Darba inspekcija atklājusi divas reizes vairāk nelegāli nodarbināto nekā pērn.
Martā valsts darba inspekcija (VDI), īstenojot nelegālās nodarbinātības samazināšanas politiku, apsekoja 385 uzņēmumus, atklājot 345 bez rakstiska darba līguma strādājošus cilvēkus, bet 2006.gada martā veiktajās pārbaudēs tika fiksēti 183 nelegāli nodarbinātie.
Aizvadītajā mēnesī par nelegālu nodarbināšanu pie administratīvās atbildības tika saukti 102 darba devēji, sodot ar naudas sodu kopsummā par Ls 11320.
Ziemeļvidzemes VDI Cēsu biroja valsts darba inspektors Valdis Tabūns uzsver, ka par šo tēmu runāts ir daudz, bet vēl joprojām problēma ir aktuāla.
“Daudzi strādājošie uzskata, ka labāk algu saņemt aploksnē, un nedomā par sociālajām garantijām. Daudz nelegālo strādnieku ir zemnieku saimniecībās. Saimnieks paņem kaimiņu it kā palīgā par pāris litriem piena, taču arī tā ir nodarbināšana. Vismazāk iespējams, ka nelegālie darbinieki varētu būt valsts iestādēs. Bet nav vienas konkrētas sfēras, kuru varētu minēt kā pirmo vai vienīgo, nelegālie darbinieki strādā kokapstrādes uzņēmumos, celtniecībā, zemnieku saimniecībās un citās darba vietās,” uzskaita valsts darba inspektors un piebilst, ka pašiem darbiniekiem jādomā par sevi un savu nākotni.
“Ir reiz jāsaprot, kāpēc, stājoties darba vietā, svarīgi noslēgt darba līgumu. Turklāt nereti paši darbinieki nevēlas tos slēgt, aizbildinoties ar lielajiem nodokļiem. Taču VDI lielākā daļa darbinieku noteikti atceras, ka izbaudījuši grūtus brīžus – nesamaksātas darba algas vai ko citu,” saka V.Tabūns un neslēpj, ka katru mēnesi ir vismaz četri gadījumi, kad Cēsu birojā ierodas darba vietās apkrāpti darbinieki.
Par to, vai valsts darba inspektors redz izeju aplokšņu algām un neslēgtajiem darba līgumiem, V.Tabūns saka: “Tai ir jābūt valdības lielajai politikai. Valstī ir daudz brīvās naudas, kura kustas bez uzskaites. Darba devējs var maksāt brīvu naudu, un darba ņēmējs to var realizēt bez uzskaites. Situācija ir paradoksāla. Nezinām, kur pieķerties, lai šo riņķi sarautu.”
Kā paskaidroja V.Tabūns, administratīvo pārkāpumu kodeksa 41. panta otrā daļa paredz, ka par personas nodarbināšanu, ar kuru nav noslēgts darba līgums, var uzlikt naudas sodu darba devējam – fiziskai personai līdz 350 latiem, juridiskai personai līdz 1000 latiem. Par gada laikā atkārtotu pārkāpumu sods ir krietni vien lielāks.
Jāpiebilst, ka šomēnes VDI plāno organizēt plašu sabiedrības informēšanas kampaņu legālas nodarbinātības veicināšanai “Darba līgums strādā”. Kampaņas mērķis būs akcentēt darba līguma nepieciešamību un nozīmi stabilās darba attiecībās. Kampaņas ietvaros VDI informatīvās teltis būs lielākajās Latvijas pilsētās, sniedzot bezmaksas konsultācijas un izplatot informatīvos materiālus par darba tiesisko attiecību jautājumiem.
Komentāri