Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Iežogotā Latvija

Sarmīte Feldmane
09:16
28.07.2022
5

Viens no valsts uzdevumiem ir sargāt tās iedzīvotājus. Satversmes 105. pants sākas ar teikumu: “Ikvienam ir tiesības uz īpašumu.” Tad seko: “Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.” Un katrs taču zina, ka īpašums ir svēts. Arī to, ka katram pašam savs īpašums jāsargā, jo pie katra valsts sargu nepieliks. Tik tālu it kā skaidrs.

Ko darīt cilvēkam, ja valstij piederošs īpašums iznīcina viņa īpašumu? Droši vien sūdzēties valstij, sak, tā nav labi, nav likumīgi. Kā jau dzīvē: lai arī acīmredzams, ka kaut kas nav kārtībā, atradīsies skaļi valsts tiesību aizstāvji, kuri domājot par pasaules, visas sabiedrības nākotni.

Un te nonākam pie valstij piederošajiem vilkiem, to kaismīgiem aizstāvjiem un lauksaimniekiem, kuriem pieder aitu ganāmpulki. Valsts īpašums tiek aizsargāts, ja tas arī sadomā paplosīties un nodarīt zaudējumus privātīpašumam, vainīgs ir tas, kurš nestājās pretī, neuzcēla žogu, jo privātīpašums katram pašam jāsargā.    Un kā tad vilku sodīsi, kur nu vēl tā īpašnieku.

Aitkopjiem nolaižas rokas, kamēr vilku aizstāvji gavilē, cik daudz pelēču tagad Latvijā. Vairāk nekā daudzās Eiropas valstīs. Tas zaļās domāšanas panākums un prasme piespiest likumdevējus aizstāvēt vilkus.

Šovasar mūsu pusē vilki medī un plosa aitas kā nekad agrāk. Tie, kuri tomēr gatavi turpināt nodarboties ar aitkopību, cels žogus. Cerībā, ka aizsargās. Pārējie meklēs citu nodarbošanos, un nozare, kas tā kārtīgi sāka attīsties pēdējos gados, kad izveidojās jaunas šķirnes saimniecības, kad aitkopība pamazām kļuva rentabla, atkal paliks vien dažu lauksaimnieku ekskluzīva nodarbošanās.

Bet ar ko nodarboties? Audzēt labību? Gājputni rudenī un pavasarī noposta, lai kādus atbaidītājus saimnieks izdomā. Dārzeņus? Nu jau atkal parādās mežacūkas, stirnas noēd bietes, apgrauž kāpostus. Varētu turēt liellopus, bet jārēķinās, ka siena ruļļus apskādēs staltbrieži, bet skābsiena rituļus ar nagiem saplēsīs stārķi, dzērves. Vistas apdraud lapsas un vanagi, bet zivis dīķī gārņi un ūdri. Augļu dārzi ziemā arī nevar gulēt mierā, tāpat kā bites stropos. Mazajām priedītēm izdodas izdzīvot, ja paveicas un buciņi paiet garām. Tik tālu nu esam, daba uzbrūk. Savvaļas postītāju aizstāvji uzsver – daba ņem savu daļu. Bet tad lai ņem no katra vienādus meslus, nevis no viena par visiem!

Piekrītot tam, ka katram savs īpašums jāsargā no meža dzīvniekiem un putniem, iedomāsimies, kāda izskatīsies Latvija.    Katram īpašumam, laukiem, pļavām, apkārt žogs. Tāpat kā pilsētā ap katru privātmāju. Kāda skaista iežogota ainava! Kādi laukumu raksti drona fotogrāfijās!

Var jau būt, ka kādubrīd tā arī būs. Tad dabas draugi sāks klaigāt par meža dzīvnieku tiesībām brīvi pārvietoties. Žoga priekšā vilciņš, kurš saodis vakariņas, apmulst, viņam ir stress. Varbūt pāri privātīpašumam būs jāceļ dzīvnieku pāreja? Bet ja tas, piemēram, 50 hektāri un no vienas puses nāks vilks, no otras alnis un viņi satiksies? Varbūt jābūvē katrai dzīvnieku sugai sava pāreja? Tehnoloģijas attīstās, gan jau izdomās, kā lapsai likt saprast, ka jākāpj tieši tur augšā, nevis citur, jo tā ir zaķu pāreja.

Neviens gan līdz šim nav atcēlis dabā nolikto kārtību – katram ir sava vieta. Gadsimtiem cilvēkam bijusi spēja regulēt sev apkārt notiekošo. Arī to, lai vilku nebūtu par daudz, zaķu par maz. Lai tie ir līdzsvarā dabā, lai paši izdzīvo, nevis uz zemnieka rēķina. Zemniekam nav jāaudzē pārtika meža dzīvniekiem. Vai arī tam dabas draugi nepiekrīt? Tāpat neizprotama ir viņu nostāja – dabiskās kažokādas, tas ir slikti, barbariski, tāpat kā ĢMO pārtika, kas baro pasauli. Jautājumu daudz, katrs raisa nākamo. Tikai loģikas pietrūkst. Ambīcijas gan redzamas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
21

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
28

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
35

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Vai pietiek ar sodiem?

10:09
04.07.2024
22

Šogad jūnijā Latvijā reģistrēti vairāk nekā 300 satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gan vieglie automobiļi, gan smagie transportlīdzekļi, motocikli un velosipēdi. No šiem negadījumiem vairāk nekā 50 bija ar smagām sekām, tajā skaitā ir arī bojāgājušie. Īpaši satraucoša bija pēcjāņu nedēļa. Atceramies, ka 25. un 26.jūnijā visu Latviju pārskanēja ziņas par traģēdijām uz Rīgas – Liepājas […]

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
49

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
32

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
21
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi