Šodien jau devītā parakstu vākšanas diena. Katram balsstiesīgam pilsonim ir iespēja parakstīties tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”.
Šodien vēlēšanu komisija apkopos pirmos rezultātus. Spriežot pēc aptaujātajiem vēlēšanu komisiju locekļiem, aktivitāte nav nedz liela, nedz arī ļoti maza. Parakstīties varēja arī Lieldienās, kad tāpat kā darbadienās parakstu vākšanas vietas strādāja četras stundas. Katram bija un ir līdz 2.maijam iespēja piedalīties šajā politiskajā pasākumā.
“Pirmajās dienās liepēnieši bija aktīvi. Lieldienās katru dienu parakstīšanās punktā pabija trīs, četri. Tikai pašu pagasta ļaudis. Pavisam par referenduma rīkošanu parakstījušies 32 pilsoņi. Galvenokārt vecākā gadagājuma cilvēki,” “Druvai” pastāstīja Liepas pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Aija Tīlena. Viņa atzina, ka tie, kuri nākuši tieši parakstīties, bijuši zinoši, dažs savukārt vispirms atnācis izlasīt likumu grozījumus, dažs tos ņēmis uz mājām un tikai pēc nopietnas apsvēršanas parakstījušies. Par vēlēšanu komisijas darbalaikiem liepēnieši informēti pagasta avīzītē.
Drustos savus parakstus referenduma rīkošanas atbalstam atdevuši 30 pagasta iedzīvotāji. Ik dienu vēlēšanu komisija apkalpo apmēram piecus cilvēkus.
“Pirmajā dienā neatnāca neviens. Tie, kuri parakstījušies, ir dažādu paaudžu drustēnieši. Bet lielākoties vecākā gadagājuma. Daži par vienu likumu parakstījās, otru – ne. Cilvēki ir zinoši, pārliecināti par to, ko dara, ” “Druvai” pastāstīja pagasta vēlēšanu komisijas sekretāre Baiba Kļaviņa. Viņa arī uzsvēra, ka vēl jau laika gana un pagasta iedzīvotāji allaž bijuši politiski aktīvi un diezin vai nepiedalīsies parakstu vākšanas kampaņā.
Veselavas pagasta parakstu vākšanas punktā līdz šodienai bija parakstījušies septiņi balsstiesīgie iedzīvotāji. Brīvdienās parakstīšanās punktā dežurēja vēlēšanu komisijas locekle Baiba Cīrule. Viņai tā arī nebija sarakstos jāieraksta kāds, kurš vēlētos parakstīties. Kaut Lieldienās turpat tautas namā notika pašdarbnieku koncerts, kurā skatītāju bija pilna zāle, neviens parakstīties neiegāja.
“Otrdien parakstījās trīs, tā ka pamazām jau cilvēki nāk. Mums neko neprasa, jo zina, ka tāpat skaidrot nedrīkstam. Viena kundze, kura parakstījās, skaidri pateica, ka neko nesaprot, bet, ja jau prezidente aicinājusi parakstīties, kā var neiet, jādara,” pastāstīja pagasta vēlēšanu komisijas locekle Aksenija Zilvere.
Cēsīs parakstīšanās vietā domē līdz vakardienai bija savākti gandrīz pusotra simta parakstu. Kā “Druvai” pastāstīja parakstu vācēja Valda Švāne, arī brīvdienās cēsnieki tikpat aktīvi kā citas dienas parakstījušies, vien Lieldienās mazāk.
“Ļoti daudzi zvana, interesējas, kad var parakstīties, un izsaka pretenzijas, ka šāda informācija netiek plaši izplatīta,” sacīja Valda Švāne.
Kā “Druvai” pastāstīja rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Biruta Mežale, arī rajona komisijai daudzi zvana un ir neapmierināti, ka parakstu vākšanas vietu darba laiki nav publicēti. “Vēlēšanu komisijai nav piešķirti līdzekļi, lai to izdarītu. Informāciju var iegūt katrā pašvaldībā, arī parakstu vākšanas vietas lielākoties ir pagastmājās, dažviet skolās, bibliotēkās,” uzsver Biruta Mežale.
Tautas nobalsošana jeb referendums notiks tad, ja tiks savākta ne mazāk kā 1/10 daļa vēlētāju parakstu.
Komentāri