Noslēdzies divus gadus ilgušais projekts “Atbalsts Vidzemē ģimenēm ar bērniem komercdarbības un pašnodarbinātības uzsākšanai.”
Teorētiskās zināšanas un praktisko pieredzi komercdarbības uzsākšanai projekta laikā apguvušas 75 ģimenes, mācījušies vecāki pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, daudzbērnu ģimeņu un vientuļie vecāki. Biznesa plānu rakstījušas un, iespējams, veidos savus uzņēmumus arī desmit ģimenes no Cēsu rajona.
“Ceru, ka projekta dalībnieki guva ļoti labu pieredzi, tāpat ir paaugstinājusies šo cilvēku pašapziņa. Viņi zina, ko spēj izdarīt, ka daudzas ieceres var realizēt. Cilvēku sejās ir smaids,” emocionāli projekta rezultātus vērtēja projekta vadītāja Liene Ivulāne, kura bija gandarīta arī par to, ka lielākā daļa dalībnieku regulāri apmeklējuši visas mācības, ka interesējušies par piedāvātajām mācību programmām komercdarbībā, likumdošanas skaidrošanā, projektu sagatavošanā. Projekta vadītāja zināja teikt, ka 48 tā dalībnieki izstrādājuši biznesa plānus, projekta pieteikumus, prezentācijas un dokumentus, lai iesniegtu uzņēmumu reģistram.
Projektu divu gadu laikā īstenoja Vidzemes attīstības aģentūra, sadarbojoties ar vairākām valsts institūcijām, arī Gulbenes rajona padomi un Alūksnes pilsētas domi. Projekta kopējās izmaksas mazliet pārsniegušas 49 ar pusi tūkstošus latu, no kuriem 20 procenti tērēti valsts līdzekļi, bet lielās daļas līdzfinansētāja bijusi Eiropas Savienība. Projekta noslēguma konferencē, kas pērnās nedēļas nogalē notika Priekuļos, piedalījās arī bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks, atzīstot, ka Vidzemē veiksmīgi noris dažādi pasākumi, kas sekmē sociālās jomas attīstību, tāpat kā darbīgi vecāki ir labs paraugs bērniem. Konferencē pieredzē dalījās arī projekta dalībnieces, kuras jau izveidojušas savu uzņēmumu vai spējušas ieceri tuvināt realizācijai.
Priekuliete Aija Liberte, kura pēc izglītības ir skolotāja, izdomājusi uzmanību veltīt kultūrvēsturiska projekta ieviešanai. Sadarbojoties ar Priekuļu pašvaldību, mājā, kurā 1918. gadā dzīvojis un strādājis Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis, Aija iecerējusi atjaunot memoriālās telpas, izveidot modernu muzeju.
“Projekta nodarbību laikā sapratu, ka varu izstrādāt un mēģināšu realizēt arī šādu projektu, jo vajadzīga ideja un pārliecība. Tik ilgi mācoties, esmu ieguvusi labus pasniedzējus, daudz zināšanu, jaunus draugus, ar kuriem sadarbojoties, mēs varētu realizēt šo ieceri. Šogad septembrī Ulmanim būs 130 gadu jubileja, līdz tai darbus neizdosies paveikt, bet par šo piedāvājumu ir interese,” konferences dalībniekiem savu ieceri izklāstīja Aija Liberte. Savukārt valmierietei Lolitai Kupčai jau izdevies atvērt savu mēbeļu veikalu.
“Atradu telpas, piegādātājus. Joma man nebija sveša, jo visu mūžu esmu strādājusi par pārdevēju, bet tagad pati esmu darba devēja. Iepriekš noteiktu nebūtu domājusi, ka to spēju. Tās bija ļoti pozitīvas pārmaiņas manā dzīvē,” tā Lolita Kupča.
Jāpiebilst, ka konferences rīkotāji, Vidzemes attīstības aģentūra, bija parūpējusies ne tikai par plašu konferences programmu ar dažādu jomu speciālistu piedalīšanos, bet bija iecerējusi projekta noslēguma dienu pārvērst par maziem ģimenes svētkiem. Kamēr vecāki klausījās nopietnas runas un saņēma mācību programmu un prakses beigšanas apliecinošus dokumentus, bērniem bija iespēja piedalīties zīmēšanas nodarbībās, iet rotaļās.
Komentāri