Šī gada rajona pašvaldības budžetā nav būtisku akcenta maiņu. Rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks, finanšu un budžeta komitejas loceklis Laimis Šāvējs uzsver, ka padome turpinās darboties esošajos projektos un pasākumos, kas veicina rajona izaugsmi, attīstību , lai nodrošinātu iedzīvotājiem labāku pieejamību informācijai un pakalpojumiem, kā arī iesaistīsies jaunos starptautiskos projektos.
Rajona padomes galvenā speciāliste finanšu jautājumos Ināra Rasmane informē, ka rajona padomei ir bezdeficīta budžets. Budžeta ieņēmumi šogad plānoti 14, 9 miljoni latu, no kuriem 10,8 miljoni latu ir mērķdotācijas izglītībai, budžeta iestāžu ieņēmumi – 3,9 milj.latu un citi pašu ieņēmumi 0,2 miljoni latu. Kopējie budžeta ieņēmumi ir par 2,1 milj.latu lielāki nekā pērn. Lielāki ir arī izdevumi – 15,6 miljoni latu, kas ir par 3,1 miljoniem latu vairāk nekā 2006.gadā.
Budžeta lielākie izdevumi ir izglītībai un plānots izlietot 8,9 milj. latu, taču jāņem vērā, ka lielāko izdevumu daļu veido valsts mērķdotācija pedagogu darba samaksai, jo pedagogu algu aprēķināšanu un izmaksu rajona skolām veic centralizēti rajona padomes izglītības pārvalde. Pastāvīgi šo funkciju rajonā īsteno Cēsu un Amatas novada dome un Stalbes pagasta padome.
Rajona padome uzņēmusies interešu izglītības pasākumu nodrošināšanu, bērnu vasaras nometņu organizēšanu, pedagogu tālākizglītību.
Metodiskam darbam un pedagogu tālākizglītībai paredzēti 23 tūkst. latu. Interešu izglītības pasākumiem šogad plānoti 32 tūkst. latu, 15,5 tūkst.latu novirzīti mācību priekšmetu olimpiādēm, 6,5 tūkst. – rajona skolēnu dziesmu svētkiem, seši tūkstoši latu rajona skolu sporta laukumu skatei, pieci tūkstoši – skolēnu vasaras nometnēm .
Mācību grāmatu un mācību līdzekļu dabaszinību kursam iegādei tiks izlietoti 64,6 tūkst.latu.. No tiem 44,6 tūkst.latu mācību grāmatu iegādei, no kuriem 18 tūkst.latu ir rajona padomes līdzekļi, pārējā summa Izglītības un zinātnes ministrijas dotācija. Mācību līdzekļu iegādei dabas zinību kursam plānoti 20 tūkst. latu, kas ir pagājušā gada līmenī.
Rajona padome turpina atbalstīt pieaugušo izglītības iespējas, paredzot pieaugušo izglītības centram 56 tūkst. latu. No plānotiem līdzekļiem 6,7 tūkst. Iedalīti daļējai darba samaksai pašvaldību tautskolu vadītājiem, kuri veicina mūžizglītības programmu īstenošanu pašvaldībās.
Otra lielākā rajona budžeta izdevumu daļa paredzēta veselības aprūpei, atzīst Ināra Rasmane. Šīs funkcijas nodrošināšanai plānots izlietot 4, 3 milj. latu, kas ir par 29 procentiem vairāk nekā pērn. Lielāko izdevumu daļu veido izdevumi pašvaldības aģentūrai „Cēsu rajona slimnīca” – 3,7 milj.latu. Pašvaldības aģentūrai „Veselības aprūpes centrs” – 499 tūkst. latu. Finansējums galvenokārt tiks novirzīts darba samaksas sistēmas sakārtošanai, materiāli tehniskās bāzes uzturēšanai un kvalitatīvu veselības pakalpojumu sniegšanai.
Pārējiem veselības aprūpes pasākumiem plānoti izdevumi 150 tūkst. latu, no tiem paredzēti izdevumi medicīniskās aparatūras iegādei veselības aprūpes iestādēs, kā arī finansiāls atbalsts jaunatnes reproduktīvās veselības centra iekārtošanai Cēsīs 5 tūkst. latu.
Trešā lielākā budžeta izdevumu daļa – 872 tūkst. latu – ir līdzekļi sociālai aizsardzībai, kas ir par 29 procentiem vairāk kā 2006.gadā. Palielinājums izskaidrojams ar darba samaksas pieaugumu, energoresursu sadārdzinājumu, kā arī ar nepieciešamību izstrādāt rekonstrukcijas plānu sociālās aprūpes iestādē „Nītaure”, finansiālam atbalstam Līgatnes rehabilitācijas centram, Vecpiebalgas pagasta un Līgatnes pilsētas sociālās aprūpes iestādēm, skaidro Ināra Rasmane.
Cēsu pilsētas pansionātam 2007. gadā plānots izlietot 363 tūkst. latu, kas ir par 63 tūkstošiem vairāk nekā 2006.gadā. Gatartas pansionātam paredzēti 247 tūkst., par 41 tūkst. latu vairāk nekā pērn. Abos rajona padomei pakļautajos pansionātos turpināsies uzlabojumi – Cēsu pilsētas pansionātā veiks fasādes remontu, plānots ēdamzāļu, kā arī klientu istabu kosmētiskais remonts. Gatartas pansionātā budžeta ietvaros plānota trešā stāva rekonstrukcija un kosmētiskais remonts klientu istabās.
Sociālās aprūpes centram „Gaujaslīči” finansējums paredzēts 149 tūkst. latu apmērā, kas ir par 24 procentiem vairāk kā 2006.gadā.
Tiks saglabāts līdzfinansējums SIA „Vecpiebalgas doktorāts” daļējai gultas dienu apmaksai klientiem no rajona pašvaldībām. Paredzēti līdzekļi rajona invalīdu biedrībai, Smiltenes nedzirdīgo biedrības Jaunpiebalgas grupai, kā arī līdzdalībai sociālās aprūpes pasākumos. Atbalstīs politiski represēto biedrību, kā arī citas nevalstiskās organizācijas.
Ekonomiskai darbībai plānoti 338 tūkst. latu, par 41 tūkst. latu vairāk nekā 2006.gadā. Līdzekļi plānoti Vidzemes vēstures un tūrisma centram, rajona muzeju metodiskajai vadībai, Straupes, Raunas un Vecpiebalgas pagasta tūrisma informācijas centra vadītāju algām, kā arī muzeja pedagoga darba samaksai. Ieplānota nauda Vidzemes tūrisma asociācijai kapacitātes paaugstināšanai, kā arī lauku muzeju vadītāju daļējai darba samaksai.
Kultūras, atpūtas pasākumu atbalstīšanai plānoti 182 tūkst. latu. No tiem rajona atpūtas, kultūras un sporta pasākumu finansēšanai iedalīti 110 tūkst., par 37 tūkst. latu vairāk nekā 2006.gadā.
Sportam plānotos 60 tūkst. latus paredzēts izlietot sporta pasākumu veicināšanai, kā arī rajona sportistu atbalstam, lai viņi varētu pārstāvēt rajonu valsts un starptautiskās sacensībās. SIA „Cēsu olimpiskais centrs” finansiālam atbalstam plānoti 25 tūkst. latu.
Kultūras pasākumiem budžetā iedalīti 49 tūkst. latu. Līdzekļi plānoti dalībai pilsētu, novadu un pagastu, kā arī starptautiskajos pasākumos. Tiks apmaksāts koru virsdiriģentu, rajona deju kolektīvu virsvadītāju darbs, kā arī rajona kultūras inspektores darba nodrošināšanai, tautas mākslas kolektīvu vadītāju darba samaksai.
Rajona padomes izpildinstitūcijai, ieskaitot izglītības pārvaldi un rajona padomes locekļu uzturēšanai plānots izlietot 832 tūkst. latu, kas ir par 57 procentiem vairāk nekā pērn. Palielinājums saistīts ar darba samaksas pieaugumu – minimālās algas paaugstināšanu un darba samaksas sistēmas sakārtošanu. Laimis Šāvējs atzīst, ka pašvaldībai jāspēj maksāt konkurētspējīgas algas, lai piesaistītu kvalificētus speciālistus. Arī šī gada valsts budžeta veidošanā prioritāte bijusi algu sakārtošana valsts budžeta sektorā.
Palielināta samaksa rajona padomes locekļiem, nosakot 60 latus mēnesī par deputātu pienākumu pildīšanu rajonā. Rajona padomes komiteju un komisiju darba samaksas likme saglabāta līdzšinējā – septiņi lati stundā.
Pieauguši izdevumi preču un pakalpojumu apmaksai, rajona padomes darba nodrošināšanai un ēkas uzturēšanai, kas 2007. gadā sastāda 211 tūkst. latu, jo sadārdzinās apkures, elektroenerģijas, degvielas un citu resursu izmaksas, atzīst Ināra Rasmane. Turpināsies remonts rajona padomes administrācijas ēkā Cēsīs, Bērzaines ielā 5.
Budžetā plānoti izdevumi starptautiskajiem sakariem, rajona būvvaldes uzturēšanai, līdzdalībai projektos un citiem mērķiem.
Civilai aizsardzībai plānots izlietot 51 tūkst. latu, kas ir 51 procentu vairāk nekā pērn. Tiks turpināta iesāktā ugunsdrošības un glābšanas dienestu inventāra nomaiņa un papildināšana rajona pašvaldībās, civilās aizsardzības funkciju pildīšana.
Izdevumi neparedzētiem gadījumiem 2007.gada budžetā plānoti 70 tūkst.lati.
Komentāri