Aizvadītajā gadā, salīdzinot ar 2013.gadu, reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits Vidzemē samazinājies par 741 noziedzīgu nodarījumu.
Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Sintija Virse, dominējošie jeb 63% no visiem noziedzīgajiem nodarījumiem joprojām ir mantiskie noziegumi.
Aizvadītajā gadā samazinājies smago, mazāk smago un kriminālpārkāpumu skaits, savukārt nedaudz pieaudzis sevišķi smagu noziegumu skaits, taču to kopējais īpatsvars ir mazs.
Reģistrēti 1293 smagi noziegumi, kas ir par 285 mazāk nekā iepriekšējā pārskata periodā. Savukārt reģistrēto mazāk smago noziegumu skaits ir 2598, kas ir par 68 noziegumiem mazāk, salīdzinot ar 2013.gada 12 mēnešiem, kad mazāk smagu noziegumu skaits bija 2666. Kriminālpārkāpumu skaits 2014.gada 12 mēnešos ir 133, kas ir par 321 mazāk nekā iepriekšējā gada 12 mēnešos.
Noziedzības mazināšanā nopietnu darbu ieguldījusi arī kriminālpolicija, un aizvadītajā gadā kopumā par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu aizturētas 800 personas, to starpā 59 noziedzīgas grupas – no tām 40 saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, piecas par narkotisko vielu nelikumīgu apriti, piecas par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību, trīs par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību un trīs saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā. Aizturētas arī 17 organizētas grupas – sešas par narkotisko vielu nelikumīgu apriti, piecas par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā, divas par kokmateriālu zādzību veikšanu un četras par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu.
2014.gadā nedaudz pieaudzis reģistrēto slepkavību skaits, taču visas ir atklātas. 2013.gadā bija reģistrētas četras slepkavības, savukārt aizvadītajā gadā sešas.
Aizvadītajā gadā policija turpināja aktīvu nelegālo narkotisko vielu aprites ierobežošanu un kopumā saistībā ar nelikumīgu narkotisko un psihotropo vielu apriti un lietošanu Vidzemes reģionā sākti 67 kriminālprocesi, noformēts 21 administratīvā pārkāpuma protokols un sākta 151 administratīvā lietvedība. Savukārt trīs kriminālprocesi sākti par narkotisko vielu audzēšanu.
Pateicoties izmaiņām likumdošanā, Vidzemē nedarbojas neviena no tā sauktajām legālo narkotisko vielu tirdzniecības vietām un apreibinošās vielas vairs nav brīvi pieejamas. Pēdējo tirdzniecības vietu darbība Valmierā un Valkā tika pārtraukta aizvadītā gada sākumā. Jauno psihoaktīvo vielu izplatīšana, tāpat kā visā valstī, šobrīd notiek līdzīgi kā klasisko narkotisko vielu aprite – caur dīleru tīklu. Arī šo jomu policija turpina apkarot, un aizvadītajā gadā paralēli citām narkotiskajām vielā izņemts 91 grams un 107 iepakojumi jauno psihoaktīvo vielu. Pamatojoties uz policijas rīcībā esošo informāciju, narkotisko, psihotropo vielu realizācija aizvadītajā gadā visvairāk notikusi Valmierā un Cēsīs, taču konstatēti gadījumi arī citviet Vidzemē.
Pērn samazinājies reģistrēto zādzību skaits. Gada laikā reģistrēta 1641 zādzība, kas ir par 450 mazāk, salīdzinot ar iepriekšējo pārskata periodu, kad bija reģistrēta 2091. 31% zādzību izdarīts no tirdzniecības vietām, 14% no mājokļiem, 8% no transportlīdzekļiem, savukārt lielākais skaits zādzību izdarīts citādos veidos.
Joprojām viena no policijas darba prioritātēm ir akcizēto preču nelegālas aprites apkarošana, un aizvadītajā gadā Vidzemes reģionā izņemtas 2 211 884 cigaretes, 2 845 litri degvielas un 2 408,4 litri alkohola.
Arvien aktuālākas kļūst dažāda veida krāpnieciskās darbības. 2014.gadā par dažādām krāpnieciskām darbībām sākti 68 kriminālprocesi. 38 gadījumos konstatēts, ka par krāpnieku upuriem kļuvuši tie cilvēki, kas vieglprātīgi attiekušies pret savu kredītiestāžu datu glabāšanas drošību. Lielākoties iedzīvotāji labprātīgi nodevuši citas personas rīcībā savus kredītiestādes datus un tikai pēc kāda laika konstatējuši, ka kļuvuši par parādniekiem vairākiem internetā pieejamajiem īstermiņa aizdevējiem. Tāpat konstatēti vairāki gadījumi, kas, nepārliecinoties par darījuma ticamību un drošību, cilvēki savus finanšu līdzekļus pārskaitījuši svešām personām, nesaņemot pakalpojumu vai preci.
Pamatojoties uz veiktajiem grozījumiem likumdošanā, policijai kopš 2014.gada 1.aprīļa bija jāsāk nodrošināt jaunu funkciju – vardarbības draudu novēršana un pagaidu aizsardzība pret vardarbību. Policija aizvadītajā gadā pieņēmusi 14 lēmumus par apdraudējumu radošas personas nošķiršanu un sākusi 29 kriminālprocesus pret personām, kas nav pildījušas tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību.
LETA
Komentāri