Pirmdien Valsts asinsdonoru centrs (VADC) organizēja šogad otro donoru dienu Cēsu pilsētas domē.
VADC izbraukuma brigādes virsmāsa Mudīte Mūrniece atzīst, ka, ja pagājušajā reizē asinis nodeva apmēram 90 cēsnieku, tad šoreiz tikai 30 cilvēki. Šoreiz daudz bijis donoru, kas asinis nodod, lai palīdzētu konkrētiem cilvēkiem. „Pagājušajā reizē bija ļoti daudz jauniešu, šoreiz ne,” atzīst M.Mūrniece, skaidrodama, ka tieši jauni cilvēki pēdējos gados kļuvuši par donoru kustības atbalstītājiem. „Donoru kustība Latvijā attīstās,” secina M Mūrniece.
Pēteris Kampenuss asinis nodeva pirmo reizi. Lēmums pieņemts, jo nepieciešams palīdzēt radiniecei. Puisis atzina, ka pirms asins nodošanas bijis neliels uztraukums. Atšķirībā no Pētera, Vilnis Ļuļis asinis nodod jau vairākus desmitus gadu, kopš 18 gadu vecuma: „Es to daru sev, gribu dot citiem kaut ko labu.”
M.Mūrniece pieļauj, ka daudzas firmas nevēlas ļaut darbiniekiem darba laikā nodot asinis, jo donoriem pienākas brīvdiena. Tomēr virsmāsa atgādina: „Svarīgi, ka šī ir iespēja palīdzēt citiem. Vajadzētu padomāt arī par to, ka jebkurš var nonākt situācijā, kad nepieciešama palīdzība. Ja ir asinis, tad varam palīdzēt un normāli veikt operācijas.”
Izbraukuma donoru diena notiek četras reizes gadā. Cēsīs nākamā reize būs augustā.
Par donoru var kļūt cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuru svars nedrīkst būt mazāks par 50 kg. Speciālisti atgādina, ka pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt, turklāt kļūt par donoru neiesaka pēc nakts maiņas, saspringta darba, kā arī liela emocionāla pārdzīvojuma.
3.maijā VADC P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā atklāja izstādi „Asins lāse dzīvībai”, kurā interesenti var iepazīties ar asins pārliešanas vēsturi un nozīmīgākajiem sasniegumiem šajā jomā, sākot no viduslaikiem līdz pat mūsdienām. Izstāde būs apskatāma līdz 30. jūnijam.
Komentāri