Otrdiena, 1. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Iedzīvotāji iesaistās

Sarmīte Feldmane
12:22
26.06.2024
213
Vecruki

Cepas rūķu gardumi. Pankūku cepšana ir Alda Mālnieka, Artura Kukula, Valda Jermacāna un Māra Vaišļas ziņā.   

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju.

“Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte un ar gandarījumu atzīst, ka bija sanācis daudz priecīgu cilvēku un par to visiem rūķiem prieks. Kopā svinēt Grišku kalna pakājē sanāca dažādas paaudzes. Ja vajag statistiku, tad – dažādās aktivitātēs iesaistījās ap 300 bērnu, kuri pildīja septiņus uzdevumus. Pa dienu tika izcepts ap tūkstotim pankūku, ar kurām cienājās sanākušie. 20 rūķi un brīvprātīgie palīgi, kā arī astoņi īpašie viesi gādāja, lai ikvienam būtu piepildīta diena, lai atpūstos, gūtu jaunas atziņas. Vairāki rūķi ņēma darbā atvaļinājumu, lai iesaistītos Rūķu dienas rīkošanā.

Palīdzēt tiem, kuri līdzās

““Vecpiebalgas rūķi” zina, ko nozīmē palīdzēt tiem, kam dzīvē nav paveicies, kam klājas grūtāk. Viņi to māca saviem bērniem, un viņi iesaistās. Arī Rūķu dienas viens no mūsu mērķiem bija parādīt bērniem, ka ne vienmēr vajag naudu, lai kādam palīdzētu, iepriecinātu. Var kaut ko uzzīmēt, pats izgatavot,” atgādina Linda.

Jāmācās atvērt sirdi

Biedrības jubilejas svinībās bērni meistardarbnīcās krāsoja Zie­massvētku eglītes rotājumus, kurus bija izgatavojis vecpiebaldzēns Sandris Skaidrais, bet Silvija Mozuļčika un Antra Pētersone no Kaives zemnieku saim­niecības “Bitītes” mācīja gatavot vaska drāniņas, kurās pēc tam var uzglabāt pārtikas produktus. Arī drāniņas būs šī gada rūķu dāvanu maisos. “Vinetas un Allas kārumlādes” konditores rosināja uzzīmēt, kā varētu izdekorēt piparkūkas un cepumus. Tā kā Ziemassvētkos pārsteigumi būs. Un ne mazums.

“Bērni labprāt darbojas meistarklasēs, viņiem patīk kaut ko izgatavot. Pierasts, ka tas, ko esi radījis, ir tavs, nes mājās. Bet to kādam dāvināt sagādā prieku. Skaidrojām bērniem, ka viņiem bija prieks darboties un kādam būs prieks saņemt. Došana otram ir jāizprot,” pārdomās dalās biedrības vadītāja un pastāsta, ka atnākusi mamma ar mazu meitenīti, kura rokās turēja maciņu. Viņa sakrāto naudiņu iebēra ziedojumu kastē. “Tad ir asaras acīs,” bilst Linda.

Vecruki2

Dāvanai Ziemassvētkos. Uzņēmējs Sandris Skaidrais gandarīts, ka bērni izkrāso no koka gatavotos eglīšu rotājumus.

Desmit biedrības darbības gados uzkrāta krietna pieredze, ko nozīmē būt rūķim, kurš grib darīt, lai palīdzētu citiem. Piedzīvoti gan prieka un laimes mirkļi, gan sarūgtinājuma un aizkustinājuma asaras.

“Desmit gados esam sevi pierādījuši, ieguvuši uzticēšanos. Par “Vecpiebalgas rūķiem” zina Lat­vijā, to apliecina mūsu ziedotāji, kuru vidū ir pazīstami uzņēmumi gan Latvijā, gan novadā, arī draugi no dažādām pilsētām, kuri kļūst par atbalstītājiem. Kur vien varu, stāstu par Vecpiebalgu, par rūķiem, ko darām. Ja viens ģimenē kļūst par rūķi, tad pamazām arī pārējie, un viņiem seko draugi. Tā veidojas rūķu saime, domubiedru kopiena,” stāsta L.Tunte un uzsver, ka pēdējos gados aizvien labāka ir sadarbība ar  sociālo dienestu. “Saprotams, dienestam jā­strādā atbilstoši noteikumiem un ne katrreiz formālu iemeslu dēļ var kādam palīdzēt. Tad dod ziņu, palīdzam. Esam taču viena komanda, ne konkurenti, jo mērķis    mums viens – palīdzēt tiem, ka palīdzība vajadzīga,” stāsta biedrības vadītāja. Viņa piebilst, ka pasākumu rīkošanā allaž iesaistās Vecpiebalgas Jauniešu centra jaunieši.

Savējie savējos atbalsta mazāk

“Vecpiebalgas rūķi”, piesaistot atbalstītājus, ziedotājus, palīdz Vecpiebalgas puses pagastu cilvēkiem. “Par to, kam palīdzam, nestāstām. Ne jau lai kaut ko slēptu, bet pasargātu palīdzības saņēmējus no citu ziņkārīgās intereses. Agrāk, nomainot cilvēka vārdu, aprakstīju situāciju, bet vienalga bija tādi, kuri mēģināja izskaitļot, kuram atvesta malka, kurai ģimenei sagādāta veļas mašīna. Dzir­dēti arī pārmetumi, kāpēc ne man, bijis, ka pat pieprasa,” atklāj “Vec­piebalgas rūķu” vadītāja un uzsver, ka pietrūkst uzticēšanās. Un nekur nav pazudusi nenovīdība.

Vecpiebaldzēniete   Kristīne Jer­macāne astoņus gadus ir rūķis. “Tā tas ir, ka savējie savējos atbalsta mazāk. Tādi ir latvieši, skeptiski par savējiem, bet citam atvērsies. Protams, jāsaprot, ka katram sava rocība,” vērtē K.Jer­macāne un piebilst, ka prieks par bērniem, kuri māk dalīties.

LTV raidījuma “4. studija” žurnāliste Inese Supe arī piedalījās Rūķu dienā, viņa ir viena no atbalstītājiem. “Latvijā ir daudz labu cilvēku, kaut šķiet, ka ikdienā cits pret citu esam nejauki, bet, kad kādam nelaime, visi gatavi palīdzēt. Ikdienā nesadzīvojam, bet labdarībā tā nav,” saka I.Supe. Pati iesaistījusies labdarības biedrībā “Palīdzēsim viens otram”,    pastāsta, ka stingri tiek izvērtēts, ko atbalstīt. “Cilvēki palīdz konkrētam cilvēkam, un mums neviena akcija nav bijusi ilgāka par dienu. Līdzdalība, līdzcietība nav sveša. Visaktīvāk iesaistās tie, kuriem pašiem dzīvē bijušas grūtas situācijas un pietrūcis atbalsta. Pārmetumi, kāpēc tieši šie cilvēki saņēmuši palīdzību, ir nepārtraukti,” pastāsta I.Supe un atklāj, ka uz Vecpiebalgu atbraukusi, lai satiktu jaukus cilvēkus, ar bērniem parunātu par drošu internetu un pati pirms gaidāmās operācijas skaistā vietā un interesantā pasākumā kopā ar saviem bērniem pavadītu laiku.

Kāpēc daudzi neatnāca

Rūķu dienā katrs atrada sev ko interesantu. Jaunieši aizrautīgi kopā ar blogeri Piparu jeb Roju Puķi gatavoja burgerus, televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vadītājs Guntis Bojārs bija sagatavojis atjautīgus uzdevumus bērniem un parunājās ar vecākiem. Vakarā visus gaidīja koncerts ar Miku Dukuru, Andri Baltaci un Aināru Mielavu. Ieeja par ziedojumiem.

“Mūziķi bija atsaucīgi, ziedoja savu laiku, lai mūs iepriecinātu, atbalstītu. Koncerts bija dāvana ikvienam. Diemžēl koncerta apmeklētāju bija pārsteidzoši maz. Tie, kuri atnāca, guva pozitīvas emocijas un kopābūšanas prieku. Tikšanās ar pazīstamajiem dziedātājiem nākamajās dienās bija vecpiebaldzēnu sarunās,” stāsta L.Tunte un atzīst, ka ir vilšanās par mazo atsaucību un interesi.

Feisbuka lapā “Vecpiebalga savējiem” ievietota aptauja, lai noskaidrotu, kāpēc cilvēki pasākumu nav apmeklējuši.    Saņem­tas teju 300    atbildes. Izrādās, 91 aptaujas dalībnieks nav zinājis par Rūķu dienu, citi bijuši citos pasākumos, arī izlaidumā. Te gan var piebilst, ka tie, kuri seko pagasta dzīvei, kurus interesē, kas notiek Vecpiebalgā un apkārtnē, nevarēja nepamanīt, ka būs Rūķu diena.

“Ieguldījām daudz darba un laika, vairāk cilvēku varēja būt ieguvēji,” bilst L.Tunte un uzsver, ka pēc pasākuma rūķi jau izteikuši idejas nākamās vasaras Rūķu dienai.

Vecruki1

Prieks palīdzēt. Straupiete Veronika Ruska un taurenietis Rimants Liepiņš brīvprātīgie Rūķu dienā.

Kur rūķi, tur prieks

Rūķu dienā rūķi cepa pankūkas.“Rūķi vienmēr pankūkas dod bez maksas,” pastāsta pieredzējušākais pankūku cepējs Aldis Mālnieks, Lindas tētis. ““Dobe­les dzirnavnieks ” iedeva pankūku miltus, atlika iejaukt mīklu un cept,” teic vecpiebaldzēns un piebilst, ka pankūkas ir katrā rūķu saiešanā, arī Ziemassvētkos. Pankū­ku cepējs Arturs Kukuls ir no Jumurdas, stāvēt pie pannas ir izraušanās no ikdienas. Inga Leite    ir rīdziniece. “Pazīstu dažus rūķus, esam draugi, kāpēc gan neatbraukt pie draugiem. Esmu strādājusi Gērnsijā, Lielbritānijā, un tur labdarība ir pašsaprotama, savējie jāatbalsta,” saka Inga.

Vecpiebaldzēniete Kristīne Jermacāne rūķu darīšanās iesaistījusi visu ģimeni. “Esam domubiedri. Ziemassvētkos nav tikai prieks, pēc ciemošanās kādā ģimenē ir arī raudāts, jo nevari būt vienaldzīgs. Ir rūķi, kuri kādu gadu ietur pauzi, tad atgriežas. Rūķis ziedo savu laiku, kuru atņem ģimenei, viņš palīdz citiem un saņem gandarījumu. Vis­lielākais prieks, ka ģimenes tiek ārā no grūtās situācijas un pēc tam sniedz atbalstu citiem,” saka K.Jermacāne, bet L.Tunte piebilst, ka ir patīkami darīt labu kopā ar mammu un tēti, bez kuru atbalsta neiztikt.   

Rūķu dienas brīvprātīgo – straupietes Veronikas Ruskas un taurenieša Rimanta Liepiņa – atbilde, kā viņi ir te, ir vienkārša – ja var, tad iesaistās un palīdz.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
12

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
22

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
36

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
154

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
20
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
38
1
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
23
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi