Festivāla ielas dīķa malā dzīvojošie cēsnieki būs pamanījuši, ka dīķis palicis bez ūdens. Gan viņi, gan garāmbraucēji par to informēja arī “Druvu”. Ierodoties varēja redzēt vīrus, kuri, brienot pa dūņām, cenšas saglābt zivis, kas mita dīķī. Dūņās kūņojās arī daži pamatīgi eksemplāri – vairākus kilogramus smags breksis, padsmit kilogramus smaga karpa, līdakas. Cik zivis palikušas paslēpušās dūņās, nav zināms.
Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Rīgas sektora vecākais inspektors Uldis Lencbergs neslēpa, ka ir pārsteigts par notikušo, jo, viņaprāt, šāda rīcība pierādījusi klaju bezatbildību un neprofesionalitāti: “Biju iedomājies, ka Cēsīs viss notiek pārdomāti, bet šis gadījums apliecināja pretējo. Kad zvanīju uz pašvaldību, lai noskaidrotu, kas notiek, izrādījās, ka tur nav zināms, kurš par šo darbu atbildīgs. Situācijas attīstība liecināja, ka tie, kuriem uzticēts šis darbs, nav tam gatavi, jo cilvēki nebija nodrošināti ar nepieciešamo aprīkojumu, piemēram, laivu. Manuprāt, viņi nebija iedomājušies, ka šajā dīķī varētu būt zivis. Varēja redzēt, ka viņi tam nav gatavi, nebija inventāra, ar ko zivis izcelt, trauku – kur tās likt, nebija padomāts, kā tās aizvest uz citu dīķi. Katrā ziņā, par zivīm domāts bija vismazāk. Piekrītu, ka dīķus vajag tīrīt, jo tie ir piedrazoti, bet jāpadomā, kā to izdarīt, lai nenodarītu pāri zivīm. Ja es būtu līdaka, es tiem atbildīgajiem iekostu vienā vietā, lai atceras, ka es arī gribu dzīvot!”
Cēsu novada pašvaldības attīstības plānošanas nodaļas vides speciāliste Inta Ādamsone atzina, ka viņai tas bijis pārsteigums, jo nav bijis nekādas informācijas, ka dīķis tiks nolaists: “Tāpēc man nav komentāru šajā jautājumā, jo nebiju lietas kursā. Teorētiski vajadzēja par šo jautājumu informēt arī citas nodaļas, kas varētu tajā iesaistīties, lai kopīgi varam izplānot iespējamās sekas, paredzēt, kur liksim zivis, kas notiks ar atkritumiem, bet nekas tāds nav noticis.”
Dīķa nolaišanu koordinēja pašvaldības komunālā nodaļa, tās vadītājs Igors Mercs norādīja, ka šis ir pašvaldības dīķis, tā ir pašvaldības kompetence: “Paši to organizējam un paši uzņemamies atbildību. Varbūt ātrāk bija jādomā, kā zivis savākt, bet nekas jau postā nav aizgājis, lielās zivis nogādātas uz citiem dīķiem. Piekrītu, ka mūsu vaina tā, ka savlaicīgi nedevām informāciju par plānotajiem darbiem, bet darbu steigā tas piemirsās. Manuprāt, nekas traks nav noticis, vienkārši pašvaldība sakārto šo dīķi, lai tas vēlāk neradītu problēmas Festivāla ielai.”
Viņš arī uzsvēra, ka dīķa nolaišana ilgst jau pāris nedēļas, tāpēc tas nav nekas negaidīts. Otrkārt, šis nav zivju dīķis, kur uzsvars būtu jāliek uz zivju saglabāšanu. Pilsētas dīķos zivis var būt, un var arī nebūt, jo makšķerēšana tajos tāpat ir aizliegta. Dīķa meniķis bijis kritiskā stāvoklī, radot apdraudējumu ielai, ko plānots tuvākajos gados rekonstruēt. Piedevām, dīķis bijis pilns ar visādiem atkritumiem, ko paši iedzīvotāji sametuši. Dūņu biezums pārsniedzis vairāk nekā metru, arī tās nepieciešams iztīrīt. Darbu gaitā sakārtos meniķus, iztīrīs dūņas, atkritumus, sakārtots krastu nogāzes.
“Cilvēki uztraucas, ka nolaiž ūdeni, bet kāpēc nesatraucas, kad vietējie tur met visādus atkritumus? Cilvēki varētu paskatīties, kas tik dīķī nav atrodams, ko cēsnieki tur nav sametuši. Mēs priecājamies par šo parku, gribam, lai pilsētā ir sakopta vieta, bet tad dīķis jāiztīra, lai būtu normāla ūdens regulācija, lai tas būtu kā parka dīķis,” saka I. Mercs. Jānis Gabrāns
Vairāk foto meklē sadaļā “Foto galerijas”.
Komentāri