Valmieras pilsēta 2010./2011.gada apkures periodu sākusi ar zemāko siltumenerģijas piegādes tarifu to pilsētu vidū, kas kā kurināmo izmanto dabasgāzi, informēja Valmieras pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja Inese Kazuša.
Kā pastāstīja SIA “Valmieras siltums” valdes priekšsēdētājs Pēteris Streļčs, pašlaik Valmierā siltumenerģijas piegādes tarifs ir 34,46 lati par megavatstundu (bez pievienotās vērtības nodokļa – PVN). “Kopumā raugoties, Valmieras pilsētai ir septītais zemākais tarifs. Arī Latvijas deviņu lielo pilsētu vidū valmierieši par saņemto siltumenerģiju maksā vismazāk,” informēja Streļčs.
Pašlaik pilsētā apkurei jau pakāpeniski pieslēgtas izglītības iestādes, pansionāts, slimnīca, atsevišķi daudzdzīvokļu nami.
Tāpat kā daudzviet Latvijā, arī Valmierā pieaudzis parādu apjoms par apkuri vēl iepriekšējos gados. Apkures periodu uzņēmums sācis ar 674 000 latu lielu patērētāju parādu, kas pret pērno gadu pieaudzis par 110 000 latu. Iespējams, summa būtu bijusi vēl lielāka, ja uzņēmuma valde pērn divreiz nebūtu samazinājusi siltumenerģijas piegādes gala tarifu, tādējādi siltumenerģijas lietotājiem mazinot rēķinu slogu.
Uzņēmuma lielāko parādnieku vidū ir SIA “Vidzemes slimnīca”, “Valmieras namsaimnieks”, mākslas galerija “Laipa”, SIA “VanLit”, dzīvokļu kooperatīvās sabiedrības “Apinītis 14”, “Baumaņa 9” un “Gaides 2”.
Lai nodrošinātu norēķinus par iepirkto siltumenerģiju, katru gadu uzņēmums izmanto kredītlīniju. LETA jau ziņoja, ka arī šogad pašvaldības dome lēma par kredītlīnijas izmantošanu un, ņemot vērā parāda apjomu uz perioda sākumu, papildināja kredītlimitu līdz 450 000 latu.
“Kredītlīnijas izmantošana nodrošina saistību izpildi pret siltumenerģijas ražotājiem noteiktajā laikā un apjomā, neskatoties uz patērētāju maksājumiem. Izskanējušās bažas par uzņēmuma maksātnespēju ir aplamas, jo pašlaik uzņēmums sekmīgi tiek galā ar visām saistībām un nav kavējis nevienu maksājumu nevienam piegādātājam, līdz ar to nav arī apdraudēta siltumenerģijas piegāde un apkures perioda norise,” informē “Valmieras siltuma” vadītājs.
“Siltumenerģijas piegādes tarifs Valmierā atkarīgs no dabasgāzes cenas, par ko katru mēnesi informē AS “Latvijas Gāze”. Ja dabas gāzes cenas pieaugums, salīdzinot ar laiku pirms gada, ir 38% (pagājušā gada septembrī tas bija 130 lati par 1000 kubikmetriem, šogad – 180 lati par 1000 kubikmetriem gāzes), gala tarifs palielinājies tikai par 7,86% – no 31,95 latiem par megavatstundu (bez PVN) uz 34,46 latiem par megavatstundu (bez PVN). Uzņēmums turpina strādāt pie izdevumu mazināšanas, lai saglabātu pēc iespējas zemāku siltumenerģijas piegādes gala tarifu,” stāsta Streļčs.
Pamati tam, ka Valmierā ir tik zems siltumenerģijas piegādes tarifs, ielikti jau 1995.gadā, kad pakāpeniski likvidētas mazās, nerentablās katlumājas, noslogojot tikai lielās, veikta pakāpeniska siltummezglu un tīklu modernizācija, uzlabota uzskaite. Nozīmīgākais ieguvums ir veiktā lielo katlumāju rekonstrukcija.
“2005.gadā, uzsākot siltumenerģijas ražošanu, “Valmieras enerģija” ieguldīja ievērojamas investīcijas katlumāju modernizācijā. Kopējie ieguldījumi projektā ir 3,4 miljoni latu. “Valmieras enerģija”, kur Valmieras pašvaldībai pieder 47,68%, ir lielākais siltumenerģijas ražotājs pilsētā, nodrošinot aptuveni 85% no nepieciešamā siltuma. Ražot lētāku siltumu “Valmieras enerģijā” iespējams, jo papildus siltumam uzņēmums koģenerācijas iekārtās ražo arī elektroenerģiju,” akcentē “Valmieras siltuma” pārstāvis.
Pārējo siltumenerģiju pilsētā saražo AS “Valmieras piens” (13,6%) un SIA “ITA” (1,4%).
Vasaras sezonā uzņēmumam izdevies veikt uzlabojumus infrastruktūrā. Ir nomainīti 150 metri bīstamāko siltumtrašu. Ņemot vērā finansiālo situāciju, par pašu līdzekļiem nav iespējams veikt lielus infrastruktūras uzlabojumus. Taču Valmierā jau ir 88% rūpnieciski izolētu siltumtrašu. Tuvākajā laikā jānomaina 1200 metri gaisa trases posmā no Dzelzceļa ielas 7 līdz Kauguru ielai. Tās modernizācijai plānots pieteikties uz Eiropas Savienības finansējumu. Projekts jau sagatavots un tiks iesniegts līdz 1.decembrim.
Streļčs informē par vēl vienu jaunumu. Saistībā ar izmaiņām normatīvajos aktos siltumenerģijas patēriņa skaitītājus turpmāk pārbaudīs nevis lietotājs, bet piegādātājs. “Valmieras siltums” jau pārņēmis 86 skaitītājus, pakāpeniski tiek pārslēgti līgumi ar pārējiem siltumenerģijas lietotājiem.
LETA
Komentāri