Vecāki ap skolas piederumu un kancelejas preču plauktiem jau spieto, lai gan joprojām ir manāmas bažas par klātienes mācību noturību un līdz ar to – arī apjomīgu pirkumu lietderību.
Ministru kabinets jau pagājušajā nedēļā darīja zināmu, ka klātienes mācību vārdā tiek meklēts jebkurš iespējamais, epidemioloģiskajā ziņā drošākais risinājums. Pašreizējā iecere paredz regulāru “Covid-19” testēšanu ne tikai personālam, bet arī audzēkņiem. Vai pagaidām neziņā par gaidāmo mācību darba organizācijas detalizētiem nosacījumiem skolēnu vecāki šim scenārijam ir noticējuši un sākuši aktīvi gatavoties jaunajam mācību gadam klātienē?
Kā mainījušies mūspuses skolēnu vecāku paradumi pandēmijas laikā – par to “Druva” iztaujāja pāris populārākās skolas preču iegādes vietas Cēsu novadā. Vecpiebalgā esošais uzņēmuma “Nodus” veikals “Piebalga” līdztekus būvniecības un saimniecības precēm piedāvā iegādāties arī skolas gaitām vajadzīgo. To pārsvarā iegādājoties vietējie – nesenā Vecpiebalgas novada – iedzīvotāji, lai gan reizumis gadoties arī kāds garāmbraucējs, kurš pie izdevības nolemj sapirkt nepieciešamo atvases mācībām.
Veikalā “Druvai” pastāstīja, ka burtiski šonedēļ manīts pēdējā mirkļa steigas vai arī pagājušās nedēļas valdības lēmuma efekts – vēl aizvadītās nedēļas nogalē ne pārāk, bet no pirmdienas intensīvāk vecāki meklē tieši mācību piederumu un kancelejas preču plauktus. Pagaidām gan joprojām var teikt – pērn aktivitāte bijusi lielāka un pircēji nopietni piedomā, ko pirkt un no kā atturēties. Tiesa, līdz 1.septembrim atlikušas vēl divas nedēļas.
Arī Cēsu centrā esošajā Zvaigznes grāmatu namā ģimeņu aktivitātes uzliesmojums pēc publiski izskanējušās ziņas par kovida siekalu testiem un virzību uz klātieni skolās bijis uzreiz jūtams, avīzei apliecina iestādes vadītāja Saiva Kalniņa, atzīstot pagājušo nedēļu par tādu kā lūzuma brīdi. “Ļoti daudz gan ir saglabājies no iepriekšējā mācību gada – kam burtnīcas un klades, kam citas lietas –, tomēr redzams, ka skolas vajadzībām iepērkas vairāk,” pēdējo dienu novērojumos dalās grāmatu nama vadītāja. Ir dzirdēts, ka lielākie bērni jau paši biežāk vecākiem teic, kas viņiem jau ir krājumā, un virza uz taupīgākiem, praktiskākiem lēmumiem, bet pirmklasniekiem, protams, šāds veikala apmeklējums joprojām izvēršas par veselu piedzīvojumu. Aktīvi tiekot iegādāti arī mākslas nodarbībām nepieciešamie piederumi, S.Kalniņa piemetina – spējam tik pasūtīt trūkstošo.
“Druvai” laimējas īsajā vizītes brīdī sastapt pat vairākus vecākus ar atvasēm, lai gan tieši šajā mirklī ne visi nāca pēc skolas piederumiem. Cēsniece Alise Pērkone, kura kā mamma pirmo reizi gatavo pirmklasnieku, pievienojas cerībām, ka mācības tomēr pilnībā un stabili ieies klātienes gultnē. Tas ģimenei vēl jo vairāk svarīgi tādēļ, ka mājās aprūpējams arī zīdainītis. Tomēr, apzinoties situācijas riskus, cenšas sevi morāli sagatavot dažādiem pavērsieniem. Lai nu kā – skolas piederumu iegāde nav vairs atliekama un nepieciešamo preču apjomu mamma nevērtē kā ģimenes budžetu graujošu. Viņa gan piebilst, ka caur mācību iestādi jau saņemts zināms atbalsts – mācību piederumu komplekts. Tā veikalā tiek meklētas vien trūkstošās lietas, kā arī atbalsta materiāli, piemēram, vieglākai alfabēta apguvei kāds plakāts, ko pielikt bērna istabā pie sienas. Kāda cita pie izglītojošo mācību burtnīcu plaukta uzrunātā mamma ar atvieglojumu atzīst, ka viņas atvasei patlaban vēl tikai pieci gadi, viņa no tiesas lolojot cerības, ka šo divu gadu laikā pandēmijas sarežģījumi ap mācību procesu būs jau norimuši.
Grāmatnīcā “Globuss”, kas atrodas tirdzniecības centrā ar tādu pašu nosaukumu, gan tāda uzkrītoša pēdējās nedēļas viļņa nav bijis un skolas preču pirkšana bijusi mērenāka, lai gan stabili jau ilgāku brīdi. Šogad no uzkrītošākām tendencēm ir ģimeņu apdomība tēriņos: gan rūpīgāk tiek pārskatīti nepieciešamo lietu saraksti, gan arī vairs ne tik bieži iegādājas ekskluzīvākā cenu līmeņa skolas somas. Vēl pirms dažiem gadiem dārgāko zīmolu skolēnu mugursomas, kas gabalā maksājušas ap 70 eiro, izpirktas samērā ātri. “Dzirdams, ka vecāki tomēr sagaida to ļoti iespējamo lūzumu – klātienes pārtraukšanos – kaut kad oktobrī,” pircēju noskaņojumu komentē veikala vadītāja Dana Sunepa, kura skolas un kancelejas preču rezervju iegādi jau atzīst par teju izzudušu parādību. “Tikai tik, cik skola norādījusi, vairs nekādi papildu pirkumi.”
Kā daudzbērnu mamma D.Sunepa atzīst, ka šogad pirmo reizi atlikusi pirkumus uz pēdējo brīdi, iepriekš tomēr centusies šos izdevumu sadalīt pa vasaras mēnešiem. Vislaicīgāk un apzinīgāk pie skolu izsniegtajiem sarakstiem pieturas pirmklasnieku ģimenes, lielāko klašu audzēkņu vecāki jau ir pārskatījuši, kas palicis no pērnā gada, un pirkumus veic kritiskāk. Kancelejas preces, lai gan bez kāda īpaša uzrāviena, tomēr tiekot labi pirktas.
Šogad “Globuss” arī pirmo reizi ir vieta, kur pašvaldības atbalstītās ģimenes par izsniegtajām dāvanu kartēm var iegādāties mācībām nepieciešamo. Līdz ar šo uzvaru vietējā iepirkuma konkursā veikals paplašinājis attiecīgo piederumu klāstu ar dažādu cenu kategoriju precēm. D.Sunepa atzīst, ka arī tas ir pašiem kas jauns – ne tikai preču dažādība, bet arī klientu loks paplašinās, ienāk ģimenes, kas iepriekš pat nebija pamanījušas, ka šajā tirdzniecības centrā ir grāmatnīca. Interesanti, ka šovasar populāro vietējo ekskursiju kontekstā “Globusā” daudz vairāk bijis valmieriešu, ar autobusiem atbraukušie no Liepājas, Ventspils, Limbažiem, Salacgrīvas, kuri līdz ar pilsētas apskati vai Mākslas festivāla apmeklējumu iespēj arī iepirkties grāmatnīcā.
Kopumā Latvijā joprojām gana daudzi skolēnu vecāki – ap 60% – apliecinājuši vēlmi visu vajadzīgo mācību gadam iegādāties laikus, liecina tirdzniecības centra “Riga Plaza” un pētījumu aģentūras “Norstat” šomēnes veiktā tiešsaistes aptauja (1003 respondenti). Taču tajā pašā laikā 51% pieļāvuši, ka šī gada neziņas gaisotnē labāk nedaudz vēl nogaidīt līdz pilnīgai skaidrībai par gaidāmo mācību procesu.
Interesanti, ka tīmeklī izvērstajā aptaujā tieši mazo pilsētu un lauku reģionos dzīvojošie biežāk norādījuši, ka tēriņi viena bērna sagatavošanai skolas gadam varētu pārsniegt pat 300 eiro. Jāatzīmē, ka daudzas ģimenes šajās skolas laika sagatavošanās izmaksās ietver gan apģērbu, gan sporta preces un pat atbilstošu mēbeļu iegādi, ne tikai darba burtnīcas un kancelejas preces.
Komentāri