Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Bērnu vecāki atbalsta skolas

Iveta Rozentāle
19:14
09.05.2025
58
Young Mom Is Accompanied Little Girls To School, Back View.

FOTO: freepik.com

Noskaņa un vide iestādē, kurā mācās un attīstītās bērns, viņa vecākiem ir būtiska. Vai tas būtu pilsētas vai lauku bērnudārzs, skola vai attīstības centrs, katrā ir audzēkņu ģimenes, kas aktīvi līdzdarbojas.

Līdzdarbošanās formas ir ļoti daudzveidīgas, sākot ar idejām dažādiem svētku pasākumiem, kuros vecāki labprāt iesaistās paši, beidzot ar dalību teritorijas sakopšanas talkās un citos iestādes vides uzlabošanas darbos, kā arī atbalstu projektos, kuros iespējams gūt pašvaldības finansējumu.

Audzēkņu ģimenes iestādes atbalsta arī ar savām profesionālajām prasmēm. Svētkos top profesionālas fotogrāfijas, ziedu kompozīcijas, dekori, bet mācību stundās iespējams iepazīt dažādu profesiju pārstāvjus, izzinot profesiju nianses un iedvesmojoties no dažādiem cilvēkiem. Tā kopīgiem spēkiem vieta, kurā bērns mācās, kļūst viņam vēl saistošāka un labāka.

Vecāki iesaistās skolas pastāvēšanā

Rāmuļu pamatskolas skolēnu vecāki vienmēr ļoti novērtējuši mācību iestādes ieguldījumu bērnu attīstībā un izcēlušies ar vēlmi palīdzēt un atbalstīt pedagogus, padarot skolas dzīvi bērniem vēl aizraujošāku. Turklāt tā ir skola, kur, pateicoties izglītības iestādes personālam, iejūtas arī tādi bērni, kuriem citur tas neizdodas. Laikā, kad skolu reformu dēļ radās jautājums par iestādes pastāvēšanu, vecāki iesaistījās, vācot parakstus, lai skolai ļautu turpināt darbu. Un arī šobrīd, kad iestādei ir jauna direktore Sanita Bukava, vecāki izrāda vēlmi palīdzēt.

Ilzei Zilverei-Zālītei viens no dēliem mācās šajā skolā. Viņa pastāsta, ka ir divi nopietni iemesli, kāpēc ģimenei ir svarīga tieši šī izglītības iestāde. “Šī skola atšķiras no citām. To nosaka vairāku faktoru kopums, daudziem bērniem, kuri citur nekādi nav varējuši iedzīvoties, te tas izdodas un arī sekmes sāk uzlaboties. Arī mans dēls te jūtas ļoti labi, viņam patīk būt skolā, mācīties. Te katrs darbinieks ir savā vietā, arī mīļā apkopēja ir tāda, ar ko bērni labprāt parunājas, un mans pusaudzis Starptautiska­jā sieviešu dienā pirmajai ziedus pasniedza tieši viņai,” saka I.Zilvere-Zālīte un pastāsta, ka otrs iemesls, kāpēc ģimenei svarīga Rāmuļu skola, ir ļoti personīgs.  “Mēs jau teju esam pārnākuši dzīvot Rāmuļos, restaurējam simtgadīgu namu. Mēs vēlamies, lai skola ir Rāmuļu centrs, sirds. Ļoti negribētos braukt garām ēkai un redzēt, ka tā ir tukša vai tur ierīkota militārā bāze. Kad vācām parakstus, ļoti sajutām, cik nozīmīga cilvēkiem ir skola, cik daudz tā iedevusi un cik nozīmīgs pavērsiens dzīvē bijusi.”

Tāpat dēla mamma novērtē, ka skola ir lauku vidē, kur bērns starpbrīdī nevis aizskrien uz veikalu vai staigā pa ielām, bet gan var izskraidīties dabā. “Ir zinātniski pētījumi, ka daba dziedina un palīdz atrast iekšējo līdzsvaru. Un tas svarīgs arī bērniem, kuri pazaudējušies vai apjukuši. Te bērni starpbrīdī izskrienas, kāpelē pār sakritušiem kokiem, ziemā izslidojas vai izpikojas un ir veselīgi noguruši,” saka Ilze.

Viņa darbojas arī skolas vecāku padomē un atzīst, ka bija ļoti sarasts ar iepriekšējo direktori: “Bijām kā Ingas komanda, viņas garās rokas, vienmēr palīdzējām, organizējām, meklējām nepieciešamo. Bet arī jaunā vadītāja ir ļoti jauka, jau vairākkārt esam sanākuši kopā. Viņa pati ir jaudīga, bet tāpat, kad jūt, ka ir vajadzība, sazinās ar mums. Šīs skolas bērniem vecāki ir darītāji, esam gatavi paveikt jebko, kas vajadzīgs atkarībā no situācijas – sarīkot pasākumu, atnest puķes, ābolus. Neesam vienaldzīgi, mums rūp.”

Vecāki skolas pasākumos iesaistās dažādi, gan viesojoties un pastāstot par savām profesijām, un ne tikai karjeras dienās, gan atrodot iedvesmojošus cilvēkus draugu un paziņu lokā. “Tas ir labs veids, kā varam dot savu pienesumu. Tā ir atbraukuši kinologi ar suņiem, citu profesiju pārstāvji. Bet arī pašas skolotājas vienmēr izdomā kaut ko interesantu, piemēram, uz nodarbību atnes cālīšus. Var just, ka visu dara no sirds,” pastāsta I. Zilvere-Zālīte.

Viņa gan atzīst, ka joprojām ir tāda nedrošības sajūta par skolas nākotni. Gan potenciālie pedagogi, kas varētu vadīt pulciņus, gan topošo pirmklasnieku mammas apsver, kāda tā būs. “Ir pedagogi, kas domājuši nākt Rāmuļos strādāt, vecāki apdomājuši, vai bērniem te sākt mācības pirmajā klasē, jo visu laiku ir jautājums, cik ilgi tas būs iespējams,” atklāj skolas vecāku padomes aktīviste. “Visu laiku esam tādā izdzīvošanas režīmā, gan personāls, gan audzēkņu vecāki nejūtas droši.”

Uzsverot, cik svarīgs šīs skolas piedāvājums ir ģimenēm, I.Zilvere-Zālīte pastāsta par savu pieredzi: “Mans dēls ir mēģinājis mācīties sešās skolās, tāpēc man ir iespēja salīdzināt. Protams, kopumā audzēkņu skaits sarūk, ir jāpielāgojas, bet tāpat ir jābūt skolai, kur labi var justies tie bērni, kuri citur nespēj iejusties. Es nesaku, ka būtu jāpaliek visām mazajām skolām, bet tās, kurās bērns jūtas labi un sekmes uzlabojas, ir jāsaglabā. Un viena no tām ir Rāmuļu skola.”

Rosina jaunas ieceres un kopīgi talko

Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādes padomē darbojas bērndārznieku aktīvākie vecāki. Iestādes vadītāja Rasa Siliņa pastāsta, ka regulāri veic vecāku aptaujas, lai saprastu, kā viņu bērni jūtas iestādē un kādi ir ieteikumi darba uzlabošanai. No tā radās ideja, ka pie bērnudārza vajadzīgs    sporta laukums. Tapa projekts, un iestāde to iesniedza pašvaldības izsludinātajā līdzdalības budžeta konkursā. “Mums ir brīnišķīgi vecāki, kopā esam lieliska komanda, kurā katram ir savi pienākumi, tagad visi aktīvi meklējam atbalstu mūsu projektam.”

Līva Raituma, kuras bērns apmeklē šo iestādi, darbojas tās padomē: “Man patīk būt zinošai un ar informāciju dalīties tālāk. Es pati neesmu ideju ģenerators, bet redzu, ka mums ir idejas un ierosinājumi. Esam ieteikuši dažādus praktiskus risinājumus, īstenošanā iesaistoties arī pašiem. Esam rosinājuši, kā papildināt bērnudārza piedāvājumu, tā šobrīd bērniem pieejams arī keramikas pulciņš. Vadība ir ļoti pretimnākoša, tā kopīgi varam īstenot dažādas ieceres.”

L. Raituma darbojas arī vecākā bērna skolas vecāku padomē. Tas ļauj dažādas labas idejas pārnest no iestādes uz iestādi. Viņa arī uzsver, ka mūsdienās, kad informācijas ir ļoti daudz, ir svarīgi atgādināt par būtiskāko un, ja audzēkņu vecāki nav ieskatījušies oficiālajā saziņas platformā, nepieciešams, ka kāds uzņemas ar audzēkņu ģimenēm sazināties viņiem visērtākajā veidā, kas nereti ir saziņa vatsapā: “Jo vairāk cilvēku vajadzīgo uzzina laicīgi, jo lielāka ir arī iesaiste,” vērtē L. Raituma.

Bērnudārza dzīvē ļoti dažādos veidos iesaistās Līvu pirms­skolas izglītības iestādes audzēkņu vecāki. Iestādes padome nākusi ar idejām, ir vecāki, kas pēc savas iniciatīvas radījuši brīnišķīgas nodarbes, piemēram, kāda mamma rosināja rīkot makulatūras vākšanas konkursu un pat sagādājusi balvu fondu, turklāt tādu, ka balvas ieguva pilnīgi visas grupiņas. “Mums bija visnotaļ labi rezultāti, bet visu no A līdz Z izdarīja vecāki, mīļš paldies viņiem par to! Vēl viens tētis pēc savas iniciatīvas rādīja bērniem dažādus brīnumeksperimentus, rosinot interesi par ķīmiju,” teic iestādes vadītāja Antra Gabranova. Viņa arī vērtē, ka vecāki labprāt atsaucas iestādes idejām, piemēram, par vecāku dienām, turklāt papildina tās ar savām idejām, tā pasākumu padarot vēl lieliskāku, tīkamu gan maziem, gan lieliem. “Vecāki dalās gan ar idejām un padomiem, gan praktisku iesaistīšanos: sarūpē vajadzīgos materiālus, svētkos veido skaistas kompozīcijas, profesionāli fotogrāfē, dalās ar pašu radītajām spēlēm, tāpat atnes uz dārziņu puzles, grāmatas, spēles, kas ļoti noder. Aizvadīta arī pavasara talka, kurā sakopta iestādes teritorija, vārīta zupa, piedalījās 20 pieaugušie, kas ir pietiekams skaits, lai darbi veiktos raiti. Mūs atbalsta arī morāli, un tas nav mazsvarīgi. Ja ir kādi jautājumi, neskaidrības, vienmēr visu izrunājam, mums neveidojas saasinājumi, vienmēr ir dialogs. Par visiem audzēkņu vecākiem varu teikt tikai labāko,” uzsver vadītāja.

No vienas idejas rodas nākamās

Atbalsta centrā “Pērle” ir arī dienas aprūpes centrs bērniem. Gintera tētis Jānis Kārkliņš ir viens no vecākiem, kurš aktīvi iesaistās, lai centrā aizvien pilnveidotu vidi, kurā darbojas bērni. “Es iesaistos, jo redzu, ka vienmēr ir, ko darīt, vienmēr ir, ko palīdzēt. Un bieži vien daudz var izdarīt bez liela finansējuma. Tā vienā no pavasara talkām centra apkaimi atbrīvojām no veciem krūmiem un kokiem. Bērniem radās doma par mazu estrādīti, kas pārtapa par lapenīti, lai tajā varētu darboties arī lietainā laikā. Līdzko šādu ideju liek kādā projektā, sanāk krietni lielākas izmaksas, bet pašu spēkiem to varam izdarīt par būtiski mazākiem līdzekļiem. Protams, vēl pie lapenītes vajag kāpnes, jāveido celiņš, lai cilvēki ratiņkrēslā tur var nokļūt, taču jau uz atklāšanu bija noorganizēts, ka visi tur tiek. Bija priekšnesumi, un lielākais prieks ir redzēt, ka lapenīte tiešām ir noderīga. Tagad pieliekam roku atpūtas parka izveidē. Tā būs vieta ne tikai centra klientiem, bet ikvienam, turklāt tādējādi vēl viena degradēta vieta būs sakopta,” atklāj J.Kārkliņš.

“Diemžēl joprojām dažreiz var dzirdēt, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir piektais ritenis, kaut kas lieks, taču viņi ir tādi paši sabiedrības locekļi kā ikviens,” atgādina J.Kārkliņš. “Tāpēc palīdzam arī cilvēkiem, kas mūža nogali pavada pansionātā, lai nodrošinātu pastaigas svaigā gaisā, rosinātu izkustēties, parunātos, lai seniori nejustos vientuļi un būtu kustīgi.” Viņš arī aizdomājas: “Dažkārt cilvēki neiedomājas, ka var līdzdarboties, pat ja nav tieši ar iestādi saistīti, bet es vienmēr iedrošinu, ka ikviens var nākt un sniegt palīdzīgu roku, jo palīdzēt iespējams ļoti dažādi. Vēlos uzrunāt arī vietējos uzņēmējus, jo mūsu uzņēmēji ir cilvēki ar sirdi īstajā vietā un arī labprāt piedalās.

Gintera tētis arī iedrošina ne tikai tikt galā pašu spēkiem, bet iesaistīt pašvaldību, oficiāli rakstot iesniegumus par iestādē esošo bērnu vajadzībām. Viņš gan piebilst: “Esmu sapratis, ka katram iesniegumam ir jāseko līdzi, lai tas neiegultu kādā atvilktnē, ir jābūt neatlaidīgam. Ar neatlaidību un cīņassparu daudz var izdarīt. Noteikti nedomājam apstāties pie jau izdarītā, turpināsim arī tālāk darboties, jo arī es jūtu, ka neesmu viens, ir domubiedri. Zinu, ka mums izdosies.”

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vai grib dzirdēt, ko lemj deputāti

13:20
20.06.2025
19

Viena no iedzīvotāju iespējām iesaistīties pašvaldības darbā ir piedalīšanās domes sēdēs, komiteju sēdēs, sava viedokļa un ierosinājumu izteikšana. Pašvaldību likums noteic, ka domes sēdes ir atklātas (ja vien konkrētā sēde nav noteikta kā slēgta saskaņā ar likumu). Ikvienam ir tiesības tās apmeklēt, kā arī sekot tām līdzi attālināti, ja tiek nodrošināta tiešraide. Par domes sēdes […]

Saglabāt un veidot tradīcijas

20:17
17.06.2025
49

Mūzika turpinās. Citādi nav iespējams Cēsnieki, Haralda Sīmaņa mūzikas cienītāji un viņa draugi svinēja dziesminieka dzimšanas dienu. Vispirms Cēsu Centrālajā bibliotēkā tika atklāta izstāde. “Personiski viņu nepazinu, kā cēsniece, protams, biju satikusi. Izstādē ir manas sajūtas,” stāsta bibliotēkas novadpētniecības lasītavas vadītāja Elīna Riemere un atklāj, ka, lasot par H.Sīmani, klausoties viņa dziesmās, aizķeras vārdi, kuri […]

Vēja parki. Vislabāk, ja to nebūtu, uzsver ne viens vien

20:06
17.06.2025
158

Publiskajā apspriešanā par vēja elektrostaciju (VES) būvniecības aizliegumiem Cēsu novadā klātienes tikšanās reizēs Nītaurē un Stalbē iedzīvotājiem bija viens jautājums – kādas likumīgas iespējas aizliegt vēja parku ierīkošanu vai vismaz ierobežot stabu augstumu un noteikt daudz maz pieņemamu attālumu no apdzīvotajām vietām un viensētām. Aizliegt vēja parkus visā novada teritorijā vietvarai nav tiesību, abās sapulcēs […]

Kultūra. Pirms vairāk nekā gadsimta un gadu desmitiem

05:04
13.06.2025
24

Cēsu muzejam simts. Ne daudz, ne maz – gadsimts. “Muzeja dibināšanas dokumenti ir stipri, bet, protams, ir priekšvēsture,” uzsver “CĒluma SImtā Satikšanās. No Vidzemes muižām līdz Cēsu muzejam” projekta vadītāja, vēsturniece Vija Rozentāle. Izstāde Cēsu Jaunās pils 4. stāva izstāžu zālē, pils tor­ņa apakšējā un augšējā bibliotēkā aizved vairāk nekā simts gadu tālā vēsturē, atklāj […]

Pašvaldībā. Tūrisma politika

19:20
06.06.2025
105

Cēsu novads pievelk tūristus. Tie jānotur Tūrisma vadība gadu gaitā novadā mainījusies. Savulaik tūrisma un kultūras pārraudzība bija vienai iestādei, tad izveidoja aģentūru.    Cēsu dome pieņēma lēmumu no 31.maija likvidēt pašvaldības aģentūru “Cēsu novada Uzņēmējdarbības un tūrisma aģentūra” un izveidot pašvaldības iestādi “Uzņēmējdarbības un tūrisma pārvalde”. Par aģentūras direktori, tagad pārvaldes vadītāju, apstiprināja Daci […]

Redzeslokā. Izvēlēti kolektīvi Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem

17:20
13.05.2025
255

Cēsu novads ar vairāk nekā tūkstoš dalībniekiem ir viens no kuplāk pārstāvētajiem novadiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Svētdien noslēdzās dalībnieku reģistrācija. Kopumā svētkos piedalīsies 33 630 bērnu un jauniešu, liecina dalībnieku reģistrācija, kas beidzās svētdien, 11.maijā. Mūsu novadu Rīgā, Meža­parka estrādē “Sidraba birzs”, noslēguma koncertā “TE-AUST” pārstāvēs desmit kori – visi, kuri piedalījās […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi