Otrdiena, 1. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Pašvaldība ierobežo latvāņus

Sarmīte Feldmane
09:22
02.07.2024
187
Latvani

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas kārtību un metodes. Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta pērnā gada decembra informācijas valstī ir uzmērīta 11 184 ha liela teritorija, kura ir invadēta ar latvāni. Tie ir gan privātie, gan pašvaldības īpašumi.    Par latvāņu ierobežošanu ir atbildīgs zemes īpašnieks. Cēsu novadā uzmērīti 1705 hektāri, kuros aug latvāņi. 2022. gada aprīlī Cēsu novada dome apstiprināja    Sosnovska latvāņu izplatības ierobežošanas pasākumu organizatorisko plānu 2021.-2026. gadam.

No bišu auga līdz daudzgalvu pūķim

Lai Cēsu novada pašvaldības īpašumos latvāņu izplatība tiktu samazināta, veikti ierobežošanas pasākumi, par savu teritoriju gādā katra pašvaldības apvienības pārvalde.

Pasākumu plānā paredzēts, ka vietvarai piederošajos īpašumos latvāņu ierobežošanai pielieto integrēto latvāņu ierobežošanas metodi, bet upju aizsarg­­joslās mehānisko metodi. Pašvaldības iznomātajā zemē par latvāņu ierobežošanu ir atbildīgs nomnieks. Atbildība ierakstīta nomas līgumā. Saistību izpildi kontrolē pašvaldības policija.

Var uzvarēt

Pirms gadiem, braucot cauri Priekuļiem, vasarās galvas slēja latvāņi. Arī tagad ir, bet nevar salīdzināt, kā bija. Pašvaldības Labiekārtošanas dienesta vadītājs Jānis Sirlaks atzīst, ka pašvaldības īpašumos nu jau latvāņi jāmeklē, diemžēl kaimiņi nesavtīgi dalās ar sēklām un cīņa ar invazīvo augu kļūst nebeidzama.
Šis ir piektais gads, kopš pašvaldība izmanto selektīvo herbicīdu metodi. “Šis preparāts iedarbojas lēni, caur lapām pamazām aiziet līdz saknēm, kas svarīgi. Būtiski ir ievērot precīzas devas. Agrāk izmantoja raundapu, tas    lapas iznīcina, bet līdz saknēm inde netiek, un augs aug tālāk. Pēc jaunās metodes jau pēc pirmā gada bija redzams rezultāts. Pērn un šogad mums ir nevis  latvāņu kaujas, bet medības,” stāsta J.Sirlaks un piebilst, ka pirms pieciem gadiem 11 hektāri pašvaldības īpašumu bija aizauguši ar latvāņiem, tagad vairs atsevišķās vietās pāris augu. “Agrāk mēnesis pagāja, kamēr visi latvāņi tika apstrādāti ar ķimikāliju, tagad tiekam galā nedēļas laikā. Vīriem jāpārstaigā pļavas, jāierauga katrs latvānis. Pērn atklājām divas jaunas vietas, kur agrākos gados latvāņu nebija,” stāsta J.Sirlaks.

Labiekārtošanas dienesta vadītājs atzīst, ka jau no 90.gadiem Priekuļos latvāņi intensīvi pļauti, bet rezultāta nav bijis. “Pļaušana neko nedod, tikai rada vizuālo iespaidu un cilvēki, ejot garām, negūst apdegumus. Uzskats, ka galvenais ir neļaut augiem izziedēt, tos nopļaujot, ir nepareizs, tāda rīcība izplatību nemazina. Augs modina snaudošos ziedpumpurus un uzzied. Latvāņi ar saknēm uz priekšu neiet, tiem ir mietsakne, kas var būt daudzu metru garumā. Un jāatceras, ka arī nogrieztai ziedkopai sēklas nogatavojas, tāpēc to nedrīkst atstāt nomestu zemē,” pieredzē dalās J.Sirlaks un atzīst, ka gadu gaitā izmēģinātas dažādas metodes, bet labākas par selektīvo herbicīdu metodi nav. “Kad sākām izmantot šo metodi, nosmidzinājām latvāņus, pirmajās dienās nekas nebija redzams, tie turpināja augt. Nācās dzirdēt neizpratni, ka tam, ko darām, nav jēgas. Pēc dažām nedēļām augi sāka dzeltēt,” atceras J.Sirlaks.

Vislielākās problēmas Sosnovska latvāņu ierobežošanā ir vietās, kur ķimikālijas izmantot nedrīkst. Un tie ir upju krasti. “Bet ūdens sēklas nes tālāk,” atgādina J.Sirlaks un dalās pieredzē: “Ja tikai pāris latvāņu, var pagaidīt, lai parādās ziedkopa un tai gar malām      sēkliņas. Tad    ziedkopu nogriež, liek melnā plastmasas maisā    un atstāj, lai pūst. Kad augs ticis līdz ziedēšanai un pirmajām sēklām, tas domā, ka savu uzdevumu veicis, un var nobeigties, augs nezina, ka ziedi nogriezti.” Ar gandarījumu J.Sirlaks atzīst, ka ir pierādījuši, ka ar latvāņiem var tikt galā.

Izmanto dažādas metodes

Cēsīs un Vaives pagastā latvāņu ierobežošanai pašvaldība izmanto uzņēmēja pakalpojumu. Šogad tas izmaksā 28 911 eiro. Tiek nopļauti 5,94 ha un 5,12 km, nomigloti 29,27 ha 35,8 km garumā.

Pēdējos gados ikviens redz, kā mainījusies ainava. Vaives pagastā vairs nav latvāņu audžu hektāru, nav jābrauc cauri latvāņu alejām.    Cēsu pilsētas un Vaives pagasta Teritorijas un infrastruktūras pārvaldības nodaļas teritorijas apsaimniekošanas speciāliste Signe Ķerpe uzsver, ka ar invazīvajiem augiem var tikt galā, bet tas jādara ne tikai pašvaldībai, arī ikvienam zemes īpašniekam.

“Vaives pagastā, kur bija latvāņu audzes, tagad ir pļavas ar ziedošām puķēm un tikai pa kādam latvānim. Tas jāiznīcina, lai neiedomājas ziedēt un augt tālāk. Arī Cēsīs ikviens redz, ka latvāņu ir mazāk. Kur tie tiek migloti, vairs nav,” uzsver S.Ķerpe    un atgādina, ka miglot drīkst tikai vienreiz. Tas izdarīts jau maija sākumā, kad latvāņi bija izauguši vien dažus centimetrus. “Latvānis pārstāj augt un lēni iznīkst, to pārņem citi augi, tāpēc svarīgi nomiglot agri pavasarī.

Otrreiz miglotāji vietas pārstaigā, vērtējot, kur kāds augs palicis neskarts,” stāsta teritorijas apsaimniekošanas speciāliste.

S.Ķerpe atzīst, ka latvāņu pļaušana ir mazefektīva, taču vietās, kur pielietot ķimikālijas nedrīkst, tā vismaz ir iespēja, lai invazīvie augi neizplatās tālāk. Cēsīs pļāva pirms Jāņiem, bet, tā kā laika apstākļi labvēlīgi augšanai, jāpļauj atkal. Pirtsupītes gravā Lielajā talkā latvāņi tika durti, likti maisos. “Tā arī ir atzīta metode. Pamazām upīšu krastos to izmantosim aizvien vairāk. Siļķupīte ir problemātiska, situācija nopietna, labi, ka cilvēki tur nestaigā. Vīri ar mačetēm cērt latvāņus, bet, ja to nedara arī zemju īpašnieki, labuma nekāda un ieguldītais darbs ir velts,” saka S.Ķerpe un vērtē, ka diemžēl aizvien zemju īpašniekiem nav izpratnes un arī pietrūkst atbildības, ka viņu neko nedarīšana veicina latvāņu izplatīšanos.    

“Daudzviet latvāņu vairs nav, bet dažviet, kur agrāk to nebija, parādās. Visbiežāk sēklas atved ar kādu tehniku gan mežizstrādātāji, gan ceļu būvnieki,” stāsta teritorijas apsaimniekošanas speciāliste.

Kaut nav daudz, jācīnās pret katru

Līgatnē un Pārgaujā latvāņu ir mazāk. Apvienību pārvaldes vadītāja    Līga Medne pastāsta, ka Līgatnē invazīvos augus miglo      “Līgatnes Komunālserviss” un sniedz pakalpojumu. Pārgaujā to dara saimnieciskā dienesta darbinieki. “Latvāņi aug gar Braslu līdz pat ūdenim. Pļaušana nav efektīva, bet diemžēl cita varianta patlaban nav. Šur tur šo augu ir mazāk, citviet tie parādās,” stāsta pārvalžu vadītāja un uzsver, ka būtiskākais – pašvaldības dabiskajās pļavās latvāņu nav. Problēmu nav arī iznomātajās zemēs, jo nomnieki platības izmanto ražošanai un apstrādā.

Jaunpiebalgas   apvienības pārvaldes īpašumu apsaimniekošanas speciālists Kristaps Dravants vērtē, ka pašvaldības īpašumos bīstamā auga nav daudz. “Divreiz pa 70 metriem ir jānomiglo, to izdara pašvaldības darbinieki,” stāsta K.Dravants un piebilst, ka arī privātajos īpašumos latvāņu nav daudz, kaut pirms gadiem bija lauki ar audzēm    hektāru platībā. “Labākais risinājums ir gaļas lopu ganāmpulki. Neatkarīgi no tā, kura īpašumā latvāņi aug, jo atbildīgāk katrs rīkojas, jo izplatība samazinās. Diemžēl palieņu pļavās, kas pavasaros pārplūst, aizvien iesējas sēklas,” atgādina K.Dravants.

Latvāņu nav daudz arī Vecpiebalgas apvienības pagastos. Visvairāk to ir Inešos, tur augi tiek gan pļauti, gan migloti.

Arī kaimiņi ierobežo

Valmieras novadā latvāņi aug gandrīz 500 ha platībā, paš­valdības īpašumos 45 hektāros. Kā stāsta pašvaldības vides komunikācijas projektu vadītāja Elizabete Ločmele, vienota pieeja latvāņu apkarošanā tiek ievērota trešo gadu. Novērots, ka, lai arī uzraugāmās teritorijas platības ziņā vēl samazināt nevar, latvāņu blīvums ir būtiski mazinājies, līdz ar to samazinās arī apkarošanas pasākumu izmaksas uz hektāru. Šogad latvāņu ierobežošanai pašvaldība paredzējusi ap 20 tūkstošiem eiro.     

Smiltenes novadā latvāņi konstatēti 84 hektāros, tie aug arī paš­valdības īpašumos. Novada izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe vērš uzmanību, ka Valsts augu aizsardzības dienesta informācija nav precīza, jo liela daļa teritoriju nav reģistrētas. Ja īpašumā ir latvāņi, zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam ir pienākums iesniegt konkrētu normatīvajos aktos noteiktu informāciju par invadēto teritoriju un plānotajiem Sosnovska latvāņa ierobežošanas pasākumiem. Pašvaldība savus invadētos īpašumus ir reģistrējusi, bet privātpersonas ļoti maz. “Par to pārlieci
nājāmies, pirmo gadu piešķirot grantu privātpersonām, kuras veic latvāņu ierobežošanu. Lai atbalstu saņemtu, teritorijai jābūt reģistrētai Valsts augu aizsardzības dienestā, bet tas nav izdarīts. Tas arī stāsts par dienesta kapacitāti. Jo precīzāki būs dati, jo veiksmīgāk varēsim strādāt, lai latvāņus iznīcinātu,” saka E.Zurģe. Pašvaldība invazīvo augu gan apstrādā ar ķimikālijām, gan pļauj. To dara paš­valdības darbinieki, kuriem ir atļauja šim darbam, kā arī pakalpojumu sniedzēji.

“Nav pārliecības, ka lielas platības esam no latvāņiem atbrīvojuši, bet pirmie rezultāti ir redzami,” saka E.Zurģe un piebilst, ka pašvaldība kopš brīža, kad zemes vienībā vairs netiek konstatēts latvānis, veic tā apsekošanu turpmākos piecus gadus, lai pārliecinātos, ka tajā augs ir iznīcināts pilnībā.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
12

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
19

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
36

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
154

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
20
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
37
1
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
21
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi