Trešdiena, 9. oktobris
Vārda dienas: Aina, Anete
casibom casibom jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Casibom Casibom Giriş casibom Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom jojobet casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet

Vasaras mēdz būt savādas

Sarmīte Feldmane
23:00
03.09.2017
10
Bernicesuielas Indarsfoto 2

“Vasara kā vasara,” saka straupiete Dzidra Potapova. Viņa jau daudzus gadus ik dienu pieraksta laikapstākļus. Pāršķirstot pierakstus, atzīst, ka pārsteigumu nav, viss reiz jau ir bijis. “Jāņos ir bijusi tāda salna, ka viss apsalst. Tāpat augusta beigās gadījies, ka nosalušas visas puķes un skolasbērniem nav bijis, ko nest skolotājiem. Bijušas taču ziemas, kad tik lielas kupenas, ka ar zirgu nevar pabraukt. Šis pavasaris atnāca, tad aizgāja, vasara arī nevarēja vien mūs apciemot uz palikšanu,” pārdomās dalās straupiete un pastāsta, ka burkānus iesējusi aprīļa beigās, nedīguši, tagad izauguši kā mazi zīmulīši. Dālijas tikko sāk ziedēt, un Dzidra šaubās, vai mārtiņrozes pagūs izziedēt, pumpuri pavisam mazi.

“Nav jau arī nabadzīgs gads, kā parasti kaut kas izaudzis, kaut kas ne,” uzsver Dzidra Potapova. Tam piekrīt vecpiebaldziete, zem­nieku saimniecības “Ogrēni” saimniece Ligita Jurkāne. “Vakar, braucot pa Piebalgu, redzēju – dažs pļauj sienu, cits atālu. Tāda interesanta vasara. Šķiet jau, ka saulaino dienu bijis maz, bet dzīvē mūsu ģimenē to kompensēja priecīgi notikumi,” pārdomās dalījās vecpiebaldziete, uzsverot, ka saimniecībā viss, vairāk vai mazāk, bet izaudzis. “Laucinieks vienmēr bijis atkarīgs no laikapstākļiem. Brālēns visu sienu uzreiz nopļāva un arī laikā savāca. Mums tā neveicās, pa mazumam ar mānīšanu lietum izmānījām. Radinieks Mārsnēnos ķer stundas, kad var kult labību. Mums zeme tāda, ka arī stiprāks lietus ātri uzsūcas un problēmas nerodas,” pastāsta Ligita un atceras, kā savulaik vecāmamma stāstījusi, ka 1928.gadā, kad “Ogrēnos” cēla šķūni, gan bijusi slapja vasara, meistari nevarējuši strādāt. Savukārt otra vecāmamma atminējusies, ka bijusi vasara, kurā pirktos brunčus nevarējuši uzvilkt, jeb tik vēsa, ka katūna apģērbs nederējis. Ligita Jurkāne pārliecināta, ka ne cilvēka spēkos stāties pretī dabas likumsakarībām. “Pavasarī agri iestādīju sīpolus, kaimiņi brīnījās, teica – apsals un izies ziedos. Aukstums bija, sīpoli izauga, viss kārtībā. Burkāni šoruden tādi kā nevienu gadu, toties ķirbji nelieli. Trakāk ir, ja vasara pārāk karsta un viss izdeg,” par rudens ražu pastāsta Ligita un arī uzsver – mežā nebija aveņu un melleņu, toties brūkleņu ir daudz, būs arī dzērvenes.

“Kat­ra vasara kādai kultūrai ir labvēlīgāka, citai ne tik. Jāprie­cā­jas par to, ko mums dod, nevis to, kā šoreiz nav. Esmu dzirdējusi cilvēkus smejam, ka vasaras nemaz nav bijis. Es gan tā neteiktu,” bilst vecpiebaldziete. Ligita arī atgādina, ka dažviet Latvijā plūdi iznīcināja ražu. “Ogrēniem” vētra gāja garām kilometra attālumā, pasargāja.

“Vasara par vēsu bija ceļotājiem,” saka straupiete. Viņa kopā ar sieviešu kluba “Dzirkstelītes” dalībniecēm pagājušonedēļ brauca ekskursijā uz Latgali. “Žēl, visu dienu lija, un daudz ko tāpēc neredzējām, nebija prieka uzturēties ārā. Tāpat kā mums droši vien daudziem nepiepildījās ieceres,” saka Dzidra Potapova un uzsver, lai arī kādas bijušas un būs vasaras, laikapstākļi mainās, un to jūt visā pasaulē. Viņas dēls strādā Īrijā, kur nepazina sniegu, nu tas jau nav pārsteigums.

Pagājušajā nedēļā Vecpiebalgā tika fiksēta pirmā rudens salna. Pavasara salnas šogad bija tik vēlu, un dzirdēts viedoklis, ka tās jau grūti no­šķirt no pirmajām rudens salnām. Vidzemes augstienē pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem par šīs vasaras bezsalnu periodu var uzskatīt laiku no 15. jūlija līdz 29. augustam. Šajā gadsimtā garākās vasaras bijušas 2013. un 2010. ga­dā.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un me­teoroloģijas centra ziņojumā “Klimata pārmaiņu scenāriji Lat­vijai” teikts, ka Latvijā augšanas se­zona pārsvarā ir 184 līdz 200 dienas, valsts dienvidrietumu rajonos vidēji sasniedzot pat līdz 208 dienām gadā. Ikgadējais augšanas sezonas ilgums Latvijā svārstās no 163,8 dienām 1979. ga­dā, kad tas nepārsniedza 141 (Zosēni) – 184 (Rīga) dienas, līdz pat 243,5 dienām 1990. gadā, kad teritoriāli augšanas sezona ilga no 196 dienām Alūksnē līdz pat 273 dienām Ventspilī. Var piebilst, ka augšanas sezonas ilgums ir dienu skaits gadā starp periodiem, kad pirmo un pēdējo reizi gada laikā vismaz sešas dienas pēc kārtas diennakts vidējā gaisa temperatūra ir +5°C. Vērtējot laikapstākļus, tiek arī rēķināts vasaras dienu skaits, dienas, kad diennakts mak­simālā gaisa temperatūra ir sasniegusi vai pārsniegusi +25°C. Latvijā vidēji ik gadu ir no vienas līdz 39 šādas dienas, un to teritoriālajā izplatībā raksturīgas izteiktas atšķirības. Cik šovasar bija šādu dienu, atliek tikai saskaitīt.

Astronomiskā vasara turpinās, tiek arī solīts silts un jauks septembris.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
4

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
37

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
35

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
70

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Lai Skolotāja dienā prieks!

00:00
07.10.2024
83

Šodien, 4.10. daudzās skolās valda īpaša gaisotne. Par to gādā skolēni, sveicot pedagogus Skolotāju dienā. Liepas pamatskolas skolotāji šo dienu gaida ar nepacietību, jo zina, ka pārsteigumi būs. “Druvai” izdevās no audzēkņiem un līdzpārvaldes vadītājas, sociālās pedagoģes Zandas Zīveres izzināt, kas šodien skolā notiek. “Skolēni atbrīvojuši skolotājus no darba pirmajā stundā,” ar smaidu saka Z.Zīvere, […]

“Kalāčos” gardākie dzejas lasījumi

00:00
06.10.2024
88

Jau ceturto gadu Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” aicināja uz īpašām dzejas dienām – bohēmiskām un reizē ļoti ģimeniskām, kur runā dzeju, gatavo gardus ēdienus un kopā tos bauda. Tā ir    dzejas un sarunu kafejnīca “Un vēders – dievs visaugstākais”. Rosīšanās “Kalāču” klētiņā, kur saule ritināja savu kamolu, apspīdot tad dzejniekus, tad skatītājus, veidoja pasākumam […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
7
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
4
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
5
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
27
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
24
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.