Rajona padome sakarā ar meža kaitēkļu masveida savairošanos un izplatīšanos no 1.aprīļa līdz 1. septembrim rajona mežos izsludinājusi ārkārtas situāciju.
Valsts meža dienesta (VMD) Cēsu virsmežniecības meža patologs Jānis Ročāns skaidro, ka pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas VMD noteiks ierobežojumus mežu īpašniekiem: “Tiks izdots rīkojums ar ierobežojumiem, kas stāsies spēkā pēc publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.”
Ārkārtas situācijas pirmsākumi meklējami jau 2005. gadā, kad vētra mežos lielā apjomā sagāza egles: “Tās netika laikus izvāktas no meža, palika arī daudz izšūpoto koku. Pēc 2005. gada arī nākamās vasaras bija siltas un sausas, labvēlīgas mizgraužu attīstībai, un katru vasaru attīstījās divas mizgraužu paaudzes. Vētras bija arī pagājušajā un šajā ziemā, gāztas un izšūpotas tika vēl vairāk egļu un mizgrauzis izplatījās arvien tālāk.
Egļu astoņzobu mizgrauzis iemitinās gāztos kokos, kamēr tie vēl ir zaļi un nav nokaltuši, tāpat arī novājinātos kokos, piemēram, ar izraustītu sakņu sistēmu. Ja kokā ir mizgrauzis, tad dzīvības procesi tiek pārtraukti un tas nokalst.”
J.Ročāns norāda: “Mums ir jāaizsargā vērtīgākās egļu mežaudzes, kas ir vecākas par 50 gadiem un kuru sastāva formulā ir vismaz septiņas egles. Tātad tādos mežos, kur, piemēram, no desmit kokiem septiņas ir egles. Šādās mežaudzēs būs jāpārtrauc izstrāde un ciršana tiks aizliegta.”
Tāpat ciršana tiks aizliegta 100 metru rādiusā ap šādām mežaudzēm, jo, ja nocirtīs egļu mežaudzi un blakus paliks cita, neskarta, tad mizgrauži uzbruks arī tai. J.Ročāns skaidro, ka nocirstie koki izdala sveķus, kas pievilina kaitīgos kukaiņus: “Uz šādu vietu atlidos ļoti daudz mizgraužu, bet, ja tiem nebūs ko ēst, viņi dosies uz nebojāto blakus mežu.
Ja koki netiks cirsti, kukaiņi jau nekur nepaliks – mežā viņi būs, taču izklaidus.”
Ārkārtas situācija, ko radījusi astoņzobu mizgraužu masveida savairošanās, ir ne tikai Cēsu rajonā. VMD aicinājis izsludināt ārkārtas stāvokli arī Tukuma un Kuldīgas rajonā, kā arī atsevišķos pagastos Rīgas, Valkas, Talsu, Ogres un Ventspils rajonā. Eksperti prognozē, ka mizgrauži var sabojāt pat vairākus tūkstošus hektārus vērtīgās egļu mežaudzes.
Komentāri