Priekuļu vidusskola un skolēnu ģimenes vienu maija nedēļu uzņēma viesus no trīs valstīm – Portugāles, Čehijas un Turcijas. Ārzemju skolēni un pedagogi priekuliešus bija iepazinuši neklātienē, kopīgi darbojoties Eiropas Savienības Socrates programmas Comenius 1 skolu sadarbības projektā “Angļu valoda, sports un kultūra – kā saziņas valoda”, kura uzdevums bija jauniešos veidot priekšstatus par kultūras, sporta, valodas un tūrisma atšķirībām katrā no dalības valstīm.
“Pētot Eiropas karti, pārliecinājāmies, ka Latvija ir maza valsts un mums ir maz informācijas par to. Tagad, viesojoties Latvijā, kardināli mainījies priekšstats. Esam priecīgi par iepazīšanos un aizrāvušies ar interesanto dabā, laimīgi par satiktajiem sirsnīgajiem cilvēkiem,” uzsvēra Čehijas pedagogi.
“Esam ieguvēji emocionāli un izglītojoši,” stāstot par 14 un 15 gadus veciem Priekuļu vidusskolas jauniešiem, kā arī pedagogiem, kas iesaistījušies projektā, sacīja projekta koordinatores Daiga Jakobsone un Baiba Karlsberga. Vispirms sazinoties virtuālajā interneta vidē, pēc tam tiekoties klātienē, iepazītas ļoti atšķirīgas valstis, to kultūra, tradīcijas un dzīves veids. ” Tagad, uzņemot viesus, jaunieši, iespējams, vairāk nekā jebkad agrāk aizdomājušies par kultūras, dabas un vēstures vērtībām, kas ir Priekuļos un Latvijā.” Ļoti atsaucīgi netradicionālajai skolas iecerei, kā izglītot bērnus, bijuši audzēkņu vecāki, kuri ne vien viesus uzņēmuši ģimenēs, bet arī daudz laika veltījuši, lai ciemiņiem parādītu Vidzemes skaistākās vietas – Cēsis, Siguldu, Rīgu, jūras krastu.
“Mūsu draugus pārsteidza un iepriecināja Latvijas daba, zaļā apkārtne, jo, piemēram, Portugālē ir pavisam citāda vide,” raksturoja 9. klases skolniece Liene Gulbinska. “Ciemiņi ir no dienvidu valstīm, kur pavasarī ir daudz siltāks, teica, ka pie mums ir auksti, sevišķi viņiem sala mūsu sarīkotajā piknikā,” pastāstīja 10. klases skolniece Signe Ķuze.
Projekta dalībnieku tikšanās galvenais uzdevums bija iepazīstināšana ar savu valsti un dzimto vietu. Katras valsts pārstāvji bija sagatavojuši prezentāciju par tautas tradīcijām un kultūru. Priekuļu 8. klašu skolēni angļu valodā vēstīja par, viņuprāt, interesantākajām vietām pagastā – jaunām un vēsturiskām ēkām, sporta laukumiem un izglītības iestādēm. 4. klases skolēni ciemiņiem rādīja Priekuļu velo trases maketu un raksturoja apskates objektus trases malās.
Jauniešiem no Turcijas, Čehijas un Portugāles ļoti patikusi mākslas un rokdarbu stunda, kad gatavoti latviski suvenīri – vērtas krelles un apgleznots zīds. Pieaugušie visvairāk novērtējuši latviešu dejas tradīcijas, iemācoties tautas deju soļus. Projekta dalībnieku pieņemšanā pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa pateicās viesiem par atsaucību, vēlmi sadarboties un labajiem vārdiem, ko viņi veltīja priekuliešiem.
Ar tikšanos Latvijā beidzas trīs gadus ilgušais, ES atbalstītais skolu sadarbības projekts. Priekuļos tapa arī apkopojošais ziņojums. Cerot uz labām atsauksmēm un novērtējumu, Čehijas pedagogu mudināti, priekulieši domā par jaunu iesaistīšanos starptautiskajos skolu sadarbības projektos.
Komentāri