Cēsu Izstāžu namā atklāta mākslinieku Pētera Sidara un Jura Petraškeviča kopīgi veidota izstāde “Aktīvā kustība”.
Izstāžu nama vadītāja Nata Livonska izstādes pieteikumu sāka, parādot sanākušajiem nelielu zīmīti, uz kuras rakstīts – Pēteris Sidars – un telefonu numuri. Viņa atklāja, ka zīmīte ir ļoti vēsturiska: “To pirms apmēram 15 gadiem man uzrakstīja meita, kura strādāja Laikmetīgās mākslas centrā. Acīmredzot tobrīd viņai bija kāda sadarbība ar mākslinieku. Viņa iedeva man zīmīti, sakot, lai uzaicinu Pēteri ar izstādi uz Cēsīm. Ilgus gadus šī zīmīte stāvēja uz mana darba galda, un, lūk, ir klāt brīdis, kad Pēteris Sidars ar saviem darbiem ir Izstāžu namā.
Kad Pēterim jautāju, ko gribētu sev kompānijā, viņš atbildēja konkrēti – lielu meistaru, un to arī atrada – Juri Petraškeviču.”
Izstāžu nama pirmajā stāvā vienā zālē ir skatāmi P. Sidara darbi, arī viņa brīnišķīgās, košās krāsu spēles, otrajā zālē – J. Petraškeviča lielformāta darbi, kas tapuši neparastās tehnikās. J. Petraškevičs ir Mākslas akadēmijas profesors, vizuālās mākslas nodaļas vadītājs. Viņš darbojas dažādās mākslas nozarēs – grafikā, glezniecībā, ilustrāciju un grāmatu dizainā, zīmē monētas, ir mākslinieks vairākām animācijas filmām.
J. Petraškevičs saka, ka viņu interesē robeža starp realitātēm: “Ja, esot gaismā, aizveram plakstiņus, varam “ieraudzīt” dažādus objektus. Šo parādību sauc par entopisko fenomenu. Šāda pieredze katram no mums vienmēr ir ļoti personiska, to nevar dokumentēt, ir neiespējami tajā dalīties ar citiem. Tā ir tikai un vienīgi katra paša. Tas, ko redz skatītājs, ir mans pārstāts par manis redzēto, jo vērotājs esmu bijis tikai es viens.”
P. Sidaru uzskata par Latvijas avangarda mākslinieku, viņš ir zināms pasaulē, ir liels dabas vērotājs un šos vērojumus ieliek arī savos darbos. Mākslinieks atcerējās, ka 1986.gadā viņam bijusi izstāde šajā namā. Atmiņā īpaši palicis tas, ka atklāšanas brīdī plosījies negaiss, zibens iespēris kaut kur netālu, pazudusi elektrība un atklāšana beigusies.
“Man ir prieks, ka Juris piekrita sadarbībai, jo pazīstu viņu jau sen, viņš tiešām ir liels meistars. Vērts atzīmēt, ka izstāde tiek atklāta nozīmīgā dienā, to vienmēr varēs atcerēties, jo tieši šodien tiek atklātas Tokijas olimpiskās spēles,” teica P. Sidars.
P. Sidars ir tekstilmākslinieks, kura radošās darbības lauks ietver arī instalācijas, objektus. Savas tekstilmākslinieka prasmes viņš izpaudis instalācijā, kas skatāma Izstāžu nama otrajā stāvā. Tā ir no krāsainajiem kokteiļu salmiņiem veidota instalācija “Ziedošais dārzs”, veltījums Van Gogam. Turpat skatāma arī P. Sidara gleznotā Van Goga darba kopija, kas sasaucas ar instalāciju.
Mākslinieks atklāj, ka instalācijas darināšana prasījusi apmēram pusgadu, bet, cik daudz salmiņu izmantos tās tapšanā, gan neesot zināms: “Rezultāts ir tieši tāds, kā domāts. Dažkārt ir tā, ka idejas ir, bet realizācija neizdodas, bet šoreiz kā izdomāju, tā tas arī izdevās. Sāku veidot instalāciju, tad pamanīju šo Van Goga darbu, sapratu, ka tie labi der kopā. Uzgleznoju kopiju.”
Mākslinieks atzīst, ka viņam patīk spēle ar krāsām, košas krāsas patikušas jau no laikiem, kad audis gobelēnus. Izstādē skatāma arī viņa gleznu sērija “Trioletas”, kur uzskatāmi redzama prasme spēlēties ar krāsām. Jautāts, kurā brīdī mākslinieks saprot, ka tagad glezna gatava, P.Sidars saka: “Tas ir jānojauš, jājūt. Patiesībā tas ir viens no smagākajiem brīžiem, pateikt sev – stop!”
Komentāri