Ceturtdiena, 28. novembris
Vārda dienas: Rita, Vita, Olita

Pieprasītas Lieldienās un visu gadu – olas

Sarmīte Feldmane
23:00
08.04.2022
25
Laputevi Taurene

Lieldienas vairs nav tālu. Un tās nav iedomājamas bez krāsotām olām.

“Ir daudz gan olu ražotāju, gan patērētāju. Uz Liel­dienām olu nepietrūks,” saka taurenietis Andis    Laputevs un uzsver, ka aizvien vairāk tiek pieprasītas olas no bioloģiskām saim­niecībām, patērētāji vēlas veselīgu pārtiku.

“Grāvniekos”, Ingrīdas Priedes bioloģiskajā saimniecībā, tur vistas, audzē liellopus un dārzeņus.

“Mammai ir liellopi, Andim – vistas, bet manā ziņā ir dārzeņi, taču saimniekojam visi kopā,” pastāsta Agnese Laputeva.

Patlaban saimniecībā ir ap 200 dējējas. “Vistas jūt, ka ir pavasara saulīte, grib ārā, bet nedrīkst,” saka Andis, bet Agnese uzsver, ka turpat blakus ir Gauja, dīķi un ūdensputni. Aplokam nodrošināt jumtu nav iespējams.    Vasaras mītne ir plašs aploks ar mājiņām, kur dēt. “Vasarā arī jāuzmanās, aplokā svešus nelaižam. Pārāk daudz darba ieguldīts, lai riskētu. Un cietīs jau arī kaimiņi neatkarīgi no tā, cik katram daudz vistu,” uzsver Agnese un pastāsta, ka sociālajos tīklos notiek plašas diskusijas par to, vai šie aizliegumi ir vajadzīgi, vai ir pareizi.

Kā visi lauksaimnieki, arī Laputevi, domājot par nākotni, vispirms vērtē šī brīža situāciju un ieskicē rudeni. Saimnieki graudus paguva nopirkt, pirms vēl bija augstās cenas. Līdz rudenim vajadzētu pietikt. Ik dienu vistām tiek izbaroti ap 20 kilogrami graudu. “Kad sākām interesēties, graudu vairs nebija ne “Kaņepītēs”, ne “Ķelmē­nos”,  Stalbē izdevās nopirkt. Cik rudenī maksās graudi, neviens nevar paredzēt. Pagaidām olām cenu neesam palielinājuši. Vasarā tas noteikti tiks darīts,” stāsta Agnese un piebilst, ka ir arī olu ražotāji, kas tirgo olas lētāk nekā citi. Tad gan rodas jautājums, vai tās iegūtas, ievērojot bioloģiskās produkcijas nosacījumus, turklāt bioloģiskā saimniecībā vistas dēj mazāk nekā konvencionālā.

“Mums bioloģiskā saimniekošana ir pašsaprotama, dzīvojam meža ielokā, arī blakus ir bioloģiskā saimniecība,” atgādina Agnese, bet Andis uzsver, ka vistām tiek doti tikai graudi un zirņi, ko paši maļ, kā arī pašu izaudzēti dārzeņi. Ēdienu atkritumus putniem nedod.

“Pērn uz Lieldienām maz dēja, tagad olas būs,” teic Andis. Kastītēs tiks sarindotas brūnas, baltas un gaiši brūnas olas.    Vasarā olu lasīšana ir meitas Justīnes ziņā, viņa arī atbildīga par etiķešu sagatavošanu un uzlīmēšanu uz kastītēm, realizācijas datumu rakstīšanu. Agnese kopā ar jaunāko meitu sver olas, jo pircējiem tiek piedāvātas standarta lieluma, Andis olas kārto kastītēs.

Reizi nedēļā Agneses mamma piegādā olas klientiem Cēsīs, bet lielākā daļa paši brauc uz saimniecību. “Grāvnieki” atrodas Vecpiebalgas šosejas malā, pa gabalu redzami, garāmbraucēji nevar nepamanīt uzrakstu “Bio olas”.

“Izdevīga vieta – tas ir mūsu pluss,” uzsver Andis. Kad bija ierobežojumu laiks, saimnieki iepakotās olas vasarā atstāja lapenē, vēsā laikā pagalmā mašīnā, pircēji paņēma olas un atstāja naudu. “Cilvēkiem jāuzticas, neviens nav pievīlis,” teic Andis un pastāsta, ka lielākie klienti vasarā ir vasarnieki, kuri dzīvo Vecpiebalgas pusē un tālāk, kā arī, ieraugot uzrakstu, iegriežas ne viens vien garāmbraucējs.

“Pieprasījums pēc olām ir, domājam,    vai palielināt ganāmpulku un līdz kādam skaitam. Tagad, kad tik daudz nezināmā, atbildes nav,” saka Andis, bet Agnese vērtē, ka turēs ne vairāk par 350 dējējvistām, lai būtu mazā saimniecība. Ja būs vairāk vistu, mainīsies saimniekošanas prasības.

Cāļus inkubē turpat saimniecībā. Tā kā olas inkubācijai drīkst pirkt, vistu saime visu laiku tiek atjaunota. “Kādreiz izlīdzējām arī kaimiņiem, tagad vairs ne, jo nevar atbraukt uz saimniecību un nopirkt cāļus, un vest mājās bez    pārvietošanas deklarācijas. Aizvien ir daudz dažu vistu turētāju, kuriem ganāmpulki nav reģistrēti, tiem pārdot cāļus nedrīkstam. Tāpat arī 18 mēnešus vecās vistas,” stāsta Agnese un atklāj, ka ģimenē atraduši ļoti labas receptes, kā pārstrādāt vistu gaļu, un pašiem mājās vienmēr ir vistas gaļas ēdieni, arī žāvētas desas.

“Grāvniekos” vistas pašu vajadzībām    tur jau sen, taču ar olu pārdošanu nodarbojas tikai gadu.

Bioloģiskā saimniecība ir jau no 2014.gada. Agnese pastāsta, ka pirmie cāļi tika atvesti no saimniecības Vaives pagastā, tad kādu laiku    vistu nebija, līdz nolēma paši inkubēt cāļus.

“Par to, ka būs tik daudz vistu, nedomājām. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) bija kā tāds bubulis, bijām sapratuši, ka vajadzīgās analīzes dārgas, prasības neizpildāmas. Tāpēc arī neuzdrošinājāmies. Taču viss izrādījās daudz vienkāršāk,” stāsta Andis un piebilst, ka vienreiz gadā PVD veic analīzes, otrreiz jāmaksā pašiem. “Esam droši, ka piedāvājam veselīgu pārtiku, mums tas ir ļoti svarīgi,” uzsver Agnese. Viņa ir tā, kas veic uzskaiti un kārto pārskatus. Katra ola, katrs apēstais putns tiek uzskaitīts.

Andis atceras, ka pirms gadiem turēt vistas bioloģiskā saimniecībā bijis krietni sarežģītāk. “Bioloģiskā lauksaimniecība attīstās, vistām tagad pieejami vitamīni,” bilst Andis.

Cēla lopiem, tika vistām

Agneses mammas Ingrīdas Priedes bioloģiskajā saimniecībā ilgus gadus pamatnozare bijusi gaļas lopu audzēšana. Domājot par attīstību, tika nolemts, ka jāceļ jauna kūts. Vecā bija kļuvusi par mazu, vistām pieceltā piebūve arī.

“Kad jau pamati bija nobetonēti, tomēr sapratām, ka lopu ganāmpulks netiks palielināts, jo ir tikai 20 hektāri zemes. Tā tapa vistu kūts – ar betonētu grīdu un sienām. Ierīkota arī kanalizācija, kas noder darba telpām, kur notiek olu fasēšana un svēršana. Tagad gan vairs nav tik stingras prasības, kādai šai telpai jābūt. Tā vistām ir skaista un silta kūts, jo tā tiek arī apsildīta,” ar lepnumu stāsta Andis. Kūts uzcelta pašu spēkiem. Andis uzsver – tā ir krietni lētāk.

Ar meža zvēriem jārēķinās

Pamatīgā   kūts vistas pasargā no plēsējiem.    “Ar vistām ir diezgan lielas klapatas,” vērtējot saim­niekošanu, atzīst Andis, jo jārēķinās, ka savu daļu paņems vanagi, seski un lapsas. Agnese pastāsta, ka vistas, kas dēja zaļas olas, lapsas aiznesa. Gaiļu saimi, kas tika turēti atsevišķi, vienā naktī nokoda sesks. “Tagad ir jaunā kūts, grīdas un pamati betonēti,    iekļūt nevar. Taču vasarā, kad vistas ārā, kādu maltītei paņem gan vanags, gan lapsa,” stāsta Andis.

Saimnieki runā par sadzīvošanu ar meža dzīvniekiem un iesaucas: “Jenots pamodies!” Pie kūts uz mēslu kaudzes nesteidzīgi pastaigājas jenotsuns. Agnese tur izbērusi mizas. Meža zvēru ierauga suns, piesteidzas, parej, paluncina asti un aiziet. Jenotsuns uz mēslu čupas saulītē atpūšas.

“Viens bija iecerējis ierīkot mājvietu kanalizācijas caurulē. Bet staltbriežu bars pa naktīm guļ pārdesmit metru no mājas, pie bērziem. Kad bars nāk, jau dzirdam, jo uz šosejas mašīnas signalizē, pie mūsu ceļa viņiem ir pāreja,”stāsta Andis un Agnese papildina: “Kaimiņiene, kad rīta agrumā brauc uz darbu, bieži redz, kā sesku mamma nāk uz mūsu kūti, tad dod ziņu.”

Staltbrieži regulāri sabojā aplokus, jāseko, lai gaļas lopi neaiziet neceļus. Lopi gan pie ciemiņiem pieraduši, nebaidās.

Agnese un Andis nedusmojas uz kaitniekiem, arī tie meklē, kur vieglāk tikt pie pārtikas. “Dzīvojam un saimniekojam meža ielokā, jārēķinās ar nelūgtiem viesiem,” nosaka Andis.

Gurķi un tomāti pieprasīti

Agnese par saimniekošanu laukos nedomāja. Dzīvoja, strādāja Rīgā, tad nāca krīze, viņa atgriezās vecāku “Grāvniekos”. Iepa­zinās ar dzērbenieti Andi. Kad abu vecākā meita bija maza, paš­saprotami vairāk piedomāja par veselīgu pārtiku. “Sāku audzēt gurķus, tomātus. Vispirms pašiem, tad jau vairāk,” stāsta Ag­nese. Andis uzcēla siltumnīcas. Ražas padevās, sāka tirgot dārzeņus garāmbraucējiem. Uzraksts ceļa malā mudināja iegriezties.

“Ļauju pircējiem pašiem siltumnīcā izvēlēties. Kad nopirka tomātus, gurķus, prasīja, vai nav olas. Tas arī pamudināja turēt vistas,” stāsta taureniete un atklāj: “Kad pilsētnieks iebrauc lauku sētā, viņš grib visu, kas nepieciešams, nopirkt vienuviet. Rudenī avenes, smiltsērkšķus  nopirka, iegādājās ķirbjus.”

Stādi aug, lai jau Jāņos    būtu gurķi. Agnese vērtē, ka vajadzētu stādīt siltumnīcā, bet ārā vēl sniegs. Viņa atzīst, ka gurķus izaudzēt ir viegli, tomāti cimperlīgāki, dēsti uz loga ātri izstīdzē. Šopavasar tiks iestādīti 17 šķirņu 120 tomātu stādi. “Agrāk bija vairāk. Ar gadiem jau zinām, ko pircēji grib. Cits grib saldskābus, cits skābus, bet tādus neparastus nemaz tā nepērk. Kāds vīrietis vienā reizē nopirka visus sarkanos tomātus, jo gatavoja sulu. Ja bērns, siltumnīcā pagaršojis tomātu, saka: “Mamma, vairāk veikalā tomātus nepirksim, man ir liels prieks,” pārdomās dalās Agnese. Viņa arī pārliecinājusies, ka, izraugoties dārzeņus, cilvēki vairāk skatās uz bioloģiskajās saimniecībās audzēto. Agnese pastāsta, ka kāda dārzeņu pircēja palūgsi atļauju noplūkt nātri, kas auga siltumnīcas stūrī,    bioloģiskam kokteilim.

Laukos tik jāsaimnieko

Agnese un Andis Laputevi ir pārliecināti, ka saimniekošanai laukos ir nākotne. “Vairs nav    tā, ka laukos dzīvo tikai veci cilvēki,” ar smaidu bilst Andis, bet Agnese pastāsta, ka Taurenē, tāpat Dzērbenē vairs nav nevienas mājas vai dzīvokļa pārdošanā.

Agnese teic, ka ģimene dara    tāpat kā kādreiz senči, vispirms sāk saimniekot, nostabilizē saimniecību, tad ceļ māju. “Māju pamazām atjaunojam. Jālabiekārto pagalms, lai tiem, kuri iebrauc mūsu saimniecībā, būtu ērti un patīkami,” saka Agnese. Viņa patlaban mācās dārza dizaina un arhitektūras kursos Latvijas Lauksaimniecības universitātē . Zināšanas tiks liktas lietā “Grāvniekos”.

“Diennaktī stundu par maz, lai visu pagūtu. Drīz jāķeras klāt vistu vasaras mītnēm, vējš krietni papluinījis,” stāsta Andis un uzsver, ka viss jāpagūst. Viņš tāpat kā Agneses mamma strādā arī algotu darbu, bet Agnese audzina jaunāko meitu.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mākslas gada balvas sadalītas

00:00
28.11.2024
22

Cēsu Izstāžu namā vēl arī nākamnedēļ var apskatīt    konkursam “Cēsu novada mākslas gada balva 2024” iesniegtos darbus un iepazīties ar tiem, kurus visaugstāk novērtējusi gan žūrija, gan skatītāji. 36 dažādu nozaru, paaudžu profesionālie mākslinieki, kurus vieno Cēsu novads, ar darbiem, kas tapuši pēdējā gada laikā, veidoja daudziem skatītājiem neatkārtojamu izstādi. Cēsu muzeja direktore Ināra […]

Vecpiebalga. Ir lietas, kas jārisina, un tās, kas jāzina

00:00
27.11.2024
71

Vecpiebaldzēni, tiekoties ar Cēsu novada domes vadību, gaidīja atbildes gan uz jautājumiem par kādu konkrētu lietu, gan pašvaldības politiku un rīcību dažādās jomās. Lielākā daļa jautājumu vietvarai bija iesūtīti jau iepriekš. Iesūtītāju vārdus pašvaldība nemin. Skolas statusu nosaka skolēnu skaits Protams, Vecpiebalgā pēdējos divos gados karsts bijis jautājums par vietējās vidusskolas pakāpes maiņu uz pamatskolu. […]

Ar vēsu prātu un melno humoru

00:00
26.11.2024
125

Aizvadītajos valsts svētkos svinīgās sanāksmēs Rīgā un novadu dežūrdaļās sveikti labākie Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki. VUGD priekšnieks pulk­vežleitnants Andris Kellijs uzsver – ar šiem apbalvojumiem izsakām pateicību kolēģiem, kas snieguši ieguldījumu VUGD izvirzīto uzdevumu īstenošanā, izrādījuši drosmi, priekšzīmīgi pildījuši dienesta pienākumus un sasnieguši labus darba rezultātus. Apbalvoto vidū arī vairāki VUGD Cēsu […]

Stingrākas prasības ziemas riepām

00:00
25.11.2024
143

Lai uzlabotu satiksmes drošību un atgādinātu autovadītājiem par riepu maiņu, kas veicama līdz 1.decembrim, Ceļu    satiksmes drošības direkcijas un Valsts policijas darbinieki šajā nedēļā visā Latvijā rīko reidus. Trešdien aktīvāka spēkratu riepu stāvokļa kontrole norisinājās arī Cēsīs. Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) tehniskās kontroles inspektoru atzinuma situācija Cēsu pusē ir līdzīga kā citviet […]

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
73

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
83

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Tautas balss

Gājēju pāreja uz šosejas tumsā

09:50
25.11.2024
33
Lasītāja F. raksta:

“Vidzemes šosejas gājēju pārejā Ieriķos jau ilgāku laiku nedeg spuldzes, kas īpaši apgaismo šo vietu. Apgais­mojumu gan dod laternas, kas ir šosejas malā, taču esmu ievērojusi, ka citur, piemēram, Rīgā, ieslēgta gan ielas, gan īpašā gājēju pāreju apgaismošana. Vai šosejas pāreja mazāk bīstama? Manuprāt, tieši pretēji, te vairāk jāuzmanās, autovadītāji nereti ir neuzmanīgāki nekā lielpilsētas […]

Jaunieši spēj daudz

09:50
25.11.2024
28
Cēsniece raksta:

“Izlasīju “Druvā” par Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma audzēkņiem, kuri gatavoja auto, ko sūtīt uz Ukrainu. Domāju, gan tehnikumus, gan vispārējās vidējās mācību iestādes varētu vairāk iesaistīt dažādu labdarības pasākumu rīkošanā. Jaunieši taču spēj daudz, grib arī darboties. Vācot vai gatavojot atbalstu karā cietušajiem ukraiņiem vai karotājiem, parūpējoties par apkaimes vecajiem cilvēkiem, skolēni taču varētu […]

Pārsteiguma asaras

09:49
25.11.2024
34
Inese raksta:

“Svētdien mazdēls pierunāja visu ģimeni aiziet Cēsīs uz Pils laukumu, jo tur būšot, ko redzēt. Patiesi, pārsteigums bija liels    – pils tornis un ēka atdzīvojās, mainījās zīmējumi, krāsas, stāsti. Blakus mums arī stāvēja ģimene. Puika nepacietīgi pārējos mierināja: “Tūlīt būs atkal!” Tad atskanēja gaviles, uz pils torņa bija redzams šī zēna zīmējums. Mammai un […]

Vairs nav laukuma

09:49
25.11.2024
30
Inga raksta:

“Labi, ka tiek atjaunotas šosejas, tilti, cerams, tie kalpos gadu desmitus. Taču ne visur bijusi tāda izpratne un pretimnākšana, kā lasīju par stāvlaukumu Melturos. Stalbē tika pārbūvēts ceļa krustojums. Gadiem blakus autobusu pieturai uz Valmieru bija laukums. To ik dienu izmantoja tie, kuri atbrauc līdz autobusam, atstāj savu mašīnu un vakaros atgriežas. Tāpat laukumā vecāki […]

Gaišāk nekā ikdienā

09:48
25.11.2024
13
Zosēniete raksta:

“Zosēnos Lāčplēšu dienā bija lieliska akcija “Izgaismo savu māju un ielu”. Ikvienu aicināja iedegt gaismiņas un svecītes logos, pagalmos un ciema ielās, godinot kritušos karavīrus.Ideja radās pirms trim gadiem. Šogad gan liesmiņu šķita nedaudz mazāk kā iepriekšējos gados, bet svētkos pagasts bija gaišāks nekā ikdienā. Vakarā varēja noskatīties filmu “Zeme, kas dzied”, cilvēki bija ņēmuši […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
10

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
13

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
11

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]

Piedāvā darbu

08:04
19.11.2024
16

Elektriķis ar pieredzi veic elektroinstalācijas remontus, atjaunošanu, būvniecību, iekārtu pieslēgšanu.

Citi

15:17
13.11.2024
20

Dzīvokļa un iekštelpu remonts, veco mēbeļu utilizācija, demontāžas darbi, busa pakalpojumi utt