Otrdiena, 1. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Novadnieks: Akmeņi glabā un atgādina vēsturi

Sarmīte Feldmane
13:50
22.03.2024
155
Pr Veselava

Piemiņas vieta Veselavas kapsētā.

Līdz ar pavasara pirmajiem ziediem atnāk 25.marts. Viena no skaudrajām dienām mūsu vēsturē. Melnā lente pie Latvijas karoga    atgādina ne vien par ciešanu ceļu, ko sveša vara bija uzspiedusi, arī par cilvēku likteņiem. Viņi mīlēja savu zemi, noziedzīgās represijas nespēja to atņemt un iznīcināt. Tāpat kā atmiņas, kas atgādina nākamajām paaudzēm – aizsargāt savu zemi un brīvību, savu tautu.

Vairāk nekā 40 gadu par represijām nedrīkstēja runāt, padomju vara dažādiem līdzekļiem centās tās dzēst no atmiņas, bet cilvēku piedzīvotais turpināja gruzdēt. Līdz ar Atmodu katrā pagastā, vairs nebaidīdamies, kopā nāca politiski represētie, stāstīja par 1941., 1949.gada deportācijām, izsūtījumā pārdzīvoto. Un tiem, kuri neatgriezās dzimtenē. Notika piemiņas pasākumi, iekārtoja piemiņas vietas. Tiesa, ne bez diskusijām, kur tām pagastos un Cēsīs būt.

90.gadu sākumā politiski represētais Gundaris Gailītis “Druvā” rakstīja: “Pelēkie akmeņi ar likteņgadiem Latvijas ceļmalās, staciju laukumos, ciematos ir mēms un kluss, bet mūžīgs liecinājums tautas sāpei par drūmo likteni. Ieraugot pelēko piemiņas akmeni, nepaejiet tam vien­aldzīgi garām. Nolieciet pie tā ziedu. Kaut vai noņemiet cepuri un pastāviet minūti klusu… Lai šis akmens runā ar jums. Lai tas stāsta par tautas moku ceļiem, sāpēm, zudušajiem sapņiem. Lai pelēkais akmens māca jums būt stipriem un cietiem – izturēt un pastāvēt. Lai tas māca jūs dziedāt tālāk to dziesmu, kuras beidzamie vārdi sasala ziemeļu tundrā. Lai šie pelēkie akmeņi aicina jūs veltīt savu dzīvi Latvijai.”

Par katru piemiņas vietu ir savs stāsts. Pirmajos Atmodas gados cēsnieki 25.martā un 14.jūnijā ar klusuma brīdi, svecēm un ziediem tos, kuri neatgriezās, pieminēja pie Zemes mātes Meža kapos. Gadu gaitā Cēsīs tapušas piemiņas vietas gan pie mūra Jaunās pils laukumā, gan dzelzceļa malā, gan Pils ielā. Arī pagastos tās veidotas dažādos gadu desmitos.

Rp Nitaure

Piemiņas vieta Nītaures centrā.

Zaubē 1994.gada 25.martā pie Zaubes pagastnama atklāja Aivara Kerliņa veidoto piemiņas akmeni 1941. -  1949.gadā padomju varas represētajiem zaubēniešiem.   2019.gada 25.martā Zaubes baznīcā atklāja piemiņas plāksni 1941. – 1949. gadā no Zaubes pagasta deportētajiem. Plāksnē iegravēti  visu vārdi. Nītaurē piemiņas vietu, veltītu Nītaures un kādreizējā Ķēču pagasta 1941. un 1949.gados deportētajiem iedzīvotājiem, atklāja 2021. gadā. Pamazām top    piemiņas vieta pie Amatas stacijas – ešelons Nr.97322. Padomju deportācijās cietušo piemiņas vietu nav Kaives, Skujenes, Inešu, Zosēnu, Mārsnēnu, Raiskuma, Straupes pagastā.

Katrā pagastā ir savas tradīcijas, kas veidojušās gadu gaitā. Lai arī paaudzes, kura piedzīvoja padomju varas nežēlību, izsūtījumu svešumā, dzīvās atmiņas aizvien biežāk skan ierakstos vai lasījumos, tautas sēru dienās tās atdzīvojas. Tāpat katras vietas vēsturē ierakstīts, kas, kad un kā iekārtoja piemiņas vietu, krājas materiāli par atceres pasākumiem. Lūk, vien daži.

Vecpiebalgā 2003.gada 14.jūnijā pie dievnama novietots akmens politiski represēto piemiņai. Piemiņas saglabāšanas iniciatore bija represētā Dace Jurciņa. No deportāciju piedzīvojušā Jāņa Skopāna mājas atveda akmeni. Atklāšanā D.Jurciņa teica: “Redzot akmeni pie baznīcas, mūsu mazbērni pajautās, kas toreiz notika.”

Pr Vecpiebalga

Piemiņas vieta pie Vecpiebalgas baznīcas.

Vecpiebaldzēni un inesieši 25.marta atceres brīdī satiekas pie baznīcas, bet pēdējos gados piemiņas vietā pie Vecpiebalgas baznīcas atceres pasākumi netiek rīkoti. Pārrāvumā vainojama arī pandēmija. Taurenieši šajā sēru dienā sanāk pie piemiņas akmens “Ar sapni par dzimteni”, dzērbenieši pie piemiņas akmens savā pagastā, pēc tam Dzērbenes pilī ir kopīga atmiņu pēcpusdiena, kurā pievienojas arī kaivēnieši. Tradīcija, kaut mazākā pulkā, turpinās.

Veselavā piemiņas vieta iekārtota kapsētā pie kapličas. Pie akmens vienmēr ir ziedi, veselavieši aizdedzina svecītes. Kāda sieviete kapu pārzinei jautājusi, kur var nolikt svecīti represētajiem. Tādas piemiņas vietas nebija. Svešinieces jautājums pamudināja to iekārtot. Atceres pasākumi te nenotiek, bet vienmēr ir sakopts, ir svaigi ziedi. Veselavieši neaizmirst tos, kuri neatgriezās.

Jaunpiebalgā pie bijušās Piebalgas dzelzceļa stacijas vietu represēto piemiņai atklāja 1989. gada 14.jūnijā. Šis pelēkais akmens sliežu ceļa malā atgādina tagadējai un nākamajām paaudzēm par nevainīgo cilvēku ciešanām un vīrišķību. 1990.gada pavasarī Sibīrijā mirušo tuvinieki un draugi pie akmens izveidoja piemiņas birzi. Tajā aug 17 liepas un 27 ozoli. Ik gadus te 25.martā un 14.jūnijā notiek piemiņas pasākumi, gulst ziedi, deg svecītes.

“Ne reizi vien izskan, cik var bēdāties, sērot, teic, tā ir pagātne. Taču par vēsturi ir jārunā, tas vēstījums ir jānodod nākamajām paaudzēm. Tās ir mūsu tautas likteņlīniju straumes.    Mūsdienu pasaulē, kad dzīvojam mierā, kaut kaimiņos ir karš, grūti aptvert, izprast un saprast padomju varas vardarbību. Ir grūti ne tikai jauniešiem, arī tiem, kuri to nepiedzīvoja. Represēto atmiņstāsti nav kāda režisora izdomāta filma, bet mūsu vecvecāku, vecāku pārdzīvotais. Katru gadu jārod jaunas formas, kā stāstīt par represijām, jo to, kuri tās pārdzīvoja, paliek aizvien mazāk,” pārdomās dalās Jaunpiebalgas kultūras darbiniece Egita Zariņa.

Pr Cesis

Piemiņas vieta Cēsīs, Pils laukumā.

Atceres pasākumos visos pagastos piedalās skolēni. Par to gadiem runā represētie, vēsturnieki. Tiesa, vairākos pagastos skolu vairs nav. Daudzkārt teiktais, ka jāmācās uzrunāt jaunā paaudze, lai garāmejot nebrīnītos par gada skaitļiem akmeņos, lai zinātu, kādas lappuses veido Latvijas vēstures grāmatu, paliks vien vārdi, ja tie neatbalsosies sirdīs, nesasauksies ar šodienu, ja nejutīsim vajadzību tos paņemt nākotnei. Kā atgādinājumu par savu tautu, tās nesalaužamo garu, darba tikumu un Latvijas mīlestību. Ak­meņi neklusē, tie runā. Ar gadskaitļiem un cilvēku vārdiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
11

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
18

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
35

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
154

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
20
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
37
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
21
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi