Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Sievietēm trūkst darba vietu

Druva
23:00
26.04.2007
6

Par to, ka laukos trūkst darba vietu un cilvēki ir spiesti meklēt dažnedažādākos variantus, kā pelnīt iztiku, ir runāts daudz. Taču daudzu pagastu pašvaldību vadītāji par vienu no aktuālākajām problēmām min sieviešu bezdarbu laukos.

Tomēr jāatzīst, ka darba dienas vidū viesojoties Drustu pagastā, bezdarbniekus atrast nebija nemaz tik viegli, lai neteiktu neiespējami. Kā pagastā atzina sastaptie iedzīvotāji, sievietes, kuras strādāt vēlas, darbu ir atradušas. Bez darba staigājot vien dzērāji un tie, kuri neko nevēlas darīt. Darbs jāmeklē pašiem

Raksturojot situāciju pagastā, Dzērbenes pagasta pašvaldības priekšsēdētāja Anita Kamerāde atzina, ka Dzērbenē kā jebkurā rajona lauku pašvaldībā ir bezdarba problēma.

“Sievietēm galvenokārt darba vietas ir Taurenes kokapstrādes uzņēmumā “Pondus”, Dzērbenē skolās, veikalos. Pirmspensijas vecuma sievietes cenšamies nodarbināt algotajos pagaidu darbos. Taču, raugoties nākotnē, domāju, ka pagastā varētu attīstīt tūrismu un individuālo uzņēmējdarbību. Cilvēkiem pašiem arī ir jādomā par darba vietām. Taču bieži ir tā, ka trūkst motivācijas strādāt. Tā jau kādu laiku vienam pagasta veikalam meklē pārdevēju, bet jāatzīst, ka iet diezgan problemātiski. Cilvēki jau nevēlas strādāt,” domās dalās A.Kamerāde. “Patīk, ka jaunieši atgriežas no ārzemēm un savā pagastā cenšas pirkt īpašumus, lai veidotu uzņēmējdarbību. Nākotnē Dzērbeni redzu kā attīstītu tūrisma vietu. Te ir skaista daba,” saka Dzērbenes pagasta padomes priekšsēdētāja un uzsver, ka pašvaldība jaunas darba vietas nerada.

“Protams, vēlos sakārtot šīs lietas, lai cilvēkiem būtu, kur strādāt. Domāju, ka pagastā kāda uzņēmīga cilvēka rokās varētu nodot arī bijušās agroķīmijas būvi, lai rada jaunas darba vietas. Taču, cik lielā mērā tas atrisinās tieši sieviešu bezdarba problēmas, nemāku tā uzreiz teikt. Atzīstu, ka sievietēm īsti piemērota vieta, kur strādāt, nav arī kokapstrādes uzņēmumi. Tur ir smags darbs. Taču tomēr jāuzsver, ka mūsdienās ir daudz iespēju. Ir tie paši Eiropas projekti, kuros sievietes varētu iesaistīties. Prieks par zemniekiem, kuri aktīvi raksta projektus. Sameklēt darbu jāmāk pašiem. Ja cilvēks grib laukos dzīvot, tad to var izdarīt. Tikai pašiem jādomā. Bet galvenais, lai būtu vēlēšanās strādāt,” atzīst A.Kamerāde.

Jautāta par kādreizējo šūšanas darbnīcu, kurā bija iespēja strādāt ne vienai vien pagasta sievietei, A.Kamerāde saka: “Tā paputēja”.

“Mēs atbalstījām ideju, bijām gandarīti par jaunizveidotajām darba vietām. Taču šajā darbnīcā visi uzņēmējdarbības jautājumi nebija īsti sakārtoti. Uzņēmējs maksāja maz, bet strādnieces vēlējās saņemt vairāk,” iemeslu šūšanas darbnīcas izputēšanai min pagasta padomes priekšsēdētāja. Nepazaudējot pamatu zem kājām

Dzērbeniete un individuālā uzņēmuma “Tauriņi” pārdevēja Aija Grugule daudzus gadus tirgo lietotos apģērbus, braukājot pa tuvākiem un tālākiem rajona pagastiem. Aija atzīst, ka viegli nav, bet nauda kaut kā jānopelna.

“Dzērbenē darba vietu nav, ja neskaita pāris veikalus, ambulanci un skolu. Vēl ir mežs un gateri. Viss balstās uz Taurenes kokapstrādes uzņēmumiem. Tie, kuri spēj darīt kaut ko individuāli, arī dara,” saka dzērbeniete, piebilstot, ka liela daļa jauniešu ir aizbraukuši uz ārzemēm, neredzot nākotni savā pagastā.

“Tā ir mūsu ikdiena. Pašas bērni? Divi mācās. Lielā meita kādu laiku bija Īrijā. Tagad varbūt darbu meklēs Cēsīs. Citu iespēju nav,” saka A.Grugule un atklāj, ka ar lietoto apģērbu tirdzniecību nodarbojas teju jau piecpadsmit gadus.

”Viegli nav. Paņemot preci, es nezinu, kas ir maisos. Naudu esmu samaksājusi, bet nekad nezinu, ko dabūšu atpakaļ. Taču ar šo rūpalu esmu izvilkusi trīs bērnus. Neteikšu, ka ir gājis viegli. Dzīvē ir bijuši visādi brīži, bet ir arī lietas, ko esmu sapratusi. Gluži kā tajā teicienā: “Ja smiesies, visa pasaule ar tevi smiesies, ja raudāsi – raudāsi viens.” Tā ir dzīvē. Nekad neesmu uz nevienu citu paļāvusies. Un pamatu zem kājām cenšos nekad nepazaudēt. Esmu viena, bez vecākiem jau no deviņu gadu vecuma, un vienmēr esmu gribējusi, lai bērni augtu normālos apstākļos. Cik varu, tik daru. Ja ir otra puse, ir citādi, bet vienai audzināt bērnus nav viegli,” saka A.Grugule un atklāj, ka daudzi cilvēki pērk lietotos apģērbus. “Ne visiem mūsdienās iet viegli. Kādreiz kādu drēbi iedodu arī par velti, ja redzu, ka cilvēkam nav naudas, bet bērniem vajag. Cik varu, palīdzu. Zinu, kā ir, kad nav,” saka A. Grugule. Rindā uz darbu nestāv

Taurenes pagasta sociālās palīdzības organizatore Velga Berķe, vērtējot situāciju pagastā, atzīst, ka galvenās darba vietas sievietēm ir apkalpojošā sfēra – veikali un kokapstrādes uzņēmumi, kuros strādā dažāda vecuma sievietes.

“Daudzas brauc strādāt uz Cēsīm un Priekuļiem. Mēs bezdarbniekiem varam piedāvāt sabiedriskos darbus. Lai gan tajā pašā laikā, kad paskatos bezdarbnieku sarakstu, kurš ir diezgan pagarš, reāli strādnieku nav. Nav kas strādā,” saka V. Berķe. “Nekad nepārmetīšu māmiņām, kuras izmanto valsts doto iespēju saņemt pabalstu un dzīvot mājās ar bērniņu. Domāju, ka māmiņai vismaz līdz trīs gadu vecumam jābūt kopā ar mazuli, nevis gada vecumā jāsūta uz bērnudārzu. Taču bezdarbnieku sarakstā ir cilvēki, kuri pagastā deklarējušies, bet lāgā nezinām, kā viņi izskatās un ko dara. Taču sabiedriskos darbus tomēr cenšamies piedāvāt sievietēm pirmspensijas vecumā vai cilvēkiem, kuri nevar atrast citu darbu savu ieradumu dēļ. Tomēr pēc darba rindā nestāv. Paši vien meklējam,” saka Taurenes pagasta sociālās palīdzības organizatore un atzīst, ka, runājot par bezdarbu, nav jēgas dalīt cilvēkus pēc vecuma, bet pēc tā, ko viņi vēlas.

“Vienmēr būs gan jaunas sievietes, gan vīrieši, kuriem būs labi tā, kā ir. Un uzskatīs, ka darbs nav domāts viņiem. Ir cilvēki, kuri nezina un nesaprot, ka piecas dienas nedēļā ir jāstrādā. Padara kādu laiku gadījuma darbus, un viss. Domāju, ka nebūs vairs kā agrāk, ka visur gaidīja ar atplestām rokām. Iespējams, vidējās paaudzes cilvēkiem ir arī grūti pieņemt, ka jāiet un sevi jāpiedāvā. Viņi to neprot. Par sevi jāmāk cīnīties. Neviens mūsu vietā neko nedarīs. Pašiem ir jādomā un jāstrādā. Daudziem tas ir klupšanas akmens,” domās dalās V.Berķe.

Nav iespējas izvēlēties

Vecpiebaldziete Justīna Pujiņa strādā Taurenē kokapstrādes uzņēmumā “Pondus” un atzīst, ka savā pagastā darbu atrast nav varējusi, bet dzīve neļauj trīs bērnu mammai, jaunai sievietei sēdēt mājās.

“Vecpiebalgā bija grūti atrast darbu. Gateros tur fiziski smagi jāstrādā, ko nespēju darīt, lai arī esmu jauna. Šajā kokapstrādes uzņēmumā esmu trešo gadu, par darbu nesūdzos. Te strādā cilvēki no visiem kaimiņpagastiem – Dzērbenes, Skujenes, Vecpiebalgas, Kaives un Inešiem. Man ir paveicies arī tādā ziņā, ka no Vecpiebalgas uz Taureni ir laba sabiedriskā transporta satiksme,” saka Justīna un neslēpj, ka sākumā bijis grūti. Sāpējušas rokas, mugura, jo darbs tomēr prasa pietiekami daudz fiziskas piepūles.

“Atzīstu, ka sievietei varbūt īstā vieta nav kokapstrādes uzņēmumā, bet nevaru atļauties šķirot darbus un sēdēt mājās. Man ir trīs bērniņi, kurus audzinu viena. Palīdz omīte. Dzīvojot laukos, vispār ir jābūt pateicīgam par jebkuru iespēju nopelnīt naudu. Taču domāju arī par savu veselību. Zinu, ka ar mani nekas nedrīkst notikt, jo bērni paliks vieni. Regulāri izeju ārstu komisijas. Taču laikam jau vecumā vairāk uzmanību pievērš dažādām slimībām. Kamēr jauni, tikmēr strādā. Bet, kā jau teicu, man nav daudz izvēles iespēju. Jāpelna nauda un jāizaudzina bērni,” saka jaunā sieviete.

Jautāta, kā pieradusi pie situācijas, ka dzīvo vienā pagastā, bet strādā citā, Justīna atzīst, ka pie tā jau pieradusi. “Patiesībā nav problēmu. Apzinos, ka Vecpiebalgā darbu tāpat nebūtu atradusi. Veikalos strādāt nevaru, jo nav vajadzīgās izglītības un pieredzes. Bez tam vienmēr jau darbā tiek vairāk vai mazāk caur pazīšanos. Vīriešiem pagastā noteikti ir vairāk darba vietu, viņiem čīkstēt nevajadzētu,” saka Justīna, piebilstot, ka mūsdienās cilvēks seko līdzi darbam.

“Šodien dzīvesvieta drīzāk ir jāizvēlas pēc darba iespējām, nevis tā – man tur patīk vai ne. Esmu domājusi, ka varētu pārvākties uz dzīvi Taurenē. Jauniem cilvēkiem ir jābūt elastīgiem, jāmāk pielāgoties un izdzīvot mūsdienu saspringtajā ikdienas tempā,” vērtē Justīne.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
6

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
18

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
70

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
44

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
78

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
54

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
21
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi