Jaunais sociālo pakalpojumu centrs “Pērle” Cēsu pierobežā, Rīgas ielā, nodots ekspluatācijā. Tomēr pagaidām vēl nav iespējams precīzi pateikt, kad tajā sāks darbu, jo cenu sadārdzinājuma dēļ notiek jauns iepirkums mēbeļu iegādei, lai telpas varētu iekārtot atbilstoši arhitektu iecerei.
Svinīgajā “Pērles” pieņemšanā ekspluatācijā piedalījās Cēsu novada sociālo dienestu un bāriņtiesu vadītāji, labklājības ministrs Gatis Eglītis un Cēsu novada domes vadība.
Labklājības ministrs Gatis Eglītis atzīmēja, ka ir patīkami pārsteigts par redzēto, atzinīgi novērtēja dizaina risinājumus, norādot, ka ar jauno sociālo pakalpojumu ēku Cēsis apliecina savu skatu nākotnē. “Druvai” ministrs atzina: “Šis sociālo pakalpojumu centrs ir ļoti iespaidīgs, jau tagad redzu, ka tas Latvijas mērogā varētu būt kā piemērs, jauns līmenis sociālās infrastruktūras lauciņā. Jo visbiežāk, iedomājoties šāda veida infrastruktūru, prātā nāk padomju laika smagnējie objekti, nevis gaiša, plaša, atvērta ēka. Te jaušama skandināvu dvesma, Eiropas līmenis.”
Arhitekti, projektējot ēku, vēlējās, lai telpas būtu gaišas un atvērtas, it kā saplūstot ar dabu un ainavu, kas paveras aiz plašajiem logiem, veidojot nemanāmu pāreju no iekštelpām uz ārtelpu, tajā pašā laikā ikvienam sociālā centra klientam telpās radot drošības sajūtu.
Arī Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs norādīja, ka “Pērle” veidota atbilstoši Eiropas līmenim un ir viens no posmiem, lai novads varētu pakāpeniski īstenot ilgtspējīgu sociālo politiku, kuras rezultātā katrs klients saņem viņam vispiemērotāko sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu.
Būvuzņēmuma SIA “SANART” valdes priekšsēdētājs Artis Knoks piekrīt, ka ēka atgādina mākslas centru vai galeriju: “Šis bija izaicinājumu pilns projekts, bet, domāju, mums veiksmīgi izdevās īstenot arhitektu dotos uzdevumus. Man ļoti interesētu pēc gada aprunāties ar centra vadītāju, lai varētu novērtēt, cik veiksmīgi iespējams apdzīvot šāda veida ēkas, novērtēt, vai rezultāts tiešām ir labs. Saprotams, ka arī pašiem klientiem saņemt pakalpojumu šādā ēkā būs jauna pieredze. Pagaidām būvi varam novērtēt vizuāli, bet, vai projekts kopumā izdevies, saprast varēs tad, kad pasūtītājs to apdzīvos, sniegs pakalpojumus un jutīs, vai viss funkcionāli ir tā, kā viņam vajadzīgs. Ļoti ceru, ka tā arī būs.”
SIA “Marčuks” būvuzraugs Aleksandrs Marčuks “Druvai” paskaidro, ka projekts īstenots atbilstoši sākotnējai iecerei: “Laika gaitā tika ieteikti nelieli uzlabojumi, izvēloties konkrētus risinājumus, lai būtu ne tikai skaisti, bet arī funkcionāli ērti. Ēka izceļas ar daudzu būvniecības pamatelementu izmantošanu: koku, stiklu, betonu, metālu. Šī ir koka karkasa ēka ar redzamām sijām, betona grīdu, daudzām stiklotām konstrukcijām, kas ļauj ieplūst dabiskajam apgaismojumam, te nav viena elementa dominance. Interesanti, ka no ārpuses ēka izskatās neliela vienstāva celtne, bet, ienākot priekštelpā, nams šķiet ļoti plašs. Tas no arhitektūras viedokļa ir ļoti labi izdevies risinājums.”
Ēkas kopējā platība ir 720,50 m2, tajā plašākas telpas mijas ar nelielām, bet no katras paveras plašs skats uz apkārtni. Kopējā teritorijas platība ir 16 803 m², nākotnē plānots attīstīt visu teritoriju.
Projekta īstenošanas gaitā centra atvēršana pārcelta vairākkārtīgi. Gada sākumā tika cerēts, ka rudenī jaunajā ēkā jau varētu sniegt pakalpojumus, bet pašreiz izsludināts jauns iepirkums mēbeļu iegādei, jo cenas ļoti sadārdzinājās. Novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” direktors Ainārs Judeiks atzina, ka dienests ir ieinteresēts pēc iespējas ātrāk izmantot jauno iespēju, bet pagaidām vēl nav iespējams precīzi pateikt, kad tieši tas notiks. Pakalpojumu sniegšanu varētu uzsākt pakāpeniski.
Labklājības ministrs Gatis Eglītis novēlēja, lai jaunajā centrā ir labi un ērti apstākļi kā klientiem, tā arī darbiniekiem. Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis dalījās redzējumā, ka centra nosaukums “Pērle” atgādina par to, ka dabā pērle ir ļoti skaists veidojums, bet katra atšķirīga, arvien slīpējot savu unikālo skaistumu, gluži tāpat kā cilvēki – vienmēr skaisti un vienmēr ar vēlmi pilnveidoties.
Sociālo pakalpojumu centra celtniecība un jaunu sociālo pakalpojumu izveide ir daļa no deinstitucionalizācijas norises Cēsu novadā. Deinstitucionalizācijas mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem iekļauties sabiedrībā.
Būvadarbus veica SIA “Sanart”, būvdarbu būvuzraudzību – SIA “Marčuks”, būvdarbu autoruzraudzību nodrošināja būvprojekta izstrādātājs SIA “Rīgers”. Sociālo pakalpojumu centra būvniecība notika projekta “Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Cēsis”” gaitā. Kopējais projekta finansējums ir 1 843 676,77 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi 1 122 375,41 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 46 394,83 eiro, valsts budžeta finansējums 108 185,55 eiro un pašvaldības finansējums 566 720,98 eiro.
Komentāri