ka tas nav maz. “Tas ir vienīgais instruments, ar kuru varam stāstīt par sevi. Esam aktīva kopiena, kad sākām darboties, sapratām, ka ir vajadzīga arī reklāma. Tā, protams, maksā naudu, kuras mums kā kopienai nav. Sociālais medijs ir viens no veidiem, kā to īstenot bez maksas,” pauž L.Margeviča.

Kopienas mērķis ir pārstāvēt visa vecuma skujeniešus, lai iesaistītu viņus vietējās dzīves aktualitātēs, rosināt sadarboties un līdzdarboties, kā arī izmantot dažādas pašvaldības un citu institūciju atbalsta formas, lai pilnveidotu pagasta ikdienu. L.Margeviča atzīst, ka gribētu, lai kāds aktīvais Skujenes jaunietis uzņemtos izveidot Instagram vai TikTok kontu, lai arī jaunāko paaudzi sasniegtu informācija par Skujeni. Liene piebilst, ka šajā virzienā iestrādes jau ir. “Starp aktīvajiem ir arī jaunāki cilvēki, kas labprāt iesaistās, tāpēc ticu, ka drīz nonāksim arī līdz saviem Instagram un TikTok kontiem. Jaunieši Sku­jenes kopienas vajadzībām gan fotografē, gan īsteno dažādas ar datoriem un IT saistītas lietas.”

Feisbukā skujenietes darbojas aktīvi, ir pat divi Skujenes konti. “Skujene aicina!” publisko norises un aktuālo informāciju par pagastu, un ir arī grupa, kurā lielākoties cilvēki dalās ar sludinājumiem, reklāmu. “Grupā jebkurš var ielikt informāciju, bet lapā “Skujene aicina!” visi ieraksti iet caur administratoru, manu un Signes Šlosbergas izvērtēšanu. Mērķis – lai šī lapa nekļūst par reklāmas platformu uzņēmumiem, bet tajā ir daudzpusīgāka informācija,” teic L.Margeviča.

Viņa atzīst, ka informācijas apritē un līdzdalības veicināšanā sociālajiem medijiem ir liels nopelns, tomēr nevar noliegt, ka ir cilvēki, visbiežāk vecākā paaudze, kas sociālos tīklus nelieto vai pārzina slikti. “Šiem cilvēkiem dažkārt informāciju nodot ir sarežģītāk. Par visiem lielākajiem notikumiem Skujenē gan vienmēr ir arī afišas drukātā veidā, ko izvietojam publiskās vietās pagasta centrā. Bet, kā jau minēju, ievietot maksas reklāmu nevaram atļauties. Tādēļ ir daļa informācijas, kas patiešām pieejama vien feisbuka kontā “Skujene aicina!”.”

L.Margeviča gan uzsver, ka cilvēki, kas izmanto sociālos tīklus, ar tur pamanīto dalās ar radiem, draugiem un paziņām, kas soci­ālos tīklus vai internetu neizmanto vai to dara ļoti reti. “Dzīvojam tādā laikmetā, kad tehnoloģijām ir ļoti liela loma. Tur neko nevar darīt – varam vien šīs priekšrocības izmantot savā labā. Ja vēl pirms divdesmit gadiem mēs sludinājumu ieliktu “Druvā”, kuru patiešām izlasītu lielais vairums skujeniešu, tagad šo cilvēku skaits būtu samērā mazs, tāpēc ir jāizmanto tas, ko cilvēki lieto visvairāk, – sociālie tīkli,” piebilst L.Margeviča.

Jautāta, vai “Skujene aicina!” administrēšanas laikā ir nācies saskarties ar sociālo tīklu negatīvo pusi, viņa teic, ka nē. “Šādas pieredzes nav bijis. Vismaz ne mūsu lapā.” Lielais vairākums “Skujene aicina!” apmeklētāji ir skujenieši.

Sociālie tīkli – informācijas apmaiņai arī kultūras dzīvē

    Iespēju aicināt iedzīvotājus piedalīties, sadarboties, būt aktīviem izmanto arī kultūras dzīvē. Nītaures kultūras nama vadītājs un Facebook vietnes lapas ar tādu pašu nosaukumu administrators Rihards Vītols gan atzīst, ka šajā jomā sociālo mediju vide nav vienīgais rīks, ko izmantot, lai nodotu informāciju. Viņš arī piekrīt, ka daļa cilvēku Nītaurē sociālos tīklus neizmanto vai neprot to izdarīt, tāpēc ir svarīgi par kultūras dzīvi dalīties arī ierastajā veidā – ar afišām. “Daudz informācijas izplatās arī no mutes mutē. Daļa par aktuālo uzzina citās pašvaldības ziņās, tostarp Amatas apvienības pārvaldes mājaslapā,” tā R.Vītols.
Nītaures pagasta dzīvē kultūras notikumiem ir nozīmīga vieta un cilvēki iesaistās dažādās nodarbēs. “Ja ņemam vērā, ka Nītaurē nemaz tik daudz to iedzīvotāju nav, esam ap 700, tad jāteic, ka cilvēki labprāt iesaistās dažādās aktivitātēs. Taču vienmēr jau šķiet, ka var būt labāk. Es redzu, ka kultūras nama lapas ierakstus pamana, dalās ar tiem, laiko, komentē. Aktivitāte no nītauriešiem ir.” Nītaures kultūras nama Facebook lapa pastāv trīs gadus, un tai ir gandrīz 400 sekotāju. Kā teic R.Vītols – tā ir vairāk nekā puse nītauriešu.

Vispirms klātbūtne feisbukā, vēlāk dibina biedrību

“Lai kur Tu arī būtu – Tu vienmēr būsi savējais! Biedrība savējiem Vecpiebalgā, Latvijā un plašajā pasaulē,” tāds ir biedrības “Vecpiebalga savējiem” sauklis, kas interesentus uzrunā Facebook grupā ar šādu pat nosaukumu.

    Biedrība dibināta 2021.gada pavasarī. Biedrības pārstāve un Facebook grupas “Vecpie­balga savējiem” administratore Linda Ķaukule sāsta, ka biedrība tapusi tieši tāpēc, ka šajā grupā novērota liela atsaucība, interese par to, kas Vecpiebalgā notiek.

“Feisbukā cilvēkiem ir iespēja brīvi izteikties. Sapratām, ka vecpiebaldzēniem trūka tādas pulcēšanās vietas, sevišķi jau mūsdienās – izteikti digitālā laikmetā. Tādēļ šķita pašsaprotami izveidot feisbuka grupu.”

L.Ķaukule teic, ka kopš pirmās dienas šajā grupā dalībnieku skaits arvien palielinās. “Bet sapratām, ka ir vajadzīga ne tikai virtuāla, bet arī reāla sadarbība. Tā tapa arī biedrība “Vecpiebalga savējiem”.”

L.Ķaukule gan atzīst, ka Facebook grupas darbības laikā nācies saskarties arī ar negatīvo pusi – proti, abi ar vīru Edžu ir šīs grupas izveidotāji, administratori, un bijis laiks, kad cilvēki bijuši negatīvi noskaņoti par to, par ko kontā vēstīts. “Mums ticis pārmests, ka nodarbojamies ar cenzūru. Tā nekad nav bijis. Grupa ir atvērta jebkuram viedoklim, ja vien tie vairāk vai mazāk ir par Vecpiebalgu un šobrīd arī Cēsu novadu,” tā L.Ķaukule, uzverot, ka grupas dibināšanas mērķis ir vēlme, lai cilvēkiem ir iespēja dalīties ar informāciju par to, kas, kur, kad un kā notiek.

“Piemēram, bija doma, lai cilvēki varētu dalīties ar tādu vienkāršu faktu , kad kurš dodas uz Rīgu. Tā būtu iespēja kādam pievienoties braucienā vai kaut ko aizvest un atvest. Feisbuks ir veids, kā piedāvāt ātru bezmaksas informācijas apmaiņu. Ir skaidrs, ka veidot un uzturēt lietotni tikai Vecpiebalgas vajadzībām būtu ļoti dārgi. Uzskatu, ka nav jāizgudro ritenis no jauna, bet jāizmanto tie resursi, kas ir pieejami.”

Lai pievienotos grupai, jāpiesakās administratoram, kurš izvērtēs pieteikumu. “Ar vīru izskatām katru, kas vēlas pievienoties, vai ir pamats būt šādā Vecpiebalgas grupā. Nevē­lamies grupā redzēt viltus profilus vai tirgotājus, kas agresīvi dalās ar reklāmu.”

L.Ķaukule min, ka dati par dalīšanos ar ierakstiem un komentāri liecina, ka cilvēki katru ierakstu izvērtē, ņem vērā. “Ir svarīgi, lai cilvēkiem informācija neapniktu. Cenšamies atrast kaut ko jaunu. Primāri ļoti atbalstām Vecpiebalgas uzņēmumus, it sevišķi mājražotājus. Dzirdam atsauksmes no šiem cilvēkiem, ka, tieši pateicoties mūsu grupai un tur ieliktajai informācijai, visa viņu ražotā produkcija izpirkta. Ļoti cenšos, lai būtu oriģinālieraksti, lai nebūtu pārkopēta informācija no citām lapām un vietnēm,” teic L.Ķaukule.

Viņa min piemēru, kad nesen veikusi ierakstu par to, ka kāds grupas biedrs piedāvā ķirbjus, un dienu vēlāk viņš ziņojis, ka visi ķirbji atdoti. “Tas parāda, cik ļoti noderīgas šāda veida grupas un lapas ir tīri praktiskām vajadzībām.” Viņa gan nenoliedz, ka arī vēlētos, lai iedzīvotāji būtu aktīvāki. “Ir skaidrs, ka visi cilvēki ir aizņemti, nav daudz brīva laika sociālajiem tīkliem un vietējā mēroga grupām. Tomēr ir liels prieks par katru, kas apmeklē pasākumus vai dalās ar kādu komentāru internetā. Ir skaidrs, ka katrs cilvēks savam novadam dod tik, cik viņš var, un tas ir pareizi,” teic L.Ķaukule. “Dažkārt grupu izmantoju tam, lai noskaidrotu cilvēku viedokli, izveidojot kādas aptaujas, anketas. Savulaik esmu centusies vedināt cilvēkus uz politiskām pārdomām. Vēlāk dzirdam, ka paši paš­valdību cilvēki, deputāti ļoti seko līdzi arī nosacīti nelielām viedokļu apmaiņām, aptaujām. Tā kā katra šāda darbība ir noderīga.” Grupā “Vecpiebalga savējiem” šo­brīd ir vairāk nekā 5,5 tūkstoši dalībnieku.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pašvaldība ierobežo latvāņus

09:22
02.07.2024
17

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas […]

Senie mūri jāsaglabā

12:17
28.06.2024
30

Ziemeļu tornis cauri gadsimtiem Katrs, kurš bijis Cēsu Pils parkā vai muzejā vai kaut redzējis pastkartes par Cēsīm, nevar nepamanīt pils Ziemeļu torni. Tāds tas, pa gabalu nemainīgs, bijis acu priekšā. Ziemeļu torņa vēstures stāsts ir vairākus gadsimtus garš. “Zināms, ka Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Ple­tenberga laikā pils nocietinājumi papildināti ar trim aizsardzības torņiem. Tie […]

NVO atbalsts jauniešiem

12:07
28.06.2024
51

“Jaunieši ir enerģiskākā, uzņēmīgākā un zinātkārākā sabiedrības daļa, kas nereti savu enerģiju un potenciālu izmanto nelietderīgās vai pat veselībai un sabiedrībai bīstamās nodarbēs.  Līdz ar to jaunieši ir arī trauslākā un visneaizsargātākā sabiedrības daļa, kas var tikt pakļauta dažādiem sociāli ekonomiskiem riskiem, piemēram, bezdarbam, grūtībām, izveidojot savu ģimeni u.tml. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un […]

Iedzīvotāji iesaistās

12:22
26.06.2024
74

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju. “Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte […]

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

12:12
26.06.2024
30

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās. […]

Aktuāli

11:53
14.06.2024
29

Medicīna ir joma, kurā vienmēr gribam vairāk un labāk, kurā vienmēr ar kaut ko neesam apmierināti, bet, saņemot palīdzību no ārsta, ārstu palīga vai medicīnas māsas, bieži esam pateicības pilni. Tomēr kopumā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu nodrošina ļoti sarežģīta, samezglota organizatoriska struktūra, kurā joprojām ir milzum daudz trūkumu. Vai daļu no tiem izdosies mazināt jauninājumiem, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi