Piektdiena, 10. janvāris
Vārda dienas: Tatjana, Dorisa

Vai privātstundas ir glābiņš?

Druva
00:00
20.01.2007
12
4lp Kalvis Stude

Mūsdienās, ja skolā mācībās ir aizgājis kaut kas šķērsām, ir pieņemts meklēt palīdzību un glābiņu pie privātskolotāja. Kādam varbūt tā ir pēdējā cerība saņemt sekmīgu atzīmi, beigt skolu vai iestāties augstskolā. Katrā gadījumā jāmācās jau ir katram pašam neatkarīgi no tā, vai sēž skolas solā, vai līdzās privātskolotājam… Jāizvērtē mācību grūtības

Runājot par privātstundām, psiholoģe Inna Rezgale uzsver kādu būtisku lietu. Skaidrs, ka vecāki par privātskolotāju iedomājas situācijā, kad bērnam ir radušās grūtības mācībās. Taču svarīgi saskatīt iemeslus, kādēļ tā noticis, un jānoskaidro, kādas konkrēti ir šīs grūtības.

“Pirms meklēt privātskolotāju, vecākiem jāizvērtē situācija un jācenšas saprast, kādēļ bērnam pēdējā laikā sekmes ir pazeminājušās. It kā visu laiku mācībās gājis labi, bet pēkšņi kaut kas vairs nav tā. Tikpat labi tā var būt trauksme, kāds pārdzīvojums vai stress ģimenē, kas atspoguļojas arī bērna panākumos mācībās. Varbūt tās ir grūtības skolā. Bērnam neveidojas labs kontakts ar klasesbiedriem vai skolotāju. Iespējams, pārdzīvojums saistīts ar pār-eju no vienas skolas uz otru, vai no vienas mācību programmas uz otru. Privātstundas der gadījumā, ja grūtības nav saistītas ar bērna temperamentu, trauksmi vai kādu pārdzīvojumu. Vecākiem jāizvērtē vairākas lietas un tikai tad var teikt: “Jā, mūsu bērnam ir nepieciešamas privātstundas!”,” skaidro psiholoģe.

Sarunas laikā nonākam pie atziņas, ka skolēni mūsdienās mācībās ir ļoti noslogoti arī ar dažādām pēcstundu aktivitātēm un pulciņiem.

“Priecājos par katru vecāku, kurš zina, cik mācību stundas katru dienu ir viņa bērnam, domāts pamatskolēnam. Būtu labi, ja vecāki varētu izvērtēt, cik daudzas stundas bērns jau ir nostrādājis. Un tad vēl ir pulciņi, mājasdarbi. Nav noslēpums, ka daudzi bērni saspringtā dienas režīma dēļ mūsdienās iedzīvojas neirozēs. To der atcerēties, domājot arī par privātstundām. Ja tās ir kā papildus slodze, iespējams, var gadīties, ka bērnam arī citos mācību priekšmetos, ar kuriem līdz šim viņš veiksmīgi bija ticis galā, pasliktināsies atzīmes. Varbūt pavājināsies interese par hobijiem. Ja pieaug sasprindzinājums, cilvēkā zūd dzīvesprieks, pazeminās mācību un citu aktivitāšu motivācijas līmenis. Mēs nevaram atslābt un baudīt to, kas mums sanāk un padodas. Un, ja pazūd tas, kas mums padevies, varam sākt domāt par sevi kā neveiksminieku,” stāsta I.Rezgale un turpina: “Es nekad neteiktu nē privātstundām, ja tās patiešām bērnam ir nepieciešamas. Tikai šādā situācijā ir svarīgi runāt ar bērnu un skaidri pateikt, kurā laikā, cik bieži, ar kādu mērķi notiks šīs stundas. Viss ir sīki jāizplāno un pēc iespējas skaidrāk jāvienojas ar bērnu un privātskolotāju. Arī skolotājam sākumā vajadzētu konstatēt un bērnam pateikt, kas tieši būs jāmācās. Arī pašam bērnam ir svarīgi izvērtēt savu situāciju, lai nav tādi vispārinājumi, kā „es pilnīgi neko nesaprotu no matemātikas”. Ir labi, ja skolotājs sniedz savu vērtējumu, piemēram: ” Šīs prasmes ir attīstītas atbilstoši 6. klasei… Ar to tu pietiekami labi tiec galā… Tas, pie kā mēs tuvākās nedēļas strādāsim, ir tas un tas”. Tas bērnam dod lielāku skaidrību par sevi. Ko nozīmē iet uz privātstundām un mācīties visu matemātiku? Drīzāk jāsaka: “Uzlabosim šo un tad spersim nākamo soli!”, domās dalās psiholoģe.

Sarunas laikā nonācām arī pie secinājuma, ka vecākiem varbūt dažkārt jāsamierinās ar domu, ka viņu bērns visos mācību priekšmetos nebūs teicamnieks. Protams, visi vecāki bērniem grib to labāko. Pasargāt bērnu no kļūdām, kuras paši kādreiz pieļāvuši. Taču, kā atzīst psiholoģe, dzīve visu noliek pa vietām. Bērns iegūst savu pieredzi un arīdzan kļūdas. Ja vecāki vispār pārzina sava bērna mācību slodzi, zina par viņa grūtībām un panākumiem, izrāda par to interesi, jūt līdzi, nevis pastiprināti kontrolē, tad tā jau ir laba saskarsmes privātstunda bērnu un vecāku attiecībās, par kuru nav jāmaksā latos. Privātskolēni ir dažādi

Matemātikas skolotāja Ilze Simonoviča sarunas laikā atklāj, ka, runājot par privātskolēniem, ir liela atšķirība starp studentu, vidusskolas un pamatskolas skolēnu. Skolotāja piekrīt, ka individuālais darbs ar skolēniem patiesi nav retums mūsdienās, kad tik daudzi dodas tālos ceļojumos, slimo vai neapmeklē stundas.

“Vidusskolēns un students pats jūt, ka ir nepieciešama palīdzība, un dodas pie privātskolotāja. Viņi konkrēti zina mērķi un to, ko vēlas saņemt no skolotāja. Līdz ar to privātskolotājam ir viegli strādāt, jo viņš atbild uz konkrētu jautājumu, un tas nav ilgstoši. Tā pārsvarā ir īslaicīga palīdzība. Arī tie, kuri nāk sagatavoties, piemēram, iestāšanās vai kādam gala eksāmenam, zina, ko vēlas, un skolotājs tikai paskaidro vai atbild uz konkrētiem jautājumiem,” stāsta skolotāja un atzīst, ka par privātskolotājiem ir izveidojušies mīti.

“Daudzi domā tā: “Es no matemātikas neko nesaprotu, bet dabūšu privātskolotāju, un viss būs skaidrs.” Vecākiem jārēķinās ar to, ka privātskolotājs nav burvis, kurš paņems spainīti un ielies zināšanas galvā. Pie tam izdarīs to ļoti ātri. Ar naudu tam vispār nav nekāda sakara. Nevar teikt, ka par latu būs glāze zināšanu, par diviem – divreiz vairāk. Vecāki privātskolotāju pārvērtē arī tādā ziņā, ka atved bērnu un domā, ka tūlīt viss notiks. Bet ir nepieciešams laiks, lai viņi sastrādātos. Lai vecāki pamēģina paši atrisināt kaut kādu problēmu, kad viņam skatās uz pirkstiem. Bērns sākumā privātskolotāju neuztver kā palīgu. Viņš nevar uzreiz brīvi runāt par savām problēmām. Ir bailes kļūdīties acu priekšā, jo nezina, kādas var būt sekas. Līdz ar to paiet kāds laiks, kamēr abi cilvēki viens otru sāk uztvert kā draugu vai palīgu. Bez tam privātstundās skolēnam dažkārt rodas pārsteiguma moments, jo atklājas, ka arī te ir jāmācās pašam gluži kā stundās,” domās dalās I.Simonoviča.

Skolotāja atzīst, ka dažkārt skolēniem vājas sekmes ir nevis nezināšanas, bet kādu citu iemeslu dēļ. Piemēram, skolēns strādā lēni un neiekļaujas atvēlētajā laikā. Varbūt viņš ir pārāk neuzmanīgs un paviršs, bet mācību vielu saprot.

“Šādā gadījumā ar skolēnu jāstrādā, lai uztrenētu ātrumu vai lauztu viņa ieradumus, bet īsā laikā to izdarīt nevar. Protams, ir man gadījušās arī neveiksmes, bet vairumā gadījumu privātstundas spēj skolēnam palīdzēt.

Domāju, ka vecākiem ar to problēmu jātiek galā, ja bērnam sekmes ir tiešām vājas. Nevar mierīgi noskatīties, ka bērnam gadu no gada sāk ievilkties zināšanas kādā mācību priekšmetā. Un atjēgties tikai vidusskolā vai devītās klases beigās pirms eksāmeniem. Ir labi, ja vecāki seko sava bērna sekmēm. Daudz bēdīgāk ir tad, ja vecākiem tam neatliek laika vai vēlēšanās. Jebkurā gadījumā, ja tiek kaut kas darīts, tas ir vairāk, nekā nedarīt pilnīgi neko,” atzīst skolotāja I.Simonoviča.

Ieva, mācās 6. klasē: ”Līdz šim mācībās man gāja labi, taču šogad pasliktinājās sekmes matemātikā. Skolotāja stundā ļoti ātri ņem jauno vielu un nespēju vairs tik līdzi. Pie privātskolotājas eju reizi nedēļā. Man tas palīdz saprast mācību vielu, kuru stundā esmu palaidusi garām.”

Ainārs, mācās 8. klasē: ”Par privātstundām lēmumu pieņēma mana mamma. Man privātskolotāja ir latviešu valodā, kurā jau pāris gadus esmu nesekmīgs. Droši vien esmu bijis slinks un jau mazākās klasēs palaidis kaut ko gar ausīm. Tagad ir grūti. Ir sakrājušies lieli robi, kuros kaut kādu palīdzību cenšas sniegt privātskolotāja. Protams, dažkārt ir liels nogurums un slinkums pēc stundām vēl iet pie privātskolotāja, bet saprotu, ka pašam tas ir vajadzīgs.”

Līga, mācās 9. klasē: ”Jau vairākus gadus esmu gājusi uz privātstundām matemātikā un angļu valodā. Neteiktu, ka tās man ir palīdzējušas kļūt par teicamnieci, bet vismaz neesmu vairs nesekmīga. Daudz kas ir atkarīgs no privātskolotāja un viņa mācīšanas stila.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
39

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
38
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
130

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
95

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Gadu sāk ar labu darbu – asins ziedošanu

00:00
05.01.2025
71

Gada pirmajā darba dienā donori bija gaidīti Cēsu 2. pamatskolas aktu zālē, kur Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs organizēja tradicionālo Donoru dienu. Asinis ziedot vēlējās 61, to darīt varēja 56. No tiem pirmo reizi par donoru kļuva četri cilvēki. Lai pēc garajām svētku brīvdienām palīdzētu atjaunot asins krājumus, bija un joprojām ir […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
7
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
4
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
22
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi