Kā ik pavasari ap starptautisko Teātra dienu, rajona padome un valsts kultūras inspektore Cēsu rajonā Ilze Kalniņa kopā visus aicināja amatierteātru festivālā “Dzīvā afiša”. Cēsīs satikās astoņi amatierteātri un katrs profesionāļiem – režisoriem Haraldam Ulmanim, Didzim Jonovam un v/a “Tautas mākslas centrs” vecākajai speciālistei teātra jautājumos Dinārai Kleperei rādīja jaunākos iestudējumus. Tikai latviešu autoru lugas! Un kā pēc pēdējās izrādes – Cēsu Tautas teātra iestudētās A.Grijnieces lugas “Tiesības cerēt” – atzina Didzis Jonovs, visu dienu skatījāmies komēdijas, nebija laika nogurt, un festivāla noslēgumā bija izrāde, kura rosina domāt.
Protams, katram skatītājam, un viņu vidū bija galvenokārt amatierteātru aktieri, vislabāk patika katram sava izrāde, bet žūrijas komisija savu viedokli izteica katram kolektīvam un režisoram. Tā bija domu apmaiņa, profesionāļi ieteica, ko vēl varētu darīt, lai iestudējums būtu vēl labāks. No malas pateiktais bija vērtīgs.
Santa Kalniņa, Mārsnēnu amatierteātra režisore, pēc izrādes bija gandarīta, nospēlējuši godam. Mārsnēnieši pirmizrādi jau novērtējuši pērn.
“Laucinieki grib spēlēt teātri, un arī jaunieši, kuri mācās citur, labprāt brīvdienās iesaistās. Taču ne vienmēr visi tiek. Mums ir tradīcija kapu svētkos spēlēt izrādi. Ceru, ka izdosies pabeigt iestudēt lugu, kurā darbojas teju 20 aktieri,” pastāstīja režisore.
Inešu amatierteātris izvēlējies H. Paukša lugu “Es pagaidīšu aiz durvīm”. Kā atzina Dināra Klepere, Paukšu spēlēt nav viegli, un režisore Jasmīna Ošiņa un aktieri uztvēruši to noskaņu, lai atklātu autora izvirzītās problēmas. Tā riktīgi izsmieties lika liepēnieši un Cēsu neredzīgo biedrības teātra kopa “Aina”, bet bērni, kuru uz radošās apvienības MO leļļu izrādi sanāca pilna zāle, protams, par jaukākajām atzina “Zaķpasakas”. Raunēnieši skatītāju ieveda kādreizējā lauku sētā un kopā ar J.Jaunsudrabiņu izdzīvoja kaislības. Pārsteigums acīm bija teātra amatieru kopas Amatā “Taka” krāšņā kostīmizrāde – tik labi zināmās M.Zīverta “Minhauzena precības”. Ko spēj aktieris, lai tiktu uz skatuves – arī darināt krāšņus tērpus, kuros var justies īpašs un lepns.
Pēc astoņām izrādēm Dināra Klepere “Druvai” atzina, ka aizvadīta bezgala skaista diena. “Varu tikai pateikties cilvēkiem, kuri nesaudzīgi ziedo laiku, kuri mīl teātri. Cēsu rajona amatierteātri vienmēr bijuši līmenī. Tajos strādā režisori, kuri zina, kas ir teātris. Katrā izrādē bija savs knifiņš, katrā skaidri redzēja režisora un aktieru ieguldīto darbu. Ļoti priecēja repertuārs. Patika liepēniešu izrāde, arī cēsnieku – gan uz nopietnām pārdomām rosinošā, gan leļļu. Apbrīnojama Amatas “Takas” drosme pacelt tādu kostīmizrādi.” Savukārt Haralds Ulmanis sevišķu prieku izteica par Cēsu Tautas teātri, kurā darbojas daudzi jaunieši, un tas liecina, ka teātra spēlēšana nezudīs. “Kārtējoreiz liepēnieši apliecināja, ka ir vieni no labākajiem rajonā, iepriecināja “Aina” ar neviltoto spēlētprieku. Pārējie teātri visi ir līmenī, nevienu izrādi nav kauns skatīties,” tā H. Ulmanis. Didzis Jonovs, kurš pirmoreiz redzēja mūsu rajona amatierteātru sniegumu, atzina: “Svarīgākais, ka ir cilvēki, kuri grib spēlēt teātri un dara to. Ļoti gribētos, lai entuziasms nav tikai tāda brīvā laika pavadīšana, bet kļūst par nopietnu hobiju, kur sasniegt aizvien profesionālāku, augstāku kvalitāti. Nav profesionāļu un amatieru, ir amatnieciski vai profesionāli padarīts darbs. Cēsu rajonā ir divi kuģi – Cēsu Tautas teātris un MO, kam braukt līdzi, un ir tā vērtība. Man īpašs prieks par leļļu izrādi. Mazo skatītāju reakcija pateica visu.”
Patika, nepatika – tas katra paša ziņā, bet vērtēšanas komisija lika punktus, fiksēja kļūdas un uzteica labo. Kopvērtējumā skatē par labāko iestudējumu tika atzīta radošās apvienības MO iestudētās “Zaķpasakas” (režisore Kadrija Mičule), par labāko režiju un labāko scenogrāfiju festivālā tika godināts Cēsu Tautas teātris (Juris Feldmanis), par labāko aktieru ansambli festivālā tika uzteikta Liepas teātra kopa “Krams” (Benita Sausiņa), par labākajiem kostīmiem – teātra amatieru kopa Amatā “Taka” (Laila Vaičūna), žūrija atzina, ka labākais muzikālais noformējums ir drāmas kopai “Aina” (Aina Karele). Savukārt Raunas amatierteātris (Zita Neimane) žūrijas atzinību ieguva par latviešu tradicionālās teātra spēles veida izkopšanu, Mārsnēnu amatierteātris (Santa Kalniņa) – par atraktivitāti, Inešu amatierteātris (Jasmīna Ošiņa) – ar aktuālas tēmas izvēli.
Par labāko aktrisi festivālā tika atzīta Baiba Roze no radošās apvienības MO, bet labākajiem otrā plāna aktieriem – Inga Rakova no Liepas un Laimonis Krūmiņš no “Ainas”.
Cēsu kultūras centra foajē aplūkojama izstāde “Vienā vārdā saucas viss – teātris, teātris” . Tajā fotomirkļi ar un par
rajona amatierteātriem, viņu izrādēm. Nu jau arī šis festivāls ir vēsture.
“Bija iespēja redzēt, ko un kā kolēģi dara. Situācija mums katram citādāka, bet pieredzes apmaiņai noder ne tikai žūrijas teiktais, arī savējo,” atzina Liepas teātra kopas “Krams” režisore Benita Sausiņa. Pārējos foto atradīsiet sadaļā Foto galerija
Komentāri