Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Aktualizējam. Pilsētas tirgus

Andra Gaņģe
11:54
20.08.2024
444
Tirgus3

Gaida sadarbību. Zemnieki, mājražotāji un citi uzņēmēji, kas pārdod preces Cēsu tirgū, tiekoties ar tirgus vadību, uzsvēra, ka komunikācijai jābūt vērstai uz sadarbību.

Tirgus ir tikai tad, ja ir tirgotāji

Uzņēmēji, kas pārdod produkciju Cēsu tirgū, pieprasa saprotamāku komunikāciju

SIA “Cēsu tirgus” tirdzniecības vietu nomnieki ir neapmierināti ar uzņēmuma jaunās valdes komunikāciju. Nav skaidrības, kā veidojas cena par nomāto platību un kāpēc daļai tā paaugstinās. Nav saprotams, kāpēc valde tirdzniecības vietu sakopšanu organizē dienā, kad tirgus nestrādā, tie uzņēmējiem ir papildu izdevumi darba samaksai. Šie un vēl citi lielāki un mazāki jautājumi, par ko neizpratnē ir tirgotāji, bija iemesls, kāpēc Cēsu novada pašvaldība uz sarunu aicināja nomniekus un uzņēmuma administrāciju.

Pagājušās piektdienas pēcpusdienā pie Cēsu tirgus halles bija pulcējies ap 40 cilvēku – uzņēmēji, pārdevēji, kas strādā stendos, un individuālie tirgotāji. Ar viņiem tikās novada pašvaldības izpilddirektore Līga Bu­kovska, bija pieaicināti tirgus valdes locekļi Linda Gintere un Rihards Eniks.

No nomnieku jautājumiem bija saprotams, ka novada pašvaldības kapitālsabiedrības “Cēsu tirgus” jaunā valde nav veidojusi mērķtiecīgu saziņu ar tirgotājiem. Bitenieks Imants Daukste no Veselavas teica, ka par pārmaiņām tirgus vadībā uzzinājis no citiem tirgotājiem. I.Daukste pat nav sapratis, kas tas par vīrieti, kurš pie viņa stenda pienāk aprunāties. R.Eniks gan iebilda, ka esot nosaucis amatu un vārdu.

Arī Raiskuma pagasta zemnieks Jānis Plūme, kura saimniecība nodarbojas ar gaļas audzēšanu un tirgošanu un cēsniekiem ir labi zināma gadu desmitus, uzsvēra, ka jaunā valde nav iepazīstinājusi ar sevi. “Šodien pirmo reizi redzu valdes locekļus, nav bijusi neviena personīga tikšanās. Pirmā saskare bija vēstule, ko nolika mūsu stendā, neaprunājoties ne ar pārdevējām, ne mani. Rīkojumā bija prasība ierasties uz paviljona sakopšanu dienā, kad tirgus nestrādā, un piebilde, ka neierašanās gadījumā tirgus patur tiesības neturpināt sadarbību. Un kas notiktu, ja mēs neatnāktu?” sacīja J.Plūme.

Iebildumi bija arī valdes izveidoto saziņas grupu WhatsApp lietotnē. Nomnieki vērtēja, ka ziņas tajā nodod kā vienpusīgus rīkojumus- gan, ka ne visi ir uzaicināti grupā, gan, ka ne visiem tālruņos ir pieejama šī lietotne. Tirgus valde bilda, ka grupa atvērta ikvienam, bet acīmredzot bijis kāds pārpratums, izsūtot uzaicinājumus, tas tiks novērsts. Bet tiem, kam nav pieejama lietotne, informāciju nodos kā īsziņu.
J.Plūme tirgus vadībai arī pārmeta, ka gandrīz ar spiedienu meklēts tirgotājs, kas apņemtos pārdot lielražotāju audzētu vistas gaļu. “Lai kāds atver jaunu stendu, bet nevar prasīt no tiem, kam ir savas tradīcijas un kas zina, ko grib piedāvāt pircējiem, tirgot vēl kaut ko,” pauda J.Plūme. R.Eniks skaidroja, ka Cēsu tirgū ir mazs vistas gaļas piedāvājums, viņš tikai rosinājis paplašināt sortimentu.

Pēc iepriekšējās “Cēsu tirgus” vadības atkāpšanās un jaunas pagaidu valdes ieceltas, tirgotāju vidū izplatījušās dažādas bažas. Ir satraukums, ka būs augstāka nomas maksa, kas varētu būt saistīta ar paviljona remontu un āra teritorijas iespējamiem uzlabojumiem. Ticis runāts, ka tiks iegādātas jaunas aukstuma vitrīnas, kas nomniekiem prasīs papildu izdevumus. Padzirdēts, ka vairs nebūs rūpniecības preču daļas un pat, ka tirgu vispār slēgs.

R.Eniks sacīja, ka rūpniecības preču pārdevēju satraukums ir nepamatots, šī daļa saglabāsies. Viņš arī noliedza, ka ir plānots iegādāties jaunas aukstuma vitrīnas. L.Bukovska uzsvēra, ka paš­valdībai nekad nav bijusi doma par tirgus slēgšanu. Tieši pretēji- mērķis ir uzlabot infrastruktūru, lai tirgū būtu labāki apstākļi gan pārdevējiem, gan pircējiem.

“Viena no problēmām jau gadiem ir temperatūra paviljonā,” teica L.Bukovska. “Vasarā tas ļoti uzkarst, taču līdz šim nekas nav darīts, lai situāciju mainītu, vienmēr norādot, ka pietrūkst līdzekļu. Viena no pirmajām pašvaldības prasībām jaunajai valdei ir nodrošināt paviljonā atbilstošu temperatūru.” R.Eniks pastāstīja, ka jau apzināti divi uzņēmumi, kas piedāvā dzesēšanas risinājumus, tikai jāizvērtē, kurš variants labāks. “Šogad uzlabojumu vēl nebūs, bet nākamgad jau vajadzīgo temperatūru nodrošināsim,” pauda R.Eniks. L.Bukovska sacīja, ka tas nepaaugstinās maksu par tirdzniecības vietu, jo radīt paviljonā attiecīgu mikroklimatu ir tirgus uzturētāja pienākums.

Kā veidosies un vai mainīsies maksa par tirdzniecības vietu nomu? R.Eniks skaidroja, ka jaunajai valdei nav mērķis celt cenas, tas varētu tikt darīts, ja būtu veikti būtiski ieguldījumi paviljona un apkārtnes uzlabošanā. L.Gintere vērtēja, ka noslēgto līgumu cenām nevajadzētu mainīties. Taču norādīja, ka tiem, kas preces pārdod tikai nedēļas nogalēs vai no reizes uz reizi, cena par vietu būs augstāka. Jaunās valdes mērķis ir veidot labvēlīgākus nosacījumus nomniekiem, kas tirgū darbojas diendienā. Ar to bija neapmierināti pārdevēji, kas te tirgojas tikai nedēļas nogalēs, bet gadiem un visās sezonās. Viņi bija neizpratnē, kāpēc netiek uzskatīti par regulāriem sadarbības partneriem.

Runājot par paviljona sakopšanu un tīrības uzturēšanu, R.Eniks atzina, ka ne visi tirgotāji to nodrošina atbilstoši noteikumiem, tādēļ arī nolemts prasīt nomniekiem vienu dienu veltīt šim darbam. J.Plūme uzsvēra, ka kārtības uzturēšana ir ikdienas prasība, viņa saimniecības stendā to diendienā nodrošina atbilstoši Pār­tikas un veterinārā dienesta nosacījumiem. “Tad uz īpašo kopšanu jāaicina tie, kas nepilda prasīto. Vai man un manām darbiniecēm jāatbild par citiem?!” retoriski vaicāja zemnieks.

Savukārt tirgotājus, kas preci pārdod āra stendos, neapmierina, kā pats “Cēsu tirgus” uztur un kontrolē teritoriju. I.Daukste atgādināja, ka, sākoties vēsajai un lietus sezonai, pārdevējiem, kuru teltis ir gar sienu, kur ieeja pārtikas hallē, vienmēr jāstāv ūdenī. Kad par to stāstīts R.Enikam, viņš tikai noteicis, ka tas ir izaicinājums. “Vai tad administrācijai nebūtu jāgādā, lai tur nekrātos ūdens,” jautāja I.Daukste. Vairā­ki nomnieki atzina, ka vajadzētu vairāk kontrolēt, kā katrs tirgotājs ievēro teritoriju, par kuru samaksājis, dažs uz cita rēķina paņem lielāku platību. Vairāki norādīja, ka gaida lielāku atsaucību pret vietējiem audzētājiem un mājražotājiem. Arī iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka pircēji grib iegādāties tuvākā apkaimē un mājās ražotu pārtiku.

Izpilddirektore uzsvēra, ka paš­valdības mērķis ir padarīt tirgu pievilcīgāku tiem, kas pārdot preces, un tiem, kas nāk iepirkties. Vietvara kā “Cēsu tirgus” kapitāldaļu turētājs pagaidu valdei izvirzījis vairākas prasības – nodrošināt paviljonā temperatūras režīmu, sakārtot signalizāciju, pārskatīt nomas jautājumus, uzlabot telpu un āra stendu sakoptību un estētiku, atrisināt tirgotāju un klientu automašīnu nevietošanu, meklēt veidus, kā labāk uzrunāt pircējus. Uz jautājumu, kāpēc tagad valdē ir trīs personas, ne divas, kā iepriekš, “Druva” īstu atbildi nesadzirdēja, bet L.Bukov­ska paskaidroja, ka SIA “Cēsu tirgus” atlīdzībai par darbu paredzētā summa nav palielināta.

Tirgus valdes loceklis Rihards Eniks sarunas noslēgumā atzina, ka, dzirdot nomnieku pretenzijas, saprot- valdei jāuzsāk sadarbība, iepriekš vajadzēja to darīt citādi. “Sorry, nācām jauni un ar jaunu enerģiju, un uzreiz gribējām visu,” teica viņš. “Mūsu mērķis padarīt dzīvi jums grūtāku tikai tādā ziņā, lai būtu vairāk pircēju un jums būtu vairāk darba. Bet citādi gribam tikai, lai tirgotājiem būtu labāk un tirgus saglabātu savas pozīcijas laikā, kad Cēsīs drīz atvērs vēl vienu lielveikalu.’’

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
290

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi