Augstās lopbarības graudu cenas, kā arī lētas cūkgaļas imports no Polijas un Vācijas radījis krīzi cūkkopības nozarē.
Speciālisti norāda, ka pēc iestāšanos Eiropas Savienībā Latvijas cūkkopju saražotās produkcijas pārdošanas cenas nav palielinājušās, taču izmaksas gan. Cūkgaļas ražošanas nozares kritisko situāciju var skaidrot ar vairākiem faktoriem. Pirmkārt, ir cēlušās graudu cenas, jo pērn sausās vasaras dēļ graudaugu tika ievākts mazāk nekā bija plānots un nepieciešams. Lopbarības trūkums par aktuālu problēmu kļuvis arī Eiropā. Otrkārt, Krievijas un Polijas nesaskaņas par lauksaimniecības produktu importu ietekmējušas arī citas valstis. Tā rezultātā arī Latvijā aizvien vairāk tiek ievesta cūkgaļa no Polijas.
Arī SIA „Gaižēni” direktors Aleksis Rasmusens atzīst, ka problēmas nozarē patiešām pastāv: „Ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, tad var konstatēt, ka ienākumi no cūkkopības šogad būs ievērojami mazāki. Tam ir divi pamatojumi. Pirmkārt, lopbarības cenas ir ļoti palielinājušās, salīdzinājumā ar citiem gadiem pat par 30 – 40 procentiem. Otrkārt, tanī pat laikā realizācijas, tātad gaļas cena, ir kritusies.”
A.Rasmusens piekrīt, ka viens no galvenajiem problēmu cēloņiem ir lētās gaļas ievešana no Polijas. Tam par iemeslu ir aizliegums Polijai eksportēt gaļu uz Krieviju. Līdz ar to liela daļa cūkgaļas, ko A.Rasmusens raksturo kā 2. šķiras gaļu, tiks ievesta tieši Latvijā, turklāt par krietni zemāku cenu nekā vietējie cūkkopji var realizēt savu produkciju.
Cūkkopis tomēr norāda, ka gaļas cenu krišanās ir aktuāla arī citur Eiropā, tādēļ ar to ir jārēķinās un jācenšas konkurēt. A.Rasmusens prognozē, ka problemātiski būs ne tikai mazajām, bet arī daudzām lielajām saimniecībām. Tās, kuras šogad bija paredzējušas veikt modernizāciju, iespējams, būs spiestas no tās atteikties līdzekļu trūkuma dēļ. Tomēr: „Ja darba apjoms ir lielāks, tad vieglāk iespējams nodrošināt, lai pašizmaksa nav pārāk liela. Lielās saimniecības iegādājās graudus jau rudenī, kad tie bija daudz lētāki.”
Zemkopības ministrija informē, ka ir atrasta iespēja no nacionālo subsīdiju programmas cūkkopējiem piešķirt atbalsta līdzekļus, veicot attiecīgus grozījumus Ministru kabineta noteikumos par valsts atbalstu lauksaimniecībai 2007. gadā un tā piešķiršanas kārtību.
Vakar zemkopības ministrs Mārtiņš Roze informēja valdību par situāciju nozarē un problēmām, kā arī iespējamajiem risinājumiem. Zemkopības ministrs kā vienu no iespējām, lai veicinātu cūkkopības nozares attīstību, iesaka par katru sivēnmāti izmaksāt vienreizēju atbalstu 120 latu apmērā. Tai pat laikā vēl aizvien pastāv arī alternatīva graudu trūkumam, jo tos ir iespējams importēt no Krievijas.
Speciālisti lēš, ka valstī šā gada februārī cūkkopības sektorā zaudējumi sasnieguši jau 794 000 latu, turklāt šī summa turpina pieaugt.
Komentāri