Nītauriete Natālija Naumčika piepildījusi savu skolas laika sapni un pirms nepilna gada Rīgā pabeigusi frizieru kursus. Līdz tam Natālija strādājusi Nītaures sociālās aprūpes centrā gan par klientu kopēju, gan iestādes virtuvē un apgriezusi arī iemītniekiem matus, sakārtojusi tos frizūrās, bet sirds kārojusi ko vairāk. Pašlaik Natālijai nav daudz klientu, bet ir iecere drīzumā Nītaurē atvērt savu friziersalonu.
“Doma , ka būšu friziere, man ir no skolas laikiem. Vēl mācīdamās 6. klasē, lielākajām skolas biedrenēm taisīju frizūras. Un tā ir līdz šim brīdim, man patīk darīt to, kas man patiešām patīk. Tajā pašā laikā es neesmu ne pārstrādājusies, ne galīgi bez darba. Varu pagatavot pusdienas, aizvest bērnu uz dārziņu, visu paspēt. Vēl man patīk sarunas ar cilvēkiem un kaut dažiem kaimiņiem, pagasta pensionāriem apgriežot matus, es jūtos, ka esmu apritē,” stāstīja friziere Natālija Naumčika un piebilda, ka pilsētā noteikti kolēģiem liktos, ja jāstrādā vienam klientam dienā, tad nav jēgas uz darbu nākt, bet laukos esot citādi. Bez tam Nītaurē šī niša bijusi pavisam brīva, jo vietējiem, lai safrizētos, nākas braukt uz Cēsīm vai Siguldu.
“Es gribu strādāt uz vietas, jo te meistara nav un frizieris ir vajadzīgs. Pensionāres, kurām grūtāk tikt uz pilsētu, pie manis ir labi. Matus apgriežu, krāsoju, lieku ilgviļņus. Ja cilvēks galīgi netiek līdz manai mājai, tad varu aizbraukt pie viņa, izdarīt to pašu klienta mājās. Esmu arī kā ceļojošais frizieris, bet pārāk tālu nebraucu, jo laukos cilvēkiem nav tādu līdzekļu, lai apmaksātu visus izdevumus. Zinu, ka ar savu darbu nekad bagāta nekļūšu, bet man vienalga tas patīk,” tā Natālija, sakot, ka uzņēmējdarbību sākt nav bijis sarežģīti, viņa smej, ka frizierim jau vajag šķēres, ķemmi, krēslu un spoguli, tad darbs iet no rokas.
“Pārāk lielas ērtības jau nav, bet es domāju, ka man ar laiku tas viss būs. Gaidu, kad pagasta centrā atbrīvosies dzīvoklis, tad taisīšu daudz lielāku frizētavu. Kad būs telpa, tad būs vairāk klientu. Mūsu māja jau arī ir faktiski centrā, bet ne katram patīk nākt un pakalpojumu saņemt otra mājās. Cilvēki jūtas tā kā neērti. Frizētavā noteikti viņi labāk jūtas,” nosaka Natālija un ir pārliecināta, ka vasaras nogalē, kad ir īstais kāzu laiks, kad dažādi svētki un priekšā pirmā skolas diena, tad viņa aicinās klientus uz savu salonu.
“Šo profesiju var apgūt, tikai praktiski strādājot. Ar katru reiz tu redzi, ka sanāk labāk, ir jāmēģina. Man patīk no nekā uztaisīt kaut ko. No pelēkās pelītes kaut ko citu. Sievietes piekrīt pārmaiņām. Klienti atnāk, lai uzlabotu savu garastāvokli, izmazgāju matus, izpūšu ar fēnu un cilvēks jūtas labāk. Ir, kuri vēlas nopietnākas pārvērtības. Visdrosmīgākās ir jaunas meitenes, kuras vienā mirklī ir gatavas kļūt blondas, kuras vēlas interesantus griezumus. Man reizēm šķiet, ka meitenes nodara matiem pāri, bet klienta vārds ir likums. Ja ļoti gribas, varbūt, ka arī vajag pamēģināt,” saka Natālija un piebilst, ka nav tikai dāmu vēlmes jāuzklausa, daudz jāveido arī vīriešu frizūras, jo jauno meistari iecienījuši Nītaures puiši.
“Reklāma par to, ka mūsu pagastā ir frizieris, iet no mutes mutē. Veidoju dažādu griezumu, bet vakara frizūras nav mans ampluā. Vienreiz esmu veidojusi kāzu frizūru, meitenei patika, bet es joprojām baidos, jo tas ir tik svarīgi, lai cilvēks justos labi, lai patiktu friziera darbs. Es jau vēl daudz mācos, ar katru reizi sanāk aizvien labāk. Ko man gribētos? Pakonsultēties, mācīties pie kāda profesionāla friziera, jo tas, ko samācījos kursos, ir viens, bet praksē rodas aizvien jaunas iemaņas. Profesionālam meistaram tehnika ir cita. Tā iespējams izveidot savu friziera rokrakstu. Man ļoti gribētos pamanīt jaunas idejas, vērtēt jaunas iespējas,” iecerēs dalījās Natālija, viņa ir gatava jau tuvākajā laikā doties uz kādu semināru, nodarbībām, kur paraugdemonstrējumus rāda vadošie Latvijas un ārvalstu meistari. Pēc tam daudz strādāt, lai nītaurieši nekad neietu garām jaunajam friziersalonam, kuru kādreiz Natālija pārveidošot arī par skaistumkopšanas salonu, kur strādās manikīriste, kosmētiķis, lai pagasta dāmām un kungiem būtu vieta, kur atnākt, lai atpūstos, lai uzlabotu omu, tad atkal dotos ikdienas gaitās.
Komentāri