Pirmdiena, 20. janvāris
Vārda dienas: Oļģerts, Orests, Aļģirds, Aļģis

Viņa dēļ brauc uz Valmieru

Mairita Kaņepe
23:00
17.04.2017
14
Feliks Deics 1

Piesakās celt no jauna

Kad 90. gadu sākumā vairākos valsts teātros bija dramatiska situācija, robežojoties ar iznākumu – būt vai nebūt teātriem, valmieriešiem tikt uz zaļa zara talkā nāca režisors Felikss Deičs.

“No aktieriem Valmierā bija palikuši tikai vecīši. Jaunie bija aizgājuši, nespējot pārdzīvot, ka teātris tik ilgi ir bez mājām,” par laiku teju pirms 17 gadiem, kad teāt­ra ēku Valmierā pārbūvēja, stāsta Felikss Deičs. “Direktors Pē­teris Sūcis aicināja, lai nāku uz Valmieru kopā celt teātri no jauna. Uzreiz piekritu, jo gribēju palīdzēt, pazinu vecos aktierus.”

Aprīlī Feliksam Deičam apritēja 80 gadi. Arī tagad no sirmā, vie­dā mākslinieka Valmieras teātra direktore Evita Ašeradena lūdz to pašu – strādāt ar aktieriem, veidojot jaunas izrādes. Ar režisoru Deiču vēlas strādāt visu paaudžu aktieri, zinot, ka sadarbība ar pieredzējušo režisoru būs auglīga. Aktieris, veidojot lomu Deiča vadībā, izzina kaut ko vairāk arī par savu varēšanu. Tas spārno.

“Deičs mūs ir izlutinājis,” vērtē aktrise Dace Eversa, kura spēlējusi lielas lomas Rūdolfa Blaumaņa lugās “Ļaunais gars”, “Trīnes grēki”, “No saldenās pudeles”.

Latviskāk par latviešiem

Dzimis Rostovā pie Donas, nebūdams latvietis, pats savulaik spē­lējis Jaunatnes teātra krievu trupā, 90. gadu otrajā pusē Felikss Deičs, latviskajā Valmierā iesakņojies, pievēršoties latviešu klasikai. “Vispirms man ļoti iepatikās Blaumaņa stāsti – tik skaisti un spēcīgi! Pēc tam pievērsos viņa lugām. Arī tās ir lieliskas!” Felikss Deičs 90. gados tā pārsteidza kritiķus un savaldzināja latviešu skatītājus, ka pār viņu nāca neviltotas atzinības vilnis. Daļa no tā laika jūtama vēl tagad. Val­mie­ras savulaik rīkotajos “Rūdol­fa Blaumaņa teātra festivālos” režisora darbs vairākkārt tika pago­di­nāts, piešķirot izrādēm titulus “Labākais latviešu literatūras iestudējums”.

Savā 80.jubilejā režisors vēlreiz saņēma pateicības pilnus vārdus par to, kādu rezonansi par Val­mie­ras teātri ar Blaumaņa lugu iestudējumiem radīja Latvijas mērogā. Pēc tam arī ar Blaumaņa stāstu uz­vedumiem. Šīs mākslinieciskās virsotnes Valmieras vai Rīgas teāt­ru ļaudis ietērpa vārdos: “Lat­vis­kāks par latviešiem.”

“Jau pašu pirmo izrādi – “Ļau­nais gars” – viņš iestudēja perfekti!” teica Dace Eversa. “Paņēmis ne savas, bet citas tautas lugu, Fe­likss apliecināja, ka mīl pašu tautu – latviešus. Tāpēc varēja gan dzīvot līdzi mums, gan pavilkt uz zoba, lai mēs pasmietos kopā, nevienam ļaunu nevēlot. Fe­likss nekad lētus jokus nav taisījis. Mēs, latvieši, gan esam atļāvušies, piemēram, skolas gados iestudējot “Trī­nes grēkus”. Valmieras teātrī Trī­ne tapa tāda, kas lika aizdomāties, lika ieraudzīt cilvēku – smalki, bez virspusējas pieejas. Rūdolfa Blau­maņa stāstus arī neviens Lat­vija nebija iedomājies iestudēt. Felikss bija pirmais. Aizkustinoši darbi skatuvei bija “Baltais”, “Aiz­birušais avots”, “Mēmais pre­cinieks”. Viņš pat ņēmās iestudēt “Potivara namu” – lugu, kas Blau­manim tomēr nav izdevusies.” Pats jubilārs par darba gadiem, kurus veltījis latviešu autora iestudējumiem, teic, ka, Blau­ma­ni lasot, daudz labāk izjutis un iepazinis latviešu raksturus.

Joprojām kā Dons Kihots

Latviešu klasiķi Rūdolfu Blau­mani un krievu klasiķi Antonu Čehovu režisors Felikss Deičs uzskata par vienlīdz lieliem talantiem. To viņš nebeidz atgādināt. Abu autoru lugu iestudējumi režisoram atnesuši profesionāļu atzinību Latvijas mērogā, skatītāji uz izrādēm plūduši straumēm. Spēju klasiku padarīt saprotamu un pieņemamu – to režisora dzimšanas dienā viesis Jakovs Rafalsons, aktieris no abu kopīgajiem darba gadiem Rīgas Krievu drāmas teātrī, raksturoja tā: “Tu esi savas profesijas Dons Kihots! Skatītāji vienmēr par tavu veikumu ir sajūsmā, bet aktieri laimīgi, ka var strādāt kopā ar tevi.”

Pēdējos gados režisors Valmieras teātrī vienu aiz otra veiksmīgi iestudējis krievu un skandināvu klasiku, bet no latviešiem paņēmis aizgādībā Laura Gundara lugu “Advents “Silmačos”” – fantāziju, kas “Silmačos” varēja notikt pēc tam, kad “trīs brūtes pāri da­bo­nas”. Šopavasar Deičs pievērsies franču literatūrai. Pēc mēneša kamerzālē gaidāma pirmizrāde.

Pārskatot teātra repertuāru, var jaust, cik ieinteresēta par pieredzējušā režisora klātbūtni joprojām ir Valmieras teātra vadība. Režisora jubilejā bija jūtams arī tas, kā iespēju strādāt ar Deiču gaida un novērtē aktieri. Vecāki vai jaunāki – visi viņu uzrunā ar lielu cieņu: “Skolotāj!” Pats jubilārs to izskaidro tā: “Es aktierus mīlu un nekad neizmantoju tikai savā, režisora, labā.” Katrs cilvēks ir ar savu enerģiju. No Felika Deiča izstaro sirds gudrība – saka aktieri, kuri veidojuši lomas viņa izrādēs. Dzimšanas dienā aktieri bija nākuši ne tikai ar ziediem, arī ko personiskāku, piemēram, uzdāvinot ievārījumu no sava pagraba krājuma.

“Cilvēki tiecas būt ar viņu kopā, jo sajūt starojumu. Teātrī mums viņš jau kļuvis kā talismans,” sarunā ar “Druvu” par aktieru sajūtām stāstīja Ligita Dēvica. Ve­cums jau darot savu, un pēc kārtējās pirmizrādes sirmais kungs vadībai atzinis, ka nespēs vairāk izbraukāt uz darbu teātrī. Tad arī pieņemts lēmums, ka meistars varēs dzīvot vienā no teātra istabām. “Cilvēka garīgais spēks var būt lielāks nekā fiziskais. Vecums nav laupījis spēju režisoram strādāt radoši. Labi, ka teātris rada iespēju tādu personību kā Deičs paturēt tuvumā. Tagad ir sajūta, ka teātris atkal ir svētīts. Uz mēģinājumu zāli viņš gan nāk arvien lēnāk, bet pareizi vien ir – nekur taču 80 gados nav jāskrien! Cilvēkam tad ir citas domas galvā. Tās raisās par tēmu, ka drīz jātaisās uz citām mājām, un tādā brīdī cilvēks vairs pa dzīvi neauļo.”

Ar Triju Zvaigžņu ordeni un balvu “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā” Felikss Deičs ir novērtēts.

Tagad viņš saņem citu balvu – sirmajā, viedajā vecumā Deičs Valmieras teātrī tiek uzlūkots kā brīnums. “Ja Deičs kaut ko saka, tad tā ir patiesība, lai ko es pirmajā brīdī nodomātu,” saka Ligita Dē­vica. “To zinu jau no seniem laikiem, kad kopā sākām strādāt pie izrādēm. Nu viņš palicis kā viens no pēdējiem mohikāņiem, kura izrādēs ir dziļums. Deičs “dzi­ļi rok” un ar to uzrunā cilvēku sirdis.”

Labi, ka novērtēts

Ligita Dēvica, pieredzējusī Val­mieras aktrise, kuru skatītāji labi iepazina vecās saimnieces lomā televīzijas seriālā “Likteņa līdumnieki”, šķetina domu, kuras pavedieni aizved pie citiem Latvijas teātru darbinieku likteņiem, un atminas dažādus režisorus. Oļģerts Kroders, lai cik vecs un arī fiziski salauzts, būdams teātrī Valmierā, tika lolots. Viņa garīgais spēks bija nesalauzts, tas Kroderam deva iespēju radīt līdz pēdējam brīdim. Pabeigtā izrāde turpināja dzīvot pēc viņa, bija skatītāju pieprasīta.

“Manā jaunībā Eduards Smiļģis bija viens no vecākajiem Latvijā,” stāsta Ligita Dēvica, atminoties ci­tu stāstu. “Kad Smiļģim ar veselību bija pavisam slikti, bet viņš tomēr gribēja nākt uz savu izveidoto teātri Rīgā, viņu pat neielaiduši pa durvīm iekšā. Toreiz mani tas neskāra, tik bija sajūta – vai tas ir pareizi? Tagad man tas šķiet svarīgi. Visām paaudzēm jāturas kopā. Tad izjūt katru vecumu, ierauga arī katra priekšrocības. Ja tā nenotiek, jaunie norobežojas un nepamana cilvēkus sev līdzās. Ar savu dzīves gudrību, garīgo spēku Felikss Deičs teātrim ir tik nepieciešams.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Draugu nams – Cēsu telplaika simbols

00:00
20.01.2025
51

16.janvārī Cēsīs, Konrāda kvartālā, īsā, neformālā ceremonijā iemūrēja laika kapsulu topošā Draugu nama pamatos. Ēkas apjoms sliesies starp Mācītāju māju un Konrāda namu, būvdarbi šajā vietā bija jāiepauzē, jo vietas arheoloģiskajā izpētē atklājās unikāls, bagāts kultūrslānis, tostarp 14. gadsimta    Cēsu nama fragmenti. Kā jau esam informējuši, pirms vairāk nekā trim gadiem tehnoloģiju uzņēmums “Drau­giem […]

Pārsteidzošā sēņu pasaule

00:00
19.01.2025
57

Sēņu laboratorijas “Spora LAB” dibinātāji Šarlote Baškevica un Rihards Grāvis funkcionālo jeb medicīnisko sēņu pētniecībai un audzēšanai pievērsās pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Sākotnēji tā bijusi interese un vēlme rast kādu dabisku preparātu, kas palīdz uzturēt labas    darba spējas un možu garu ilgstošos saspringta darba posmos. “Pēc profesijas esmu programmētājs, un iepriekš par sēnēm […]

Līgatnē pirts – vieta, kur satikties un gūt labsajūtu 

00:00
18.01.2025
69

Katras, kaut nelielas pārmaiņas, vienalga, ar ko tās saistītas, raisa satraukumu, neziņu, ja tās skar personīgi. Kopš rudens līgatniešu sarunās būtiska tēma bija Līgatnes pirts nākotne. Tā kādreizējās papīra fabrikas dzirnavās ir, kā saka līgatnieši, no neatminamiem laikiem, kad 19.gadsimtā veidojās strādnieku ciemats. Pašvaldība, kas pēdējās desmitgadēs pirti apsaimniekoja, ziņoja, ka tā nav vietvaras funkcija, […]

Priekuļi. Redzēt attīstību un uzlabot ikdienu

00:01
17.01.2025
81

Pagastam svarīgas attīstības lietas un ikdienas sarežģījumi – tik daudzveidīga bija Cēsu novada pašvaldības un Priekuļu apvienības vadības saruna kārtējā tikšanās reizē ar iedzīvotājiem. Uz priekuliešu jautājumiem atbildēja novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, viņa vietnieki Inese Suija-Markova un Atis Egliņš-Eglītis, pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts, Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante un viņas vietnieks saimnieciskajos […]

Lācenes Ilzītes jubileja atzīmēta savējo pulkā

00:00
17.01.2025
42

“Apskatīju iepriekšējo jubileju bildes, kāda izskatījusies torte. Tās gleznojumi ir    līdzīgi, jo kārumi jāsaliek tā, lai jubilāre dāvanu uzreiz    neizjauc, bet ēd lēnām un skaisti. Tortē ir lasis un citas zivis, krabju nūjiņas,    rieksti, ogas, kartupeļu biezputra, liellopu kuņģīši, medus. Cienastā bija arī āboli,” pastāsta zvērkope, par lācenes Ilzītes mammu dēvētā Velga […]

Dzērbenē Pateicības svētki darītājiem

00:00
16.01.2025
61

“Cik paši darīsim, tik būs, jo kurš gan nāks un darīs,” saka dzērbenietis Guntars Skripko. Viņš ir viens no tiem, kuri saņēma pagasta tautas nama Pateicību par brīvprātīgo darbu. “Ikdienā tie, kuri nav bijuši saistīti ar pasākumu rīkošanu vai pils, estrādes, pagasta centra noformēšanu svētkos, neiedomājas, cik daudz darba ir jāiegulda, sākot no idejas, materiāliem […]

Tautas balss

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
12
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Kur meklēt taksometru

19:06
19.01.2025
30
Seniore raksta:

“Iebraucu Cēsīs ar sabiedrisko transportu, tālāk bija jānokļūst uz Bērzaines pusi, kur gatavojos ciemoties. Iegāju vecajā universālveikalā, lai nopirktu vajadzīgo ciemakukulim, jāteic tur gan to neatradu. Taču šoreiz runa ne par to. Man bija līdzi nesamais, tāpēc gribēju līdz Bērzainei braukt ar taksometru. Agrāk taksometru stāvvieta bija netālu no autoostas, tagad tās vairs nav. Tā […]

Atļautais ātrums nav jāpārsniedz

19:05
19.01.2025
12
2
Lasītājs N. raksta:

“Nepiekrītu otrdienas “Dru­vas” numurā izteiktajam viedoklim, ka smagajiem kravas auto nevajadzēja atļauto braukšanas ātrumu palielināt līdz 90 km/h, bet atstāt iepriekšējo – 80 km/h. Domāju, tieši tagad atļautais ātrums ļauj nodrošināt vienmērīgu satiksmes plūsmu. Ja kravas mašīna brauc ar 90 kilometriem stundā, tā nevienam nebūtu jāapdzen, jo arī citiem transporta līdzekļiem uz divvirzienu ceļiem nav […]

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
71
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
27
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Sludinājumi