Februārī Ēnu diena norisinājās Latvijā, taču marta otrā pusē ēnošana notika arī Briselē, Eiropas Parlamentā (EP). Tās ietvaros diviem Cēsu skolu jauniešiem – pilsētas ģimnāzijas 12. klases skolniecei Leldei Meļķei un Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzijas 12. klases skolniekam Jānim Strazdiņam bija iespēja ielūkoties EP deputātu ikdienā.
„Junior Achievement – Latvija” organizētās starptautiskās Ēnu dienas ietvaros kopumā septiņi jaunieši no dažādām Latvijas skolām iepazinās ar Latvijas pārstāvju darbu EP. L.Meļķe bija EP deputātes Ineses Vaideres ēna, taču J.Strazdiņš – Roberta Zīles ēna.
Tā kā abiem jauniešiem šis ir pēdējais mācību gads ģimnāzijās un nākamajā abi vēlas uzsākt mācības augstskolā, viesošanās Briselē bija īpaši vērtīga, jo deva jaunus impulsus un idejas nākotnes profesijas izvēlē.
J.Strazdiņš atzina, ka Briselē labprāt būtu uzturējies daudz ilgāk: „Šis projekts paplašināja manu redzesloku, likdams aptvert to, cik EP ir plašs. Ieguvu visaptverošu skatījumu uz eiropeisko birokrātiju, kā arī Latvijas lomu tajā. Iepazinu arī Eiropas sirdi – Briseli, skaistu un multinacionālu pilsētu ar īpatnēju kultūru un tradīcijām.
Izbaudīju arī to, cik smags un saspringts ir deputāta dienas režīms – ir dienas, kad jāceļas jau četros no rīta, tad jālido uz komisiju sēdēm, konferencēm, turklāt plenārsēdes mēdz būt pat līdz pusnaktij. R.Zīles dienas grafiks ir saplānots pa minūtēm, taču tas ir ļoti interesants un dinamisks darbs.
Pateicoties projektam, apsveru savu nākotni saistīt ar ES institūcijām, turklāt esmu guvis pamatīgu devu motivācijas mācīties un iegūt augstas kvalitātes izglītību. Mani interesē divas ļoti atšķirīgas specialitātes – ekonomika un sporta fizioloģija. Pēc viesošanās EP esmu nosvēries par labu ekonomikai, jo tā ir pamats ļoti daudziem procesiem.”
J.Strazdiņš norāda, ka ar R.Zīli izdevies izrunāt arī Latvijas politiku, tās problēmām. Puisis atzīst, ka jauniešiem politiskās zināšanas ir ļoti nepieciešamas, piemēram, lai izprastu vēlēšanu nepieciešamību, kā arī, lai varētu pieņemt saprātīgu lēmumu, par ko balsot. Tādēļ J.Strazdiņš pozitīvi vērtē to, ka lielākoties visās skolās vismaz 12. klasē ir iespēja apgūt politikas pamatus.
Arī L.Meļķe gūto pieredzi uzskata par vērtīgu un pavadīto laiku Briselē atzīst par interesantu un notikumiem piesātinātu: „Junior Achievement – Latvija vēlējās mums iemācīt patstāvību, tādēļ bija paredzēts, ka, aizbraucot uz Briseli, EP mums būs jāatrod pašiem. Tomēr I.Vaidere bija noorganizējusi, lai mūs sagaida viņas asistents no ASV.”
L.Meļķe skaidro, ka, esot EP, sajūtas bijušas iespaidīgas, arī tādēļ, ka tur pieņemtie lēmumi ir nozīmīgi arī Latvijai. Jauniete pastāstīja, ka arī I.Vaidere atzinusi, ka strādājot EP ir sajūta, ka ietekmēta tiek visas pasaules politiskās norises.
„Esmu nolēmusi saistīt savu dzīvi ar starptautiskām attiecībām un politiku. Viesošanās EP bija lielisks stimuls censties,” stāsta L.Meļķe.
Ēnu dienai Latvijā ir jau septiņu gadus ilgas tradīcijas, taču starptautiskā Ēnu diena tiek organizēta trešo gadu.
Komentāri