Taureniete Mārīte Šķēle Dzērbenes vidusskolā ir latviešu valodas un literatūras skolotāja, kā arī Dzērbenes pagasta folkloras kopas “Māras bērni” vadītāja. Sarunas sākumā M. Šķēle atklāj, ka Lieldienu svētdienā folkloras kopas uzvedums tiks nodots vērtējumam ne tikai dzērbeniešiem, bet arī taureniešiem.
Jautāta, vai arī kāds no taureniešiem apmeklē Dzērbenes folkloras kopu, vadītāja ar nopūtu atbild, ka pagasta robežas nav nemaz tik viegli pārvarēt.
“Laikam pašiem jācenšas iet tautās un rādīt, ko varam. Jākļūst populārākiem. Tiesa, priekšnesumus taureniešiem rādām, kā, piemēram, šī gada Ziemassvētku programmu, bet vienmēr var vēlēties, lai atnāk
vairāk skatītāju,” domās dalās folkloras kopas “Māras bērni” vadītāja un atklāj, ka Lieldienu programma ir jauka un pie tās daudz strādāts.
“Esam izveidojuši interesantu programmu ar tautasdziesmām, rotaļām un dziesmām. Lieldienām tā ir kā teātra uzvedumu. Katrs dalībnieks ir iejuties kādā tēlā. Būs vecmāmiņa ar adīklīti, citi nāks ar groziņiem, kāds nesīs pūpolzariņus un neiztikt jau
arī bez Lieldienu zaķa,” stāsta M.Šķēle un turpina: “Rotaļas un dziesmas esam centušies atdzīvināt. Mums palīdzēja arī mūsu kustību speciāliste Ieva Kazijeva, kurai jāsaka paldies par jaukajām idejām un padomiem”. Folkloras kopas vadītāja
bilst, ka neiztikt arī bez tradicionālām Lieldienu tradīcijām – olu krāsošanas un slēpšanas, putnu dzīšanas, šūpošanās un olu ripināšanas.
“Latviešiem visos svētkos neatņemama bijusi arī apdziedināšanās, kuru iekļāvām arī savā programmā. Tā vienmēr cilvēkiem patikusi,” saka M.Šķēle un stāsta, ka Lieldienu svētdienā folkloristi vadīsies pēc laika apstākļiem. Ja būs jauks laiks, uzvedumu rādīs laukā.
“Esmu veidojusi dažādus Lieldienu pasākumus. Šī programma tapa ilgi. Vēlējos, lai tā būtu citādāka. Ceru, ka kaut kas no redzētā skatītājiem noderēs un kalpos par ideju, nākotnē svinot Lieldienas savā ģimenē,” saka M. Šķēle un atklāj, ka folkloras grupā ir apmēram 16 folkloristi.
Jautāta, bez kā Lieldienās nevar iztikt, folkloras kopas vadītāja atbild: “Šķiet, vajadzētu prast apvienot abas lietas – Lielo dienu un Kristus Lieldienas. Aicināt cilvēkus nekad nepiederēt pie tiem, kuri vienu uzskata par pagānisku lietu. Lieldienas tomēr arī saistās ar sauli, dzīvību un pavasari. Tie ir priecīgi un pavasarīgi svētki ar olu krāsošanu un Lieldienu zaķi. Ja nostāsimies pret visu, ko tauta mīl, tad nebūs arī skata uz baznīcu. Domāju, visu var lieliski apvienot, ja vien to vēlas,” vēlot priecīgas Lieldienas kā taureniešiem, tā dzērbeniešiem, domās dalās M.Šķēle.
Komentāri