Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pipars uz mēles karsē

Sarmīte Feldmane
23:00
28.08.2021
12
Pipari 1

SIA “Kalna Paltes” siltumnīcā Vaives pagastā aug vairāk nekā 60 šķirņu pipari. Saimnieki Jolanta un Uģis Sausiņi vēl tikai mācās tos audzēt, eksperimentē un gatavo visdažādākās mērces, kurās, protams, ir pipari.

Izaudzēt jāmācās

Saimnieki par pipariem spēj ieinteresēt ikvienu. Stāsta ar aizrautību par to dažādību, garšas īpašībām. Pipari krāsojas podos 1200 kvadrātmetrus plašajā siltumnīcā. Tie ir sarkani, melni, zili, violeti, oranži, dzelteni un tik dažādu formu.“ ‘Black Hunga­rian’ -    it kā mākslinieks ar otu kaut ko būtu uzzīmējis, Black perl kā pērles.    Skaista un asa pāksts un sē­­­k­las- ‘Trinidad mogura scorpion’, pasaulē asākais -    ‘Caro­lina reaper’. Lūk, ‘Monkey face’- gribas apmīļot, ‘Ziloņ­snuķis’ – miza atgādina ziloņa ādu, ‘Velna mēlīte’ – oranžs, maigs, ar asumu serdē   - ‘Faita’,    spageti pipari – gari kā makaroni,   mazi    kā zirņi -  ‘Aji sharapita’. Visas asās šķirnes veidotas no ‘Habanero’, kas arī    ir ļoti dažādi,” nedaudz ar piparu dažādību iepazīstina Jolanta, bet Uģis paskaidro, ka diemžēl piparu audzētāji dažādās zemēs vienai šķirnei iedod dažādus nosaukumus, arī katalogā tas lasāms. Īstais ir latīniskais.

Jolanta pārlaiž skatu siltumnīcai un vērtē, ka pipari labāk justos, ja katram būtu atvēlēts vairāk vietas. Dažs izaudzis pusotra metra garumā, cits vien pārdesmit centimetru, bet zari tik tikko var noturēt ražu. “Pavasarī parādījās kaitēkļi, zaļās ziepes līdzēja, karstajā laikā atkal parādījās, bet pēc pāris dienām pazuda. Nekādus aizsarglīdzekļus neesam lietojuši. Saimniekojam bioloģiski, un ir doma sertificēties,” pastāsta Jolanta. Redzams, ka pipari labi sadzīvo ar baziliku, jo arī tie saauguši trekni.

Arī podos pie siltumnīcas pipari gatavo augļus. “Tas ir eksperiments, vai pipari var augt arī ārā. Podi iznesti dažādos laikos. Labi redzams, kuriem bijis par agru, citiem vasara ļoti patikusi,” vērtē Uģis un atklāj, ka piparu asumu, ko, kā viņš uzsver, pareizi būtu saukt par karstumu, nevar paredzēt. To ietekmē saule, mitrums. Šī vasara pipariem ļoti patīk. “Nevajag piparus un papriku stādīt blakus, vai nu pipari būs maigāki, vai paprika asāka, tie viens otru ietekmē,” saka Jolanta. Tur­pat blakus pipariem dažādi garš­augi, kas noder mērcēm.

“Kalna Paltu” saimnieki atzīst, ka vēl maz zina par pipariem un to audzēšanu, bet noteikti vairāk nekā daudzi. Latvijā nopietni ar piparu audzēšanu nodarbojas vēl viena saimniecība Zemgalē. Jolanta atklāj, ka siltumnīcā, ko iecerēts celt, piparus varētu audzēt ekspozīcijai, lai interesenti var braukt un iepazīties, cik tie dažādi.

“Sēklas pasūtām no Holandes audzētavas. Draugi atved piparus kā suvenīrus, sēkliņas iesējam. Paši arī vācam nākamajai ražai. Pavasarī iesēju 71 šķirni, bet pāris vispār neuzdīga, no dažām tikai pa stādam,” pastāsta Jolanta un uzsver: “Esam dārznieki bez papīriem. Mācāmies. No hobija piparu audzēšana    kļuvusi par nopietnu aizraušanos. Arī ceļot siltumnīcu, nebija doma, ka audzēsim piparus. Cēlām lielu, lai ērti strādāt.”

Audzēt un pārstrādāt   

No izaudzētajiem pipariem Jolanta un Uģis gatavo mērces, piemēram, “Malagueta mērce ar tomātiem un garšaugiem”, Haba­nero mērce ar mango un tomātiem un citas. Tās ir patērētāju novērtētas piedevas ēdieniem, gardi ir arī marinētie pipari. “Var teikt, ka esam produktu izdomātāji. Pagatavojam, iedodam pagaršot radiem, draugiem, bet beigās tomēr paliekam pie tā, kā pašiem garšo,” saka Uģis.

Jolanta piebilst, ka viņas mamma un brālis ir šefpavāri, bet pašiem patīk baudīt ēdienu, tas arī pamudināja kaut ko pamēģināt. “Es saku, ka mums ir trīs asās mērces, cita par citu asāka, bet Uģis teic – cita par citu maigāka. Viņam garšo pipari, tāpēc arī tos sākām audzēt. Ja kaut ko sāc darīt un tas patīk, aizvien vairāk interesējies, iegūsti zināšanas.    Sekojam līdzi, kas notiek tirgū, ne tikai Latvijā, kur piparu ēšanas kultūra nav tik izplatīta, bet pasaulē. Varam dot savu artavu piparu popularizēšanā. Nav jau tā, ka Latvijā čilli neaudzē, siltumnīcā teju katram ir viens stāds. Prieks, ka patērētāju skaits palielinās, līdz ar to pieprasījums pēc tā, ko ražojam,” stāsta Jolanta.

Ar pirmajiem produktiem “Kalna Paltes” paguva iepazīstināt pirms stingrajiem ierobežojumiem. Brauca uz tirdziņiem. “Tad viss apstājās. Cilvēkiem ir svarīgi pagaršot, uzzināt, kas tajā mērcē ir, pie kādiem ēdieniem tā der. Produkti bija, sākām piedāvāt internetā, veikaliem,” pastāsta saim­nieks, bet Jolanta atceras, cik bija priecīga, kad pirmās burciņas paņēma veikals “Solo”. Etiķetes izstrādāja māksliniece Evija Timma – Novika. Tagad viņu ražotās mērces un arī citus produktus var nopirkt vairākos veikalos Cēsīs un Rīgā.    Tapuši jauni produkti, kas drīzumā nonāks pie patērētājiem. Arī kāds pārsteigums Ziemassvētkiem.

“Paskatoties, kas izdarīts, ir gandarījums. Idejas attīstām lēnām. Pirmais produkts bija bazilika pesto. To testējām trīs gadus, līdz nonācām pie savas receptes. Idejas attīstām lēni, kad paskatās, kas izdarīts, ir gandarījums,” saka Jolanta.

Prast izmantot to, kas ir

“Kalna Paltēs” hektārā aug ķirši, vēl ir arī dobe ar zemenēm, krūmmelleņu, upeņu, ērkšķogu krūmi. Kad pirms 16 gadiem Sausiņi iegādājās “Kalna Paltes”, par nopietnu saimniekošanu domas nebija. “Vispirms zeme bija jāatkaro no latvāņiem. Piecos gados to var izdarīt, bet jārēķinās, kāds aizvien parādīsies. Visla­bākais audzi noklāt ar melno plēvi, augsne kļūst irdena, bet latvāņi iznīkst. Iestādījām rabarberus, bet tiem nepatika,” pieredzē dalās Uģis.    Ko audzēt, iemācīja vietējie apstākļi. Zeme smaga, un daudz kas neaug.

“Ja ir maz zemes, jādomā, kā to izmantot, spēt no tā mazuma iegūt iespējami vairāk. Nevis pārdot izaudzēto, bet pārstrādāt. Tirgoties var lielsaimnieki,” stāsta Uģis un piebilst – ir ieguvums, ka mazā saimniecībā audzē vairākas kultūras. Piemēram, ķiršu šovasar nebija, ja audzētu tikai tos, būtu bez ražas. Toties bija zemenes,” pārdomas izsaka Uģis.

Zemeņu, ķiršu ievārījums arī tapis eksperimentējot. Kaut pēc vienas receptes, katra saimniece to prot papildināt un izvārīt savu īpašo.

Ikdienā Uģis strādā Rīgā, Jolanta saimnieko saimniecībā. Uģis uzsver, ka divatā var izdarīt daudz, bet ne visu. Saimnieki atklāj, ka pasūtījumu ir aizvien vairāk, pagaidām ar darbiem paši tiek galā.

Arī citas nozares

“Esam atvērti, ja kāds kaut ko piedāvā, uzreiz nevajag atteikt.    ”Kalna Paltes” esam atvēruši arī publikai. Te notiek dažādi pasākumi. Paši arī nodrošinām ēdināšanu. Bet tā jau ir cita darbošanās. Lai ietu plašumā, vajag lielu komandu, bet tad tā vairs nevar būt mūsu māja, kur dzīvojam,” saka Jolanta un atzīst, ka vieta ir skaista, klusa un daudziem te patīk.

No pavasara “Kalna Paltes” Bērzkrogā rīko amatnieku un mājražotāju tirdziņu “Šaipus Gaujas”. “Vieta ir jāiedzīvina. Tas nevar notikt ātri. Tirdziņi būs arī turpmāk,” uzsver Jolanta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
4

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi