Otrdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Satrauc piensaimniecība un cukurfabrikas

Druva
23:00
29.05.2007
13

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze pagājušajā nedēļā atbildēja uz “Druvas” lasītāju jautājumiem.

-Man ir divas govis. Pārstrādes uzņēmums par pienu maksā dažus santīmus, saka, esot slikta kvalitāte. Taču to ” slikto” pienu lej turpat, kur labo, un pārdod par augstu cenu.

– Tā ir pārstrādes uzņēmuma negodīga rīcība, par kvalitātes problēmām jāinformē klients, sliktas kvalitātes pienu nedrīkst vākt. Pagaidām diemžēl to dara, “atšķaidot” kvalitatīvo produktu ar nekvalitatīvu. Tas ir nepieņemami. Ja uzskatāt, ka izslauktais piens ir kvalitatīvs, tikai pārstrādātājs negrib pienācīgi maksāt, meklējiet citu pircēju, piemēram, kooperatīvu. Latvijā piens ir deficīts, īpaši labs piens.

– Te Indra Balode no Jaunpiebalgas. Bioloģiskās augkopības saimniecības nedrīkst izmantot konvencionālā ceļā iegūtās sēklas. Dārzeņu audzētājiem izņēmuma kārtā šogad atļāva tās sēt. Bet kas būs turpmāk?

Sēklas maksā pieci lati paciņā. To mēs nevaram atļauties.

– Atļauja izmantot konvencionālās sēklas bioloģiskajā lauksaimniecībā ir pagaidu risinājums. Audzētājiem jādomā, kā sēklas iegādāties. Zemniekiem vajadzētu sadarboties, noteikti atradīsies aktīvists, kas uzņemsies tās sagādāt, organizējot, lai visi sēklas var iegādāties. Varat lūgt padomu lauku konsultāciju dienestā. Latvijā bioloģisko dārzeņu sēklu patēriņš ir neliels, tādēļ pie mums tās neaudzē. Varētu sadarboties ar Lietuvu, kur nozare ir izplatītāka. Dažām kultūrām sēklu vai stādāmo materiālu var ilgstoši audzēt paši zemnieki.

– Kāpēc pieļāvāt Jelgavas cukurfabrikas un līdz ar to cukurbiešu audzēšanas likvidēšanu? No ārzemju cukura zaptes burkas sprāgst!

– Tā bija un ir sāpīga problēma, bet nav ministrijas iespējās ražošanu noturēt, tā ir īpašnieku kompetence. Bet kurš pirmais iztirgoja cukurfabriku? Sākumā kontrolpakete piederēja zemniekiem, viņi to pārdeva. Diemžēl tā ir izdarīts ar daudziem pārstrādes uzņēmumiem. Tagad zemnieki kož pirkstos, ka lēti atdevuši to, kas ieguvis lielu vērtību. Taču nav taisnība, ka no importa cukura nevar vārīt ievārījumus. Savulaik Latvijas cukurfabrikas pārstrādāja ievesto cukurniedru jēlcukuru. Neviens nesūdzējās, ka burkas sprāgst. Protams, jāseko cukura marķējumam.

– Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģiskās programmas projekts šinī ES plānošanas periodā paredz investīcijas piena lopkopības saimniecībās, kurās ir ne mazāk par 50 govīm. Tas diskriminē mazos zemniekus.

– Visas investīcijas, kas saistītas ar piena ieguves higiēnu, dzesēšanu, slaukšanu, ūdens apgādi, būs pieejamas jebkuram ganāmpulka īpašniekam, ierobežojums ir tikai būvniecībai. Septiņu gadu plānošanas perioda sākumā dodam skaidru zīmi, ka zemniekiem, kas grib saņemt atbalstu kūts būvniecībai, projekta realizācijas gaitā jātiek līdz 50 govīm. To diemžēl nosaka tirgus. Nedrīkst ar piensaimniecības pakļaušanu pastāvēšanas riskiem risināt sociālos jautājumus. Pēc ekonomistu aprēķiniem slieksnis būtu vēl sāpīgāks, proti, nopietnas investīcijas varētu plānot no 90 govīm. Mazām saimniecībām iespējams pārdot pienu tieši – pašvaldības iestādēm, lauku tūrisma uzņēmumiem. Pret šiem tirdzniecības veidiem attieksmi būtiski mainīsim, pamatojoties uz mazu riska pakāpi, var vaļīgāk palaist grožus. Bet, ja mudinātu ņemt investīcijas ar mazāku lopu skaitu,

apzināti virzītu cilvēkus uz ekonomiski neizpildāmu programmu. Tas ir sāpīgi, bet, ja prasa nākotnes redzējumu, tāds tas ir. Biznesa plānam jābūt tādam, kurā valsts un ES atbalsts ir bonuss, tad uzņēmējdarbība būs spējīga dzīvot jebkuros apstākļos, lai kā mainītos maksājumi. Patlaban gadās biznesa plāni ar redzamiem mīnusiem, īstenotāji aprēķina, cik no valsts vajadzētu izspiest, lai plānu realizētu ar plusiem. Tas neder.

Protams, jāliek pretī citas programmas, piemēram, jāsaglabā atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizēšanai, būs atbalsts mikrouzņēmumu veidošanai, kas ir nelauksaimnieciskā uzņēmējdarbība. Skaidri un gaiši jāpasaka, ka laukos ir zemi ienākumi. Tā ir problēma, kas jārisina ne tikai Zemkopības ministrijai. Domāju, ka varēsim sadarboties ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūru, mikrouzņēmumu veidošanai ir saskaņotas programmas. Tas nozīmē, ka daļai mazo un sīko lauksaimnieku, kuriem izdevīgi būtu darīt kaut ko citu, atbalsts ienāks arī no dažādiem avotiem. Plānojam arī atbalstu mazajiem piena ražotājiem, kas nevēlas turpināt darbību, piemēram, valsts varētu atpirkt kvotas. Tas ļautu šiem cilvēkiem saņemt kaut kādu finansējumu. Taču nav aizliegts turēt govis pašpatēriņam, radiem vai kaimiņiem piedāvāt pienu, tam nevajag kvotas.

– Aizvadītajā plānošanas periodā no struktūrfondiem naudas pietika īsam brīdim. Vai tā nenotiks arī šoreiz?

– Atbalsts sadalīts pa gadiem. Ja pretendentam atsaka pirmajā kārtā, viņš var skatīties uz nākamo posmu, uzlabot projektu, startēt atkal. Tāpēc ierobežojumu pasakām laikus, lai cilvēki var plānot darbību.

– Rajonā ir daudz bioloģisko saimniecību, kas ražo pienu. Vai tām būvniecībai nevajadzētu citus kritērijus? – Esošais platību maksājums jāpārveido par atbalstu reālai produkcijai, lai izskaustu pseido bioloģiskos lauksaimniekus. Piena ražošanai ieguldījumiem varētu būt īpaši kritēriji, jo nozarei ir augsta pievienotā vērtība.

– Kur palikuši radio rīta raidījumi lauku ļaudīm?

– Diemžēl to nav. Kaut ko par lauksaimniecību pastāsta “Eiropas atslēgās” “Latvijas radio 2″. Kad pēc ministrijas sociālo partneru – lauksaimnieku – ierosinājuma atļāvos lūgt ” Latvijas radio”

atjaunot pārraidi, saņēmu nopietnus pārmetumus tiešraidē Latvijas TV, ka esmu mēģinājis ierobežot vārda brīvību. Taču es neprasīju paust ministrijas viedokli, bet stāstīt par nozari! – Zvanu no Vaives. Pagājušajā gadā izaudzēju skaistus sīpolus. Gribēju pārdot veikalam, bāzei, neviens neņēma. Ievedot no Polijas. Kur zemniekam palikt?

– Neesam apmierināti, kā notiek šī tirgošanās, bet šobrīd nav radikāla risinājuma. Iesaku kontaktēties ar Rīgas rajona uzņēmumu “Ezerkauliņi”, kas ražo un pārdod Latvijā audzētus dārzeņus, iepērk tos arī no citiem audzētājiem. Tā varētu būt iespēja.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
24

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Cēsu Mākslas skolas absolventi sevi pierāda ar “Laikabiedra” tēlu

00:00
16.06.2025
63

“Laikabiedrs” – ar darbiem par tādu tēmu Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolu absolvēja22 audzēkņi. No viņiem 18 mācījās 20V programmā, kas paredzēta jaunākiem bērniem, bet četri 30V programmā, kuru apgūst vidusskolas vecuma jaunieši. Pirmajā jūnija nedēļā ar Mākslas skolas beidzēju darbiem varēja iepazīties ikviens cēsnieks un pilsētas viesi. Absolventu veikums bija skatāms Cēsu Izstāžu […]

Par krogiem un mantojuma saglabāšanu

00:00
15.06.2025
44

Tie, kam interesē Piebalgas vēsture, daudz interesanta uzzināja Mazajā kroga konferencē “No vienas Piebalgas līdz otrai”. Tā bija saruna par krogiem Piebalgā un apkārtnē, par to lomu sabiedriskajā dzīvēkādreiz, ziedu laikiem, atstāto mantojumu. Konferenci rīkoja Jaunpie­balgas Muižas jeb Baznīcas kroga saimnieki Silu ģimene. Viņi desmit gadus saimnieko vēsturiskajā ēkā, to pamazām atjauno un iedzīvina sabiedrībā, […]

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
127

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
159

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
51

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Tautas balss

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
22
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
19
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
14
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Pasts nevērtē klientu ērtības

19:42
11.06.2025
33
Seniore raksta:

“Redzams, ka Latvijas Pasts par saviem klientiem nedomā un necenšas viņus paturēt. Cēsu pasta nodaļas pārcelšana no centra uz Lauciņiem ir pavisam nepārdomāts solis. Tā ir neizdevīga vieta gan daudziem pilsētniekiem, gan lauciniekiem. Tā kā pagastos pasta nodaļu nav, ne viens vien, kas atbrauc no laukiem, izmantoja pastu, kas bija dzelzceļa stacijas ēkā. Tas bija […]

Sludinājumi