Sākusies platībmaksājumu pieteikumu iesniegšana. Pēdējos mēnešos tik daudz diskutēts par izmaiņām Eiropas un nacionālajos tiešmaksājumos, ka ne viens vien lauku cilvēks jūtas patiesi apmulsis – pienākas vai nepienākas viņam atbalsts, pieteikties vai nepieteikties. Lai palīdzētu tik skaidrībā par to, kādas izmaiņas šogad sagaida zemes apsaimniekotājus, “Druva” aicināja uz lasītāju jautājumiem atbildēt lauku atbalsta dienesta Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes ES tiešo maksājumu daļas vadītājas vietnieci Ingu Šarfu – Strazdu.
Telefonakcijā vairāki jautātāji interesējās par pieteikšanās termiņiem, tādēļ vispirms atgādinām, ka platībmaksājumu rokasgrāmatu, pieteikumu veidlapas un lauku bloku kartes sāka izsniegt pirmdien, 16.aprīlī, kā arī jau tika pieņemti pirmie iesniegumi. Pēdējais pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 15.maijs. Ja to nokavē, dokumentus vēl var iesniegt līdz 11.jūnijam, bet šajā periodā pieteiktajiem maksājumiem tiek piemērotas sodas sankcijas – no aprēķinātās summas ietur vienu procentu par katru kavēto darba dienu (izņemot “Agrovides” pasākumus). I.Šarfa – Strazda skaidro:
– Iesniegums un karte klientam nav obligāti personīgi jānogādā lauku atbalsta dienesta reģionālā lauksaimniecības pārvaldē Valmierā vai dienesta sektorā Priekuļos. Pieteikumus var sūtīt arī pa pastu. Dokumentu reģistrēs ar to datumu, kurā tas izsūtīts, to redzēsim pēc pasta nodaļas zīmoga.
– Kur varu saņemt iesnieguma veidlapu un citus dokumentus, kas jāaizpilda, lai pieteiktos maksājumiem?
– Rokasgrāmatu, iesniegumu un karti var saņemt reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē, Valmierā, Mūrmuižas ielā 18. Var arī izmantot pašvaldības lauku attīstības speciālista, tā sauktā lauksaimniecības konsultanta pakalpojumus. Speciālisti atbrauc uz Valmieru, atbilstoši klientu reģistrācijas numuriem saņem dokumentus, aizved tos uz pagastu.
– Dzīvoju Raunā, bet zeme atrodas Jaunpiebalgā. Vai man jābrauc uz Piebalgu, lai saņemtu veidlapas?
– Nē, jums jāzina tikai savs klienta reģistrācijas numurs. To pasakiet Raunas pagasta lauksaimniecības speciālistam, viņš atgādās jums dokumentus. Protams, ikviens, kas vēlas, var braukt arī uz Valmieru. Lauku atbalsta dienesta Cēsu sektorā, kas atrodas Priekuļos, gan veidlapas un rokasgrāmatas neizsniedz, toties pieņem aizpildītos dokumentus.
– Man pieder seši hektāri, bet nav lopu. Līdz šim nepieteicāmies maksājumiem, jo domājām, ka zeme nav tik labā kārtībā. Bet nu esam platību sakārtojuši, kurmju rakumi nolīdzināti, gribam pieteikties atbalstam. Vai drīkstam pieteikties un ko varētu saņemt?
– Pieteikties drīkst noteikti, bet tas, ko zemnieks saņems, atkarīgs no tā, vai saimniecībā ir sējumi, vai tikai zālāji. Ja nav produktīvu mājdzīvnieku, lauksaimnieks par zālājiem var pretendēt tikai uz vienoto platībmaksājumu, kas ir apmēram 25 lati par hektāru, bet nevar saņemt maksājumu par saimniekošanu mazāk labvēlīgos apvidos (MLA), kā tas bija iepriekšējos gados. Ja sēti graudi vai audzētas jebkuras citas kultūras (piemēram, kartupeļi), un to platība sasniedz vai pārsniedz 0.3 hektārus, par šīm platībām tiks aprēķināts arī mazāk labvēlīgo apvidu maksājums.
Taču vispirms zemniekam jāiesniedz pieteikums, lai reģistrētos dienestā kā klients un saņemtu reģistrācijas numuru. To var izdarīt Cēsu sektorā Priekuļos, bet labāk būtu braukt uz reģionālo pārvaldi Valmierā. Tur datus iespējams uzreiz ievadīt datorprogrammā un klientam tūlīt var piešķirt reģistrācijas numuru. Reģistrējoties Priekuļos, procedūra aizņemtu dažas dienas vairāk, jo dokumenti no sektora tiks nogādāti Valmierā. Taču laika vairs nav īpaši daudz, reģistrēšanos nevajag atlikt, lai pagūtu laikus iesniegt pieteikumu.
– Saimniecībā ir 11 hektāri zemes, bet nav citu lopu kā 14 kazas. Vai man aprēķinās atbalstu par saimniekošanu nelabvēlīgā apvidū, ja nav sējumu, ir tikai zālāji?
– Lai saņemtu mazāk labvēlīgo apvidu maksājumu par pastāvīgo pļavu, ganību un aramzemē sēto ilggadīgo zālāju platībām, jānodrošina minimālais lopu blīvums, kas ir vismaz 0,2 liellopu vienības uz vienu atbalstam pieteikto hektāru. Kaza atbilst 0,13 liellopu vienībām, var sarēķināt, cik kazu jābūt ganāmpulkā, lai saņemtu MLA.
Lopu blīvumu saimniecībām rēķinās pēc “ Lauksaimniecības datu centra” ziņām. Ja visai atbalstam pieteiktajai platībai centra reģistros būs par maz lopu, MLA aprēķinās atbilstoši lopu blīvumam. Piemēram, ja maksājumam būs pieteikti desmit hektāri, bet pēc centra datiem saimniecībā būs 1,4 liellopu vienības, tad MLA aprēķinās par septiņiem hektāriem.
Piesakoties MLA, iesniegumā nav jāuzrāda ziņas par ganāmpulku, tikai jāievelk atzīme ailītē, kurā prasīts norādīt, vai saimniecībā ir dzīvnieki. Ziņas piegādās “Lauksaimniecības datu centrs”. Aprēķinu veiks dators pēc datiem, kas reģistrēti 2007.gada 1.jūlijā.
– Kurus dzīvniekus ņem vērā aprēķinam?
– To lauksaimnieks var izlasīt rokasgrāmatā. Bet varu paskaidrot, ka tiek ņemti vērā visi liellopi – teļi, jaunlopi, govis, vaislas buļļi, arī aitas, zirgi, kazas. Nerēķina cūkas, bet ieskaita trušus, dambriežus, muflonus, staltbriežus, arī mājputnus – zosis, tītarus, pīles, fazānus, paipalas.
– Iepriekšējos gados esmu saņēmis MLA, apņemoties saimniekot šajās platībās piecus gadus. Ja tagad uz maksājumu nepiesakos, vai nebūs jāatmaksā saņemtais?
– Nē. Šādas sankcijas nav. Taču nepiesakoties MLA atbalstam šogad, sods būs tas, ka šo maksājumu nevarēs saņemt arī nākamgad, bet 2008.gadā atkal varēs. Obligāta prasība saimniekot piecus gadus ar nopietnām soda sankcijām ir pasākuma “Agrovide” maksājumiem, ko saņem par bioloģiskās lauksaimniecības attīstību, bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos un erozijas ierobežošanu.
– Pērn bijām pieteikuši maksājumiem 1,9 hektārus. Atnāca kontrole un izmērīja, ka platība ir tikai 1,3 hektāri. Saņēmām samazinātu atbalstu. Vai drīkstam šogad pieteikties?
– Noteikti. Ja saimniekojat tajā pašā platībā, piesakiet 1,3 hektārus, ja mazāk vai vairāk, izmēriet un uzrādiet tik, cik apstrādājat.
– Atļauju bez atlīdzības uz savas zemes ganīt kaimiņa lopus. Vai varu saņemt MLA?
– Diemžēl ne. Teorētiski jūs varētu slēgt līgumu par lopu nomu, bet, domāju, ka tas nozīmē visas saistības par ganāmpulku. Diezin vai jūs, kā arī dzīvnieku īpašnieks ar to būs mierā. Izeja ir slēgt līgumu par zemes nomu un saņemt samaksu no platību izmantotāja, kurš savukārt varētu saņemt visus tiešmaksājumus, arī MLA.
– Man pieder piena govis, bet nav zemes. Kā es saņemšu vēsturisko maksājumu par piena kvotām?
– Lai saņemtu šo vēsturisko maksājumu, kuru aprēķina pēc saražotā daudzuma kvotu gadā, laikā no 2006.gada 1.aprīļa līdz 2007.gada 31.martam, vienotajam platību maksājumam jāpiesaka vismaz viens hektārs. To paredz šogad pieņemtā maksājumu kārtība.
Līdzīga kārtība noteikta par vēl vienu valsts papildu tiešo maksājumu pozīciju – par nokautiem un eksportētiem liellopiem. Vēsturisko maksājumu saņems saimnieki, kas pērn saņēmuši papildus valsts tiešos maksājumus par nokautiem un eksportētiem liellopiem un šogad pieteikuši vienotajam platību maksājumam kaut vienu hektāru. Ar ražošanu saistītā maksājuma daļai par nokautiem vai eksportētiem liellopiem jāpiesakās tādā pašā kārtībā kā iepriekšējā gadā.
Lai saņemtu vēsturisko maksājumu par laukaugiem, nav svarīgi, vai šogad labība sēta. Atbalstu saņem arī tad, ja vienotam platību maksājumam pieteikti zālāji. Taču atbalsta summu koriģēs atbilstoši iesniegumā uzrādītai platībai. Ja pērn saņemts papildus valsts tiešais maksājums par desmit hektāriem graudu, bet šogad platību maksājumam pieteikti tikai pieci hektāri zālāju, arī vēsturisko maksājumu aprēķinās tikai par pieciem hektāriem. Savukārt, ja piesaka desmit hektārus zālāju, tad vēsturisko maksājumu izmaksās par visiem desmit hektāriem.
Komentāri