Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Intervija. Atstāt stipras saknes

Sarmīte Feldmane
12:58
08.11.2024
290
Zeitmanis

Marģers Zeitmanis. FOTO: no albuma

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu.

-Lai kaut ko darītu, jāzina pirmais solis, tad var plānot uz priekšu. Bet ir jāzina, kas notika pirms tam. Jāizturas ar cieņu un respektu pret to, kam pieskaramies, vai atjaunojot kādu pamestu objektu, vai radot ko jaunu. Arī kaut ko darot kultūrā, ja pieskaramies, jāzina vēsture, lai vismaz mēģinātu vērtīgo saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm.

-Vai jaunā paaudze izprot mantojumu? Katra ienākot, visbiežāk domā, ka ir jaunatklājēji, dara ko tādu, kas agrāk nav bijis.

-Kāpēc ik pa gadiem desmit tiek iestudēts “Romeo un Džuljeta” un citi Šekspīra darbi? Tāpēc , ka ir cits skatījums, zināmām vērtībām gribas parādīt citas nianses.

-Nedēļas nogalē Rēzeknē koncertizrādē “Putāns. Toreiz un Tagad” izskanēs stāsts par jūsu vecvectēvu Seismani Putānu. Mūs­dienīgs stāsts , un to sev saprotami hiphopa ritmos atklās jaunā paaudze. Tiks atvērta grā­mata “Seimaņs Putāns. Kū­puotī roksti,” iznākusi vinila skaņuplate “Caur bolsim as eju”.

-Notikums varbūt nebūs liels Latvijas mērogā, arī Rēzeknē ne, bet tas ir svarīgs man, manai ģimenei un varbūt tiem, kuri seko līdzi dzejai un hiphopam. Varbūt paliks vēsturē ierakstīts, lai gan tam nav nozīmes. Tas ir aiz cieņas pret savām saknēm, Latgali, literatūru, kultūru. Vecvectēva dumpinieciskais gars, iespējams, skāris arī mūs, bet vēl nozīmīgāks ir skats nākotnē. Lai jaunieši Latgalē zina, kādas viņiem ir pērles, lai viņi salepojas.   Ūga, Gustavo un citi no radošās komandas atzina, ka ir pārsteigti par atradumu. Viņi ir salepojušies ar savējiem. Tas ir svarīgi – salepoties. Vienmēr kā piemēru stāstu, ka pirms gadiem 15 atvaļinājuma laikā man rokās nonāca Otto Ozola grāmata “Latvieši ir visur”. Izlasīju vienā elpas vilcienā, vienkārša valoda, ļoti interesanta. Ar katru lappusi salepojos aizvien vairāk. Seismaņa Putāna dzeja grāmatā, skaņuplatē dzirdama hiphopa ritmos varbūt kādam jaunietim aizķersies, iedrošinās, liks aizdomāties. Tā ir pārmantojamība. Mēs šodien darām no šodienas skatupunkta, rīt vairs nebūsim moderni, bet to, kas mums ir, ko esam saņēmuši no iepriekšējām paaudzēm, būsim nodevuši tālāk.

-Katram sevī jāgūst lepnums par sevi. Bet vispirms jāno­skaidro, kas esam.

-Lepojamies par latviešiem, kuri uzvar starptautiskos konkursos, olimpiādēs, vai redzot NHL hokejistus, un sakām: “Viņš ir mūsējais.” Tas ir pacilājoši. Katrs, kura vārds izskan pasaulē, vienalga kultūrā vai biznesā, nes Latvijas vārdu pasaulē. Taču tas reiz var apstāties, var neizdoties, tāpēc svarīgi izcelt, parādīt personības katrā pagastā, novadā. Ne tikai hrestomātiski pastāstīt vēstures vai literatūras stundā, jo to var izdarīt mūsdienīgi, tā uzrunājot jauniešus.

Koncertizrāde tiks nofilmēta, samiksēta ar vēl ko interesantu, un to varēs noskatīties straumēšanas vietnē 45 minūtēs. Literatūras skolotāja varēs ieslēgt un aiziet padzert kafiju, bet jaunieši -   noskatīties un uzzināt par latgaliešu dzejnieku, jo, iespējams, izlasot literatūras vēsturē, nekas nepaliktu atmiņā.Tas būs mūsu komandas pienesums.

-Kad pats atklājāt, ka vecvectēvs ir dzejnieks?

-Leģenda ģimenē bija. Kā jau ģimenē, kura reiz izšķīrusies, vecmāmiņa par vīratēvu nerunāja. Kad viņa bija dzīva, nejautāju, jo, ja jau nestāsta, tad neprasa. Mamma arī agri aizgāja, un tas man lika ātrāk pieaugt. Kad tev ir pāri 20 gadiem, pieskaries dzimtas saknēm, jo bērniem skolā jāraksta projekts, palīdzi, ieinteresējies, bet aizmirsti, jo nav laika. Trīsdes­mitgadniekam ir līdzīgi, kad jau 40 un sāc iet uz radinieku bērēm, saproti, ka dzimtas stāsti pazūd un neviens tos neizstāstīs. Pateicoties pandēmijai, kad pasaule apstājās, bija laiks izdarīt to, kam pirms tam tā pietrūka. Aizvien vairāk pētot mammas un vecmammas dzimtas līniju, sapratu, ka leģenda ir patiesība, Seismanis Putāns nav dzejnieks amatieris vai pašpasludināts dzejnieks, un viņa dzeja uzrunā ne tikai mani, arī citus. Viņš ir cienīgi apglabāts Rēzeknes kapos, bet ne vecāmāte, ne mamma nebija teikušas, ka Rēzeknē viņa vārdā ir nosaukta maza ieliņa. Ja jau ir iela, tad man arī ir pienākums atstāt ko paliekošu viņa piemiņai.

Visus dzejoļus apkopojām vienā grāmatā. Tie bijuši dažādās brošūrās. Cienot tā laika māksliniekus, spiestuvju darbiniekus, visu brošūru dizainu ieskenējām, lai paliek liecība, kā tajā laikā veidoja dizainu. Katram dzejolim klāt QR kods, kas aizved uz tā lasījumu.

Tas, ka hiphopa mākslinieki interpretē dzeju un pārvērš to repa skaņdarbos, ir neierasts. Koncert­izrādē ir paslēpts kods – Putāns – toreiz un tagad. Dzeja – toreiz un tagad. No laikmetīguma skatupunkta var pat teikt – hiphops toreiz un tagad.

Ir gandarījums, ka iesaistījās mani bērni, jaunieši. Nevar taču piespiest izlasīt dzeju, turklāt latgaliski. Izdevās viņus atraut no ikdienas ekrāna.

-Uzņemties būt producentam, tā ir uzdrošināšanās, tāpat kā sadarboties ar profesionāļiem. Daudziem atmiņā “Zeit” tapusī izrāde “Kro-Kro”, kas veidota pēc Knuta Skujenieka un Intas vēstulēm.

-Daudz ko esmu darījis mācoties, man nav akadēmiskas izglītības kultūrā vai mākslā. Pie “Kro – Kro” atkal kovids vainīgs. “Zeit” jau bija izdevis Andreja Cīruļa grāmatu “Mana mīļā Līgatne”.  Ierobežojumu laikā aktieriem un režisoriem bija brīvs laiks, un kopā ar režisori Inesi Mičuli radās ideja par stāstu, ko var parādīt “Zeit” un kas būtu interesanti jauniešiem. Izrādi noskatījās daudzas skolas, tā bija “Skolas somā”. Pirmizrādē bija arī Knuts Sku­jenieks. Ir gandarījums, ka paguvām izveidot izrādi par viņu un nebija jāfantazē. Tā ir laba sajūta, paspēt izdarīt, nenokavēt. Izrādi ierakstīja gan Radioteātris, gan teātris zip. Paveiktais nav pazudis. Izrāde ir laikmeta un personības atspoguļojums.

-Atkal jāpiemin pandēmija, jo tad “Zeit” sākāt veidot trimdas literatūras bibliotēku. Tas ir kultūrvēsturisks projekts.

-Līgatnietis Harijs Beķeris ieminējās, ka ārzemēs tautieši nezina, kur likt grāmatas, vecā paaudze aiziet, jaunā latviski nelasa. Varētu atsūtīt, bet jāmaksā kurjeram. Saņēmām pāris tūkstošus grāmatu. Visas ir reģistrētas, paveikts liels darbs. Meklējam labāko konceptu lasītavai, lai tā būtu pieejama, ērta, droša pret negodīgiem cilvēkiem.   Gan jau atnāks labākā doma.    

-“Zeit” aizvien dažādas organizācijas izvēlas rīkot pasākumus, kas gūst augstu novērtējumu Latvijā. Kaut vai “Rak­stivāls”.

-Tas ir izvedies eksperiments, bijām arī līdzproducenti. Tas bija kopdarbs. Viss sākās pirms gada, kad atbalstot jaunos rakstniekus un dzejniekus, viņus uzņēmām, nodrošinājām dzīvošanu, lai var rakstīt. Izbaudīja rakstīšanas un koprades prieku. Domājot, ko varētu darīt šogad, radās ideja, ka pasākums varētu būt publisks. Tā radās “Rakstivāls”. Jau plānojam par nākamo.

Festivāls ir uzvarējis “Kilo­grams kultūras” rudens balsojumā kategorijā “Pārsteigums”.

-Runājot par “Zeit” un “Akustiku”, tas arī ir stāsts par jaunu skatījumu, par vecā pārveidi šodienas vajadzībām.

-Arhitekte Zaiga Gaile teikusi , ka trīsdesmit procenti no visiem pasaules atkritumiem ir būvniecības atkritumi. Pieļauju, viņa ar to domā arī ne mazums no tā, kas uzcelts pēdējās desmitgadēs. Gad­simtos tik daudz kas uzcelts, tas jāizmanto, nevis jānojauc. Vei­dojot “Zeit”, daudz no tā, ko citi izmestu, izmantojām dizainā, vecie ķieģeļi bija ļoti noderīgi. Ja paskatāmies uz ēkām kaut vai Cēsīs,painteresējamies, kāda bijusi to vēsture, kam tās celtas un kā laika gaitā izmantotas, ir rodama atbilde tam, kā jaunajam pielāgot veco, padarīt to interesantu un reizē nepiesārņot dabu ar liekām celtnēm.

-Lai kaut ko izdarītu, jābūt komandai. Kā atrast cilvēkus, kuri ne tikai gatavi darīt, bet kuriem ir vienāda dzīves filozofija, izpratne par vērtībām un mērķi?

-Man nav atbildes. Līdzīgi kā medicīnā, viesmīlībā, šovbiznesā jābūt trim vaļiem – profesionalitātei, komunikācijai un idejai. Tāpat jābūt līdzsvaram starp administrāciju, īpašniekiem, kolēģiem komandā un viesiem. Nedrīkst būt, ka ievēro tikai, piemēram, viesu intereses, vai administrācija un profesionāļi katrs strādā savā virzienā. Komanda būs tad, kad katrs no vaļiem būs spēcīgs un strādās kopā ar citiem. Mūsu veiksme ir, ka ģimene strādājam kopā ar “Zeit” un “Akustikas” komandu, paši daudz iesaistāmies, kopā darām, nevis vadām. Kopā strādājot, atpūšoties, diskutējot, veidojas komanda. Tā nenokrīt no debesīm,tā jāveido. Ja strādā ilgtermiņam, neesi alkatīgs un tendēts uz dārgu dzīvesveidu, tad var būt laba komanda un rezultāts.

-“Zeit” kā kultūrvieta pazīstama Latvijā, tāpat “Akustika” Valmierā. Kā noturēt līmeni?

-Strādāt un saprast, ka citādi nemāki. Ar darbu, uzdrīkstēšanos un komandu, ar tiem, kuri pie mums brauc, kurus esam pārliecinājuši, ka te ir vieta, kur baudīt kultūru. Var apmeklēt koncertu, reizē pabūt mākslas galerijā un baudīt maltīti. Esam pieejami, ceram, ka arī finansiāli un attāluma ziņā.

-Par tūrisma un viesmīlības nozarēm Latvijā daudz runā. Abas kultūrtelpas apvieno kultūru, viesmīlību un tūrismu.

-Tām ir sava vieta nozarēs.   Restorāns “Akustika” Valmierā pērn un arī šogad iekļauts “Miche­lin Guide” ceļvedī. Restorāns ir tūrisma kartē nostiprināta vieta.

Ja pirms pandēmijas ne tik ļoti, tad pēc tās labi redzams, ka cilvēki kā lāči vasarā izlien no migas, bet ziemā nepamet savus mājokļus. Vasarā skrien, dara un bauda, bet ziemā ir miers. Tādu dzīvesveidu veido augstie komunālie un banku maksājumi, un nenoliedzami, ekrāna piedāvājumi. Neizejot no mājas, vari skatīties koncertus, iepazīties, pasūtīt ēdienu. Vietām, kas kaut ko piedāvā klātienē, situācija kļūst aizvien sarežģītāka. Šodien biznesā   ir divi veidi – ekrāna un klātienes. Konservatīvie uzņēmumi , kas nodarbojas ar kultūru, tūrismu, viesmīlību, esam klātienes nozare. Ekrāna bizness priecājas, ka cilvēks neiziet no ekrāna, un cenšas viņam nodrošināt nepieciešamo, klātienes bizness cenšas darīt pretējo. Tās ir divas pasaules. Un tās aizvien attālinās.

-Tūristu skaits Latvijā pamazām palielinās.

-Tas ir smags jautājums, par kuru negribas runāt. Situāciju ļoti ietekmē starptautiskais tūrisms, kurā esam iezīmēti kā kara zona. Tam vēl ilgi būs nospiedums. Latvijas lokāltūrisms vēl kādu laiku darbosies, bet nav jēgas domāt uz priekšu, ja iedzīvotāju skaits samazinās. Jau pirms trim gadiem uzņēmēji politiķiem skandēja trauksmes zvanus, tagad viņi ir pamanījuši.

Būtiskākais, kas politiķiem ir jārisina, kā palielināt dzimstību, samazināt mirstību, pārējās idejas, ko prezentē, nav nekā vērtas, ja nebūs cilvēku, kam to vajag. Neredzu nevienu ideju un līderi, kas varētu situāciju mainīt. Taču tai jābūt prioritātei. Utopiski priecājamies, ka vasarā ir tūristi, bet kas ir darba dienu vakaros Cēsīs, Līgatnē, Rīgā? Logi ir tumši, ielas tukšas. Varam runāt par tūrisma koncepcijām, jauniem projektiem, objektiem, var apgūt Eiropas naudu, uzcelt centrus, bet kam tas būs vajadzīgs, ja šurp nebrauks no Eiropas, Amerikas? Daži lietuvieši, igauņi vai svešatnes latvieši pilsētu svētkos?

Politiķiem, ierēdņiem darīt neļauj bailes no atbildības, bailes kaut ko neizdarīt, kā tad tas izskatīsies. Pārlieku lielas bailes no birokrātijas. Šī sērga ir degradējoša. Mākam diskutēt, apspriesties, bet ne darīt, mākam atrast atbildes, kāpēc nedarīt, nevis- kā izdarīt, mākam uzklausīt, bet ne sadzirdēt.

Dēls studē Tartu universitātē, un reizi mēnesī braucam ciemos. Ja aizbrauc reizi gadā, redzi pārmaiņas, bet, tur esot bieži, pārliecinies, ka pilsēta burbuļo, katrs stūrītis sakārtots. Cilvēki piepilda pilsētu. Kāpēc ne Latvijā?

Varam runāt, ko darām kultūrā, tūrismā, viesmīlībā, kā cenšamies kaut ko izdarīt, kad tirgus samazinās, bet kopumā situācija ir skumja.

-Kur ņemt optimismu un enerģiju un nepazaudēt mērķi?

-Mīlestībā pret ģimeni un darbu, valsti. Bērniem nav labāka piemēra kā strādāt kopā. Vērdiņu var nopelnīt jebkur pasaulē, bet mīlestība pret ģimeni, valsti – tā ir arī atbildība. Un nedrīksti nolaist degunu.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Intervija. Nesteidzīga saruna jēgas virzienā

16:23
18.10.2024
61

Režisors, žurnālists un producents Gints Grūbe ceļu uz dzimto Cēsu pusi šoruden mērojis biežāk nekā parasti. Un iemesls tam ir baisi intriģējošs… Kādā no Raunas vai varbūt Smiltenes purviem atrasts labi saglabājies līķis. Jā, tieši ap šo atradumu vērpjas Ginta vadītajā studijā “Mistru Media” uzņemtās jaunās krimināldrāmas sižeta pavērsieni. Filmu studiju kopā ar dzīvesbiedri Inesi […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi