Valsts aģentūra „Sociālās integrācijas centrs” (SIC) ir izstrādājusi 12 jaunas mācību programmas. Tās tapušas, ņemot vērā EQUAL projekta „Invalīdu nodarbinātības veicināšana” ietvaros veiktās cilvēku ar invaliditāti un darba devēju aptaujas rezultātus.
„Latvijā vairākumam cilvēku ar invaliditāti ir zems pašnovērtējums un neticība atrast labu darbu. Viņi apzinās, ka nespēj konkurēt darba tirgū, jo trūkst profesionālo zināšanu un prasmes. Taču aptaujas dati liecina, ka darba devēji cilvēkus ar invaliditāti labprāt pieņemtu darbā par remonta strādniekiem, maiznieka palīgiem, datu apstrādes operatoriem un reģistratoriem viesnīcās,” stāsta SIC direktore un EQUAL projekta „Invalīdu nodarbinātības veicināšana” vadītāja Regīna Simsone. „Līdz šim pie mums cilvēki ar invaliditāti varēja iegūt profesionālo vidējo un 1.līmeņa augstāko izglītību. Bet, lai arī tiem cilvēkiem, kuriem varbūt pat nav pabeigtas pamatskolas izglītības, būtu iespēja apgūt viņus interesējošas un, galvenais, darba tirgū pieprasītas profesijas, EQUAL projekta ietvaros izstrādājām jaunas īslaicīgās mācību programmas. Esmu pārliecināta, ka, mācības beidzot, viņi būs ieguvuši pašapziņu un atradīs darbu. Tas jau ir izdevies 80% mūsu absolventu – pēc mācību beigšanas un prakses iziešanas praktiski visi atrod pastāvīgu darbu kā augsti kvalificēti un labi apmaksāti darbinieki.”
Uzsākt mācības jaunajās programmās cilvēki ar nepabeigtu pamatskolas izglītību varēs, sākot ar nākamo mācību gadu. Būs iespējams apgūt divriteņu remontatslēdznieka, informācijas ievadīšanas operatora, apdares darbu strādnieka, apmetēja, flīzētāja, krāsotāja, tapešu līmētāja un grīdu klājēja, konditora un pavāra palīga, biroja palīgdarbinieka, viesu uzņemšanas dienesta speciālista, istabenes un viesnīcu uzkopšanas darbinieka, kā arī pārdevēja kioskā un klientu un pacientu reģistrēšanas darbinieka profesiju. Lai iegūtu programmas beigšanas apliecību, izvēlētā profesija būs jāapgūst 150 – 960 stundas. Šajā laikā notiks dažādas praktiskas un teorētiskas nodarbības, kā arī tiks nodrošināta mācību prakse uzņēmumā, kas darbojas cilvēka ar invaliditāti interesējošajā nozarē.
Līdztekus jaunajām 12 īslaicīgajām programmām cilvēki ar invaliditāti SIC šobrīd var iegūt profesionālo vidējo un 1. līmeņa augstāko izglītību 15 dažādās programmās. Cilvēki ar pamatskolas izglītību Jūrmalas profesionālajā vidusskolā var apgūt profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmas – „Komerczinības”, „Grāmatvedība”, „Ēdināšanas serviss”, „Mehatronika”, „Elektronika”, „Datorsistēmas”, „Sekretariāta un biroja darbs”, kā arī „Viesnīcu serviss”. Savukārt, SIC struktūrvienībā koledžā RRC invalīdi ar vidējo izglītību var iegūt 1.līmeņa profesionālo augstāko izglītību ar kvalifikāciju – grāmatvedis, mārketinga un tirdzniecības speciālists, personāla speciālists, programmētājs, datorsistēmu un datortīklu administrators un surdotulks. Nodarbības šajās SIC piedāvātajās programmās ilgst 2-4 gadus.
Mācības SIC izglītības iestādēs Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un koledžā RRC cilvēkiem ar invaliditāti pilnībā finansē valsts, tāpat arī dzīvošanu dienesta viesnīcā un ēdināšanu trīs reizes dienā. Paralēli mācībām audzēkņi vēl var saņemt arī sociālo un medicīnisko palīdzību. Lai cilvēks ar invaliditāti apgūtu veselības stāvoklim, interesēm un spējām piemērotu profesiju, pirms mācību uzsākšanas SIC speciālisti palīdz izvēlēties atbilstošāko mācību programmu. Pieteikties profesionālās piemērotības noteikšanas kursam un mācībām SIC var visu gadu.
Lai iegūtu plašāku informāciju par mācību programmām, profesionālās piemērotības noteikšanu un uzņemšanas noteikumiem, kā arī gūtu ieskatu praktiskajās nodarbībās un aprunātos ar pasniedzējiem un cilvēkiem ar invaliditāti, kas Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un koledžā RRC mācās pašreiz, SIC aicina apmeklēt atvērto durvju dienu.
Atvērto durvju diena notiks 29. martā SIC mācību iestādēs Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un koledžā RRC – Jūrmalā, Dubultos, Slokas ielā 68, no plkst. 11 līdz 16. Uz to aicināti gan cilvēki ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļi, gan invalīdu nevalstisko organizāciju pārstāvji un pašvaldību sociālie darbinieki.
Komentāri