Vakar Cēsu ielās varēja satikt daudzus cilvēkus ar smaidu uz lūpām, prieka pilnām acīm un tulpju pušķiem – tika atzīmēta starptautiskā Sieviešu diena.
Svētku noskaņu papildināja arī pavasarīgais laiks, putnu čivināšana un pat kaķu mīlas saucieni.
Jau no paša rīta daudzi vīrieši steidza nopirkt draudzenēm vai kolēģēm ziedus. Arī tipogrāfijā strādājošie Jānis Skubiņš un Jānis Blašķis tirgū iegādājās dzeltenas tulpes. J.Skubiņš atzina: „Mēs katru gadu 8. martā apsveicam savas kolēģes, sievas un draugus. Šie ir skaisti svētki, kas obligāti ir vajadzīgi.”
Arī J.Blašķis piekrita, ka Sieviešu diena ir jauki un nepieciešami svētki, turklāt piebilda, ka 8. martu vajadzētu noteikt par brīvdienu.
Cēsnieks Vitālijs Sidorovs apsveikumam bija iegādājies torti un ziedus, turklāt pastāstīja, ka svētkus svinot regulāri: „Tie taču ir mūsu sievietēm!” Viņš ir pārliecināts, ka: „8. martu svinam jau sen un domāju, ka turpināsim svinēt.”
Arī Veronika Dikare atzina, ka svētki ir: „Pat ļoti vajadzīgi! Es priecājos par tiem! Kad piedzimu, jau svinēja Sieviešu dienu, un arī tagad gan znots, gan dēls un vīrs mani apsveic ar mīļiem vārdiem, puķēm un arī šokolādes kastēm.”
Mirdza Kārkliņa arī atklāja, ka jau no paša rīta viņu apsveicis dēls, mazdēls un kolēģi.
Skolniece Anastasija Jendolova ar ziediem šajā dienā apsveica savu skolotāju. Meitene norādīja, ka svētki ir nepieciešami, jo ne visas sievietes var apsveikt Mātes dienā. Turklāt viņa uzskata, ka svētkus atceras un pieņem gan vecāka gada gājuma cilvēki, gan arī jaunieši.
Cēsīs strādājošais Nauris Mulers pastāstīja, ka dodoties uz Bausku apsveikt savu mammu: „Agrāk šos svētkus svinēja vairāk, bet tie ir vajadzīgi. Sievietēm taču ir patīkami, ja
apsveic un viņas jūt, ka šī ir īpaša diena!”
Ziedu tirgotājiem 8. marts bija ne tikai pircējiem bagāta, bet arī daudz sirsnīgāka diena. Ziedu audzētāja un tirgotāja Cēsu tirgū Raita Riemere skaidroja: „Mums, kas tirgo ārā uz galdiem, pircēju skaits
ir ļoti atkarīgs no laika apstākļiem. Jo siltāks, jo labāk pērk. Piemēram, pagājušā gada 8. martā ziedus pirka maz, bet nevis tādēļ, ka nevēlējās, bet tādēļ, ka bija sliktāki laika apstākļi. Šķiet jau, ka ar katru gadu šajā dienā puķes pērk arvien vairāk!
Šogad arī televīzijā bija daudz reklāmas, lai vīrieši sveic sievietes un atzīmē 8. martu! Ne visas ir mātes, ne visas ir mīlētājas, ko sveic Mātes dienā un Valentīna dienā, līdz ar to, lai atceras arī kolēģes – varbūt viņām nav ne vīra, ne drauga, kas uzdāvinātu ziedus.”
R.Riemere norādīja, ka, viņasprāt, diskusijas par svētku saistību ar Padomju savienību un tās izveidošanās iemesliem ir: „Pārspīlēti aizspriedumi.”
Arī puķu pārdevēja Anita Ošiņa piekrita, ka Sieviešu diena ir vajadzīgi svētki un atzina, ka ziedus vīrieši pērk daudz. Veikala „Dārznieks” pārdevēja un floriste Ilze Ūdre stāstīja, ka ar katru gadu ziedi 8. martā tiekot pirkti arvien vairāk: „Kā veikals tika atvērts, tā pircēji nāca bez mitas. Pērk tulpes, arī rozes, puķes podiņos un pavasara puķes. Svētku taču nekad nav par daudz. Darba 8. martā mums katrā ziņā ir ļoti daudz, bet tā ir tāda forša darba diena, jo visiem ir labs garastāvoklis.”
Starptautiskā Sieviešu diena tiek svinēta kopš 1910. gada, kad 2. starptautiskajā sociālistiskajā sieviešu konferencē Kopenhāgenā Klāra Cetkina izteica šādu priekšlikumu. Kopš tā laika Sieviešu dienu svin daudzviet pasaulē, un pirmās valstis, kurās 8. martu sāka atzīmēt, bija Dānija, Vācija, Šveice, kā arī Austrija.
Komentāri