Ziemassvētkus ierasts uzskatīt par kluso laiku, tomēr policijai tas neatšķiras no ikdienas. Turklāt svētkos aktualizējas pārkāpumi, ko izdara alkohola reibumā. Īpaša vērība arī jāpievērš pirotehnikas tirgošanai un izmantošanai.
Par svētku laikam raksturīgajām problēmām ”Druva” vaicāja Cēsu rajona policijas pārvaldes kārtības policijas 2. nodaļas priekšniekam Ģirtam Fūrmanim. Zog eglītes
Katru gadu Ziemassvētku laikā aktualizējas eglīšu patvaļīga ciršana. Arī šogad konstatēti vairāki gadījumi, kad privātīpašnieku mežos nelikumīgi nozāģētas un aizvestas eglītes. Visticamāk, pārdošanai. Egļu zagļi uzdarbojušies Nītaurē un Kaivē, par notikušo uzsākti kriminālprocesi, tomēr pagaidām tikai vienā lietā noskaidroti vainīgie. Vienā gadījumā mežā egles nozāģētas, bet nav paspētas izvest, tomēr īpašniekam zaudējumi jebkurā gadījumā ir lieli.
Ģ.Fūrmanis skaidro, ka katru gadu valsts mežos katrs iedzīvotājs personiskām vajadzībām drīkst nocirst vienu eglīti, taču cilvēkam jābūt pārliecinātam, ka egle nav noskatīta privātīpašumā un jaunaudzē. Ģ.Fūrmanis atgādināja, ka eglītes celma caurmēram jābūt mazākam par 12 centimetriem. ”Eglītes noteikti nedrīkst cirst jaunaudzēs, taču to iespējams darīt stigās, grāvmalās, zem elektrolīnijām,” skaidro Ģ.Fūrmanis.
Eglīšu nociršana un zādzība ir ne tikai morāli nosodāma rīcība, bet arī sodāms pārkāpums. Administratīvo pārkāpumu kodeksa 67. pants paredz, ka par augošu koku patvaļīgu ciršanu vai bojāšanu fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu no piecdesmit līdz piecsimt latiem, bet juridiskajām personām — no simt līdz tūkstoš latiem. Ģ.Fūrmanis skaidro, ka, ja patvaļīgi nocirstas vairākas eglītes, iestājas kriminālatbildība.
Ģ.Fūrmanis aicināja cilvēkus būt aktīviem un ziņot policijai, ja tiek pamanīta aizdomīga egļu ciršana. Ak, šis alkohols…
Ģ.Fūrmanis atzīst, ka Ziemassvētku vakars ir samērā kluss, svētki lielākoties tiek svinēti ģimenes lokā, tomēr nākamās dienas jau kļūst rosīgākas.To izjūt arī policija. Tā kā šogad brīvas būs piecas dienas, policija prognozē, ka darba būs daudz. Svētku laikā policija strādās pastiprinātā režīmā. Tomēr īpaši nemierīgs parasti ir Jaunā gada sagaidīšanas laiks, kad notiek lieli pasākumi, balles un izklaides.
Ģ.Fūrmanis vērtē, ka Ziemassvētkiem kādu īpaši raksturīgu pārkāpumu nav. Pagaidām vismaz ne tādu, kā ierasts redzēt TV, kur uzdarbojas pārlieku iereibuši Ziemassvētku vecīši. Tomēr liela daļa cilvēku lieto alkoholiskos dzērienus, tādēļ, pārmērīgi svinot, notiek arī dažādi pārkāpumi. Ziemassvētki nav izņēmums, arī šajā laikā notiek sadzīviski ķīviņi, kautiņi, ceļu satiksmes negadījumi un citas nelaimes, diemžēl dažreiz arī traģiskas.
Pirotehnika rada prieku, bet ir bīstama
Svētku laikā cilvēki vēlas priecāties arī par skaistiem salūtiem. Kamēr daži var atļauties vairāku desmitu minūšu garu salūtu, citiem pietiek ar dažu raķešu palaišanu, tomēr jebkurā gadījumā pirotehnika ir un paliek pirotehnika. Kā atzīst Ģ.Fūrmanis, ”tie tomēr ir spridzekļi, un ar spridzekļiem var tikt nodarītas traumas.” To apstiprina arī Cēsu rajona slimnīcas traumatoloģiskās nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa, atgādinot, ka lielākoties tiek savainotas acis, gūti apdedzinājumi, taču iespējams arī, ka cilvēks zaudē pat roku pirkstus. Šāds gadījums bijis arī pērn gadu mijā.
Visu gadu policija veic reidus un pārbaudes pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecības vietās, taču svētku laikā tam tiek pievērsta īpaši liela uzmanība. Iespēju robežās policijas darbinieki arī skaidro sabiedrībai, īpaši bērniem, kādus un kur pirotehnikas izstrādājumus drīkst iegādāties.
Pirotehnikas tirgošanu reglamentē Ieroču aprites likums un MK noteikumi. Lai kontrolētu pirotehnikas tirgošanu un iegādāšanos, Ieroču aprites likums nosaka, ka šos izstrādājumus nedrīkst iegādāties personas, kas jaunākas par 16 gadiem. Tomēr jau no 16 gadu vecuma, bērni var iegādāties un izmantot 1. un 2. klases pirotehniskos izstrādājumus, taču 3. klases pirotehniskas preces var iegādāties un izmantot tikai 18 gadu vecumu sasniegušie. Tas, pie kuras klases kurš izstrādājums pieder, ir norādīts uz izstrādājuma, un tam ir jāpievērš uzmanība.
Liela interese par pirotehniskajiem izstrādājumiem ir arī likumā atļauto vecumu nesasniegušajiem, taču Ģ.Fūrmanis atzīmē, ja nepilngadīgais iegādājies izstrādājumu, ko likums nepieļauj, tad atbildība ir ne tikai veikalam, bet arī vecākiem. Taču runa jau ir ne tikai par atļauto vai neatļauto, bet arī par cilvēku veselību un drošību.
Ģ.Fūrmanis norādīja, ka jāpievērš uzmanība arī tam, vai tirgotājam ir licences un tirgošanas atļaujas. Cēsīs, piemēram, tāda ir veikalam ”Hobijs”. Taču pirotehnika tiek pārdota arī izbraukuma tirdzniecības vietās, tirgū. Ne visiem tirgotājiem ir atļaujas. Jau atkal policija atzīst, ka liela nozīme ir sabiedrības atsaucībai un nelikumību gadījumā – informēšanai.
Ģ.Fūrmanis uzsver, ka tā kā katru gadu notiek vairākas nelaimes un cilvēki gūst traumas, lietojot pirotehniskos izstrādājums, nevajadzētu pret to izturēties vieglprātīgi. Būtiski vienmēr izlasīt lietošanas instrukciju.
Šogad gan pagaidām vēl nav notikuši nelaimes gadījumi, turklāt arī policija nav konstatējusi kādus pārkāpumus pirotehnikas tirdzniecībā. Jācer, ka šie svētki būs mierīgi un cilvēki rīkosies saprātīgi, domājot par savu un citu veselību un drošību.
Komentāri