Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Valmieras Drāmas teātra gads

Druva
00:00
06.01.2007
2
6.lapa Augsa Kolektivs

Vidzemes profesionālajā teātrī – Valmieras Drāmā 2006. gads pavadīts ar labām domām, jo tas teātrim bijis veiksmīgs.

Repertuārs papildināts ar izrādēm, kas kļuvušas par radošajām veiksmēm. Tie ir klasikas iestudējumi – A.Ostrovska „Bez vainas vainīgie”, F.Dostojevska „Idiots” un V.Šekspīra „Karalis Līrs”. Skatītāju interese par teātri Valmierā un atzinība pieaug – par to liecina biežie uzraksti afišās „ Biļetes pārdotas”. Augustā, kad tradicionāli notiek vidzemnieku viesizrādes Rīgā, galvaspilsētas publika izrādīja tik lielu piekrišanu, ka nācās izsludināt papildu izrādes, un arī tad visi interesenti netika pie biļetēm. Daļa rīdzinieku pēc tam mērojusi vairāk nekā simts kilometru garo ceļu, lai kritiķu un skatītāju slavētās izrādes noskatītos Valmierā. Skatītāju skaita ziņā aiz Valmieras rajona otra ieinteresētāko un zinošāko teātra cienītāju daļa nāk no Cēsu rajona.

Teātrim 2006. gads bijis veiksmīgs, izmēģinot spēkus arī starptautiskā jomā. Aktieri iesaistījās projektā „Ķiršu dārzs” un spēlēja kopā ar Vācijas kolēģiem gan Valmierā, gan Vācijā. Pašās gada beigās pirmizrādi piedzīvoja igauņu režisora Andersa Lepika iestudētā A.Kivirehka komēdija „Igauņu bēres”.

Aizvadītajā gadā teātra vēsturē ierakstīti vairāki izcili aktierdarbi, veikums režijā, muzikālais un mākslinieciskais izrāžu noformējums. Par to valmierieši bija nominēti Latvijas teātru augstākajai balvai, ko pasniedz Spēlmaņu naktī – 23. novembrī, godinot arī latviešu teātra ģēnija Eduarda Smiļģa piemiņu. „Spēlmaņu nakti 2006″ gan var uzskatīt par valmieriešu zināmu neveiksmi, jo nomināciju birumam, galvenokārt par sasniegumiem Oļģerta Krodera režisētajā „Idiotā”, nesekoja pašu balvu birums. Žūrija ar balvu atzīmēja scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša veikumu un izrādes komponista Emīla Zilberta debiju Valmieras teātrī, aktrises Skaidrītes Putniņas darbu otrā plāna lomā.

Taču balvu pasniegšanas ceremonijā teātra triumfu sagādāja nevis žūrija, bet skatītāji, kuri interneta portāla Delfi aptaujā par 2006. gada Latvijas izrāžu izrādi pasludināja tieši „Idiotu”. Tā ir atzinība par meistarību, ar kādu vecmeistara O.Krodera vadītā radošā komanda izveidojusi uzvedumu – filozofiju par cilvēciskajām vērtībām un mīlestības suģestējošo dabu.

Valmieras teātris sadarbībā ar Valmieras pilsētas domi un virkni uzņēmējiem dažas dienas pirms gadu mijas sarīkoja svētkus aktieriem un skatītājiem, suminot teātra darbiniekus ar gada balvām. Vislielāko atzinību par aizvadītā gada profesionālo veikumu atkal saņēma aktieru ģimene – Ieva Puķe un Krišjānis Salmiņš, labākā aktrise Nastasjas Fiļipovnas lomā un labākais aktieris kņaza Miškina lomā izrādē „Idiots”. Pirms gada viņi izcilu sniegumu parādīja galvenajās lomās O.Krodera režisētajā H.Ibsena „Hedā Gablerē”.

Balvu pasniegšanā Ieva Puķe ne-slēpa, ka jūtas saviļņota, saņemot atzinību no savējiem: “Mani dara laimīgu, ka tieku atzīta pašu teātrī.” Krišjānis Salmiņš ar balvu un prēmiju rokā pateicās par uzticību, ko viņam izrādījis režisors un kolēģis, un pateicās ģimenei par saņemto atbalstu, lai varētu nodoties darbam.

Gada balvu kā labākie Valmieras drāmas aktieri otrā plāna lomā saņēma Skaidrīte Putniņa par ģenerālienes Jepančikas lomu „Idiotā” un Imants Strads par psihiski nelīdzsvarota cilvēka atveidojumu M.Makdona melnajā komēdijā „Spilvencilvēks”. Par lieliski atveidotu epizodi – sulaiņa lomu izrādē „Idiots” apbalvots Rihards Rudāks. Ar ovācijām un cieņas izrādīšanu, visiem zālē pieceļoties kājās, skatītāji un teātra darbinieki uzņēma ziņu par vienprātības balvu, kura piešķirta Oļģertam Kroderam par mūžīgo jaunību un jaunības eliksīru radošajā darbā. Mūziķis Emīls Zilberts tika sumināts, jo īsā laikā lieliski papildinājis teātra māksliniecisko komandu. Par pēkšņu, spilgtu notikumu aktierdarbā balvas pasniegtas Janusam Johansonam un Vizmai Kalmei. Balvas saņēma arī teātra darbinieki.

Gada izskaņā, teātra svētku vakarā Valmieras uzņēmēji pasniedza savu simpātiju balvas. Tās saņēma aktieri Dace Eversa, Andris Gross, Ilze Lieckalniņa, Aigars Vilims, Ligita Dēvica un teātra direktore Evita Sniedze.

Gada balvu pasniegšanas svinības kuplināja teātrī iestudētais Vecgada muzikālais uzvedums, parodiju spēle „Ārnijšovs”. Svētku izskaņā, uzrunājot kolēģus un teātrim uzticīgos skatītājus un sadarbības partnerus, teātra direktore Evita Sniedze Jaunā gadā vēlēja ticību saviem spēkiem un mērķim. „Arī tad, ja spēka sāk trūkt un šķiet, ka pasaule sāk grūt, neatlaidieties no mērķa. Izeja un atrisinājums atnāks,” sacīja direktore, neslēpjot, ka par šo patiesību pārliecinājusies pati. Radošā kolektīvā tā vadītājam jābūt gatavam risināt ne mazums sarežģījumu – gan emocionālu, gan finansiālu.

Par lielisku atrisinājumu var uzskatīt valsts budžeta līdzekļu papildu piešķīrumu Valmieras teātrim. Par to kļuva zināms gada nogalē. Pirmo reizi teātra vēsturē saņemta valsts prēmija par izciliem sasniegumiem, kura būs pamats ne vien jaunu mākslas darbu radīšanai, bet arī parādu nolīdzināšanai. Gada beigās apstiprināts arī fakts, ka aktieri un teātra darbinieki saņems būtisku algas paaugstinājumu.

Janvārī Valmieras Drāmā gaidāma jauna pirmizrāde. Par to rūpējas režisora Fēliksa Deiča radošā komanda, iestudējot izrādi „Trīs māsas. Versija” par slavenā lugu rakstnieka A.Čehova tēmu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
17
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi