Otrdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Sievietēm trūkst darba vietu

Druva
23:00
26.04.2007
16

Par to, ka laukos trūkst darba vietu un cilvēki ir spiesti meklēt dažnedažādākos variantus, kā pelnīt iztiku, ir runāts daudz. Taču daudzu pagastu pašvaldību vadītāji par vienu no aktuālākajām problēmām min sieviešu bezdarbu laukos.

Tomēr jāatzīst, ka darba dienas vidū viesojoties Drustu pagastā, bezdarbniekus atrast nebija nemaz tik viegli, lai neteiktu neiespējami. Kā pagastā atzina sastaptie iedzīvotāji, sievietes, kuras strādāt vēlas, darbu ir atradušas. Bez darba staigājot vien dzērāji un tie, kuri neko nevēlas darīt. Darbs jāmeklē pašiem

Raksturojot situāciju pagastā, Dzērbenes pagasta pašvaldības priekšsēdētāja Anita Kamerāde atzina, ka Dzērbenē kā jebkurā rajona lauku pašvaldībā ir bezdarba problēma.

“Sievietēm galvenokārt darba vietas ir Taurenes kokapstrādes uzņēmumā “Pondus”, Dzērbenē skolās, veikalos. Pirmspensijas vecuma sievietes cenšamies nodarbināt algotajos pagaidu darbos. Taču, raugoties nākotnē, domāju, ka pagastā varētu attīstīt tūrismu un individuālo uzņēmējdarbību. Cilvēkiem pašiem arī ir jādomā par darba vietām. Taču bieži ir tā, ka trūkst motivācijas strādāt. Tā jau kādu laiku vienam pagasta veikalam meklē pārdevēju, bet jāatzīst, ka iet diezgan problemātiski. Cilvēki jau nevēlas strādāt,” domās dalās A.Kamerāde. “Patīk, ka jaunieši atgriežas no ārzemēm un savā pagastā cenšas pirkt īpašumus, lai veidotu uzņēmējdarbību. Nākotnē Dzērbeni redzu kā attīstītu tūrisma vietu. Te ir skaista daba,” saka Dzērbenes pagasta padomes priekšsēdētāja un uzsver, ka pašvaldība jaunas darba vietas nerada.

“Protams, vēlos sakārtot šīs lietas, lai cilvēkiem būtu, kur strādāt. Domāju, ka pagastā kāda uzņēmīga cilvēka rokās varētu nodot arī bijušās agroķīmijas būvi, lai rada jaunas darba vietas. Taču, cik lielā mērā tas atrisinās tieši sieviešu bezdarba problēmas, nemāku tā uzreiz teikt. Atzīstu, ka sievietēm īsti piemērota vieta, kur strādāt, nav arī kokapstrādes uzņēmumi. Tur ir smags darbs. Taču tomēr jāuzsver, ka mūsdienās ir daudz iespēju. Ir tie paši Eiropas projekti, kuros sievietes varētu iesaistīties. Prieks par zemniekiem, kuri aktīvi raksta projektus. Sameklēt darbu jāmāk pašiem. Ja cilvēks grib laukos dzīvot, tad to var izdarīt. Tikai pašiem jādomā. Bet galvenais, lai būtu vēlēšanās strādāt,” atzīst A.Kamerāde.

Jautāta par kādreizējo šūšanas darbnīcu, kurā bija iespēja strādāt ne vienai vien pagasta sievietei, A.Kamerāde saka: “Tā paputēja”.

“Mēs atbalstījām ideju, bijām gandarīti par jaunizveidotajām darba vietām. Taču šajā darbnīcā visi uzņēmējdarbības jautājumi nebija īsti sakārtoti. Uzņēmējs maksāja maz, bet strādnieces vēlējās saņemt vairāk,” iemeslu šūšanas darbnīcas izputēšanai min pagasta padomes priekšsēdētāja. Nepazaudējot pamatu zem kājām

Dzērbeniete un individuālā uzņēmuma “Tauriņi” pārdevēja Aija Grugule daudzus gadus tirgo lietotos apģērbus, braukājot pa tuvākiem un tālākiem rajona pagastiem. Aija atzīst, ka viegli nav, bet nauda kaut kā jānopelna.

“Dzērbenē darba vietu nav, ja neskaita pāris veikalus, ambulanci un skolu. Vēl ir mežs un gateri. Viss balstās uz Taurenes kokapstrādes uzņēmumiem. Tie, kuri spēj darīt kaut ko individuāli, arī dara,” saka dzērbeniete, piebilstot, ka liela daļa jauniešu ir aizbraukuši uz ārzemēm, neredzot nākotni savā pagastā.

“Tā ir mūsu ikdiena. Pašas bērni? Divi mācās. Lielā meita kādu laiku bija Īrijā. Tagad varbūt darbu meklēs Cēsīs. Citu iespēju nav,” saka A.Grugule un atklāj, ka ar lietoto apģērbu tirdzniecību nodarbojas teju jau piecpadsmit gadus.

”Viegli nav. Paņemot preci, es nezinu, kas ir maisos. Naudu esmu samaksājusi, bet nekad nezinu, ko dabūšu atpakaļ. Taču ar šo rūpalu esmu izvilkusi trīs bērnus. Neteikšu, ka ir gājis viegli. Dzīvē ir bijuši visādi brīži, bet ir arī lietas, ko esmu sapratusi. Gluži kā tajā teicienā: “Ja smiesies, visa pasaule ar tevi smiesies, ja raudāsi – raudāsi viens.” Tā ir dzīvē. Nekad neesmu uz nevienu citu paļāvusies. Un pamatu zem kājām cenšos nekad nepazaudēt. Esmu viena, bez vecākiem jau no deviņu gadu vecuma, un vienmēr esmu gribējusi, lai bērni augtu normālos apstākļos. Cik varu, tik daru. Ja ir otra puse, ir citādi, bet vienai audzināt bērnus nav viegli,” saka A.Grugule un atklāj, ka daudzi cilvēki pērk lietotos apģērbus. “Ne visiem mūsdienās iet viegli. Kādreiz kādu drēbi iedodu arī par velti, ja redzu, ka cilvēkam nav naudas, bet bērniem vajag. Cik varu, palīdzu. Zinu, kā ir, kad nav,” saka A. Grugule. Rindā uz darbu nestāv

Taurenes pagasta sociālās palīdzības organizatore Velga Berķe, vērtējot situāciju pagastā, atzīst, ka galvenās darba vietas sievietēm ir apkalpojošā sfēra – veikali un kokapstrādes uzņēmumi, kuros strādā dažāda vecuma sievietes.

“Daudzas brauc strādāt uz Cēsīm un Priekuļiem. Mēs bezdarbniekiem varam piedāvāt sabiedriskos darbus. Lai gan tajā pašā laikā, kad paskatos bezdarbnieku sarakstu, kurš ir diezgan pagarš, reāli strādnieku nav. Nav kas strādā,” saka V. Berķe. “Nekad nepārmetīšu māmiņām, kuras izmanto valsts doto iespēju saņemt pabalstu un dzīvot mājās ar bērniņu. Domāju, ka māmiņai vismaz līdz trīs gadu vecumam jābūt kopā ar mazuli, nevis gada vecumā jāsūta uz bērnudārzu. Taču bezdarbnieku sarakstā ir cilvēki, kuri pagastā deklarējušies, bet lāgā nezinām, kā viņi izskatās un ko dara. Taču sabiedriskos darbus tomēr cenšamies piedāvāt sievietēm pirmspensijas vecumā vai cilvēkiem, kuri nevar atrast citu darbu savu ieradumu dēļ. Tomēr pēc darba rindā nestāv. Paši vien meklējam,” saka Taurenes pagasta sociālās palīdzības organizatore un atzīst, ka, runājot par bezdarbu, nav jēgas dalīt cilvēkus pēc vecuma, bet pēc tā, ko viņi vēlas.

“Vienmēr būs gan jaunas sievietes, gan vīrieši, kuriem būs labi tā, kā ir. Un uzskatīs, ka darbs nav domāts viņiem. Ir cilvēki, kuri nezina un nesaprot, ka piecas dienas nedēļā ir jāstrādā. Padara kādu laiku gadījuma darbus, un viss. Domāju, ka nebūs vairs kā agrāk, ka visur gaidīja ar atplestām rokām. Iespējams, vidējās paaudzes cilvēkiem ir arī grūti pieņemt, ka jāiet un sevi jāpiedāvā. Viņi to neprot. Par sevi jāmāk cīnīties. Neviens mūsu vietā neko nedarīs. Pašiem ir jādomā un jāstrādā. Daudziem tas ir klupšanas akmens,” domās dalās V.Berķe.

Nav iespējas izvēlēties

Vecpiebaldziete Justīna Pujiņa strādā Taurenē kokapstrādes uzņēmumā “Pondus” un atzīst, ka savā pagastā darbu atrast nav varējusi, bet dzīve neļauj trīs bērnu mammai, jaunai sievietei sēdēt mājās.

“Vecpiebalgā bija grūti atrast darbu. Gateros tur fiziski smagi jāstrādā, ko nespēju darīt, lai arī esmu jauna. Šajā kokapstrādes uzņēmumā esmu trešo gadu, par darbu nesūdzos. Te strādā cilvēki no visiem kaimiņpagastiem – Dzērbenes, Skujenes, Vecpiebalgas, Kaives un Inešiem. Man ir paveicies arī tādā ziņā, ka no Vecpiebalgas uz Taureni ir laba sabiedriskā transporta satiksme,” saka Justīna un neslēpj, ka sākumā bijis grūti. Sāpējušas rokas, mugura, jo darbs tomēr prasa pietiekami daudz fiziskas piepūles.

“Atzīstu, ka sievietei varbūt īstā vieta nav kokapstrādes uzņēmumā, bet nevaru atļauties šķirot darbus un sēdēt mājās. Man ir trīs bērniņi, kurus audzinu viena. Palīdz omīte. Dzīvojot laukos, vispār ir jābūt pateicīgam par jebkuru iespēju nopelnīt naudu. Taču domāju arī par savu veselību. Zinu, ka ar mani nekas nedrīkst notikt, jo bērni paliks vieni. Regulāri izeju ārstu komisijas. Taču laikam jau vecumā vairāk uzmanību pievērš dažādām slimībām. Kamēr jauni, tikmēr strādā. Bet, kā jau teicu, man nav daudz izvēles iespēju. Jāpelna nauda un jāizaudzina bērni,” saka jaunā sieviete.

Jautāta, kā pieradusi pie situācijas, ka dzīvo vienā pagastā, bet strādā citā, Justīna atzīst, ka pie tā jau pieradusi. “Patiesībā nav problēmu. Apzinos, ka Vecpiebalgā darbu tāpat nebūtu atradusi. Veikalos strādāt nevaru, jo nav vajadzīgās izglītības un pieredzes. Bez tam vienmēr jau darbā tiek vairāk vai mazāk caur pazīšanos. Vīriešiem pagastā noteikti ir vairāk darba vietu, viņiem čīkstēt nevajadzētu,” saka Justīna, piebilstot, ka mūsdienās cilvēks seko līdzi darbam.

“Šodien dzīvesvieta drīzāk ir jāizvēlas pēc darba iespējām, nevis tā – man tur patīk vai ne. Esmu domājusi, ka varētu pārvākties uz dzīvi Taurenē. Jauniem cilvēkiem ir jābūt elastīgiem, jāmāk pielāgoties un izdzīvot mūsdienu saspringtajā ikdienas tempā,” vērtē Justīne.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
19

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Cēsu Mākslas skolas absolventi sevi pierāda ar “Laikabiedra” tēlu

00:00
16.06.2025
59

“Laikabiedrs” – ar darbiem par tādu tēmu Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolu absolvēja22 audzēkņi. No viņiem 18 mācījās 20V programmā, kas paredzēta jaunākiem bērniem, bet četri 30V programmā, kuru apgūst vidusskolas vecuma jaunieši. Pirmajā jūnija nedēļā ar Mākslas skolas beidzēju darbiem varēja iepazīties ikviens cēsnieks un pilsētas viesi. Absolventu veikums bija skatāms Cēsu Izstāžu […]

Par krogiem un mantojuma saglabāšanu

00:00
15.06.2025
40

Tie, kam interesē Piebalgas vēsture, daudz interesanta uzzināja Mazajā kroga konferencē “No vienas Piebalgas līdz otrai”. Tā bija saruna par krogiem Piebalgā un apkārtnē, par to lomu sabiedriskajā dzīvēkādreiz, ziedu laikiem, atstāto mantojumu. Konferenci rīkoja Jaunpie­balgas Muižas jeb Baznīcas kroga saimnieki Silu ģimene. Viņi desmit gadus saimnieko vēsturiskajā ēkā, to pamazām atjauno un iedzīvina sabiedrībā, […]

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
122

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
156

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
50

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Tautas balss

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
18
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
14
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
14
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Pasts nevērtē klientu ērtības

19:42
11.06.2025
32
Seniore raksta:

“Redzams, ka Latvijas Pasts par saviem klientiem nedomā un necenšas viņus paturēt. Cēsu pasta nodaļas pārcelšana no centra uz Lauciņiem ir pavisam nepārdomāts solis. Tā ir neizdevīga vieta gan daudziem pilsētniekiem, gan lauciniekiem. Tā kā pagastos pasta nodaļu nav, ne viens vien, kas atbrauc no laukiem, izmantoja pastu, kas bija dzelzceļa stacijas ēkā. Tas bija […]

Sludinājumi