Saulainā un siltā nedēļas nogale bija kā radīta pavasara talkām, kad jāaizvāc ziemā sakrātais kultūrslānis, jāsagatavo zeme apzaļumošanai. Sestdien ”Druva” paciemojās pie talciniekiem trīs dažādās vietās.
Amatas novada kokapstrādes uzņēmumā SIA “CED” administrācijas aicinājumam sestdienā četras stundas veltīt teritorijas sakopšanai bija atsaukušies 40 darbinieki. Talcinieki strādāja pie visiem ražošanas cehiem. Atkritumu konteineros nonāca materiālu atgriezumi, kas palikuši pēc ražošanas ziemā. Cehu apkārtne tika atbrīvota no gružiem, administratīvās ēkas apkārtne no pērnajām lapām un nolauztiem koku zariem.
”Tīrā vidē ir ne tikai patīkami strādāt un darbi sokas raitāk. Ražošanā būtisks ir ritms, bet lieko materiālu uzkrājumi darba ritmu var traucēt,” pastāstīja ražošanas vadītājs Romualds Stašķēvičs. ”Darbinieki, kuri sestdienā nevarēja izbrīvēt laiku talkai, to atrod darbdienās pirms vai pēc darba.”
Pēc talkas pagalmā pie dekoratīvo elementu izgatavošanas ceha strādājošie pulcējās uz pikniku.
Sestdien liela rosība bija vērojama Āraišos pie mācītājmuižas. Āraišu draudzes pārstāvji ar ģimenēm bija satikušies, lai veiktu kopīgu darbu. Mācītājmuižas apkārtnē tika līdzināta atvestā melnzeme, remontēta mājas veranda un pagalmā izveidots grantēts celiņš. Daļa talcinieku strādāja pie malkas sagatavošanas un atvešanas. Ar vecākiem talkā piedalījās bērni. ”Kad nolikām talkas dienu, vēl nezinājām, ka šī valstī būs strādājošā sestdiena, tāpēc talcinieku ir mazāk, nekā sākumā pieteicās, taču sekos vēl citas talkas,” pastāstīja draudzes locekle Dzintra Drande. Draudze pēdējā gada laikā ir palielinājusies. Tajā klāt nākuši ne vien cēsnieki, bet arī rīdzinieki. Kopīgam darbam iedvesmojis mācītājs Artis Eglītis.
Šis ir pirmais pavasaris, kopš valstī būtiski mainījusies nostāja talku rīkošanā skolēniem. Ja līdz šim skolēni aktīvi tika iesaistīti lapu grābšanā Cēsu vecāko, slēgto kapu teritorijās, tad tagad pamatskolu un vidusskolu klases pilsētas labiekārtošanā vairs nevar iesaistīt. To paredz bērnu tiesību aizsardzības normas.
Kamēr pilsētā tiks meklēts jauns risinājums kluso kapsētu uzkopšanai, Vidzemes vēstures un tūrisma centra darbinieki rosināja pilsētas pašvaldības iestāžu darbiniekiem sarīkot talku vācu, ebreju, latviešu un pareizticīgo kapos, kas atrodas Rīgas ielā. Tika griezti un šķeldoti krūmi un nozāģētie koki, grābtas lapas, no sakaltušas zāles atbrīvoti pieminekļi.
Darbus vadīja pilsētas ainavu arhitekts Jānis Sirlaks. Talcinieku bija daudz – no piecām pašvaldības iestādēm, tai skaitā pilsētas domes darbinieki, bet darba apjoms vecajos kapos ir lielāks nekā vienā talkā var paveikt. Tāpēc kapu labiekārtošana aprīlī turpināsies, iesaistot bezdarbniekus un sabiedrības aktīvistus.
Šosestdien talku Vācu kapos rīko un pilsētniekus aicina pievienoties Cēsu malēniešu klubs. Maijā Lejas kapos talku pieteikušies sarīkot Lattelecom darbinieki.
Komentāri