Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Saglabāt vēsturisko

Sarmīte Feldmane
21:33
27.08.2024
66
Logi

Iznākums labs. Vēl vienam logam iedota iespēja kalpot, un par to prieks meistardarbnīcas dalībniekiem – Egonam Matisānam (no labās), Jaunraunas muižas saimniekam Gintam Baškevicam un meitai Šarlotei Baškevicai, biedrības “Cēsu mantojums” vadītājam Jānim Tolpežņikovam un cēsniecei Zanei Sērmaukšai. FOTO: Sarmīte Feldmane

Logi ir mājas, arī pilsētas, apkārtnes acis. Tik dažādi – lieli, mazi, ar rūtīm un bez, jaunlaiku un veci, no dažādiem materiāliem meistaru gatavoti, tie pilda savu galveno uzdevumu – ienes telpās gaismu. Un reizē arī atklāj ēku. Tā bijis gadsimtiem. Ejot garām kādam namam vecpilsētā, lai cik tas būtu skaists vai pat pussabrucis, logi ir tie, ko ieraugām pa gabalu. Arī bez sīkākām detaļām, tie atklāj īpašnieka izpratni    un prasmi samērot dažādus laikus.

Kultūrvēsturiskais mantojums ir gan īpašnieka lepnums, gan viņam sabiedrības uzlikts pienākums un prasība to saglabāt. Logi ir būtiski katrā mājā, vai tā vecpilsētā vai kaut kur nomaļus. Vecai mājai nepiederas jaunais, bet varbūt tomēr.

Logi atklāj pilsētas šarmu

Arhitekts Imants Timer­manis vērtē, ka Cēsu vecpilsētas namiem ir triju veidu logi. “Vecie logi ar gadsimta elpu, tad ir jaunie logi, kas atbilst mūsdienu tehnoloģijām, un ir logi, kas vienkārši pilda funkciju.    Ir vajadzīgi visi. Mūsdienīgie    atbilst laikmetam, kaut bieži vien estētiskais risinājums nesakrīt ar to, ko mēs gribētu redzēt. Tas ir stāsts par materiālu izvēli,” saka I.Timermanis un uzsver, ka pēdējos gados cilvēku izpratne ir krietni augusi, nevar salīdzināt, kā bija pirms gadiem divdesmit. ”Īpaši jaunā paaudze saprot, ka vecais ir vērtība. Viņi jauno prasmīgi izmanto atbilstoši vecajiem principiem. Ir daudz labu piemēru. Protams, gribētos, lai    pārmaiņas notiek ātrāk, lai Cēsu vecpilsēta atdzimst senatnīga, bet jārēķinās ar materiālajām iespējām,” teic arhitekts.

“Katram materiālam ir savas īpašības, kuras nav iespējams ne aizvietot, ne imitēt. Viss. Dažādos laikmetos dažādiem būvveidiem ir bijuši savi priekšnoteikumi – tehniski, ekonomiski, sociāli    un vēl citi,” saka arhitekts      Raitis Jelēvičs un piebilst, ka, ejot pa Cēsīm vai citviet, redzot kādu vecu ēku, logus vērtē    galdnieka skatījumā. “Kur ultravioletais starojums pastrādājis, kur izmantota lineļļa, kur koks izdēdējis, kur kāda krāsa izmantota. Redzu, kurus vecos logus vēl var glābt. Sa­vulaik vecajam rātsnamam Rīgas ielā logi bija līdz ar sienas plakni, bija arī dekoratīva kleida. Tas ēkai deva sava laika akcentu.    Tāpat bija arī    Harmonijas namā. Labu gribot, logi tika iedziļināti, bet fasādes raksturs uzreiz cits. Bet tas ir atgriezeniski, to kādreiz var labot,” saka arhitekts.

Viņš pastāsta, ka savulaik latvieši strīdējušies ar zviedriem par logu metāla detaļām, melnajām eņģēm, stūrīšiem. Kaimiņi tos krāso loga krāsā, paliek neliels profils, zemcilnis, kāpēc mums melns. “Kā gatavoja metāla detaļas? Kalējs to uzkarsēja līdz tuvu sarkanam, tad iemeta lineļļā, un tās kļuva melnas. Ar nevienu krāsu ko tādu izdarīt nevar. Tādas, lūk, tradīcijas,” skaidro R.Jelēvičs.

Viņš uzsver, ka plastmasas logi vecpilsētā pieder agrākiem gadu desmitiem. “Tie ir noliegti. Gan no koka, gan plastmasas logu ar mūsdienu tehnoloģijām var izgatavot, kas izskatās vecajā stilā. 19.gadsimta ēkām ir tā sauktie gropes logi, ārējā vērtne veras uz ārpusi, iekšējā- uz iekšpusi. Tagad ir verami, atvāžami logi, kuros ar furnitūru iezīmētas rūtis. Tā tāda mānīšanās, bet- kāpēc? Tāpat var runāt par dažādu pakešu logu funkcionalitāti,” pārdomās dalās arhitekts.

Mācīt izpratni un darīt pašiem

Trīs dienas Jaunraunas muižā, biedrības “Cēsu mantojums” aicināti, vairāk nekā desmit interesenti    apguva un nostiprināja prasmes vēsturisku logu restaurācijā un uzturēšanā. Lai saglabātu Cēsu novada kultūrvēsturisko mantojumu, to kvalitatīvi atjaunotu,      restaurētu un attīstītu, kā arī veicinātu sabiedrības izpratni par Cēsu novada kultūrvēsturiskā mantojuma vērtībām un to saglabāšanu, pašvaldība ar biedrību noslēgusi deleģējuma līgumu. Biedrībā ikviens var saņemt individuālas konsultācijas ar restauratoriem, arhitektiem, arheologiem, būvspeciālistiem, pilsētplānotājiem par vēsturisko ēku, teritoriju atjaunošanu un restaurāciju. Biedrība rīko lekcijas un meistardarbnīcas.   

“Iepazināmies ar biedrības vadītāju, viņš apskatīja muižu un ierosināja, ka te varētu organizēt meistardarbnīcu. Protams, piekritām,” stāsta Jaunraunas muižas saimnieks Gints Baškevics, bet saimniece Vineta uzsver, ka vīrs un meita iemācījušies, kā atjaunot logus, un tagad pamazām varēs darīt paši.

Pagājušā gadsimta 80.gados muižā strādāja topošie arhitekti, ēka tika uzmērīta, tad arī uzlika jumtu, nomainīja logus, durvis. Logi toreiz ielikti atbilstoši 19. gadsimta tehnoloģijām. G.Baš­kevics atklāj, kad ēka nopirkta, domājuši, ka ēkai logi jāmaina, bet, aptaujājot meistarus, piedāvājums bijis pārāk dārgs.    “Arī vecie logi ir gana labi, un tagad prieks, ka nenomainījām, jo vecie logi tikai    jāsakopj, jāatjauno, un tie vēl ilgi kalpos. Durvis gan nomainījām, bet pēc veciem zīmējumiem,” pastāsta G.Baške­vics un piebilst, ka muižai ir 15 logi.

Meistardarbnīcā interesenti mācījās attīrīt logus no pārklājumiem, labot koksnes bojājumus, stiklot ar lineļļas tepi, krāsot ar lin­eļļas krāsām, attīrīt un gruntēt metāla daļas “Būtiskākais ir iegūt zināšanas, lai    pats varētu veikt nepieciešamos darbus, kopt un uzturēt savu īpašumu. Tikpat svarīga kā atjaunošana, ir arī logu kopšana, par ko bieži aizmirst,” atgādina biedrības vadītājs Jānis Tolpežņikovs un pastāsta, ka biedrības rīkotās meistardarbnīcas ir ļoti pieprasītas. Vienmēr interesentu ir vairāk, nekā iespējams uzaicināt. Ja vien rodas izdevība, meistardarb­nīcās piedalās cilvēki no citiem novadiem un pilsētām. “Viņi ne tikai iemācās, bet atstāj    te savu darbu, un tas ir ieguvums vēsturiskā īpašuma saimniekam,”uzsver J.Tol­pežņi­kovs un piebilst: “Meistar­klases ir bez maksas. Tās ir kā burkāns    šaubīgajiem, tiem, kuri nezina, īsti neizprot, kādas vērtības ir viņa īpašumā, ka ne viss, kas izskatās vecs, ir jāizmet vai jāsadedzina. Pašiem darot un redzot rezultātu, domas mainās, iegūtas prasmes var likt lietā, ar tām dalīties.”

Biedrība katru vasaru meistarklases rīko    citā vietā novadā. Tās bijušas Cēsīs, Līgatnē, Vecpie­balgā. Kā uzsver J.Tol­pežņikovs, lai interesentiem tuvāk mājām.    Diemžēl šogad pašvaldības finansējums biedrībai tika piešķirts mazāks. 2023. gadā deleģēto uzdevumu veikšanai pašvaldība biedrībai atvēlēja 21 060 eiro, šo­gad – 10 000 eiro. Pašvaldība izvērtējusi iespēju 2024.gadā samazināt deleģēto uzdevumu biežumu un piekritusi veikt līgumā grozījumus, ka proporcionāli veikto uzdevumu samazinājumam tiek samazināts pašvaldības finansējums.    “Tas, protams, ietekmē to, ko darām. Meistar­darbnīcās varam uzņemt mazāk dalībnieku, pasniedzējiem samaksa par darbu ir palielinājusies. Cenšamies piedalīties dažādos projektu konkursos, piesaistīt finansējumu,” stāsta biedrības vadītājs un piebilst, ka    koka logu restaurācijas meistardarbnīca Jaunraunā rīkota gan par pašvaldības piešķirto naudu, gan Vidzemes kultūras programmas finansējumu. “Ja būtu finansējums, rīkotu vairāk meistardarbnīcu, lekcijas, jo interese ļoti liela,” bilst J.Tolpežņikovs.

Jaunraunas muižas pagalmā dzirdami norādījumi: “Tur vēl jāizlīdzina, tepi klāj uzmanīgāk.” “Grūti nav, bet laikietilpīgi gan,” vērtē cēsniece Zane Sērmaukša. Trijās dienās desmit interesenti sakopa un atjaunoja trīs muižas logus.

“Tie ir muižas telpu logi, kurās nākamgad atvērsim koprades virtuvi. Te meistarklases varēs rīkot novada mājražotāji, būs vieta sabiedriskiem pasākumiem,” atklāj muižas saimniece Vineta un piebilst, ka ģimenei māja par lielu, bet tāda koprades virtuve būs atvērta ikvienam.   

Daloties pārdomās par vēsturisku ēku atjaunošanu, J.Tol­pežņikovs uzsver, ka ar biedrību sadarbojas, ar speciālistiem konsultējas    tie, kuri    īpašumus ir iegādājušies, nevis mantojuši. “Viņi apzināti    nopirkuši kultūrvēsturisku ēku un pret to izturas ar pietāti. Problēma ir ar mājām, kurās īpašnieki dzīvo paaudzēs un trūkst līdzekļu, lai tās uzturētu, remontētu. Reti kāds vecpilsētā nopērk    īpašumu kā investīciju, lai pelnītu. 

Ir viegli sadarboties ar cilvēkiem, kam ir sapratne un interese. To labi    redzam līdzfinansējuma konkursā Cēsu novada teritorijā    kultūras pieminekļu saglabāšanai. Konkursa mērķis ir atbalstīt un veicināt kultūras pieminekļu saglabāšanu, restaurāciju sabiedrības interesēs un uzlabot iedzīvotāju dzīves vides kvalitāti, ” saka biedrības vadītājs un atzīst, ka, lai gan ir noteikts, kā Cēsu vecpilsētā saglabājamas un atjaunojamas kultūrvēsturiskās mājas, ja kāds ko izdara uz savu galvu, sodi ir mazi. Būtiska ir uzraudzība.

UZZIŅAI

Ēku logi ir restaurējami, tie nomaināmi tikai tad, ja to atjaunošana nav iespējama. Ēkās, nomainot logus, tie skatā maksimāli ir tuvināmi ēkas oriģinālajiem vai ēkai stilistiski analogiem citu ēku oriģinālajiem logiem. Ēkām, kuru kultūrvēsturiskā vērtība, atbilstoši veiktajam kultūrvēsturiskajam novērtējumam, nav augsta, pieļaujama logu dalījuma vienkāršošana, ar noteikumu, ka vienlaicīgi tiek mainīti visi no publiskās ārtelpas redzamie logi un harmoniski iekļaujas ēkas fasāžu arhitektoniskajā risinājumā. No publiskās ārtelpas redzamo logu nomaiņas gadījumā, visām logu pamatdaļām (veramām un neveramām) ir jābūt vienāda platuma rāmjos; logu stikli no publiskās ārtelpas redzamajos logos nevar būt ar tradicionālajam logu stiklam neraksturīgu pārklājumu. Logu un no publiskās ārtelpas redzamo ārdurvju konstrukcijas materiāls – koks.

(Cēsu novada domes 2022.gada 10. februāra saistošie noteikumi Nr.4)

Maf Logo 2

    Komentāri

    Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Intervija. Atstāt stipras saknes

    12:58
    08.11.2024
    290

    Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

    Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

    12:54
    08.11.2024
    28

    Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

    Saglabājam vēsturisko

    15:38
    25.10.2024
    138

    Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

    Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

    14:57
    22.10.2024
    138

    Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

    Saglabāt vēsturisko

    14:49
    22.10.2024
    50

    Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

    Saglabāt vēsturisko

    16:33
    18.10.2024
    523

    Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

    Tautas balss

    Vai svarīgākā ir domes vadība

    11:01
    21.11.2024
    10
    J. raksta:

    “Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

    Sveiciens glābējiem un policistiem

    11:01
    21.11.2024
    4
    1
    Seniore raksta:

    “Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

    Kur novilkt robežu

    11:39
    20.11.2024
    19
    Lasītāja raksta:

    “Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

    Pilsoniska atbildība

    11:39
    20.11.2024
    20
    M.N. raksta:

    “Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    64
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Sludinājumi